Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Informovanie slovenskej verejnosti nie je objektívne

Mona
Zaslal: So apríl 21, 2007 3:10 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 152
Denník SME rozpútal mediálnu kampaň proti novému šéfovi ÚPN. Plné znenie stanoviska slovenských historikov k tejto "kauze" nezverejnila väčšia médií, ktorým bolo doručené, ani denník SME.

Denník SME po istom čase zverejnil len mená podpísaných vedeckých pracovníkov, nezverejnil však text stanoviska, ich tituly a inštitúcie, kde pôsobia, čím vyvolá dojem, že títo ľudia nie sú odborne spôsobilí sa k danej veci vyjadrovať.

Aj takto vyzerá informovanie slovenskej spoločnosti. Neobjektívne, tendenčné, v súlade s nejakou ideológiou.

Stanovisko k voľbe predsedu Správnej rady ÚPN
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
scirocco
Zaslal: So apríl 21, 2007 7:29 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Mona napísal(a):
Denník SME po istom čase zverejnil len mená podpísaných vedeckých pracovníkov, nezverejnil však text stanoviska, ich titly a inštitúcie, kde pôsobia, čím vyvola dojem, že títo ľudia nie sú odborne spôsobilí sa k danej veci vyjadrovať.

Strašné!! Samé známe mená z renomovaných univerzít! Ako si to vôbec dovolili ukrátiť ich o PhDr. a PhD. !!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mona
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 6:40 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Že ich nepoznáš ty ešte neznamená, že nie sú známi. Laughing

A že na tejto listine nie sú podpisy ex-komunistických ideológov Kováča a Kamenca, ktorých predpokladám poznáš, tiež neznamená, že historická obec na Slovensku je za to, aby žurnalisti spochybňovali – často na základe svojho osobného presvedčenia, alebo politického svetonázoru – prácu historikov.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora ICQ
scirocco
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 6:57 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Mona napísal(a):
Že ich nepoznáš ty ešte neznamená, že nie sú známi. Laughing

A že na tejto listine nie sú podpisy ex-komunistických ideológov Kováča a Kamenca, ktorých predpokladám poznáš, tiež neznamená, že historická obec na Slovensku je za to, aby žurnalisti spochybňovali – často na základe svojho osobného presvedčenia, alebo politického svetonázoru – prácu historikov.

No tak akí to sú, títo renomovaní historici? Kde publikujú? Ktoré sú ich práce citované v iných odborných publikáciách? Na ktorých z prvých 500 univerzít sveta pôsobia a prednášajú? Veď takto treba argumentovať, keď už ide o to že im nepriznali v SME kompetenciu. Tá nie je z písmenok pred menom.

Nehnevaj sa Mona, ale jediný vecný argument si neuviedla. Sťažovať sa, že niekomu neuviedli jeho titul, je VYSLOVENE TRÁPNE! Ja som z tvojho príspevku ani len nezbadal o čo vlastne vecne ide.
Mona
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 7:00 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Predsa nejde o to, že niekomu neuviedli titul. Neuviedli ani inštitúcie, kde pôsobia.

Citácia:
Patríš medzi historikov, ktorí sa postavili na stranu nového šéfa Ústavu pamäti národa — len tridsaťtri ročného — Ivana Petranského. Ten čelí mediálnej kritike pre jeho postoje k slovenskému štátu a Jozefovi Tisovi. Čo môžeš povedať na obranu jeho kompetentnosti zastávať taký významný post? Predsa len, si historik a zrejme ho posudzuješ inak, než priemerný žurnalista.

Veď to je práve to – dnes si kadejaký žurnalista osobuje právo hodnotiť nielen odbornosť, ale aj samotného človeka, naviac v profesiách, ktorým v skutočnosti vôbec nerozumie. A ešte si títo novinári neraz dávajú honosný názov – „analytici“... Ľudia nakoniec týmto mediálnym vševedom aj veria, lebo k opačným názorom sa ani nedostanú. Aj v prípade našej petície. Vyhlásenie mladých profesionálnych historikov, ktoré vzniklo na seminári k dejinám 1. SR v Lúke dňa 2./3. februára 2007, bolo rozoslané do všetkých médií. No publikovala ho len čitateľsky okrajová Kultúra, plus jeden internetový portál. Narúšalo totiž mediálny scenár, že Petranského historici odsudzujú. O tri týždne ho síce spomenul aj denník SME, publikoval mená, no bez textu vyhlásenia. Tým došlo k istému skresleniu, vyznelo to celé, akoby za Petranským stálo 12 ľudí a zvyšok historickej obce bol proti. Naviac, náš text vyhlásenia sa primárne orientoval proti mediálnej kampani, ktorá sa rozpútala voči osobným názorom istého historika. Na tomto základe ho potom odpísali ako človeka, aj ako odborníka. A to je už obludnosť. To sú totalitné praktiky nemajúce nič spoločné s demokraciou, ani s ľudskou slušnosťou.
Až na druhom mieste sme si zastali samotného Ivana Petranského. Tu môžem zopakovať len to, čo som povedal už pre SME – ukážte mi jedného zo súčasných historikov, vrátane Dušana Kováča, ktorý ho kritizoval najviac, kto z nich mal v 25-rokoch publikovanú kvalitnú, 300-stranovú vedeckú monografiu ?! Nikto.

Rozhovor s historikom Martinom Lackom

Citácia:
Nehnevaj sa Mona, ale jediný vecný argument si neuviedla. Sťažovať sa že niekomu neuviedli jeho titul, je VYSLOVENE TRÁPNE! Ja som z tvojho príspevku ani len nezbadal o čo vlastne vecne ide.

Aký vecný argument mám uviesť? Niečo na spôsob Moniky Žemlovej. Petranský si váži Tisa, nie je kompetentný zastávať post šéfa ÚPN. To sa ti zdá vecným argumentom?

Išlo mi o priblíženie praktík, ktoré sa používajú v informovaní verejnosti. Konkrétne na prípade, do ktorého trochu vidím. Denník SME bol plný článkov na tému Petranský. Prečo teda odmietol zverejniť výzvu historikov?
scirocco
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 10:00 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Mona napísal(a):
Išlo mi o priblíženie praktík, ktoré sa používajú v informovaní verejnosti. Konkrétne na prípade, do ktorého trochu vidím. Denník SME bol plný článkov na tému Petranský. Prečo teda odmietol zverejniť výzvu historikov?

No tak už konečne viem o čo ide a keďže sa tam zasa objavuje Tiso a mne je z neho už fakt ťažko, tak sa nebudem ani zaoberať tým, či média informujú objektívne a nezaujato práve v tejto veci.
Mám o nich mienku zhruba utvorenú a tak isto aj o Tisovi. Aspoň v druhom prípade si môj názor odvodíš aj sama a ja si nemyslím, že by som sa dopátral k argumentom čo by môj názor zmenili. O novom šéfovi UPN si názor len začínam formovať, ale ani to mam moc nezaujíma. Wink
Monika, dúfam, že si sa neurazila, a na Adamovom a "tvojom" fóre sa zastavíš, keď sa vyhneme konfliktným témam, bude fajn ak sa ukážeš Wink
Mona
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 12:39 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Píšem, že píšem o téme, do ktorej trochu viac vidím. Preto ma nasiera, ak čítam v dennej tlači niečo, čo nie je zhodné so skutočnosťou a ako sú tí, čo pátrajú po tom, ako to v skutočnosti bolo, osočovaní, lebo nabúravajú 40 rokov budovanú ideológiu.

Prečo by som sa mala urážať? Lenže v rámci zdravého životného štýlu som sa rozhodla nenavštevovať diskusie denníka SME a Adamove fórum (keď niekde čítam o klérofašizme, už len toto slovo prezrádza veľa o inteligencii človeka, tak ma obchádzajú mdloby, tiež nemám záujem čítať Pohanove výlevy o tom, že chce kresťanov vystrieľať a podobne, je mi z toho zle a necítim sa tam dobre). Fórum Bez boha považujem za stratu času, preto naň neprispievam, podobne ako už neprispievam na katolícke fóra. Nevidím rozdiel.

Tu je to ešte nepoškvrnené sprostosťami, Porom a Korrakom.
scirocco
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 3:13 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Keby ťa tak všetci dotknutí počuli!!! jaj jaj jaj Embarassed Shocked Embarassed Rolling Eyes
Ja - svetská humanistka
Zaslal: Ne máj 06, 2007 5:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 22 apríl 2007 Príspevky: 3 Bydlisko: Bratislava
Mona napísal(a):
Píšem, že píšem o téme, do ktorej trochu viac vidím. Preto ma nasiera, ak čítam v dennej tlači niečo, čo nie je zhodné so skutočnosťou a ako sú tí, čo pátrajú po tom, ako to v skutočnosti bolo, osočovaní, lebo nabúravajú 40 rokov budovanú ideológiu.

Prečo by som sa mala urážať? Lenže v rámci zdravého životného štýlu som sa rozhodla nenavštevovať diskusie denníka SME a Adamove fórum (keď niekde čítam o klérofašizme, už len toto slovo prezrádza veľa o inteligencii človeka, tak ma obchádzajú mdloby, tiež nemám záujem čítať Pohanove výlevy o tom, že chce kresťanov vystrieľať a podobne, je mi z toho zle a necítim sa tam dobre). Fórum Bez boha považujem za stratu času, preto naň neprispievam, podobne ako už neprispievam na katolícke fóra. Nevidím rozdiel.

Tu je to ešte nepoškvrnené sprostosťami, Porom a Korrakom.

Mona, dobre som pochopila?- Ak si myslím, že v rokoch 1939 - 1945 tu bol klérofašistický štát, tak mám nižšiu inteligenciu a Teba obchádzajú mdloby? Mne je zase nanič z toho, ak k tomu, čo sa v tom štáte a k tomu, čo jeho prezident, predseda vlády, Hlinkova garda a ďalší prívrženci robili, nemáš výhrady. Alebo nie je pravda, že bol vyplálený Tokajík, Ostrý Grúň, Kľak a ďalšie obce? Nie je pravda ani to, že v Nemeckej hádzali nielen starých mužov a ženy, ale aj tých v strednom veku i deti a nemluvňatá za živa do "vápenky"?! Možno nie je pravda ani to, že do Nemecka a koncentračných táborov odchádzali vlaky s tisíckami židovkými obyvateľov Slovenska?
Pozri si aj Ty nejaké dokumenty. Alebo budeš opakovať po Sokolovi, že on mal za Slovenského štátu dobré detstvo? Alebo s Korcom, že Tiso urobil veľa dobrého pre záchranu Židov?
Ja viem, od "bývalých ideológov" asi knihy čítať nebudeš. Ale skús si teda zohnať, prečítať aspoň konkrétne pramene, ktoré uvádzajú. Napríklad prejav "dobrého" katolíckeho farára, neskôr prezidenta Tisu pri vyznamenávaní vojakov. Skús raz v januári prísť do Ostrého Grúňa či Kľaku. Už len zopár očitých svedkov tej hroznej januárovej nedele roku 1945 tam zostalo. Všetkým pribúdajú roky. Ale o pamäť by sme nemali prísť!...

Zaslal: Ut máj 15, 2007 6:34 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Dojalas' ma k slzám. Ale zabudla si ešte spomenúť hladomor v Afrike, neslobodu v Tibete, hrozbu globálneho otepľovania a tzunami.
Ja - svetská humanistka
Zaslal: St máj 16, 2007 5:15 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 22 apríl 2007 Príspevky: 3 Bydlisko: Bratislava
Mona napísal(a):
Dojalas' ma k slzám. Ale zabudla si ešte spomenúť hladomor v Afrike, neslobodu v Tibete, hrozbu globálneho otepľovania a tzunami.

Mona, prepáč, ale to je čo za reakcia? Ja som uvádzala veci zo slovenského štátu, Ty tu spomínaš kadečo vo svete... Vyšli Ti argumenty?!

Zaslal: So máj 19, 2007 6:21 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Hej vyšli. Obliekli si vychádzkové šaty a vyšli si na prechádzku.

No tak prečo diskutovať práve o slovenskom štáte, keď môžeme aj o globálnom otepľovaní alebo Tibete? Veď tebe je aj tak jedno, kde o čom diskutuješ a dobrým príkladom je táto diskusia.

Zaslal: So máj 19, 2007 8:09 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Inšpirovaná udalosťami ostatných dní, som napísala ďalšiu pangalaktickú esej k tejto téme: Fakticky, ale fakticky žijeme v Matrixe. Je tam link na skvelý úryvok z knihy Informačná spoločnosť. Odporúčam prečítať. Fakt nové poznatky.

Zaslal: Št október 01, 2009 6:46 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 september 2009 Príspevky: 19 Bydlisko: Bratislava
Aj keď je táto téma už dlho neaktívna, pridám svoj názor. Niekedy by si naši masmedialni šíritelia zaslúžili poriadne na zadok. Pre vlastné zviditeľnenie napíšu zápor na hocikoho. Sme národ s nie malou históriou v ktorej sa objavili rôzne osobnosti. My si však kvôli popularite niekoho necháme pohaniť každého. Zoberme si takého Jánošíka. Mohli by sme ho prirovnať k Robinovi Hoodovi z Anglicka. Oni si z neho urobia hrdinu, my z Jánošíka len zbojníka s negatívnymi vlastnosťani. V Maďarsku Horty, historická osobnosť, no u nás keď niekto spomenie Tisa, vidí hneď len nemecké plienenie. Prečo sa viac nehovorí pozitívne o osobnostiach našej histórie. A o Štefánikovi sa tak máho hovorí, veď bez neho by nebolo vzniklo Československo a boli by sme naďalej súčaťou nejakého feudálneho spiatočníckeho systému. Naša história patrí nám a snažme sa v nej nájsť aj pozitíva.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Ut marec 14, 2017 2:16 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Dagmar Teliščáková, Pravda | 14. 3. 2017 napísal(a):
Deportácie Židov, vyvražďovanie bezbranných ľudí v mnohých obciach po potlačení Povstania… Obhajcovia Tisa tvrdia, že o tom nevedel a neexistuje nijaký dokument, v ktorom by s tým súhlasil, prípadne ho podpísal.

Historik a riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev napísal(a):
Musel o tom vedieť, akurát to prehliadal, ignoroval to, bral to ako menšie zlo pred uchopením Slovenska „čechožidoboľše­vikmi“. Samozrejme, že nič nepodpisoval, nemusel, lebo vtedy už fakticky vládli na Slovensku Nemci a on iba robil štafáž a dával ich násiliu punc neoficiálneho súhlasu s očistením Slovenska pred jeho nepriateľmi. Akceptoval, že moc mali k dispozícii radikáli a Nemci. Nechal im voľnú ruku. Existujú dokumenty, kde slovenské ministerstvo obrany dáva k dispozícii slovenských vojakov pre špeciálne protipartizánske jednotky a Hlinkovu gardu pre súčinnosť s nemeckými policajnými orgánmi. Hádam by nejaký nemecký veliteľ neprišiel za Tisom, aby podpísal popravu civilistov. Také sa nerobilo. Tiso vedel, čo sa robí, a neprotestoval. Skúsme sa zamyslieť nad tým, aká bola propaganda Slovenského štátu proti Povstaniu. Všetko to boli židoboľševici, čechožidoboľševici, vrahovia, zlodeji, spodina… Tí Tisa nezaujímali, tých sa bolo treba zbaviť. Vtedy bol už niekde úplne inde, než mu to kázala viera a náboženstvo.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: