Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Interupcia - vražda alebo právo?

brotherrr
Zaslal: So august 11, 2012 9:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 november 2011 Príspevky: 77
Muž a žena dávajú svoje slobodné ÁNO počatiu vstupom do sexuálneho spolužitia, spravidla uzavretím manželstva. „Interrupcia" je pokus odstrániť dôsledky prvého rozhodnutia. Počatie, ktoré je v konflikte s inými záujmami sa vníma ako neželané. Niekedy je tehotenstvo spojené s rizikom. Ako pro-choice argument sa uvádza, že každé dieťa má právo byť chceným a zdravým.

„Morálnosť interrupcie" sa niekedy zdôvodňuje zjavnejšou nemorálnosťou v neskoršom období, napr. tvrdením, že umelý potrat je lepší, ako neželané dieťa nechať na ulici, dať do domova a nestarať sa oň alebo ho týrať. Tieto činy sú odmietnutím tej istej zodpovednosti. Ak by traumu, ktorú deťom spôsobia rodičia a choroby nedokázala zahojiť láska Dokonalejšieho Otca, sprostredkovaná aj cez dobrých ľudí, život by bol neúnosný.

Pohľad na 14 dňový plod v tele matky ako na „beztvarú hmotu", s ktorou mám právo naložiť podľa svojej vôle, je ťažkým zjednodušením. Asi najvážnejším pro-life argumentom je, že aj ja, ktorý píšem aj ty, ktorý čítaš tieto riadky, sme len neskoršou fázou jej existencie a pritom si robíme nárok na život a všetko, čo s ním súvisí. Preto, okamih spoznania, že sa počal nový život, je tá pravá príležitosť povedať celoživotné ÁNO novému stvoreniu. Lebo počatie je zázrak. Asi 10% párov má problém s plodnosťou. Časť z nich podstúpi liečbu, prípadne umelé oplodnenie, časť zostane bezdetná.

Ak je ľudský život právom hodným ochrany, potom „právo ženy" odstrániť živý plod stojí proti nemu. Nemalo by sa zakladať na neobmedzenej ľubovôli. Bytosť v stave zárodku nie je matéria, s ktorou možno robiť čokoľvek. Nestačí, že nevnímame bolesť, ktorú jej spôsobujeme. Nie je to slepé črevo, ktoré možno bez následkov odoperovať. Je dielom súhry Stvoriteľa a muža a ženy a má pozemskú i večnú perspektívu.[1] Spúšťa v tele i psychike ženy a v jej vzťahu s mužom procesy, ktoré zanechávajú nezmazateľnú stopu. Sexuálny pud stvoril Boh možno preto tak silný, aby človeku komunikoval, že ľudský život nevzniká len z vôle človeka. Otázku: Chcete rozhodovať o diele mojich rúk? Ja som stvoril človeka![2] - kladie Boh.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xsova
Zaslal: Ne august 12, 2012 6:37 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
Zase len kopíruješ texty z iných stránok. Vlastný názor asi nemáš, všakže? Prečo by sme mali na to vôbec odpísať, keď to aj tak nečítaš?
Julius Voskár
Zaslal: Ne august 12, 2012 6:43 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Celkom pekná úvaha hodná aj sekulárneho humanistu až na tie tri posledné vety. Ak by mali byť pravdivé, tak sa bijú so slobodnou vôľou, ktorá je vraj tiež božím darom. Bol by som zvedavý aký postoj má autor textu na vraždenie dospelých ľudí, ale aj detí s rozvinutým vedomím, vo vojnách vedených v Boha veriacimi občanmi. Ako hodnotí tých, v Boha veriacich, čo majú moc posielať vojakov na krvavé jatky. Posiela im podobné maily? Sekulárny humanista nepotrebuje iluzórneho Boha, aby mal vysokú úctu k životu, stačí mu na to jeho svedomie.
robi
Zaslal: So október 05, 2013 11:25 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Len nechápem prečo RKC žiada aby mali ľudia veľa detí chcú zákaz interupcíí ale aj antikoncepcie ale RKC a ich pobočka KDH nedokáže zabezpečiť týmto ľuďom prácu ani živobytie.
Ľudia musia ísť pracovať do cudziny asi okolo miliona slovákov pracuje od roku 1989 v cudzine a mnohí sa už nikdy nechcú vrátiť na Slovensko.
Lemmy
Zaslal: So október 05, 2013 5:45 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6557 Bydlisko: Mám.
Robi, kedysi z Írska utekali za prácou do Ameriky, a dnes Slováci chodia pracovať do Írska.

Zaslal: Ne október 06, 2013 2:03 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Podľa mňa:
slovenský národ je premnožený, preto je kopa nezamestnaných a ešte nám radia géniovia spoza kňažských sután nemať interupciu ale ani antikoncepciu.
Lemmy
Zaslal: Ne október 06, 2013 4:45 pm Odpovedať s citátom
Robi, prečo by sme mali byť premnožení? Veď za socializmu nás bolo porovnateľne, a prácu mal každý. Takže premnoženie to nebude. Problém je v tom, že dnes robotník robí za troch robotníkov, ľudia robia viac, a tým pádom na ďalších neostane voľná práca. Podnik má 100 zamestnancov. 50 prepustí, tí sa stanú nezamestnaní. A zvyšných 50 bude pracovať tak naplno, aby zvládol prácu za tých pôvodných 100.

Kapitalisti nútia robotníkov, aby pracovali nadčasy, aby pracovali do maxima, pretože je dnes, pri veľkej nezamestnanosti, veľmi jednoduché vymeniť zničeného robotníka. Keby si si všimol, tak podniky často prepúšťajú, a priberajú nových, mladších, schopnejších pracovať. Človek po 50-tke má problém sa zamestnať.

Zaslal: So marec 24, 2018 1:35 pm Odpovedať s citátom
Jana Shemesh napísal(a):
Porodila mŕtve dieťa, poslali ju na 30 rokov do väzenia. Tak vyzerá totálny zákaz interrupcií

Od roku 1998 poslali salvádorské súdy za mreže 150 žien na základe prísneho interrupčného zákona. Matky viacerých detí, obete znásilnenia alebo tínedžerky.

Salvádorčanka Theodora Carmen Vásquezová ako 24-ročná mala doma malého syna a bola deväť mesiacov tehotná, keď pocítila hroznú bolesť v bruchu a začala krvácať. Predtým než stratila vedomie, stihla zavolať sanitku. Keď sa v nemocnici prebrala, ležala v posteli, mala na rukách putá a stál pri nej policajt. Oznámil jej, že je podozrivá z vraždy svojho dieťaťa, lebo si sama vyvolala pôrod.

Vásquezovú následne veľmi rýchlo odsúdili na tridsať rokov za vraždu s priťažujúcimi okolnosťami. A to napriek tomu, že závery – ako sa neskôr dokázalo – neodborne vedenej pitvy jej dieťaťa sa nepriklonili ani k teórii vraždy, ani k jej tvrdeniu, že dieťa zomrelo pri pôrode. Každá príčetná obhajoba by sa toho chytila, rovnako ako svedectiev, že žena sa na dieťa tešila a hoci bola chudobná, mala už preň výbavičku. Štátom pridelený advokát však nemal záujem a chcel sa svojej klientky zbaviť. To bolo v roku 2007.

Všetko prebehlo podľa litery salvádorského zákona totálne zakazujúceho interrupcie a jeho extrémneho výkladu, ktorý z umelého potratu podozrieva, obviňuje a napokon zaň aj drakonicky trestá ženy, čo potratili spontánne alebo ich dieťa zomrelo pri pôrode ako v prípade Vásquezovej.

To je tak, keď v spoločnosti prevládne náboženský extrémizmus. Evil or Very Mad

Zaslal: Ne marec 25, 2018 7:59 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 846
Jana Shemesh napísal(a):
Porodila mŕtve dieťa, poslali ju na 30 rokov do väzenia. Tak vyzerá totálny zákaz interrupcií
Evil or Very Mad

Je to logické vyústenie nedemokratického uzurpovania moci. O náboženských zákonoch rozhodujú väčšinou muži, naviac títo muži sú bezdetní. Ich nimi prijaté zákony nepostihujú, ale im pridávajú moc. U nás sa to veľmi nelíši, aj keď si hovoríme demokratická krajina. Tiež si určitá skupina uzurpúva moc a tvorí si zákony vo svoj prospech. Tiež je pozoruhodné, koľko politikov v únii je bezdetných a z toho tiež vyplýva ich divné presadzovanie rozličných zákonov, ktoré sú nie v prospech väčšiny. Naviac, keď je tvorba zákonov diktovaná zo zahraničia, tak sa nemôžeme čudovať, že dopadajú na nás, ako kamene. Je veľký rozdiel medzi tými, čo kamene hádžu a tými, ktorým padajú na hlavu. Pocity týchto skupín sú veľmi rozdielne. Jedni majú veľký pocit moci, iní trpia. Princíp demokracie je, že každý má právo hodiť kameň a tak si každý rozmyslí, či ho hodí do niekoho iného, pretože vie, čo by nasledovalo. Zatiaľ teda hádže kamene neobmedzene a masovo len jedna skupina. Nuž neviem, čo bude, keď ich začnú hádzať aj iní.

Zaslal: Ne marec 25, 2018 1:14 pm Odpovedať s citátom
Toli napísal(a):
Mimochodem jeden keř se jmenuje Chvojka Klášterní,své jméno dostala podle jeptišek ,které si odvarem z tohoto keře způsobovaly potraty.Takže být církevníkem tak o celibátu a potratech raději mlčím,protože je to čiré pokrytectví.Všimli jste si že potraty pořád řeší muži ? To je humorné,jako kdyby ženy kecali mužům do rození Smile

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: