Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Náš Majster Ján Hus a katolícka cirkev

Lemmy
Zaslal: Št júl 12, 2012 12:35 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6807 Bydlisko: Mám.
Niekto by mohol namietať, že výraz „náš“ v nadpise nie je správny.

Ale Ján Hus, aj keď bol kresťan, teda pobožný (veriaci), niesol pre ľudí nový náboj, novú nádej, nový prístup, jednoducho, dnes to nazývame reformačné úsilie.

V tom zmysle je Ján Hus náš, aj pre humanistov je vzorom, lebo ukázal ľuďom, že proti zlu sa musí, a dá sa, bojovať.

Zlom bolo správanie cirkevnej vrchnosti, až po pápežov. Zlom bolo zneužívanie moci.

Nenadarmo z činov Jána Husa nakoniec vzniklo husitské hnutie, husiti, a dodnes je aj Cirkev československá husitská.

Podobne je pre humanistov náš rímskokatolícky kňaz Ján Horárik.
Ján Horárik napísal(a):
Ak je človek bigotne nacionalistický alebo bigotne veriaci, je schopný podlých činov – bez toho, aby sa jeho svedomie ozvalo, ba dokonca s tým presvedčením, že koná veľkú, vznešenú službu národu, či Bohu.

Veľvyslanec humanizmu za rok 2012 Ladislav Hubenák pripomína Horárika:
Ladislav Hubenák napísal(a):
Svetský humanizmus nie je v našej krajine novým javom, ale má svoje tradície. Prejavoval sa už v deistických názoroch slovenských osvietencov (S. Tešedík, P. Michalko) a neskôr boli jeho nositeľmi niektorí príslušníci obrodeneckého hnutia. Zo štúrovskej generácie možno uviesť Janka Kráľa a Samuela Štefanoviča. V polovici minulého storočia dospel Ján Horárik, vystupujúci z pozícií tzv. skutočnej humanity demystifikovanej ľudskej lásky až na prah antropologického ateizmu.

Významný humanistický náboj mal ľudový antiklerikalizmus a ateizmus, smery čakajúce na seriózne vedecké spracovanie.

Viac sa o Horárikovi dá prečítať v časopise Prometheus č. 3/2007.

Strana 26: Ján Horárik – slovenský humanista a kritik cirkvi
O významnom predstaviteľovi slovenského humanizmu J. Horárikovi

Ján Hus, ako i Ján Horárik boli na svoju dobu pokrokoví, a v tomto zmysle sú naši, v boji proti tmárstvu.

A i dnes sa môžeme stretnúť s podobným javom, keď pri kauze Bezák sa v správach hovorí:

Za arcibiskupa Bezáka sa postavili ako veriaci tak i neveriaci.

Ktorí neveriaci, to neviem, ale pre týchto neveriacich (ateistov) je v tomto zmysle i „náš“ Bezák.

Zaslal: Št júl 12, 2012 12:41 pm Odpovedať s citátom
Článok od Vlastimila Matouša: Náš Majster Ján Hus a katolícka cirkev

Zaslal: So júl 14, 2012 7:09 pm Odpovedať s citátom
Vatikán údajne vyčítal Bezákovi rifle aj homosexuálov

Svätá stolica sa tiež zaujímala o Bezákov prístup k pápežovi a ostatným slovenským biskupom.

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Vatikán údajne vyčítal odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi homosexuálnych kňazov, prístup ku pápežovi Benediktovi XVI. i jeho obliekanie, ktorým mal zosmiešňovať reverendu ako odev černokňažníkov.

Informovala o tom spravodajská televízia TA3, ktorá sa dostala k dokumentom, ktoré majú objasniť dôvody, prečo musel populárny arcibiskup opustiť svoj úrad.

Svätá stolica údajne žiadala od Bezáka vysvetlenie toho, že objekty kúrie boli prerobené na elegantnú reštauráciu a zaujímalo ju aj jeho presťahovanie sa z arcibiskupského paláca do kanonického domu, kde býval s osobami s „pochybnou povesťou“.

„Vaša excelencia akoby sa ukazovala iba v civile (rifle, košeľa, úbor na gymnastiku), zosmiešňujúc reverendu ako ‚odev černokňažníkov‘,“ uvádza sa v dokumente, ktorého časti zverejnila TA3, pričom sa Vatikán mal pýtať aj na vzťahy Bezáka s homosexuálnymi kňazmi: „Javí sa, že ste sa obklopili spolupracovníkmi s pochybnou povesťou, medzi ktorými sú kňazi s homosexuálnou náklonnosťou a inými, ktorí majú deti.“

Zaslal: Ut júl 17, 2012 4:19 pm Odpovedať s citátom
Dvojaký meter u vatikáncov

Pri kauze Bezák ma udivuje, že pápež u iného arcibiskupa nevedel tak rázne konať (odvolanie).
Dariusz Oko napísal(a):
O tom, kam až mohou zajít homosexuálové v sutanách, svědčí působení výrazně „liberálního“ a „otevřeného“ arcibiskupa Remberta Weaklanda, který v letech 1977-2002 řídil diecézi Milwaukee v USA. On sám se přiznal, že je gay a že během svého života společně žil s mnoha partnery. Během celé doby svého trvání v úřadu – přes 25 let – ustavičně odporoval papežovi a Apoštolskému stolci v mnoha otázkách, ale nejvíce kritizoval a odmítal učení magisteria na téma homosexuality. Podporoval však a chránil aktivní gaye ve svojí diecézi, pomáhal jim vyhýbat se odpovědnosti za sexuální delikty, kterých se sériově dopouštěli. Svůj úřad skončil gigantickou defraudací, když z diecézní pokladny daroval přibližně půl milionu dolarů svému bývalému partnerovi.

Zaslal: St júl 18, 2012 11:18 am Odpovedať s citátom
K odluke cirkví od štátu

Pribúdajú názory, že kauza Bezák vznikla aj kvôli začatiu diskusie o odluke. Vatikánci dostali strach z odluky.
Gabriel Beer napísal(a):
Čím však mohol arcibiskup otriasť svoje postavenie medzi svojimi slovenskými kolegami, bol štart debaty s odborníkmi vo vnútri trnavskej arcidiecézy o tom, ako by mohla vyzerať odluka cirkvi od štátu.

Je jasné, že kňazi by sa po odluke dostali do podstatne ťažšej situácie ako dnes.

Zaslal: Ut september 04, 2012 12:26 am Odpovedať s citátom
Oldřich Mánert priniesol na iDNES.cz správu o tom, že katolícka cirkev je zaostalá o 200 rokov.

Však keby spravili odluku cirkví od štátu, tak by razom pokročili o nejaké tie rôčky dopredu. To by bol pre našich katolíkov ozajstný pokrok. Wink
Taliansky kardinál a bývalý milánsky arcibiskup Carlo Maria Martini napísal(a):
Zostarli sme, naše kostoly sú veľké a prázdne, cirkevná byrokracia je na vzostupe.

Zaslal: Ut september 04, 2012 12:38 am Odpovedať s citátom
Katolícka cirkev sa dožaduje, aby cirkevné školy boli rovnako financované ako štátne školy.

Viac: Pravda.sk

Zaslal: Ut júl 02, 2013 2:12 pm Odpovedať s citátom
Jozef Krško napísal(a):
Najskôr termín osláv solúnskych bratov v júli…

Piaty júl nemá ku Konštantínovi či Metodovi žiaden priamy vzťah (alebo má ho taký istý ako väčšina bežných dní v roku). Má vzťah s iným čiernym dňom katolíckej cirkvi…

Poďme však po poriadku a vráťme sa na začiatok akceptovania solúnskych bratov Rímom…

Zásadnému obratu Vatikánu vo veci Cyrila a Metoda predchádzala iniciatíva Márie Terézie. Na základe jej žiadosti pápež Pius VI. roku 1777 nariadil sláviť 14. marca vo všetkých kostoloch monarchie liturgickú spomienku na solúnskych bratov.

Pri príležitosti osláv tisícročnice príchodu byzantskej misie (1863) požiadal olomoucký arcibiskup Friedrich Fürstenberg pápeža Piusa IX. o zmenu termínu osláv. Navrhoval 5. júl. Argumentoval nevhodným marcovým počasím a pôstom. Ako však predpokladajú viacerí autori (trebárs Martin Votruba, Holiday date, University of Pittsburgh), zmena bola s Vatikánom konzultovaná už skôr a skrývalo sa za ňou čosi podstatnejšie ako počasie. Obe strany, zdá sa, sa rýchlo zhodli na potrebe „vybiť klin klinom“. Za riekou Moravou sa totiž množili spomienkové akcie na disidentského kňaza Jána Husa ako symbol protihabsburskej opozície. A s tým bolo treba čosi robiť! (Hus sa okrem iných „hriechov“ dopustil aj toho, že i on sa veriacim prihováral v materinskej reči.) Umiestnením osláv solúnskych bratov na piateho júla sa mala oslabiť sila šiesteho júla (v ten deň roku 1415 v Kostnici upálili Jána Husa)…

Už napísané vzbudzuje v človeku odpor.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: