Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Kto je Boh?

brotherrr
Zaslal: Po jún 11, 2012 7:04 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 november 2011 Príspevky: 77
Odpoveď: Boh je Pán celého vesmíru, stvoriteľ neba a zeme, ale zároveň je Otcom, ktorý nás nekonečne miluje. Boh je len jeden. Čo sa o ňom píše v Biblii? Píše sa tam: Boh je spravodlivý, čo znamená, že všetci sú pred Ním rovní, nikoho neuprednostňuje . Boh je všemohúci, čo znamená, že má absolútnu moc; môže robiť všetko, čo sa rozhodne urobiť, Jeho činy budú vždy v súlade s ostatnými Jeho vlastnosťami. Boh je všadeprítomný, čo znamená, že je prítomný všade a v každej chvíli. Boh je všade: na nebi, na zemi a na každom mieste. Všetky stvorené veci sa nachádzajú v Bohu a tak môžeme povedať, že Boh sa nachádza vo všetkých veciach, ktoré stvoril.
Toto však neznamená, že Boh je všetko. Boh je vševedúci, čo znamená, že pozná minulosť, prítomnosť aj budúcnosť, vie dokonca, čo si myslíme v každej chvíli, a keďže všetko vie, Jeho spravodlivosť bude vždy dokonalá. Boh je jediný, čo znamená, že niet iného Boha, ale tiež to, že On je jediná bytosť, ktorá dokáže uspokojiť najhlbšie túžby a potreby nášho srdca. Boh je spravodlivý, čo znamená, že neodpustí nijaký zlý skutok; pre Jeho spravodlivosť a právo museli byť naše hriechy vložené na Ježišove plecia a Ježiš musel prejsť Božím súdom, aby naše hriechy boli odpustené.
Boh je zvrchovaný, čo znamená že je suverénny a celé Jeho stvorenie spolu či už vedome alebo nevedome nemôže zmariť Jeho zámery. Boh je duch, čo znamená, že je neviditeľný. Boh je trojjediný, čo znamená, že je v troch osobách, rovnaký vo svojej podstate, moci aj sláve. “Otec, Syn, Svätý Duch”. Boh je pravda, čo znamená, že je v dokonalom súlade so všetkým, čím je, a zostane takým neporušiteľným a niet v Ňom lži. Boh je Svätý, čo znamená, že je oddelený od všetkej nemravnosti a Jeho hnev je namierený proti hriechu. Boh vidí všetko zlo a Jeho hnev je namierený proti zlu. Boh je milostivý – toto zahŕňa Jeho dobrotu, láskavosť, milosrdenstvo a lásku – čo sú slová, ktoré aspoň čiastočne vystihujú jeho podstatu. Ak by nebolo Božej milosti, ostatné Božie vlastnosti by vylučovali akýkoľvek prístup človeka k Bohu. Našťastie to tak nie je, lebo On túži poznať každého z nás osobne. Toto bol len skromný pokus odpovedať na takú neobsiahnuteľnú otázku.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po jún 11, 2012 7:23 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6318 Bydlisko: Mám.
Pozri: Dôkaz neexistencie boha

Boh sv. Tomáša Akvinského

Zaslal: Št jún 14, 2012 3:36 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 apríl 2012 Príspevky: 31
Je neskutocne smutne a frustrujuce vidiet v 21.storoci takto zmagoreneho cloveka ako tu pritomny brotherrr. Sebecky a pokrytecky blabotajuc vyhradne o nejakom svojom bohu a nabozenstve akoby bolo pravdive a na svete jedine. Co uz,slabomyselmi ludia potrebuju v zivote imaginarne barle, ich nizky intelekt by bol inak prekazkou kazdodennemu fungovaniu a celkovo rozumnemu rozhladu Confused Verit tak neskutocnym bludom,nespocetne krat zmenenej starovekej knizke ktora je sama kopirkou greckej a summerskej mytologie, viere ktora sa tisicrociami ako snehova gula nabalovala fantasmagoriami (pricom uz samotna pointa bola fantasmagoria). Ale kedze priemerne IQ veriaceho bolo pri poslednom testovani 91 zatial co ateistu 112, asi je to pochopitelne
Lemmy
Zaslal: Št jún 14, 2012 9:44 am Odpovedať s citátom
ccc napísal(a):
Ale kedze priemerne IQ veriaceho bolo pri poslednom testovani 91 zatial co ateistu 112, asi je to pochopitelne

Kto robil ten test?

Zaslal: Pi jún 15, 2012 3:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1662
Viera, a ani ateizmus , jedno či druhé východisko poznania a konania, nemá nič spoločné s inteligenciou. Inteligencia, vzdelanie a úspech závislý od chytrosti človeka v jeho postupnej gradácii sa nerovná stupňu vierovyznania či oddanosti Bohu alebo odmietania Boha.
Spasenie je je univerzita, kde sa zohľadňujú známky, zápočty.
Príbeh lotrov na kríži mi dáva za pravdu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TvojOponent
Zaslal: Pi jún 15, 2012 3:48 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1662
..nie je univerzita... Nech sú mi preklepy odpustené.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Pi júl 05, 2013 7:00 pm Odpovedať s citátom
Dal som do vyhľadávača slovo boh, a našiel som Bank of Hawaii. Wink

www.boh.com

Zaslal: Pi júl 05, 2013 7:07 pm Odpovedať s citátom
Existuje aj slovenská stránka www.boh.sk, ale stránka je práve v prestavbe.

Zaslal: Ut júl 30, 2013 4:16 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
„Ak existuje boh, mal by prosiť o moje odpustenie.“

Fráza vyrytá v cele židovského väzňa v koncentračnom tábore.

Čo si o tom myslíte?

Zaslal: Ne august 11, 2013 10:40 pm Odpovedať s citátom
thereisnogod napísal(a):
Aj keby sme cely majetok Zeme vynaložili na výskum, ktorý by mal potvrdiť existenciu Boha, dovolím si tvrdiť, že výsledok by bol nulový. A cirkev, ktorá dostatočným objemom peňazí aj disponuje by určíte taký výskum už dávno uskutočnila. Nejaké pokusy už aj boli no skončili sa trápne až výsmechom. Za zmienku stoji oficiálna žiadosť Vatikánu o vyhotovenie snímky Boha pri prvom lete do vesmíru.

Kto o takejto oficiálnej žiadosti niečo vie?

Zaslal: Ut august 20, 2013 8:10 pm Odpovedať s citátom
Pascalova stávka nie je dôkaz boha, ale vypočítavosti!

Avenger napísal(a):
Z toho obrovského množstva nadprirodzených bytostí, ktoré si doteraz ľudia stihli vyfantazírovať možno 2 870 charakterizovať ako „božských“, to znamená ako entity stojace nad celým systémom, majúce neobmedzenú moc. Nakoľko všetky majú svoju existenciu opodstatnenú rovnako kvalitnými dôkazmi (teda nijakými), možno ich všetkých postaviť do jednej rady a považovať za rovnako nereálne, respektíve nedôležité.

Zaslal: St september 25, 2013 4:40 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Pýtaš sa kto je BOH?
Boh je energia bez ktorej nemôže Svet existovať,
Nie je to také jednoznačné že teista a ateista.
Sú aj agnostici a tazvaní hľadajúci.
TY Si hľadajúci lebo hľadáš na nete odpovede. Hľadáš Boha. Hľadáš odpoveď na otázku: KTO JE BOH?!!! Question Question Question Question
Napíklad častý je názor že zmrtvychvstanie a nepoškvrnené počatie a porod bez sexu a nasledne rodička sa stane pannou je nemožné
ale napríklad títo ľudia veria že Svet riadi a udržuje energia čiže Boh lebo Boh je energiou.
Lemmy
Zaslal: So december 14, 2013 1:33 pm Odpovedať s citátom
Prečítajte si článok Boh chce vstúpiť do vášho príbytku.

cudzinec napísal(a):
Nebolo to prvé stretnutie s hovorcami Božej agentúry. Chodia pravidelne, niektorí odídu okamžite, ako pochopia, že neuspejú. S inými je to ťažšie – sú ako podomoví obchodníci, dotieraví a neustále to skúšajú. Už neraz sa stalo, že zúfalá suseda ocenila, keď som „náhodou“ otvoril dvere, a bez veľkých rečí vyhnal samozvancov na ulicu.

Neviem, kam chce vstúpiť Boh. V živote som ho nevidel, a pri pohľade na nepotrestané neprávosti tohoto sveta ani neverím, že existuje. Ak by totiž existoval a spokojne sa pozeral na dianie v súčasnom svete, musel by byť masochista. A o takého Boha by asi nikto nestál.

Zaslal: Po december 21, 2015 7:15 pm Odpovedať s citátom
Moslimovia i kresťania vyznávajú toho istého boha, povedala učiteľka. Suspendovali ju

Wheaton College v americkom Illinois čelí kritike potom, čo suspendovala jednu zo svojich učiteliek. Tá totiž vyhlásila, že moslimovia i kresťania vyznávajú toho istého boha a na znamenie solidarity chodila do školy v hidžábe. Škola sa obhajuje, že je to v rozpore so školským vyhlásením viery, ku ktorému sa všetci zamestnanci zaviazali.

„Zastávam náboženskú solidaritu s moslimami, pretože oni, rovnako ako ja, kresťanka, sú Ľudia Knihy. A ako povedal pápež František minulý týždeň, vyznávame i toho istého Boha,“ napísala Larycia Hawkinsová, učiteľka politických vied na Wheaton College, 10. decembra na svojom facebookovom profile.

Reakcia školy na seba ale nenechala dlho čakať. Larycii odkázala, že by radšej mala hovoriť o verejných témach „takým spôsobom, ktorý by verne odrážal vyhlásenie viery Akadémie“, ktorá je známa tým, že sa hlási k evanjelikálnej odnoži kresťanstva. Následne profesorku suspendovala.

Zdroj: www.lidovky.cz

Zaslal: St december 23, 2015 8:46 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 768
Lemmy napísal(a):
Prečítajte si článok Boh chce vstúpiť do vášho príbytku.

cudzinec napísal(a):

Ak by totiž existoval a spokojne sa pozeral na dianie v súčasnom svete, musel by byť masochista. A o takého Boha by asi nikto nestál.

V doterajšej histórii ľudstva sa už vystriedalo množstvo bohov. Nejaký vládca si jednoducho zmyslel a starých bohov zakázal a tak sa bohovia, ktorí si vyžiadali množstvo aj ľudských obetí stratili. Bohovia sa svojmu zániku, strate svojej moci vôbec nebránili, pretože existovali len v ľudských mysliach a neboli reálni. V súčasnosti je stále ešte množstvo bohov, ktorým sa ľudia klaňajú, prinášajú im obete. Taký silný vládca, ktorý by ich zakázal nie je, pretože postaviť sa proti ľuďom, ktorí potrebujú svoju psychickú barličku – boha o ktorého by sa opreli, niekoho spravodlivého a nekonečne dobrého v nespravodlivom svete. Nechcú prísť o nádej, že niekto spraví poriadok. Pretože človek evidentne zlyháva vo vykonávaní práva a zďaleka nemá takú moc, ako by ľudia chceli a potrebovali a preto si vytvárajú ilúziu. Z marazmu ich to nevytiahne, ale majú aspoň dobrý pocit, nádej. Je to však len klamanie seba samého, pretože boh, ktorý neexistuje, nemá vlastnosti, ktoré by ľudia chceli, zázrak tiež nespraví. Ľudia si nechcú priznať svoju bezmocnosť v mnohých veciach , chcú byť aktívni a prispieť k svojmu snu, ale s nesprávnymi, nereálnymi prostriedkami sa pozitívna zmena nedá dosiahnuť a tak padajú stále viac do svojho marazmu.
Vládcovia, ktorí nemajú moc bohov zmeniť, zrušiť, ich aspoň využívajú vo svoj prospech. Určujú v ich mene nové zákony, predpisy a veriaci v nádeji, alebo z donútenia poslúchajú.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: