Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Nezaradené  ~  Štátne sviatky

Lemmy
Zaslal: Pi máj 25, 2012 7:26 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6926 Bydlisko: Mám.
Zatiaľ to vyzerá tak, že sa zrušia tieto 2 štátne sviatky:

1. septembra je občiansky sviatok Deň Ústavy SR a 15. septembra cirkevný zasvätený Sedembolestnej Panne Márii.

Pravda.sk

Zaslal: Pi máj 25, 2012 7:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
Aj tu je článok o tom:
http://www.sme.sk/c/6390329/fico-este-nevie-ktore-volne-dni-zrusi.html

"Nevidíme priestor, aby sa otvárala medzinárodná zmluva", povedal hovorca KBS Jozef Kováčik. Asi sa dobre nepozeral, lebo ja ten priestor vidím, treba zrušiť celú protiústavnú zmluvu s Vatikánom!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
M.V.
Zaslal: So jún 16, 2012 8:21 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Cirkevné sviatky sa stávajú platformou pre trvalé prenikanie politického katolicizmu, ktorý nás ovládol zmluvou s mestom Vatikán. Zmluvu treba revidovať na rozsah, ktorý zodpovedá principom demokracie, teda moc je odvodená od ľudu a aj v Ústave SR je miesto na revíziu takzvaného
cyrilo-metodského dedičstva. Skutočne tu z neho nič nezostalo.

Neverím, že sviatok na Sedembolestnú Pannu Máriu zrušia, to by sa v Šaštíne urazili a ako by sme ďalej žili celé stáročia?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi október 26, 2012 10:25 pm Odpovedať s citátom

Zaslal: So marec 02, 2013 8:39 am Odpovedať s citátom
Webnoviny napísal(a):
Vláda uvažovala od leta o zrušení dvoch štátnych sviatkov, alebo dní pracovného pokoja, ktoré pripadajú na 1. a 15. september, teda Dňa Ústavy SR a sedembolstnej Panny Márie. K rušeniu sviatkov chcela vláda pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy. Obyčajným zákonom nie je totiž možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru. Vláda preto uvažovala nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu, ak pripadne na pracovný deň. Metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský však už vtedy tvrdil, že presun sviatku Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu v prípade, že by pripadol na pracovný deň, by bol v rozpore s Vatikánskou zmluvou.

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý slávime 15. septembra, zatiaľ zostane ako deň pracovného pokoja. Nebude sa v súčasnosti ani rušiť, ani presúvať na víkend, ako o tom uvažovala vláda. Vyplýva to z listu, ktorý kancelária predsedu vlády Roberta Fica zaslala autorom otvoreného listu premiérovi. Pod list za zachovanie sviatku ako voľného dňa sa podpísalo 128 765 občanov.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: