Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Fair trade

Stretli ste sa s výrobkami so značkou Fair Trade?

Poznám, a kupujem ich pravidelne  
0%
  [ 0 ]  0%

Poznám, ale len občas si kúpim niečo  
0%
  [ 0 ]  0%

Nepoznám takúto značku, ešte som sa s ňou nestretol  
0%
  [ 0 ]  0%

Poznám, ale nezaujíma ma pôvod tovarov  
0%
  [ 0 ]  0%

Dávam prednosť cene pri výrobkoch, ktoré kupujem  
0%
  [ 0 ]  0%

Celkom hlasov : 0
Lemmy
Zaslal: So máj 12, 2012 7:47 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6240 Bydlisko: Mám.
Dnes je Svetový deň spravodlivého obchodu.

Ustanovila ho Medzinárodná asociácia spravodlivého obchodu (international Fair Trade movement; European Fair Trade Association – EFTA) a pripomína sa od roku 2002 vždy druhú májovú sobotu.

Svetový deň spravodlivého obchodu, anglicky World Fair Trade Day (WFTD), sa spomína napríklad vo Wikipédii, ale zopár článkov nájdete i v e-zine Humanisti.sk.

Dnes sa v Českej republike konali Férové raňajky.

Ďalšie podrobnosti k akcii „Férové raňajky vo vašom meste“ nájdete na www.ferovasnidane.cz.

Zaslal: So máj 12, 2012 7:57 pm Odpovedať s citátom
V ankete si vyberte tú možnosť, ktorá vás najviac vystihuje. Smile

Zaslal: So máj 12, 2012 10:49 pm Odpovedať s citátom
Pršalo, ľudia napriek nečasu aj tak prišli

Praha, 12. mája 2012 – V 57 českých a moravských mestách a obciach dnes ľudia raňajkovali výrobky so známkou Fairtrade a potraviny z lokálnej produkcie. Pripojili sa tak k státisícom ľudí na celom svete, ktorí na dnešný Svetový deň spravodlivého obchodu (World Fair Trade Day) vyjadrujú podporu výrobkom, pri ktorých výrobe neboli porušované ľudské práva, poškodzované životné prostredie či zneužitá detská práca.

Viac v článku: Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky Very Happy

Zaslal: Ne máj 20, 2012 12:37 pm Odpovedať s citátom
Mnoho ľudí je presvedčených, že Fair Trade je len módna vlna a nevidia dôvod, prečo kupovať takéto produkty, keď ich v nižšej kvalite v reťazcoch kúpia lacnejšie.
Allan Bussard napísal(a):
To je mylná predstava. Výrobky Fair Trade v Anglicku alebo Nemecku nie sú drahšie ako porovnateľné bežné produkty. Veľmi často sú pritom kvalitnejšie a sú bio. Fair Trade podlieha veľmi prísnemu auditu. Absolvovali sme ich niekoľko a boli to najtvrdšie audity, aké sme zažili. Auditor prichádza každý rok z Nemecka, v Afrike strávi týždeň, počas ktorého sa stretáva s pestovateľmi, pozerá účty, sleduje, kam idú peniaze, ako sa využíva sociálny fond a ako družstvo hospodári s peniazmi – či naozaj postavilo studňu, kúpilo počítač pre školu, röntgen pre nemocnicu. Ak to nie je v poriadku, prichádzate o značku Fair Trade.

Takže za tou značkou naozaj niečo je, nie je to len bublina?
Presne tak. Pre pestovateľa sú tri základné výhody Fair Trade - stabilná cena, takže nikdy nemôže dostať menej, ako to, čo ho dokáže uživiť. Inak napríklad kávu predáva za cenu na newyorskej burze, na ktorú nemá žiaden vplyv. Teraz je cena kávy vysoká, ale niekedy je taká nízka, že z toho nevyžije. Ďalšou výhodou je, že dostane aspoň 60 percent platby vopred a nemusí znášať počiatočné náklady. Z nich zaplatí hnojivo, vodu, prácu, aby bol produkt kvalitný. Tretia vec je sociálna prémia, ktorá zlepšuje život komunity. Napríklad družstvo, od ktorého kupujeme etiópsku zelenú kávu, investovalo do 110 projektov. Vďaka tomu majú nové ambulancie, školy, mosty, studne. Možno všetko vždy nefunguje dokonale, ale veľakrát som videl, že komunita, ktorá má šancu pracovať v rámci spravodlivého obchodu, žije lepšie.

Pomáhate tejto časti tretieho sveta ešte nejako inak?
V súčasnosti je vo východnej Afrike hladomor, aj keď nie až tak akútny, ako keď som tam bol ako 20-ročný. Preto robíme studne, vodné nádrže, kanalizácie, v Keni aj v Etiópii zabezpečujeme lieky pre ľudí postihnutých hladomorom. Zabezpečili sme napríklad lieky pre viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov v južnej Etiópii. V Keni sme postavili studňu a vodnú nádrž s kapacitou 50-tisíc litrov pre komunitu s 26-tisíc obyvateľmi.

Čítajte viac: Daniela Jancová | Fair Trade ani adopcia na diaľku nie sú iba bubliny | Pravda | 19. mája 2012

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: