Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Trest smrti

Lemmy
Zaslal: Št apríl 12, 2012 3:23 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
V štáte Connecticut zrušia trest smrti

V súčasnosti sa popravy vykonávajú v 34 amerických štátoch.

HARTFORD 5. apríla (WEBNOVINY) – Senát v americkom štáte Connecticut vo štvrtok schválil zrušenie trestu smrti.

Senátori sa vyslovili za takýto krok v pomere hlasov 20 ku 16. Opatrením sa teraz bude zaoberať Snemovňa reprezentantov, kde by malo mať zrušenie takéhoto trestu značnú podporu.

Zaslal: Št apríl 26, 2012 9:50 am Odpovedať s citátom
Už platí.

V štáte Connecticut zrušili trest smrti.

Zaslal: Pi december 21, 2012 9:50 am Odpovedať s citátom
V OSN preberali trest smrti, proti hlasovalo 111 krajín

Za moratórium trestu smrti hlasoval rekordný počet krajín, o štyri viac ako v roku 2010.

V súčasnosti má moratórium alebo úplný zákaz trestu smrti okolo 150 krajín. V roku 2011 podľa ľudskoprávnych skupín vykonali popravy len v 21 štátoch.

Webnoviny

Zaslal: Št marec 13, 2014 12:20 pm Odpovedať s citátom
Hoci bol nevinný, takmer 30 rokoch čakal na popravu, už je slobodný

Glenna Forda usvedčila z vraždy porota zložená výhradne z bielych Američanov; on sám akúkoľvek vinu odmietal.

Odsúdenca z amerického štátu Louisiana prepustili na slobodu po takmer 30 rokoch čakania na popravu, oznámila dnes agentúra Reuters.

Afroameričana Glenna Forda (64) odsúdili za lúpež a vraždu hodinára v meste Shreveport z roku 1983. Na popravu na elektrickom kresle čakal od marca 1985 v prísne stráženej väznici v meste Angola v štáte Louisiana, odkiaľ ho prepustili na slobodu v utorok podvečer.

Forda usvedčila z vraždy porota zložená výhradne z bielych Američanov; on sám akúkoľvek vinu odmietal. Prokuratúra minulý týždeň požiadala o anulovanie pôvodného rozsudku s ohľadom na nové dôkazy, ktoré definitívne spochybnili Fordovu účasť na zločine.

Príslušný dôkazový materiál bol pritom k dispozícii už od úplného začiatku vyšetrovania prípadu. Ak by ho vtedajší vyšetrovatelia brali dostatočne vážne, Ford by nikdy nemusel skončiť vo väzení ani pred súdom, uviedla prokuratúra v minulotýždňovej žiadosti o prepustenie.

Bezprostredne po utorkovom prepustení Ford vyjadril ľútosť nad tým, že vo väzení stratil skoro 30 rokov svojho života. Zároveň ale zdôraznil, že má z novonadobudnutej slobody radosť.

„Moje myšlienky ide všetkými možnými smermi, ale je to dobrý pocit,“ povedal podľa BBC Ford novinárom čakajúcim pred väznicou.

Podľa zákonov štátu Louisiana by za každý rok strávený vo väzení mohol dostať odškodné vo výške 25 000 – 25 000 dolárov, a ďalších 80 000 dolárov ako jednorazovú kompenzáciu za stratené životné príležitosti.

TASR

Zaslal: Po apríl 06, 2015 9:27 am Odpovedať s citátom
Nespravodlivo odsúdený Američan po 30 rokov opustil celu smrti

Muž, ktorý strávil v americkom väzení 30 rokov čakaním na výkon trestu smrti, dokázal po dlhoročných súdnych peripetiách svoju nevinu. Z väzenia v Birminghame v štáte Alabama ho v piatok 3. apríla 2015 prepustili na slobodu.

Dnes 58-ročného Anthonyho Raya Hintona odsúdili v roku 1985 na smrť za vraždu dvoch manažérov reštaurácie s rýchlym občerstvením.

Pred väzením v štáte Alabama sa Hinton zvítal s rodinou. Vyhlásil, že jediné, čo mali orgány činné v trestnom konaní v jeho prípade urobiť, bol test zbrane. Keby to boli urobili, nemusel som v cele smrti stráviť 30 rokov, uviedol Hinton. „Lenže si mysleli, že sú viac ako zákon a nemusia sa nikomu zodpovedať,“ vyhlásil Hinton kriticky na adresu vtedajších vyšetrovateľov. Dodal, že „každý, kto sa podieľal na tom, že som strávil 30 rokov čakaním na smrť, sa bude zodpovedať Bohu“. Dodal, že sa aj naďalej bude modliť za rodiny obetí – tak ako to robil uplynulých 30 rokov, lebo justícia sa voči nim i nemu zachovala nespravodlivo.

Za otvorenie Hintonovho prípadu roky bojovala nezisková organizácia Equal Justice Initiative. Tá poskytuje právnickú pomoc obvineným a odsúdeným, ktorí sú presvedčení o svojej nevine či o nespravodlivosti svojho procesu, ale majú nedostatok financií na to, aby to dokázali.

Hintonov obhajca Bryan Stevenson poukázal na to, že významnú rolu v jeho prípade hrala farba pleti a predpojatosť úradov.

Hintonova kauza je podľa Stevensona učebnicovým príkladom nespravodlivosti a upozorňuje na nutnosť reformy súdnictva v USA.

TASR, TASR

Zaslal: Št apríl 09, 2015 3:19 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Lemmy napísal(a):

Dnes 58-ročného Anthonyho Raya Hintona odsúdili v roku 1985 na smrť za vraždu dvoch manažérov reštaurácie s rýchlym občerstvením

Ľudské zákony sú doslova neľudské. Vo vojnách zabíjajú státisíce ľudí,väčšinou civilov a berie sa to ako samozrejmosť. Vražda jedinca v mieri sa berie ako otrasná neľudskosť,zverstvo.
Vojaci bombardujú civilov,mrzačia bezranných,malé det a sú oslavovaní hrdinovia. Málotorí z nich ľutujú svoje činy,majú na to totiž rôzne ospravedlnenia,veď bojujú proti nepriateľom za dobro svojho národa.Majú proto právo zabíjať? Je to zvláštna ľudská logika. Ani za také otrasné činy,ako bolla masakra v Mi Lai, alebo v utečeneckom tábore Sabra a Šatila nebol niekto odsúdený. Vraždy za 2. sv. vojny ani nespomínam,lebo to by bol veľmi dlhý zoznam. V praxi platia len zákony víťazov a tie sú veľmi dokrivené.Je to len právo silnejšieho,ako v džungli,žiadne humánne zákony..
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Ut apríl 14, 2015 8:15 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Skúsim sa na vec pozrieť ako ateista:
Vojna je forma prejavu evolúcie. Nebyť vojen, už by sme sa jedli navzájom. Koľko miliárd ľudí by dnes chodilo po svete?
Je teda vojna nehumánna, ak vytvára životný priestor pre dôstojný život človeka? (homo)

Zaslal: Ut apríl 14, 2015 8:46 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Je teda vojna nehumánna, ak vytvára životný priestor pre dôstojný život človeka? (homo)

Samozrejme, že je nehumánna, aj keď vytvára „životný priestor pre dôstojný život človeka“. To je ako dôstojný? V tomto prípade.

Zaslal: So apríl 18, 2015 4:39 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Skúsim sa na vec pozrieť ako ateista:
Vojna je forma prejavu evolúcie. Nebyť vojen, už by sme sa jedli navzájom. Koľko miliárd ľudí by dnes chodilo po svete?

V civilizovaných krajinách je problém s udržaním populácie,pretože sa rodí málo detí.Je tu potrebná ďalšia decimácia? Uvedomelí ľudia obmedzujú svoju reprodukciu aj bez vojny.Mnohí,ktorí vedú vojny to nerobia kvôli vytváraniu priestoru pre svojich potomkov,lebo ich možno ani nemajú.Robia to len z dôvodu svojej agresivity a panovačnosti.Nepotrebujú nový osobný priestor,ale len pocit,že oni sú najväčší páni. Majú plné taniere,že sa môžu doslova nažrať do prasknutia,obrovské vily z množstvom izieb,ale na spanie stačí človeku jedna posteľ,nie sto. Na prevážanie svojho zadku nepotrebujú sto limuzín,ale jednu,lebo vo všetkých naraz nemôžu sedieť.O čo im ide? Len o tú neobmedzenú moc,ktorú sa im nedarí dosiahnuť. Bolo mnoho vládcov,ktorí ovládli obrovské územia na vtedajiu dobu a nakoniec predsa skapali tak,ako aj najväčší chudáci. Je to najväčšia spravodlivosť na Zemi,že všetci raz zomrú. Bohatým sa ale zomiera ťažko,lebo to obrovské bohatstvo sa ťažko opúšťa.
TvojOponent
Zaslal: Po apríl 20, 2015 7:54 am Odpovedať s citátom
Citácia:
Mnohí,ktorí vedú vojny to nerobia kvôli vytváraniu priestoru pre svojich potomkov,lebo ich možno ani nemajú.Robia to len z dôvodu svojej agresivity a panovačnosti.Nepotrebujú nový osobný priestor,ale len pocit,že oni sú najväčší páni.

Je to ich predstava o šťastí a napĺňajú ju.
Potratené deti by sa tešili aspoň nádeji v cele o rozlohe 2x2 m2.

Tu sa teda natíska otázka, čo je to ten správny životný štandard, za ktorým už človek má právo vyvraždiť susednú dedinu.

Zaslal: Po apríl 20, 2015 7:56 am Odpovedať s citátom
Citácia:
Lemmy napísal:

TvojOponent napísal(a):

Samozrejme, že je nehumánna, aj keď vytvára „životný priestor pre dôstojný život človeka“. To je ako dôstojný? V tomto prípade.

Prečo potom vedú tzv sekulárni humanisti vojnu proti najmenším a bezbranným ľuďom a bojisko našli v lone žien? Ide o najväčšiu genocídu od Big bangu.
Rastislav Škoda to zdôvodňuje životným štandardom.

Zaslal: Ut apríl 21, 2015 5:48 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Teraz vyšlo najavo,že takých prípadov bolo viac.Hovorí sa zatiaľ o 22 odsúdených na smrť,z ktorých 12 už popravili na základe chybnej DNA analýzy pracovníkmi FBI. Na odsúdenie totiž stačilo svedectvo pracovníka FBI,aby bol človek uznaný za vinného.
Asi všetci vrahovia však o sebe hovoria,že sú nevinní.Majú kopu ospravedlnení.Počnúc Hilerom a jeho celým aparátom,až po posledného vojaka,čo vražil,ktorí sa tiež bude ospravedlňovať,že to mal prikázané,nemal iné východisko,len poslúchať a vraždiť,aby si zachránil svoj žvot. Podobne aj v Kambodži mnohí sa tiež tak ospravedlňujú,že museli vraždiť,aj keď niektorí zabili tisíce ľudí,považujú to nie za zločin,ale len vykonanie príkazov nadriadených. Mnohí z nich ešte žijú a nikto ich nesúdi. POdobne aj v súčasnosti.Piloti zhadzú bomby,zabíjajú kopy ľudí a nikto nie je súdený.Má potom právo niekto odsúdiť nejakého civilného vraha na smrť? Zákony sú skutočne dokrivené paragrafy,ktoré si ľudia prekrúcajú,ako im vyhovujú.Sú mohé zákonníky,ale neviem,či na konci každého nie je veľmi malým písmom,ktoré ani nevidno napísané: Zákony uvedené v tejto zbierke platia len na malých a slabých.
TvojOponent
Zaslal: Po máj 04, 2015 11:56 am Odpovedať s citátom
Väzenstvo je (vraj) v USA v súkromných rukách a je biznisom. Čím viac zákazníkov, tým väčší zisk.

Zaslal: Ut apríl 26, 2016 3:27 pm Odpovedať s citátom
Breivik naďalej terorizuje stovky ľudí, príbuzných obetí a ich priateľov. Tentoraz je to psychický teror. Namiesto toho, aby zaliezol niekde do čiernej diery stále otravuje a žiada si niečo naviac. Štát to z humanitných dôvodov podporuje. Je to správne? Psychicky týrať stovky ľudí, ktorí mu zo svojich daní ešte musia platiť na jedlo, ubytovanie, atď. Môžem s istotou povedať, že Breivik má lepšiu stravu, ako ja. Má kľud, nemusí pracovať a vychrápe sa každý deň. Nemá žiadny stres, ktorého mám ja každý deň, nevynímajúc ani voľné dni, sviatky. Mnohí ľudia majú rizikové povolania, kde môžu prísť k vážnemu úrazu, alebo aj o život a pritom nikoho nezabili. Divná ľudská spravodlivosť. Pritom nie je ani nórsky občan. Dobre si vedel vybrať štát na spáchanie tak otrasného zločinu. Vedie teda prílišná ohľaduplnosť voči takým brutálnym činom k nárastu zločinnosti? V tomto prípade je to žiaľ tak. Niekde v zákonoch je asi poriadne veľká chyba.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: