Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odkiaľ pochádza zlo? Od Boha?

brotherrr
Zaslal: Pi január 27, 2012 8:57 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 november 2011 Príspevky: 77
- všetko čo Boh stvoril je dobré Gn 1.kapitola
- Boh je pôvodca všetkého a nemôže si priať zlo
- v knihe Genezis sa píše, že sme stvorení na Boží obraz
- najväčším darom od Boha je slobodná vôľa a to, že sme osobami (máme vlastné Ja- tým sme odlišný od zvierat)
- Boh dal slobodnú vôľu človeku, ako možnosť vybrať si medzi dobrom a dobrom
- nepriamo však vznikla možnosť vybrať si aj zlo
- zlo = nedostatok dobra
- prečo Boh zlo pripustil? Preto, lebo dobro slobody je väčšie ako následky zla
- takýmto príchodom zla na svet sa narušila dokonala harmónia vo svete aj v človeku, lebo pre svoj egoizmus ničíme prírodu v dôsledku čoho prichádzajú mnohé prírodné katastrofy
- ale v samotnom človeku sa narušila harmónia (samovraždy, drogy alkohol...)
- človek, ktorý bol stvorený pre Boha odmietol Boha a tým sa narušila jeho bytostná harmónia, čoho výsledkom je utrpenie
- navrátiť harmóniu vo svete môžeme iba návratom k Bohu
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne jún 16, 2013 9:22 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6889 Bydlisko: Mám.
brotherrr napísal(a):
- najväčším darom od Boha je slobodná vôľa a to, že sme osobami (máme vlastné Ja- tým sme odlišný od zvierat)
- Boh dal slobodnú vôľu človeku, ako možnosť vybrať si medzi dobrom a dobrom

Slobodná vôľa neexistuje. Dôkazom je priming

Priming – to je slovo, které se zatím nejčastěji skloňuje mezi psychology. Ale čím víc se o něm vědci dozvídají, tím víc začíná zajímat i obyčejné lidi. Ukazuje totiž, že s naší svobodnou vůlí to není úplně jednoduché.

Čím víc se dozvídáme o mozku, tím horší zprávy z toho pro lidskou hrdost plynou. Naše chování, naše pozornost, paměť i duševní výkon se dají změnit několika slovy. Anebo šálkem horkého nápoje. Pokusy s primingem dokázaly, jak křehký nástroj je mozek.

V 90. letech američtí psychologové prováděli několik pokusů na studentech, během nichž se snažili co nejjemněji manipulovat studenty. Guruem těchto pokusů byl a stále zůstává John A. Bargh z univerzity v Yale. Zjistili, že lidské chování je velice automatizované a reaguje na drobné podněty mnohem silněji, než se dříve tušilo. Tento fenomén dostal název priming.

www.national-geographic.cz

Zaslal: St júl 16, 2014 11:08 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6889 Bydlisko: Mám.
Vedci spochybnili existenciu slobodnej vôle

Schopnosť ľudí rozhodovať sa, aj s chybami, pravdepodobne vzniká z náhodných výkyvov pozaďového elektrického šumu v mozgu. K tomuto záveru dospel päťčlenný tím na čele s Jesseom Bengsonom z University of California v Davise (USA).

Zdeněk Urban

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: