Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Nebezpečný vírus ohrozuje

Lemmy
Zaslal: Po november 14, 2011 8:39 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7363 Bydlisko: Mám.
Nebezpečný vírus ohrozuje najmä predčasniatka
Bianka Stuppacherová napísal(a):
Respiračný synciálny vírus (RSV). Väčšine laikov tento pojem nič nehovorí, veď vírusov je toľko druhov… Mali by však o ňom čosi vedieť najmä rodičia predčasne narodených detí, detí s poruchami dýchacích orgánov a vrodenými chybami srdca.

Zaslal: So február 01, 2020 5:34 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1183
Lemmy napísal(a):
Nebezpečný vírus ohrozuje najmä predčasniatka

Teraz vírus 2019 ncoV ohrozuje hlavne starších.
Jeden vedec sa k rozšíreniu nebezpečných vírusov vyjadril, že je len otázka času, kedy sa to stane. Vírus 2019 ncoV, ktorý sa začal šíriť v Číne by mohol byť tým prípadok úniku z laboratória, pretože neďaleko sa údajne akurát také nachádza. Proti ale hovorí čas rozšírenia, ktorý bol podivne akoby načasovaný práve na oslavy nového čínskeho roka. Ak by chcel niekto taký vírus rozšíriť, vybral by si práve to miesto, aby podozrenie padlo na Číňanov. Teraz to môže všelikto zneužiť a vypustiť iný vírus, na ktorý sa povie, že je to mutácia a ten môže byť ešte oveľa horší. Uvidíme teda, kto je na také niečo pripravený a koho to zasiahne najmenej. Boli prijaté doteraz nevídané opatrenia, čo hovorí, že je to vážne. Sklady vírusov majú viaceré štáty. Len v Rusku je ich údajne okolo 30. Keď pripočítame iné štáty, tak nám vyskočí poriadne vysoké číslo. Zrejme majú aj mnohé sklady vakcín, protilátok, ale pochybujem, že je také niečo u nás. Zdecimované zdravotníctvo by ťažko zvládalo takú epidémiu s tak slabým materiálnym aj personálnym zabezpečením. Malý odborný personál, to je ďalšie riziko u nás, lebo ak by aj ten bol ešte zdecimovaný následkom nebezpečného vírusu, tak by to malo katastrofálne následky. Na Slovensku už asi máme väčšiu úmrtnosť, ako inde vo svete aj bez tejto nákazy. Počet nakazených zatiaľ kvadraticky stúpa. Do oficiálnych štatistík sa ale zatiaľ nedostali všetci zomrelí, pretože došlo k izolácii ľudí doma a ako to vyzerá v uzavretých domácnostiach je ťažké odhadnúť, lebo taká situácia sa ešte asi nikdy nevyskytla. Pravdepodobne mnoho starších ľudí zomrie a mladší to prežijú. K obmedzeniu šírenia napomôže aj počasie, keď bude viac slnka a teplejšie. Možno vyvinú vakcínu a údajne pomáhajú aj liečivé rastliny s protivirotickým účinkom, čo som videl na viacerých stránkach.
Vynoria sa ale aj mnohé iné problémy v súvislosti s nákazou. Keď ľudia minú domáce zásoby, budú musieť nejaké zohnať. Ak to štátne orgány nedokážu zabezpečiť, môže dôjsť k veličomu. Môže dôjsť k mnohým kriminálnym činom a pri paralyzovaných bezpečnostných zložkách bude veru horúco.
Obmedzenie leteckej bude mať určite vplyv aj na klímu. To veru nedokázali ani mnohé konferencie, ktoré sa tým zaoberali. Alebo aj toto bol zámer vyvolať paniku? Nuž preživší uvidia, čo prinesie čas.

Zaslal: Ne február 02, 2020 2:50 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Alebo aj toto bol zámer vyvolať paniku? Nuž preživší uvidia, čo prinesie čas.

Myslím si, že za tým netreba hľadať nejaký zámer. Prirovnal by som to k zemetraseniu. Za zemetrasením netreba hľadať zámer.

Zaslal: Pi február 07, 2020 7:59 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Myslím si, že za tým netreba hľadať nejaký zámer. Prirovnal by som to k zemetraseniu. Za zemetrasením netreba hľadať zámer.

Ja nie som si s tým tak istý. Prepuklo to práve po obchodných sporoch s USA. Aj s ostrovmi, ktoré si Číňania vytvorili v mori neboli mnohí spokojní.
Ohľadom očkovania proti vírusovej nákaze 2019 nCov som začul informáciu, že sérum robia z oslabeného vírusu. Trocha ma to zarazilo. Nie som odborník na vírusy, ale podľa vedcov nie je vírus živý organizmus, tak ako ho teda oslabujú? Vírus 2019 nCov je RNA vírus, tak ako ho oslabia, že mu zmenia jeho RNA? Zmenou RNA ale vzniká mutácia. Koľko času potrebuje vírus na to aby v prírode zmutoval? Ľudstvo je tu už tisícročia a počet mutácií nebol veľký a teraz akoby sa s nimi pretrhlo vrece. Asi viac mutácií vírusu vyrobia v labáku za deň, ako sa vyvinie v prírode. Netopier je dobrým nositeľom nebezpečných vírusov, pretože má vysokú teplotu keď lieta a ak niečo prežije v jeho tele, tak potom nakazený ľudský organizmus horúčkou nedokáže tento vírus zabiť a nevyzdravie.
Tento vírus má ale jednu veľmi nebezpečnú vlastnosť a to je dlhá inkubačná doba, počas ktorej je chorý jeho prenášačom. Pri krátkej inkubačnej dobe by vírus skosil len blízke okolie, ako je napr. pri ebole, ale pri vírusoch s dlhou dobou je ich rozšírenie vo veľkom okruhu. Podobne ako vírus HIV, ktorý má tuším až 7 rokov inkubačnú dobu. Asi tiež bol oslabený, aby nekosil nakazených hneď.Ironik
Nedávno boli objavené vírusy zvané virofágy, ktoré požierajú iné vírusy. Ak niekto vyvinie taký, ktorý požiera nebezpečný vírus, tak by toho mohol niekto túžiaci po moci zneužiť, pretože má ochranu. Nejako málo sa hovorí o možnostiach, ako sa chrániť. Skorej sa nákaza zľahčuje tým, že na bežnú chrípku sa zomiera oveľa viac. Však čoho sa báť, keď na bežnú chrípku vraj u nás zomrelo vlani tuším okolo 600 ľudí a nakazených boli tisíce. Na taký veľký národ, ako sú Číňania je to údajne malá úmrtnosť, ktorá je menšia, ako bežná chrípka. Nuž uvidíme, ak to dorazí k nám, pretože odborníci hovoria, že je to len otázka času a vírus sa bude šíriť aspoň rok. Možno údajne zanikne do 10 rokov.
Slnko a teplo údajne vírusy ničia. Ktovie, či tento zničí slnko, alebo nejaké solárium. Sauna je v mnohých prípadoch tiež dobrá, ale neviem, či v prípade silnej nákazy je dobré vyhľadávať miesta, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.

Zaslal: So február 08, 2020 9:55 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
…začul informáciu, že sérum robia z oslabeného vírusu. Trocha ma to zarazilo. Nie som odborník na vírusy, ale podľa vedcov nie je vírus živý organizmus, tak ako ho teda oslabujú?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ak nejde o živý organizmus, tak predmet oslabujú podobne ako sa oslabuje elektrický prúd, alebo ako sa oslabuje hlasitosť v reproduktore.

Obávam sa však, že ti myslenie nejde veľmi dobre. Neoslabuj sa!!!

Pochopenie

Zaslal: So február 08, 2020 10:01 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Keď na bežnú chrípku vraj u nás zomrelo vlani tuším okolo 600 ľudí a nakazených boli tisíce.

To mám brať ako táranie? Ty tušíš? Ty nevieš? Nepoznáš zdroj? Teda, tebe v debni pukne, a do fóra strelíš?

Zaslal: Pi február 14, 2020 8:33 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

To mám brať ako táranie? Ty tušíš? Ty nevieš? Nepoznáš zdroj? Teda, tebe v debni pukne, a do fóra strelíš?

Čítal som to na internete. Nemusí to byť pravdivé, ale čísla, čo som počul od odborníkov v televízii boli podobné. Na bežnú chrípku zomrie údajne ročne v USA - 80 000, v Nemecku - 20 000, Čína 8 000 ľudí.
Čínsky lekár, ktorý prvý upozorňoval na nebezpečnosť vírusu Covid-19 bol 2 x negatívne testovaný na prítomnosť vírusu. Možno ho vtedy ešte naozaj nemal. Tretí test bol už pozitívny, ale už mu nebolo pomoci a zomrel. Spoľahlivosť testov je údajne len okolo 50%. Podľa niektorých odborníkov inkubačná doba môže byť až 24 dní, čo by bola zlá správa, pretože mnohí boli držaní v karanténe len 14 dní. U 20% nakazených prebieha choroba ťažšie a je potrebný kyslík a nútená ventilácia. Ani vyspelé krajiny nedokážu zabezpečiť pri veľkom rozšírení zdravotnú starostlivosť o týchto pacientov, naviac z dôvodu preťaženia zdravotného personálu bude zvýšená úmrtnosť aj na bežné choroby. U nás, akoby bol pripravovaný a teda zdecimovaný stav zdravotníctva a aj celej infraštruktúry na príchod takejto pliagy. Vírus Covid je podľa niektorých odborníkov údajne kombináciou HIV a SARS, lebo má veľmi podobnú vonkajšiu štruktúru, teda aj lieky na AIDS údajne zaberajú. Som presvedčený, že na HIV existuje sérum, teda mnohí sa nemusia báť. Mnohí ale majú prirodzenú imunitu a vírus im neuškodí. Indovia majú údajne 1000 x väčšiu imunitu, ako Európania a to bez očkovania. Predpokladá sa, že po rozšírení bude kolovať tento vírus roky po Zemi a samozrejme mutovať. MERS, pri ktorom bola úmrtnosť až 50% údajne preniesla ťava. Nuž neviem, či tak nazvali to zariadenie, z ktorého ho rozšírili. V Číne sa to volalo netopier, alebo šupinatec. Jedno je ale isté, že najnebezpečnejším prenášačom sú hlodavce. To už bude iné kafé, ak sa to stane a začnú šíriť niečo podobne silno nákazlivé.
Neviem si predstaviť, čo by sa stalo, ak by vírus skosil nejaké vládne zložky. Títo majú totiž tiež blízke kontakty. V Číne žijú všetci vysokí činitelia za oddeleným múrom. Nie sú teda vylúčené ani vojenské akcie na využitie situácie a mapa štátov sa môže prepisovať.
Veľmi nákazlivý vírus, ktorý by zdecimoval populáciu na Zemi môže spôsobiť aj oveľa horšie následky aj pre tých, ktorý budú odolní, ale tam ešte našťastie nie sme a dúfajme, že sa také niečo nestane.

Zaslal: So február 15, 2020 1:11 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Veľmi nákazlivý vírus, ktorý by zdecimoval populáciu na Zemi môže spôsobiť aj oveľa horšie následky aj pre tých, ktorý budú odolní, ale tam ešte našťastie nie sme a dúfajme, že sa také niečo nestane.

Ak sme odolní, aké následky vieš vymenovať? Stačí aspoň zopár vymenovať.

Zaslal: So február 15, 2020 2:40 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Ak sme odolní, aké následky vieš vymenovať? Stačí aspoň zopár vymenovať.

Vo svete je mnoho úložísk nebezpečných chemických aj bakteriologických zbraní. Sú aj mnohé jadrové zbrane. Tieto úložiská by zostali bez údržby, čo by mohlo spôsobiť katastrofu. Naviac ak by sa k nim dostali nezodpovední, alebo menej vzdelaní, tak by mohli ohroziť preživších aj na diaľku. Konvenčné zbrane by v rukách niektorých tiež narobili poriadnu paseku, keby sa vymkli kontrole, lebo niektoré majú veľmi veľké ničivé účinky.
Čoho sa najviac obávam radšej nenapíšem, lebo by niekto mohol dostať nevhodný nápad.
K tým počtom úmrtí ešte doplním jedno.
Nesmieme vynechať jeden dôležitý faktor a to pravdivosť štatistiky. Napísali lekári pravdu do úmrtných listov, alebo niekto tie štatistiky upravil? Možno pri niektorých zomrelých jednoducho napísali, že zomrel na chrípku, napr. pri bezdomovcoch. Kto by ich pitval a zisťoval príčinu smrti, keď nikomu nechýbajú. Druhá možnosť je aj úmyselné skresľovanie, aby nevyšli nepriaznivé výsledky pri používaní určitých liečiv, čo by farmaceutické firmy veľmi nepotešilo. Napíše sa príčina chrípka a lieku neklesne dobrý účinok. Práve v Číne je používanie liekov zo západu minimálne a preto nemuseli falšovať následky úmrtí za chrípku. Teraz ale situácia vytvorila podmienky na falšovanie úmrtí aj tam. Veď kto by už pitval v terajšom čase niekoho, čo zomrel na ulici? Napíšu príčina chrípka a vec je vybavená. Naviac sa im tak nezvýšia štatistiky iných úmrtí, čo by poukazovalo na to, že niečo zanedbali.

Zaslal: Ne február 23, 2020 9:48 am Odpovedať s citátom
Čínsky lekár zistil prítomnosť víru Covid 19 v moči a aj v stolici. Keď je niečo také malé, ako vírusy, ktoré majú veľkosť v rozmedzí 15 - 440 nanometrov, tak je to nie žiadne prekvapivé zistenie. Teda z kanalizácie, kde je vlhko a teplúčko sa môžu rozširovať do okolia. Videl som jeden dobrý nápad, keď bol do sifónu na umývadle nainštalovaný ohrievací kus, ktorý ničil choroboplodné zárodky. Stačí totiž, aby chorý použil umývadlo a zo sifónu sa odparujú choroboplodné zárodky do vzduchu. Umývadlo sa tak stáva zdrojom infekcie. Ak sa vám vysuší gulička v kúpeľni, tak sa stáva tiež značným emitentom zárodkov.
Vírus Covid 19 sa začína veľmi šíriť v Taliansku. Akurát ide Veľká noc a do Vatikánu príde množstvo pútnikov. Podobne je to aj s veľkými púťami do Mekky. Dúfam, že veriaci neveria, že ich vírus obchádza, lebo pri takom hromadnom podujatí ľudí z mnohých krajín by to mohlo mať veľké následky. Už len taká svätenička, ktorá býva v kostoloch, kde si ľudia namáčajú ruky a prežehnávajú sa, je podľa analýz z nich získaných svätených vôd doslova koktailom baktérií. Nepriatelia by boli radi, keby sa mnohí nakazili a určite sa budú snažiť k tomu dopomôcť. Veď pre mnohých by to bolo riešením ich konfliktov.
WHO - svetovej zdravotníckej organizácii chýba na chod a podporu menej rozvinutých regiónov v boji proti chorobám asi 640 miliónov dolárov. My sme už údajne svoj príspevok tuším 1 milión dali, aj keď teraz nie som si istý, či sme na tom nie horšie, ako ostatní. Súčasne som čítal správu, že jeden kandidát na amerického prezidenta už minul na predvolebnú kampaň 400 miliónov dolárov. Nuž taká chorá je demokracia. Asi ju tiež napadol nebezpečný vírus.
Ani u nás veru nešetria a strany na volebnú kampaň minuli tiež milióny. Tuším mali limit 3 milióny na stranu. To už sme mohli mať nie zvalenú nemocnicu na Rázsochách, ale aj pozlátenú. Ľudia dúfajú, že po voľbách bude lepšie. Nuž keď sa obsadzujú posty čoraz horšími ľuďmi, čo vidno aj podľa rôznych nenávistných kampaní dúfať, že z toľkého zla sa narodí niečo dobré môže len ....

Zaslal: Ne marec 01, 2020 8:38 am Odpovedať s citátom
Keď tuším v r 2009 vypukla chrípka (influensa) v Nemecku a ochorelo na ňu 10 miliónov ľudí a zomrelo 20 000 ľudí, zvláštne, že nikto cez médiá nerobil paniku. Pár správ, ako sa správať počas chrípkovej epidémie bolo v nemeckých médiách, ale žiadnu paniku nevytvárali. Teraz podivne vedeli už od prvého chorého v Číne, že sa šíri nebezpečný vírus a dennodenné správy stupňujú hystériu. Tieto správy ale boli divne posunuté, keďže prvý nakazený musel byť už začiatkom Decembra. Zvláštna je aj izolácia ľudí. Vtedy v Nemecku neboli karantény takého rozsahu, ako sú teraz v Číne, kde sa izolujú miliónové mestá. Začína to aj v Európe, aj keď je počet nakazených neporovnateľne menší s tým rokom 2009. Podľa prepočtov bola vtedy úmrtnosť 0,2 %, teraz pri Covide je to údajne od 0,4 - 4 %, čo už prekračuje % úmrtí počas tzv. španielskej chrípky, ktorá dosahovala 2 % a zasiahla celý svet aj bez masového presunu lietadlami. Možno sa ten vírus rozšíril vzduchom a ak by to platilo aj pre súčasný vírus SARS cov - 2, tak by tie karantény boli málo účinné. Aj vtáčia chrípka, ktorej už boli viaceré vlny a šírili ju sťahovavé vtáky prekračovala hranice bez problémov. Možno to boli prvé pokusy nakaziť niektoré krajiny. Keď obviňujú neprávom Číňanov, že jedia netopiere, v Taliansku jedia sťahovavé vtáky určite. Aj keď je to teraz už zakázané, ale jedia ich stále. Ktovie, ako sa vírus a karantény rozšíria u nás. Ak to zasiahne oblasti s voličmi ĽSNS, tak sa bude dať všeličo dedukovať. V Iráne to podivne zasiahlo vládne zložky a to s oveľa väčšou úmrtnosťou, ako inde. Zvláštne, že ochorela práve aj hovorkyňa študentov, ktorí väznili amerických občanov v Teheráne tuším počas iránskej revolúcie. Jedni sa vyjadrili a používajú taktiku - lokalizovať, izolovať, odstrániť. Len aby to neplatilo aj pre súčasnosť, pretože tá dáva obrovské príležitosti práve na uskutočnenie takých plánov.

Zaslal: Pi marec 06, 2020 8:21 pm Odpovedať s citátom
Koronavírus potvrdený v SR

TASR – Na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom. Ide o 52-ročného pacienta hospitalizovaného v bratislavskej nemocnici.

Zaslal: So marec 07, 2020 6:59 pm Odpovedať s citátom
Dôležité!

Ministerstvo zdravotníctva SR: V súvislosti s koronavírusom upozorňujeme, aby ste pri podozrení kontaktovali lekára len telefonicky. K dispozícii je číslo +421800221234, na ktoré môžete volať a pýtať sa na bližšie informácie ohľadom koronavírusu.

Zaslal: Ne marec 08, 2020 8:14 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Dôležité!

Ministerstvo zdravotníctva SR: V súvislosti s koronavírusom upozorňujeme, aby ste pri podozrení kontaktovali lekára len telefonicky. K dispozícii je číslo +421800221234, na ktoré môžete volať a pýtať sa na bližšie informácie ohľadom koronavírusu.

Ten boj s corona vírusom sa podobá na boj s kôrovcom v našich lesoch. Keď kôrovec zožerie strom a preletí na okolité stromy, vtedy odstránia už suché napadnuté stromy a rozvezú ich po celej republike. Čiže ochrana je pozadu o jedno reprodukčné obdobie kôrovca.
Podľa výsledkov rôznych laboratórií vo svete , ktoré sa venujú rozboru RNA vírusu SARS CoV -19 a vymieňajú si o ňom informácie má vírus podľa sekvenovania jeho RNA dve vetvy šírenia a aj dve rôzne formy vážnosti ochorenia, ktoré spôsobujú. Jednu ľahkú a druhú ťažšiu. Že by to boli dva rozdielne vírusy? To by možno vysvetľovalo aj nesprávne výsledky testov a znovunakazenie osôb. Na vyvolanie paniky by také dva vírusy boli ako stvorené. Jeden, čo sa extrémne rýchlo šíri a druhý, čo spôsobuje vážne zdravotné následky a rýchle úmrtia. Keďže je ťažké ich odlíšiť, vznikne veľká panika, ktorá zabíja najviac ekonomiku. Vznik dvoch takých vírusov súčasne, to by už veru nebola náhoda.

Zaslal: So marec 14, 2020 8:22 pm Odpovedať s citátom
Číňania vírus zvládli pomerne rýchlo aj napriek masívnemu rozšíreniu. Vďačia za to masívnemu nasadeniu zdrojov a ľudí. Možno majú aj nejakú vakcínu. U nás sú zdroje minimálne a aj personálne je to úbohé. Disciplína ľudí štvaných politikou a finančne žmýkaných klesá úmerne týmto pomerom a preto ich nariadenia nerešpektujú. Zdravotný personál má rodiny, nie, ako nasadená čínska armáda, ktorá nemohla z tohto bojiska odísť. Preto aj následky budú horšie a pravdepodobne aj dlhšie trvajúce, ak sa nestane niečo, čo vírus obmedzí. Čínsky hovorca verejne obvinil Američanov z rozšírenia tohto vírusu. Nakoľko oblasť Wu Han má asi najväčšie rozšírenie 5G a je tam sledované všetko kamerami a asi aj najlepšie vyhodnocovacie systémy dát na svete, môžu zistiť príčinu rozšírenia, ak staršie záznamy nezmazali. Človek by predpokladal, že od r 2003, kedy bol SARS niekto vyvinie vakcínu. Stal sa opak, zrejme niekto vyvinul nový vírus. Možno je na svete aj vakcína, ale asi len pre vyvolených. Samozrejme, že štát, ktorý by to použil by tiež vykazoval obete vírusu, aby nebol podozrivý a v každom štáte sa nájdu skupiny, ktorých by sa vládnuca trieda rada zbavila, teda obete z "vlastných" radov nie je núdza. Zdravotníctvo má problémy bojovať s oveľa väčšími baktériami, napr. tuberkulóza, borelióza, ktorá tiež bola údajne rozšírená a unikla z vojenského výskumu v USA. Podivne nieto na ne liek. Pritom sa hrajú na bohov a skúšajú to s vírusmi, ktorých veľkosť je ešte rádovo menšia a jednoducho nedovolí človeku odhaliť všetky ich tajomstvá. Keď sa pozrieme niekedy za slnečného dňa na vznášajúci sa prach za oknom, ktorý je niekoľko miliónov krát väčší, ako vírusy, tak odporúčania, aby ľudia dodržiavali od seba metrovú vzdialenosť, aby sa nenakazili sú smiešne. Pri kýchnutí letia kvapky nadzvukovou rýchlosťou aj sedem metrov. Niektorých ľudí zacítim, aj keď už odišli z obchodu a to teda nie je meter. Človek vydýcha bežne bez záťaže cez deň dva deci tekutiny. Naviac vypotí podľa záťaže a teploty tela niekedy naviac niekoľko litrov vody, ktorá sa odparuje a tvorí aerosol, v ktorom sú pravdepodobne tiež vírusy. Nevieme, aká koncentrácia vírusov je potrebná na nakazenie človeka, podobne, ako pri baktériách, kde si s určitým množstvom imunitný systém poradí. Preto ma zaráža konanie lekárov, ktorí vyšetrujú bez ochranných prostriedkov. Chýbajú peniaze a o vybavení ambulancií a čakární kvalitnou vzduchotechnikou a trebárs aj dezinfekciou úv žiarením, ktoré zabije baktérie a vírusy aj v zlomku sekundy, ak má zariadenie väčší výkon. Samozrejme, že by sa taká dezinfekcia musela vykonávať bez prítomnosti ľudí, lebo poškodzuje oči a pokožku. Videl som hygienu v nemocnici a je úbohá. Ešte aj vyškolený personál vám kľudne nosí a podáva tabletky holými rukami. Opäť si to odnesú obyčajnú ľudia, lebo bohatí, ktorí nákazu doniesli majú lepšie predpoklady na vyliečenie.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: