Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická strana

scirocco
Zaslal: St apríl 11, 2007 8:00 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
robi napísal(a):

Tvoj názor korešponduje s týmto.
Tu máš niečo ešte o tej strane.
ja s tým čo je tu písané nesúhlasím ale aby si bola v obraze tak celkovo:
http://eurabia.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=850

Nekorešponduje. Ani trochu. Moje argumenty sú úplne iné. Ja sa s tým názorom na stránke eurabia.cz, na ktorý odkazuješ, nestotožňujem. Aspoň v odseku "humanistická strana" je zopár logických chýb. Wink

Ešte povedz s čím nesúhlasíš, so mnou, s tým čo je napísané na eurabia.cz, alebo s tým čo píše humanistická strana?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
robi
Zaslal: St apríl 11, 2007 4:20 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
scirocco napísal(a):
robi napísal(a):

Tvoj názor korešponduje s týmto.
Tu máš niečo ešte o tej strane.
ja s tým čo je tu písané nesúhlasím ale aby si bola v obraze tak celkovo:
http://eurabia.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=850

Nekorešponduje. Ani trochu. Moje argumenty sú úplne iné. Ja sa s tým názorom na stránke eurabia.cz, na ktorý odkazuješ, nestotožňujem. Aspoň v odseku "humanistická strana" je zopár logických chýb. Wink

Ešte povedz s čím nesúhlasíš, so mnou, s tým čo je napísané na eurabia.cz, alebo s tým čo píše humanistická strana?

S Humanistickou stranou CZ súhlasím.
Nesúhlasím s jej odporcami.
V SK existuje taká strana?
Ak nie my to môžme skúsiť.
Veď aj adresa tohoto vebu je ako tá česká až na doménu SK.
Lemmy
Zaslal: St apríl 11, 2007 4:47 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6561 Bydlisko: Mám.
robi napísal(a):
Ak nie, my to môžeme skúsiť.
Už som raz písal:
Lemmy napísal(a):
Pozrel som si zoznam politických strán na Slovensku. Je ich toľko, že neviem, či na Slovensku má význam pre voličov, aby tu bola ešte nejaká humanistická strana. Neviem, ako to vnímajú Česi, ale na občanov Slovenska je už aj toľký počet registrovaných politických strán priveľa.
Ale skús sa na to dívať reálnymi očami. Skúsiť to síce môžeš, ale budeš zaťažený toľkými nepredvídanými ťažkosťami, že neviem, či má význam v dnešnej dobe nad tým vážne uvažovať. Myšlienka je to síce zaujímavá, ale nevidím ľudí...ľudí, ktorí by mali záujem...lebo pár jednotlivcov nestačí...a síce niekedy stačí...ak za sebou majú silné finančné skupiny...máš za sebou, Robi, silnú finančnú skupinu...ľudí, ktorí majú dostatok peňazí na vytvorenie takej strany, a na udržiavanie bežnej agendy politickej strany? Alebo sa poskladáme? Môžem dať 10 tisíc, a Ty zožeň ďalších 10 miliónov. S takto získaným obnosom môžeme udržiavať humanistickú stranu niekoľko rokov...a možno sa aj peniaze vrátia, ak sa podarí humanistickej strane dostať do NR SR (o čom teraz vážne pochybujem). Možno ani nenájdeš voličov, pretože dnes je síce rovnako ako kedykoľvek predtým, a aj tak bude, obľúbené hovoriť o dobre, ale v skutočnosti ľudia nie sú takí...prax je veľmi odlišná od slovných prejavov...urobím myšlienkovú slučku...môžu byť silné finančné skupiny dobré? Myslím, či je možné nájsť silnú finančnú skupinu, veľkú hromadu ľudí, ktorí budú zároveň dobrí (v Tvojom význame slova humanisti, ako si tu opísal humanistov, že to sú dobrí ľudia), a zároveň veľmi bohatí...až tak, že si môžu dovoliť založenie humanistickej strany v podmienkach, aké sú teraz na Slovensku?
scirocco
Zaslal: St apríl 11, 2007 10:41 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
robi napísal(a):

IMHO si myslím, že humanizmus by mal byť principiálne APOLITICKÝ. Wink

To je pre mňa osobne veľmi dôležité. Wink
scirocco
Zaslal: St apríl 11, 2007 11:13 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
mint napísal(a):
ale idem sa este rozulovat Very Happy
viete co ma fakt stve? tato stranka a jej obsah:

"Neberte to tak smrteľne vážne." (Caesar)

Wink Ale bez srandy. Veriaci často takto provokujú Wink
robi
Zaslal: Št apríl 12, 2007 2:08 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Tak si založme apolitickú politickú stranu.
V tom že budeme apolitickou politickou stranou a ešte k tomu humanistickou budeme jediný na Slovensku a možno i v Európe a možno i na Svete.
Wink
Mona
Zaslal: Ut apríl 24, 2007 6:46 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 161
Ja som občasný pacifista. Asi takto:
http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/texty/moje_mala_valka.htm

Súhlasím s tým, že extrémny pacifizmus je strata pudu sebazáchovy, ktorá nakoniec vedie k rozmnoženiu génov a mémov silnejšieho (teda toho, ktorý nie je extrémny pacisfista).

Samozrejme, bolo by to fajn, ak by neboli vojny. Lenže ako sa tak rozhliadam po svete, vidím, že v súčasnosti to nie je možné, pretože tento mém (extrémny pacifizmus) je menšinový. Je to utópia.
Lemmy
Zaslal: Št apríl 26, 2007 4:02 pm Odpovedať s citátom
robi napísal(a):
Ak nie my to môžeme skúsiť.
Na stránke Združenia svetoobčanov sa píše:

Pseudonáboženské smery

V tomto kontexte je jasné, že humanizmus dnes nemusí predstavovať len tie najušľachtilejšie a najvznešenejšie plody ľudského myslenia. Niektoré jeho smery majú dokonca pseudonáboženský charakter so spoločensky škodlivým podtextom. Napríklad argentínsky filozof Mario Rodriguez Cobos, ktorý sa necháva oslovovať Silo, zakladá po celom svete bunky Humanistického hnutia, ktoré sa usilujú pôsobiť vo všetkých oblastiach – aj ako politické strany (takáto odnož funguje aj v susednom Česku). Silo znamená po španielsky sýpka a v tomto prípade má symbolizovať poslanie muža, ktorý zhromažďuje zrná pre ďalšie klíčenie. Silove práce jeho prívrženci citujú ako posvätné texty, dokonca i jeho život je predmetom mytologizácie, náročky pripomínajúcej tŕnistú cestu proroka. Silo kladie prioritný dôraz na humanizáciu spoločnosti, mnohé jeho myšlienky sú sympatické – ale len po hranicu, kde začína úlohu človeka absolutizovať a preceňovať. Neprekvapuje, že tento muž odmieta environmentalizmus ako nevhodnú prekážku na ceste k nekonečným možnostiam ľudskej bytosti... Ešte bizarnejším smerom je transhumanizmus, ktorý sleduje víziu prepojenia ľudskej a umelej inteligencie, ktorý chce pomocou génovej terapie, drog a moderných technológií prekročiť hranice medzi človekom a strojom a dosiahnuť nesmrteľnosť ľudského tela. Títo technooptimisti sa sformovali v priebehu deväťdesiatych rokov minulého storočia a veria, že ľudstvo nezostane obmedzené svojou biológiou. Príznačný je osud ich zakladateľa: F. M. Esfandiary si zmenil meno na FM-2030 a leží vraj zmrazený niekde v Arizone, kde čaká na oživenie. „Pociťujem hlbokú nostalgiu za budúcnosťou,“ boli vraj jeho (zatiaľ) posledné slová a netreba vari pripomínať, že jeho prívrženci ho očakávajú netrpezlivejšie ako kresťania ďalší návrat Krista...

Zaslal: So január 29, 2011 10:23 am Odpovedať s citátom
Dnes ráno, pri čítaní noviniek z internetu, ma zaujal článok od Ivana Šimka Čo očakávam od politiky inšpirovanej kresťanstvom?

Hneď, ako som to čítal, sa mi vyrojili myšlienky, ktoré by mohli byť zaujímavé, keby existovala aj humanistická strana. Nie žeby naozaj raz v budúcnosti mal nejaký humanistický politik napísať niečo podobné, ale vyzývam humanistov, aby napísali niečo podobné, šité na mieru humanistom.

Výzva:

Kto sa podujme napísať článok, ktorý by prinášal posolstvo (povzbudenie) pre humanistov (rozumej neteistov, brajtov)?

Názov príspevku: Čo očakávam od politiky inšpirovanej humanizmom?

Osobitne v druhom príspevku prinášať takú malú kamufláž, aby som vás pomkol k napísaniu. Netreba všetko, čo je tam uvedené, brať doslovne, až tak som si nedal teraz ráno, pri rannom čaji, námahu, aby som sledoval dôsledne text, a upravil som to len tak, narýchlo, čo ma v tej chvíli napadlo. Takže… Laughing

Zaslal: So január 29, 2011 10:24 am Odpovedať s citátom
Čo očakávam od politiky inšpirovanej humanizmom?

V diskusiách o tom, aká by mala byť moderná humanistická demokracia, sa často kladie otázka, čo od humanistickej strany očakávajú ľudia? Myslím si, že každá generálna odpoveď je trochu nepoctivá. Vychádza zo subjektívneho hodnotenia, z pocitov, z rozhovorov s ľuďmi, často náhodných. Napriek tomu však pre koncipovanie programu humanistickej demokracie je výsostne potrebné na túto otázku odpoveď hľadať. Chlapské sa mi vidí začať pri tom od seba. Preto som sa pokúsil sformulovať niekoľkými vetami odpoveď na otázku o mojom vlastnom očakávaní od humanistickej politiky. Kedy dokážem skutočne dúfať, že napriek ľudským nedokonalostiam, ktorým sa istotne nevyhne nikto, jej ide skutočne o to, o čom hovorí humanizmus.

Začnem najprv tým, čo od humanistickej politiky rozhodne neočakávam. Čo by, podľa mňa, nemala robiť. Nemala by sa stavať do pozície mravného arbitra. Každá humanistická demokracia má k tomu trochu sklon. Osobitne v demokratických krajinách, v ktorých takéto strany vzišli zo zápasu za slobodu. Vtedy bolo veľmi jednoduché vnímať tento zápas i ako zápas mravný. Je určite zlé, že demokratický režim upiera humanistom základné ??? A tí, čo sa proti tomu dokázali vzoprieť, čo dokázali za ??? prinášať aj obety, robili určite dobre.

Takéto pohodlné rozčlenenie politickej scény však neexistuje. Politický zápas už dávno nie je zápasom dobrých proti zlým. I keď je niekedy ľúty a krutý, dnes je to súťaž o to, kto dokáže svojimi predstavami a programom zaujať viac voličov. A v tomto zápase niet dokonalých, ale ani babrákov.

To neznamená, že o morálke v politike hovoriť netreba. A je dozaista prirodzené očakávať, že slovo o mravných dilemách dnešného sveta zaznie práve od humanistických strán. Že podporia mravnú rôznorodosť spoločenského života, napríklad, že uznajú aj práva teistickým morálkam. To je tá sekularizácia, ktorej sa tak obávajú niektorí teisti, keď niečo vykrikujú o akejsi relativizácii hodnôt v negatívnom význame (čím upierajú hlasy druhým ľuďom; takže u nich slovo sloboda má prázdny obsah, prípadne len sloboda pre nich, pre teistov, aj to nie všetkých). Očakávam od humanistickej demokracie, že to bude robiť dôsledne a zrozumiteľne. Ale nesmie to robiť ako ten, kto sa cíti byť nad tým.

Aj humanistickí demokrati sú ľudia chybujúci a často krehkí. Podliehajú pokušeniam a tak, ako všetci, aj oni sa neraz mýlia. Preto o morálke v politike má humanistická demokracia hovoriť s pokorou, a keď chce očistu, je dobre, ak bude vždy začínať od seba. Nikdy však pri tom nezabúdajme, že… ktovie, čo tu by sa dalo doplniť??? Nič nie je pre politiku humanistickej demokracie zhubnejšie, ako keď sa stane pokryteckou.

Toto memento úzko súvisí s témami, ktoré sa tradične vnímajú ako témy humanistických strán: TREBA ICH VYMENOVAŤ. Sú to témy, ktoré humanistické demokracie čas od času nastoľujú aj samé, avšak ešte častejšie ich prinášajú ich politickí súperi. A skoro vždy si môžu byť istí, že je to terén, v ktorom strany, hlásiace sa ku humanistickej inšpirácii, prídu o ďalšie hlasy. Čo s tým? Vyhýbať sa im? Nedá sa. Prichádza s nimi aj konzervatívna politika, masmédiá, ale hlavne ich prináša sám život. V mnohých krajinách sa humanistické strany naučili v týchto otázkach kľučkovať, taktizovať, a niekedy i ustupovať. Zdá sa, že tu ťahajú za kratší koniec. Buď príde humanistická demokracia o hlasy, alebo o svoju humanistiku.

Nazdávam sa, že by to tak byť nemalo a nemuselo. Otázky ???, prirodzených vzťahov a zdravia spoločnosti, majú svoj politický rozmer, a ak o nich nebude hovoriť humanistická strana, tak kto potom? Veľmi dôležitý je ale spôsob, ako to bude humanistická strana robiť. Či dokáže i pri týchto témach rešpektovať slobodu človeka, a princíp demokratického prijímania spoločenských rozhodnutí. Ak chceme čosi presadiť, musíme o tom presvedčiť väčšinu. Humanistická demokracia nesmie pripustiť, aby jestvovalo podozrenie, že tieto témy vytiahne z ničoho nič (teisti, najmä niektorí diskutujúci kresťania radi si vymýšľajú, že humanisti majú svoje teórie z ničoho niečo…), a spoločnosti ich vnúti aj bez toho, že ju bude poctivo a trpezlivo presviedčať, a že ich táto spoločnosť prijme. Je nepochybne nielen osvietenským ???, ale i civilizačným poslaním humanistickej demokracie, celkom pokojne a veľmi dôsledne, ale nenásilne upozorňovať, k čomu vedie v spoločnosti to, ak prestane rešpektovať ROZUM, ÚCTU … ???. Ak bude bez emócií a zbytočného strašenia, celkom vecne poukazovať, kam našu civilizáciu, i našich občanov, povedie zmäkčilý a fundamentalistický životný štýl. Osobitne v konfrontácii súčasného sveta. Humanistická demokracia by pri týchto témach mala vsadiť na podporu osvety…

Ak humanistická demokracia nedokáže prekonať pokušenie pokryteckého moralizovania, ktoré na humanistov pôsobí zo strany teistických spoluobčanov, a ak sa v otázkach ochrany života a prirodzeného a zdravého štýlu života nezbaví svojho neustále defenzívneho postoja, tak ju čaká pokračovanie procesu postupného vytláčania z hlavného prúdu súčasnej politiky. Márne bude vymýšľať nové témy. Ak prepadne bigotnosti, budú jej ľudia stále menej dôverovať (pretože budú narážať na ľudské nedokonalosti aj jej protagonistov), a ak bude ochranu života a prirodzeného životného štýlu chcieť vybaviť len hrozbou zákazov a príkazov, ľudia ju budú stále menej chcieť.

Poďme však k aktívnym témam.

Už som spomínal boj za slobodu, boj za… ??? Pre humanistov, na ktorých neustále útočia teisti, v našich končinách najmä kresťania, je hlavnou politickou témou. Voliči tejto téme budú rozumieť, dokiaľ i oni vnímajú, že aj ich záujmy budú ohrozené. Tu sa humanistická demokracia cíti ako veľmi kvalifikovaná.

Ako sme na tom? Stretávame sa v spoločnosti s rozličnými teistickými populistami, demagógmi, s politikmi, čo evidentne uprednostňujú svoje osobné záujmy pred verejným záujmom, ale to sa demokracii stáva. Boj o slobodu prestal byť hlavnou témou našej doby. Stráca sa dopyt po našej pôvodnej politickej kvalifikácii.

Môžeme síce povedať, že sloboda je ohrozená vždy. A je to nepochybne pravda. Humanistická demokracia môže celkom oprávnene nastoľovať i niektoré nové témy, dotýkajúce sa zápasu o hlbšie oslobodenie človeka, o zvýšenie vzdelanosti… Ale bude musieť veľa vysvetľovať. Spomeňme si na neuskutočnenú odluku cirkví od štátu. Politika nie je akademický seminár. V politike sa stane témou iba to, čomu budú rozumieť ľudia, a čo budú aj vnímať ako svoj problém.

Hlavná téma, ktorú očakávam od strany, čo sa hlási ku humanistickej inšpirácii, by v súčasnosti mala byť požiadavka porozumenia v spoločnosti. Akéhosi spoločenského zmierenia. Každému národu škodí, ak sa vedie permanentná studená vojna, rozdeľujúca celú spoločnosť. Politika, vychádzajúca z osvietenstva by nemala prilievať olej do plameňov bigotnosti, ktorá sa v podmienkach súčasného politického zápasu stala hlavnou zbraňou. Pozadím tohto typu politického boja je nenávisť a závisť. Krajina postupne stráca schopnosť vytvoriť čokoľvek, čo by bolo koncepčné a dlhodobé. Kto iní, ak nie humanisti v politike, by mali aspoň nastoľovať tému porozumenia?

Humanistickej demokracii však nesmie ísť o porozumenie, ktoré sa zmieri so všetkým. To, sme už zažili, a bol to číry populizmus. Skutočné porozumenie v spoločnosti nie je možné bez hľadania spravodlivosti. Nie však spravodlivosti voči minulosti. To je práve munícia pre zosilnenie fundamentalizmu politických súperov. Politika, ktorej ide skutočne o spravodlivosť, sa musí pozerať dopredu. Musí mať ambíciu, aby podmienky života v spoločnosti boli stále spravodlivejšie. Pretože iba tak možno dúfať aj v porozumenie. A to sa dá uskutočniť len dôslednou sekularizáciou spoločnosti.

Obe tieto témy by mala humanistická demokracia vnášať do politiky dôsledne, trpezlivo, dlhodobo, a mala by ich premietať do všetkých oblastí spoločenského života.

A napokon ešte jedno: od strany, ktorá sa inšpiruje humanizmom, očakávam maximálne angažovanie sa i v zahraničnej politike. Najprv cez IHEU, EHF, a ďalšie sekulárne organizácie. V dnešnom poprepájanom svete, v čase, keď je Slovensko súčasťou Európskej únie, sú hlavné témy humanistickej politiky, témami globálnymi. Nedá sa pred svetom ukryť, robiť si svoje na vlastnom piesočku, a pritom zostať významnou politickou silou.

A humanistická demokracia, ak chce prežiť, musí byť významnou politickou silou.

Zaslal: So január 29, 2011 10:31 am Odpovedať s citátom
Ak sa niekto podujme napísať príspevok, tak ponúkam pomôcky (môžu byť aj iné) pri písaní príspevku:

Humanistický manifest

Za laicizmus v Európe – O odluke cirkví od štátu

ale aj

Prečo humanizmus?, prípadne súvisiace články ako Humanistické zásady, a mnohé ďalšie…

Zaslal: Ne január 30, 2011 5:20 pm Odpovedať s citátom
Spomínam článok Prečo humanizmus? od Leviho Fragella.
Levi Fragell napísal(a):
Medzi študentmi, mladými radikálmi a v spolkoch, ktoré chcú skutočne vyvolať záujem, môže používanie takýchto označení priniesť úspech alebo aspoň zábavu.

Keď som pri tej zábave, spomenul som si na článok Náboženstvá a cirkvi na zasmiatie. Ale to teraz prinášam len na rozptýlenie, nieže sa tým budete zaoberať v súvislosti s inšpiráciou v politike. Laughing Aj keď si viem predstaviť, že vo voľbách môže kandidovať Hnutie inteligentného pádu. Veselú politickú stranu sme tu mali v predchádzajúcich voľbách.

Zaslal: Po január 31, 2011 12:28 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Keď som pri tej zábave, spomenul som si na článok Náboženstvá a cirkvi na zasmiatie. Ale to teraz prinášam len na rozptýlenie, nieže sa tým budete zaoberať v súvislosti s inšpiráciou v politike. Laughing Aj keď si viem predstaviť, že vo voľbách môže kandidovať Hnutie inteligentného pádu. Veselú politickú stranu sme tu mali v predchádzajúcich voľbách.

Na týchto článkoch je zaujímavé to že sa snažia zosmiešniť veriacich kresťanov poukázaním na názory niekoho úplne iného, akoby sa prezentovať skutočné názory predstaviteľov kreacionizmu či inteligentného dizajnu báli a preto radšej predstavujú len ich karikatúru. A to nie je veľmi etické vedenie diskusie.
Nadja
Zaslal: Št február 03, 2011 8:42 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 február 2011 Príspevky: 7 Bydlisko: Bratislava
Lemmy, veľmi dobré zamyslenie... Smile

Lemmy napísal(a):
Čo očakávam od politiky inšpirovanej humanizmom?

Pre humanistov, na ktorých neustále útočia teisti, v našich končinách najmä kresťania, je hlavnou politickou témou.

A neútočia teisti na humanistov práve preto, že útočia humanisti na teistov?

Zaslal: Št február 03, 2011 9:40 pm Odpovedať s citátom
Nadja napísal(a):
A neútočia teisti na humanistov práve preto…

Jáj, Nadja, lenže to, čo som napísal, je predsa parafráza toho, čo som si prečítal v sobotu ráno 29. januára 2011 o 9.23 hod. Wink

Pozri vyššie: Čo očakávam od politiky…
Ivan Šimko napísal(a):
Pre kresťanov, prenasledovaných ateistickým totalitným režimom, bol kedysi hlavnou politickou témou.

Celý ten text, čo som napísal, je zrkadlový oproti tomu, čo napísal Ivan Šimko. Len som zopár slov zamenil, čosi upravil, aby vety ako tak sedeli. Nič viac. Ale osobne ma mrzí, že ani taká parafráza humanistov nezaujala. Škoda reči! Občas mám čosi na jazyku, ale potom sa na to pre nezáujem vykašlem. Je to inak v pohode. Hlavou múr neprerazím. Viď môj podpis, nižšie. Sad

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: