Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Bryndza bude redšia

Lemmy
Zaslal: Ut apríl 19, 2011 9:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7126 Bydlisko: Mám.
Dnes ma zaujala správa Bryndza bude redšia v Televíznych novinách na Markíze.

Tradičnú bryndzu z ovčieho syra si zrejme o pár rokov už vôbec nekúpime. Minister pôdohospodárstva chce upraviť potravinový kódex, ktorý umožní dovážať na Slovensko napodobeniny našej bryndze.

Slovenskí bryndziari a ovčiari bijú na poplach. Tvrdia, že zlegalizovanie falošnej bryndze by pre nich znamenalo zánik.

Zuzana Glabazňová, televízia Markíza napísal(a):
Pravá slovenská bryndza, ktorá obsahuje nad 50 percent ovčieho syra, má nenahraditeľné probiotické účinky. Bryndziari v súvislosti s jej zánikom hovoria o výživovej genocíde.

Ján Keresteš, predseda Cechu bryndziarov napísal(a):
Bryndza je klenot slovenského výživového priemyslu, a je výrazný protirakovinový faktor rakoviny hrubého čreva.

Zuzana Glabazňová, televízia Markíza napísal(a):
Podľa vyjadrenia ministra pôdohospodárstva je zmena potravinového kódexu viac ako istá. No ovčiari a bryndziari sa nevzdávajú a chcú bojovať. Spísali Výzvu na podporu ochrany Slovenskej bryndze.

Adresujú ju prezidentovi SR, premiérke, členom vlády, šéfom politických strán, a tiež Európskej komisii.

Zaslal: So máj 25, 2019 10:46 am Odpovedať s citátom
Kapitalizmus 21. storočia (o bryndzi)

V syre, ktorý je pýchou krajiny, zistili vo dvoch vzorkách obrovskú odchýlku od štandardu. Stopercentná ovčia bryndza obsahovala len 61,7 a plnotučná bryndza Slatina (minimálny podiel má byť 50 %) len 15,2 percenta ovčej hrudky!

Kapitalizmus 21. storočia v podmienkach jednotného trhu Európskej únie s voľným pohybom tovarov vybičoval hospodársku súťaž do krajnosti. Chovatelia oviec, mliekarne, syrárne a bryndziarne súťažia medzi sebou predovšetkým cenou a ako často zdôrazňujú, aj kvalitou.

Šok pri testoch bryndze. Kto a čo naštrbuje jej povesť?

Bíreš: Spotrebiteľ chce poctivú potravinu

Len 61,7 percenta ovčej hrudky v stopercentnej bryndzi, to je veľké porušenie.

Bíreš: Rád by som vedel, ako výrobca vysvetlí spotrebiteľovi, že si za svoje peniaze kúpil bryndzu len so 60-percentným obsahom ovčej hrudky, keď jej tam malo byť sto percent. Chce niekto takýto výrobok? Veď v druhom bol podiel bryndze dokonca len 15 percent. Máme vari zľaviť z nárokov? To určite nikto nechce.

Zaslal: So máj 25, 2019 6:14 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1059
Lemmy napísal(a):
Kapitalizmus 21. storočia (o bryndzi)

Bíreš: Spotrebiteľ chce poctivú potravinu

Len 61,7 percenta ovčej hrudky v stopercentnej bryndzi, to je veľké porušenie.

Bíreš: Rád by som vedel, ako výrobca vysvetlí spotrebiteľovi, že si za svoje peniaze kúpil bryndzu len so 60-percentným obsahom ovčej hrudky, keď jej tam malo byť sto percent. Chce niekto takýto výrobok? Veď v druhom bol podiel bryndze dokonca len 15 percent. Máme vari zľaviť z nárokov? To určite nikto nechce.

Z nárokov je už zľavené dávno. Potraviny na Slovensku sú čoraz hnusnejšie. Nedávno som kúpil skazené mäso, aj skazené mäsové výrobky. Stále mám nejako smolu. Kde sú ale tie kontroly, keď také výrobky nezachytia? Na príčine je to, že ľudia prestali byť sebestační a sú odkázaní na "poctivosť" druhých. Zabrzdenie poľnohospodárov, komplikácie pri chove úžitkových zvierat, kde sú kladené chovateľom vysoké prekážky, polená predpisov, atď. Potom chceme mať poctivú bryndzu, keď máme päť oviec a pol človeka na ich dojenie. Poľnohospodári sa obracajú na zodpovedných, aby to riešili, ale tí majú potraviny dobré. Ľudia ich začínajú nazývať ONI. Oni nekupujú to, čo bežní ľudia, tak ich ten problém nepáli. Oni majú dosť peňazí, aby si zaplatili kvalitu. Keď sa používa výraz ONI, je to znak vzniku znepriatelených táborov. Už sa nenazve tá druhá skupina menom, lebo tým a prejavuje určitá úcta, ale sa jej povie ONI. Každý už vie o koho sa jedná.

Zaslal: Ne máj 26, 2019 5:35 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Z nárokov je už zľavené dávno. Potraviny na Slovensku sú čoraz hnusnejšie. Nedávno som kúpil skazené mäso, aj skazené mäsové výrobky. Každý už vie o koho sa jedná.

Vieš, keď je zákazník ticho, ani inšpekcia nestíha. Prečo máš strach reklamovať? Prečo sa bojíš oznámiť to inšpekcii. Nenamýšľaj si, že Bíreš stihne všetky potraviny skontrolovať. A k vete, že každý vie, ja neviem.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: