Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická ekonomika

Lemmy
Zaslal: Pi október 21, 2011 3:21 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6390 Bydlisko: Mám.
Ivan Haluška: Budúcnosť globálnej ekonomiky. Teória a prax humanistickej ekonomiky.

Toto dielo predstavuje vo svetovom meradle originálny a principiálne nový, prelomový prístup ku globálnej ekonomickej teórii, ale najmä k ekonomickej praxi. Toto dielo v sebe subsumuje autorovu vedeckú a praktickú činnosť za posledné desaťročia, ktoré našli svoje vyjadrenie v desiatkach štúdií, projektov a expertíznych prác v takmer dvadsiatich knižných publikáciách a takmer poldruhastovke vedeckých článkov a v celom rade publicistických a novinárskych vystúpení.

Kniha vyšla vo Vydavateľstve IRIS, 2011, 437 strán. Dostať ju kúpiť aj cez internet, napr. Academia-knihy.sk.
Nové slovo napísal(a):
Prezentácia knihy Budúcnosť globálnej ekonomiky bude v polovici novembra. O jej presnom termíne a mieste budeme členov Klubu Nového slova včas informovať.

Zaslal: Pi október 21, 2011 6:14 pm Odpovedať s citátom
Napríklad, teraz som si na stránke TASR prečítal:

V. BALÁŽ: Boli sme príliš chudobní, aby sme si mohli kúpiť vlastný majetok

Bratislava 21. októbra (TASR) – Myšlienka privatizácie, teda aby aj bežní ľudia mohli vlastniť časť majetku štátu a ten by tak patril viacerým, bola podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimíra Baláža príliš naivná. Namiesto kupónovej privatizácie, ktorá štartovala presne pred 20 rokmi, by bolo podľa neho lepšie rovno predať štátne firmy zahraničným investorom.

„Podnikom chýbali peniaze na investície a rozvoj. Ľudia ako vlastníci im ich nemohli dať. Boli sme príliš chudobní, aby sme si mohli kúpiť vlastný majetok,“ zhodnotil pre TASR Baláž. Okrem toho, ľudia mali vtedy málo skúseností, trhová ekonomika iba začínala. „Teraz po 20 rokoch sme starší a vidíme to tak, že sa mali podniky radšej priamo predať zahraničným investorom,“ doplnil Baláž. Tí by mali peniaze na ich rozvoj a výrobu.

Väčšina firiem skončila vytunelovaná a stratila hodnotu. Mnohé podniky sa však nakoniec aj tak dostali do rúk zahraničným investorom, a to cez skupiny, ktoré odkupovali kupónové knižky od bežných ľudí.

V časoch kupónovej privatizácie však vzniklo aj niekoľko slovenských finančných skupín. „Boli to ľudia, ktorí mali trošku náskok pred ostatnými obyvateľmi. Napríklad študovali na zahraničných univerzitách či patrili ku komunistickej špičke,“ opísal Baláž. Chápali tak podľa neho oveľa lepšie než bežní občania, čo sa deje.

Zaslal: St november 30, 2011 2:55 pm Odpovedať s citátom
Zásadné charakteristiky ekonomiky na Slovensku sú opísané v článku Akú ekonomiku vlastne má Slovensko?

Autor: Peter Zajac-Vanka

Zaslal: Ut august 13, 2013 6:56 pm Odpovedať s citátom
Ivan Haluška napísal(a):
Štát, o ktorom jedni tvrdia, že má byť čo najslabší, druhí tvrdia, že by mal mať väčšie právomoci, väčšie možnosti. No keď si uvedomíme, že štát je vo svojej podstate občianske združenie s povinným členstvom občanov štátu, teda organizácia, kde rozhodujúce slovo by mali mať členovia združenia, ktorí určujú jeho smerovanie, ktorí si volia jeho riadiace grémiá. Štát ako občianske združenie by mal byť predovšetkým demokratickou a dobre fungujúcou organizáciou, aby jeho „členovia“ sa v ňom dobre cítili, aby im spoluvytváral adekvátnu kvalitu života.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: