Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  XIX. Medzinárodný festival horských filmov

Lemmy
Zaslal: Po október 17, 2011 12:15 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
POPRAD: Cenu Grand Prix na MFHF získala snímka o histórii horolezectva

Poprad 16. októbra (TASR) – V Poprade dnes vyvrcholil 19. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF) a porota rozhodla o tom, že cenu Grand Prix získa film Tenkrát v Ráji od Dávida Svárovského z Českej republiky. Ide o humorný a štýlový príbeh z histórie horolezectva znázorňujúci atmosféru a kultúru pieskovcového lezenia.

„Po vzhliadnutí prvých filmov bola porota trochu rozpačitá, ako sami povedali, že tá druhá polovica bola taká prekvapivá a do užšieho finále postúpilo 12 filmov, najradšej by ich ocenili viacej,“ priblížila rozhodovanie poroty riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Porotcovia nakoniec udelili celkom osem cien, do užšieho výberu na cenu Grand Prix sa dostali tri filmy.

„Vo víťaznej snímke bola spracovaná výborná téma, bolo tam filmové spracovanie v kombinácii histórie a súčasnosti, ešte aj tí horolezci, ktorí hrali historické postavy, sa na nich podobali. Bolo tam vidieť veľa práce a tento film bol unikátny,“ doplnila Hámorová. Minulý rok sa porota rozhodla neudeliť cenu Grand Prix, pretože medzi prihlásenými nenašla žiaden film, ktorý by prevyšoval ostatné.

Porota v zložení Vlado Linek, Dariusz Zaluski a Zdeněk Hrubý si dohromady pozrela 38 súťažných filmov zo 16 krajín. Cenu poroty udelili filmu Železná diera od slovenského režiséra Pavla Barabáša. Podľa porotcov išlo o mimoriadne špičkové zobrazenie extrémneho prestupu kaňonu na ostrove Rénuion a filmovalo sa v ťažkých podmienkach. Ďalšiu cenu, tentoraz cenu za film o expedícii, získal film amerického režiséra Ansona Fogela Chlad. Zobrazuje mimoriadne ťažké podmienky pri prvom zimnom výstupe na pakistanskú osemtisícovku Gasherbrum 2 a tiež za mimoriadny výkon kameramana Coryho Richardsa v náročných podmienkach.

Tretiu cenu, za šport, porota udelila Petrovi Mortimerovi a Nickovi Rosenovi z USA za film Švajčiarsky stroj o jednom z najlepších a najrýchlejších horolezcov súčasnosti Uelim Steckovi zo Švajčiarska. Cenu za najlepší dokument získala snímka slovinských režisérov Sfinga o porovnaní klasického a moderného výstupu v severnej stene Triglavu. Porota ohodnotila aj film Najdlhšia cesta od nemeckého režiséra Christopha Rehageho za originálne spracovanie reportáže z najdlhšej cesty.

Na záver porota udelila aj dve čestné uznania, a to filmom Lhotse – partia pokru od poľského režiséra Wojteka Kukuczku a Bez hraníc – príbeh BASEclimb 3 od Austrálčana Glenna Singlemana.

MFHF sa začal v stredu 12. októbra a vyvrcholil dnes. Za päť dní vzhliadlo súťažné i nesúťažné filmy okolo 8 000 ľudí. Budúci ročník bude jubilejný 20. a organizátori už teraz chystajú program. „Malo by sa tu uskutočniť zasadnutie Medzinárodnej aliancie pre horský film, táto aliancia združuje 19 najväčších festivalov sveta,“ konkretizovala Hámorová. Okrem toho by sa malo rozhodnúť o filme dvadsaťročia.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So december 10, 2011 11:44 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Mladá deva dosiahla južný pól
Zuzana Zimmermannová napísal(a):
Amelia Hempleman-Adamsová, 16-ročná školáčka z Veľkej Británie, sa stala najmladším človekom, ktorý na lyžiach dosiahol južný pól.

David Hempleman-Adams napísal(a):
„Toto bola tá najnáročnejšia expedícia, akej som sa kedy zúčastnil. Amelia je mojou najmladšou dcérou, a tak mám tendenciu stále ju ochraňovať. Je úplne iné, keď idete na expedíciu sám, ako keď sa musíte starať aj o svoju dcéru. Musel som zabezpečiť, aby sa do Británie vrátila so všetkými prstami na rukách aj nohách a bez skriveného vlásku.“

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.