Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Preľudnenie

Lemmy
Zaslal: Št september 01, 2011 8:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Na stránke Zošity humanistov je viacero článkov, ktoré sa venujú téme: Preľudnenie.

Dnes som si vo Webnovinách prečítal:

Už onedlho nás bude neuveriteľných 7 miliárd

Podľa OSN sa dieťa s poradovým číslom 7 000 000 000 narodí 31. októbra tohto roku.
Martin Kamenický napísal(a):
Dnes si vieme len ťažko predstaviť, že miliardovú hranicu prekročila naša populácia až tesne po roku 1800 a v čase, keď sa narodil Kristus na Zemi žilo len 300 miliónov ľudí. A zaujímavé sú aj ďalšie čísla: miliarda ľudí na Zemi pribudla len za posledných 11 rokov a v polovici tohto storočia bude počet obyvateľov Zeme kolísať medzi 8 až 10,5 miliardy. (Pre zaujímavosť – 2 miliardy obyvateľov boli na Zemi v roku 1927, 3 miliardy v roku 1960, 4 miliardy v roku 1975, 4,9 miliardy v roku 1985, 6 miliárd v roku 1999.)

Na stránke Worldometers je možné sledovať ako číselne narastá počet obyvateľov.

Zaslal: Št september 01, 2011 5:56 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Som za zníženie počtu obyvateľstva na Zemi s využitím humánnych prostriedkov čo sa dá dosiahnuť v priebehu 1. až 2. generácií, nie však pod pláštikom likvidácie "diktátorov" a "teroristov" s využitím medzinárodnej teroristickej organizácie NATO tak ako sa to deje v Líbyi, Iraku, Avganistane aj inde. Teroristov vyrába medzinárodný kapitál a vraždí obyčajných ľudí.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi september 09, 2011 4:11 pm Odpovedať s citátom
Som určite proti názorom zníženia počtu obyvateľstva pomocou vojen, či iných ničivých prostriedkov.

Sú známe maltuziánske teórie, v ktorých autori vyjadrujú poľutovanie nad tým, že ničivá svetová vojna, fašistické zverstvá a podvýživa miliónov ľudí vo vojnových a povojnových rokoch nezastavili vzrast obyvateľstva v Európe a v Ázii. Napríklad maltuziánec William Vogt by uvítal všetky pohromy a katastrofy, len aby spôsobili prudké zníženie počtu obyvateľstva.

Maltuziánci nehlásajú všeobecné zníženie počtu obyvateľstva, ale zmenšenie más, o ktoré imperialisti nemajú záujem. Sú to nebezpečné myšlienky, ak sa v maltuziánskych traktátoch ospevujú ako blahodarné faktory vojna, hlad, epidémia a iné pohromy, ktoré vedú k záhube miliónov ľudí.

Zaslal: Ut september 13, 2011 6:46 pm Odpovedať s citátom
Iný názor na preľudnenie má prezident Vatikánskej banky. Marianne Medlinová má uverejnený článok Vatican bank president: Bigger families are solution to economic crisis, a komentár k nemu si môžete prečítať v Zošitoch humanistov v článku Veľké rodiny sú riešením ekonomickej krízy, vraví prezident Vatikánskej banky.

Ettore Tedeschi a Steven Moscher

Zaslal: Po október 17, 2011 3:11 pm Odpovedať s citátom
Sedem miliárd ľudí. Míľnik aj vážne problémy

New York – 12. októbra 1999 dosiahla svetová populácia 6 miliárd ľudí. O dvanásť rokov na to sme na prahu toho, aby sme dosiahli 7 miliárd. Dokedy bude populačná krivka tak šialene rásť?

Odborníci už teraz tvrdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa jubilejné dieťa narodí v ázijsko-pacifickej oblasti, kde je miera populačného rastu vyššia, ako kdekoľvek na svete. Viacerí demografi, sociológovia aj politici upozorňujú na tlak, ktorý je vyvíjaný na OSN s tým, aby presne určila deň a krajinu, kde sa toto dieťa môže narodiť. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun má v tom jasno.
Pan Ki-mun napísal(a):
„Nie sme tu len pre to, aby sme tvrdili, že je to míľnik. Sme tu preto, aby sme riešili všetky rozsiahle dôsledky.“

Nárast hladomoru a nedostatok vody!

A tie dôsledky sú pre mnohých jasné. Významná časť vedcov predpokladá, že keď dosiahneme hranicu siedmich miliárd, 5 percent populácie minie 23 percent svetovej energie, 13 percent ľudí nebude mať čistú pitnú vodu, 7 miliárd ľudí bude hovoriť 7 000 jazykmi a žiť v 194 krajinách, a 38 percent populácie bude mať nedostatok sanity. Už v súčasnosti hladuje takmer miliarda ľudí a Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN odhaduje, že za najbližších pätnásť rokov bude žiť 1,8 miliardy ľudí v krajinách alebo regiónoch s akútnym nedostatkom vody a dve tretiny svetovej populácie budú čeliť jej nedostatku.

Odborníci sa domnievajú, že jedinou cestou, ako zabrániť ešte vážnejším problémom súvisiacich s preľudnením, je regulácia pôrodnosti. V Číne už majú reálne výsledky. Kým na konci 70. rokov minulého storočia vychádzalo na jednu ženu priemerne 6 detí, po mohutnej kampani (a represiách) je to v súčasnosti 1,5 dieťaťa.

Táto vízia vyzerá desivo, a to si k tomu treba ešte uvedomiť, že podľa OSN dosiahne v roku 2025 počet ľudí na Zemi hranicu 8 miliárd, okolo roku 2050 to bude 9 miliárd a pred koncom storočia až 10 miliárd! Predpokladá sa, že veľká časť ľudí bude žiť v oblasti subsaharskej Afriky, kde je už teraz nedostatok pôdy, ktorá by ľuďom mohla zabezpečiť potravu. Dá sa teda predpokladať vážny problém. Ďalšou témou je starnutie obyvateľstva. Len v Japonsku sa za posledných dvadsať rokov zdvojnásobil počet obyvateľov vo veku 65 rokov a starších. Odborníci poukazujú na enormný tlak vyvíjaný na sociálny systém – zdravotný aj dôchodkový.

Viac: Aktuality.sk

Zaslal: St október 26, 2011 3:21 pm Odpovedať s citátom
Webnoviny prinášajú dnes článok Na svete chýba 160 miliónov žien.

Zaslal: Pi november 11, 2011 10:26 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Sú známe maltuziánske teórie, v ktorých autori vyjadrujú poľutovanie nad tým, že ničivá svetová vojna, fašistické zverstvá a podvýživa miliónov ľudí vo vojnových a povojnových rokoch nezastavili vzrast obyvateľstva v Európe a v Ázii.

Len som si teraz prečítal:

Pred 93 rokmi sa skončila l. svetová vojna

Pred 93 rokmi, 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte vstúpila na západnom fronte do platnosti dohoda o prímerí medzi Nemeckom a spojeneckými mocnosťami.

Webnoviny

Zaslal: Pi november 25, 2011 6:32 pm Odpovedať s citátom
V Zošitoch humanistov dnes vyšiel zaujímavý podnet na tému preľudnenie od Rastislava Škodu pod názvom Prestaňte sa množiť. Wink

Zaslal: Pi máj 11, 2012 7:37 pm Odpovedať s citátom
K téme o preľudnení sa vyjadruje i Oľga Pietruchová, nositeľka čestného titulu Humanistka roka za rok 2010:
Oľga Pietruchová napísal(a):
„V prvom rade je základnou otázkou, či naozaj potrebujeme neustály demografický rast na pokrytie potrieb a rozvoja spoločnosti. Nie je to náhodou naopak? Naivná predstava neustáleho populačného rastu sa ukazuje pre planétu devastujúca.“

Viac v článku Moderná rodinná politika vs. dinosaury.

Zaslal: Št december 13, 2012 1:09 am Odpovedať s citátom
USA: Do roku 2043 budú belosi v menšine

(TASR) – Do roku 2043 už nebudú väčšinu obyvateľov USA tvoriť belosi. Nová prognóza vlády je oproti predošlej, ktorá nezahŕňala dopady najnovšieho ekonomického poklesu, posunutá o jeden rok, uviedla agentúra AP.

Obyvateľstvo USA sa stále rozrastá a vďaka vyššej miere pôrodnosti v menšinových komunitách sa stáva čoraz rozmanitejším. Nárast však už nie je taký prudký, pretože klesla imigrácia.

Do roku 2060 by na území USA malo podľa prognózy žiť 420 miliónov ľudí, z ktorých budú belosi tvoriť 43 percent. Podiel Hispáncov, ktorých je v súčasnosti 17 percent, stúpne na 31 percent. Afroameričanov pribudne len mierne – budú tvoriť 14,7 percenta obyvateľov.

Rok, v ktorom deti príslušníkov menšín začnú tvoriť väčšinu, bude zrejme 2019. Minulý rok začali deti z menšín prevažovať nad novonarodenými belochmi.

Zaslal: Po máj 13, 2013 10:40 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 06 máj 2013 Príspevky: 3
K tejto zaujímavej téme by som ešte dodala, že súhlasím s tým, že preferovanie toho , že ľudia sa musia množiť, inak nebudeme mať na dôchodky, je možno naozaj scestné. Prináša totiž množstvo ďalších problémov.
Na druhej strane sme sa míle vzdialili od toho, aby sme pokojne a prirodzene vnímali smrť ako súčasť života a tým jej konečne odňali nálepku niečoho hrozného, o čom sa nemá hovoriť.
Dôsledky preľudnenia našej planéty vidím na každom kroku. Mnoho problémov by vyriešilo, ak by nás tu bolo menej - bolo by viac potravín, vody, priestoru a práce. Na druhej strane je Zem možno schopná uživiť aj viac ľudí ako 7 miliard. Ibaže rozdelenie zdrojov je zásadne zlé.
Riešenie vidím v kolonizácii Marsu. Už sa konieckoncov začal robiť nábor a v r. 2023 sa možno dočkáme, že prví budúci obyvatelia Marsu odletia a pripravia podmienky pre ostatných. Verím tomu, že Mars bude obľúbený pre zbohatlíkov a vôbec ľudí, ktorí už nevedia, čo by od dobroty mali ešte skúsiť a Zem si snáď trocha od tejto častokrát zbytočnej pliagy oddýchne.
Takisto riešenie vidím v histórii. Znova a znova sa opakuje to, čo vidíme aj teraz. Postupne každá civilizácia dospieva k svojmu úpadku, zrúti sa, zanikne a na jej troskách povstane v akomsi obrozeneckom boji nová civilizácia - zo začiatku so správnymi zásadami.

Zaslal: St máj 15, 2013 4:17 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 január 2009 Príspevky: 79 Bydlisko: Brno
Stuka napísal(a):
Znova a znova sa opakuje to, čo vidíme aj teraz. Postupne každá civilizácia dospieva k svojmu úpadku, zrúti sa, zanikne a na jej troskách povstane v akomsi obrozeneckom boji nová civilizácia - zo začiatku so správnymi zásadami.
S tým nejde než súhlasiť.

Zaslal: Ne august 11, 2013 8:56 pm Odpovedať s citátom
Stuka napísal(a):
Riešenie vidím v kolonizácii Marsu. Už sa konieckoncov začal robiť nábor a v r. 2023 sa možno dočkáme, že prví budúci obyvatelia Marsu odletia a pripravia podmienky pre ostatných. Verím tomu, že Mars bude obľúbený pre zbohatlíkov a vôbec ľudí, ktorí už nevedia, čo by od dobroty mali ešte skúsiť a Zem si snáď trocha od tejto častokrát zbytočnej pliagy oddýchne.

Na Mars chce ísť stotisíc ľudí, Slováci za 22 dolárov

Znie to trochu ako samovražda. Vyrazíte smerom na Mars, začnete ho kolonizovať, ale už nikdy sa nevrátite domov. Napriek tomu sa chce na túto cestu vydať viac ako stotisíc záujemcov.

Toľko ľudí sa prihlásilo do projektu Mars One.

Viac: SME.sk

Zaslal: Št január 01, 2015 5:52 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Zo štatistiky vyplýva, že až 30% nehnuteľností obýva len jeden človek, SK čelí najvážnejšej hrozbe demografickej krizy a pán Voskár , človek sediaci hrobárovi na lopate, ide riešiť preľudnenosť. Bráni mu niekto spáchať samovraždu? Bol by to pekný "skutok" zomrieť za svoje presvedčenie...od komunistického zbabelca sa ale hrdinstva nedočkáme. Komunisti sú ochotní použiť násilie a diktát len proti iným, slabším.

Už o pár rokov bude mať Egypt 100 000 000 obyvateľov. To je asi 20x toľko, ako SR. Rozloha úrodných oblastí Egypta je porovnateľná s rozlohou SK. Kam sa asi títo ľudia z Egypta vyberú v duchu evolúcie?

Aj liberálne sociologicčky na SK potvrdzujú, že Slovensko potrebuje udržať populáciu na asi 3 deťoch na rodinu priemerne. Inak tu príde k sociálneu a kultúrnemu kolapsu. Keďže kultúrne trendy určujú model rodiny na dvojicu plus 1 dieťa, je potrebné podporiť mnohopočetné rodiny. Tých je mizivé percento, takže nehrozí žiadny populačný boom. No ukazuje sa, že podpora týmto rodinám bude kľúčová. Pre zaujímavosť dodám, že na nátlak LGBT aktivistov a gender výborov u nás štát odmietol podporiť Združenie mnohodetných rodín, lebo vo svojich stanovách nemá zakoponovanú geneder ideológiu. Úvahy pána komunistu Voskára sú čistým šialenstvom.

Zaslal: Št január 01, 2015 5:55 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Je protirečivou zaujímavosťou nástojiť na depopulačných opatreniach súčasne dovoliť vyrábať deti pre homosexuálov.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: