Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Beštiálna masakra v Nórsku

Lemmy
Zaslal: Ut júl 26, 2011 10:49 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6240 Bydlisko: Mám.
Začnem diskusiu k článku Beštiálna masakra v Nórsku týmto príspevkom od .zlej Byliny z blogu na Tyždeň.sk:

Ako sa vyrovnať s kresťanským teroristom?

Autor: .zlá Bylina | 26. júl 2011 |

.zlá Bylina napísal(a):
Po nórskej tragédii sa debata o terorizme dostala do ďalšieho kola, a to v celej svojej absurdnosti.

Všetci sme to tušili. Ďalší útok islamských extrémistov je len otázkou času. BUM, a je to tu! Štatistiky Europolu síce dlhodobo podkladajú, že hrozba ne-islamistickeho útoku je v Európe o 99% vyššia, no sugestívna sila populizmu je mohutnejšia ako všetky štatistiky sveta.

Islamskú stopu odštartovali „mienkotvorné médiá“, konkrétne New York Times, ktoré takmer celý deň útoku „tvorili mienku“, že bombu v Osle odpálili moslimovia. To viedlo k definitívnemu vyjadreniu britskej BBC a následne ku správe v slovenských mediách, takže v Nórsku oficiálne útočil islam. Toto je v podstate kanál, ktorým sa k nám bežne dostavajú medzinárodne relevantné správy. Neuveriteľne na mňa pôsobilo spravodajstvo nemeckej stanice N24, ktorá mala pravidelné prestrihy k „expertom“ do Washingtonu, na ktorých sa asi každých 15 minút obracali s otázkou… čo sa vlastne v Nórsku stalo? Prečo si islamisti vybrali práve mierumilovných Nórov? Zaujímavé v tomto kontexte je, že v prípade mediálnych „expertov na terorizmus“ takmer vždy ide o bielych mužov s vojenským alebo vládnym pozadím.

Či už úmyselná alebo neúmyselná dezinformácia sa nevyhla účinkom. Samozvaní strážcovia európskej kultúry začali s ukrutným zápalom hnisať na všetkých internetových fórach. No triumf islamo-fóbnych apokalyptikov netrval dlho. Ako vedro ľadovej vody sa o 24 hodín čítala správa, že za terorom nestojí „krvilačný mohamedán“ ale „jeden z nás“… čistokrvný, modrooký kresťan.

Náboženská identita teroristu niektorých rozhorčila ešte viac než obete, ktoré po sebe zanechal. Do digitálnej šarvátky sa zapojila voľačo menšia skupina drevorubačov, píšucich o kresťanských vrahoch a klero-fašistoch. Vladimír Palko dokonca cítil povinnosti očistiť fľaky na cirkevnom logu a elegantným kotrmelcom sa nám snažil odhaliť skutočnú, nekresťanskú identitu vraha. Koniec-koncov… to je úloha konzervatívneho politika, babrať sa v identite druhých ľudí. Pri tom niet pochýb, že ak by sa z Breivika vykľul moslim, o úprimnosti jeho viery by Palko nenašiel jeden dôvod pochybovať. No či už Breivik bol alebo nebol kresťan, nič to nemení na fakte, že euro-fóbie a euro-vízie nórskeho vraha, sú v podstate identické s víziami a fóbiami Palkovcov tohto sveta. Samozrejme odhliadnuc od finálneho riešenia židovsk… pardon, chcel som povedať moslimskej otázky.

Takže, ako sa v bežnej diskusii vyrovnáme s kresťanským teroristom?

Jedna možnosť tu už bola naznačená. Dotknutý veriaci môže tvrdiť, že vrah nebol kresťan. Sofistikovanejšiu možnosť nám opäť poskytuje „mienkotvorné médium“ New York Times. Po zistení, že terorista nebol moslim, upravili newyorský novinári svoj slovník. Namiesto o nábožensky motivovanom terorizme začali písať o politicko-extrémistickom čine inšpirovanom brutalitou islamskej al-Kaidy. Základná línia je teda jasná:

Fundamentalisticky moslim = terorista. Fundamentalisticky kresťan = ateista, alebo politický extrémista skazený islamom.

Celú absurditu debaty okolo „terorizmu“ nakoniec podčiarkujú bezpečnostné opatrenia, ku ktorým definitívne nedôjde. Na západných letiskách nikto nezačne ostražito kontrolovať vysokých, blonďavých, modrookých – nordicky vyzerajúcich mužov. Daniel Pipes, Pam Geller, Gert Wilders a ich organizácie, ktorých činy a vyjadrenia inšpirovali Andersa B. Breivika k masakru, sa nikdy nedostanú na zoznam teroristických organizácií. Žiaden z nich sa nedostane na Guantanamo. Pretože definícia teroru nezávisí od podstaty skutku, ale od vierovyznania toho, kto ho vykonal.

Prameň: Bloger .zlá Bylina

Zaslal: St júl 27, 2011 1:07 pm Odpovedať s citátom
Geppetto napísal(a):
Podľa niekoho iného zas môže byť aj pokrstený ateista kresťanom. Napríklad pri sčítaní obyvateľstva podľa biskupov RKC, ktorí napísali do pastierskeho listu, že kresťanom je každý pokrstený bez ohľadu na jeho skutočný názor a dokonca sa nájdu veriaci, ktorí považujú Alberta Einsteina za kresťana a vôbec im neprekáža, že jasne odmietal vieru v osobného boha a bibliu považoval za zbierku detinských povier.

Rád by som sa však spýtal kresťanov, ktorí spochybňujú vieru Breivika, či budeme rovnako spochybňovať vieru moslimských teroristov.

Zaslal: Št júl 28, 2011 3:27 pm Odpovedať s citátom
Miroslav Tížik napísal(a):
Tragédiou Slovenska sú tieto udalosti z viacerých dôvodov a pravdepodobne ide o oveľa rozsiahlejšiu tragédiu ako si uvedomujeme. V Nórsku je totiž po tragédii možné očakávať, že sa vo verejnosti posilnia nálady, ktoré vytlačia z verejného priestoru extrémne pravicové hlasy, hlásajúce „kultúrnu vojnu medzi západom a islamom“, xenofóbne očierňovanie prisťahovalcov, volanie po čistej a bielej Európe alebo stigmatizovanie hlasov varujúcich pred klimatickými zmenami. Je však na Slovensku pravdepodobné, že by ako reakcia na bombové útoky a vraždy v Nórsku došlo k vytlačeniu rasizmu, islamofóbie a šírenia nenávisti voči komukoľvek, kto žije odlišne alebo má odlišný názor od pravicovej neznášanlivosti z verejného priestoru, v ktorom sa vytvára predstava toho, čo je spoločensky prijateľné a čo nie?

Zaslal: Ne júl 31, 2011 10:22 am Odpovedať s citátom
Mark Juergensmeyer v eseji Je Anders Breivik kresťanským teroristom? sa zamýšľa nad pohnútkami tohto masového vraha.

Esej bola uverejnená 24. júla 2011 v magazíne Religion Dispatches.

Zaslal: Št apríl 26, 2012 6:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Mark Juergensmeyer v eseji Je Anders Breivik kresťanským teroristom? sa zamýšľa nad pohnútkami tohto masového vraha.

Esej bola uverejnená 24. júla 2011 v magazíne Religion Dispatches.

Breivik: uprednostnime vedu pred biblickým učením
Podľa Breivika samotného:
Anders Breivik: (2083—A European Declaration of Independence) s.1403, 1407, 1227 napísal(a):
Breivik taktiež zdôrazňoval že veda víťazí nad náboženstvom: "Čo sa týka Cirkvi a vedy, základom je nespochybniteľné uprednostňovanie vedy pred biblickým učením." Breivik do svojho zoznamu čítanej literatúry zahrnul aj Darwinovu knihu O pôvode druhov, ako jednú z tých dôležitejších kníh ktoré vôbec čítal. Ponosoval sa že:

“Sociálny Darwinizmus bol normou do r. 1950. V minulosti bolo dovolené povedať čo si myslíme. V súčasnosti ale musíme maskovať náš vkus aby sme sa vyhli otrasným dôsledkom že budeme onálepkovaní ako genetickí rasisti.”
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št apríl 26, 2012 7:27 pm Odpovedať s citátom
V tej deklarácii sa Breivik tiež chváli:
Breivik napísal(a):
A Crusader Pope, a man who symbolises and protects the persecuted Church. This new Pope will be a defender of Christianity, and will not contribute to the annihilation of Christendom through suicidal humanism.

Alebo:
Breivik napísal(a):
Go forth confidently then, you knights, and repel the foes of the cross of Christ with a stalwart heart. Know that neither death nor life can separate you from the love of God which is in Jesus Christ, and in every peril repeat, "Whether we live or whether we die, we are the Lord's." What a glory to return in victory from such a battle! How blessed to die there as a martyr! Rejoice, brave athlete, if you live and conquer in the Lord; but glory and exult even more if you die and join your Lord. Life indeed is a fruitful thing and victory is glorious, but a holy death is more important than either. If they are blessedwho die in the Lord, how much more are they who die for the Lord!

To be sure, precious in the eyes of the Lord is the death of his holy ones, whether they die in battle or in bed, but death in battle is more precious as it is the more glorious. How secure is life when the conscience is unsullied! How secure, I say, is life when death is anticipated without fear; or rather when it is desired with feeling and embraced with reverence! How holy and secure this knighthood and how entirely free of the double risk run by those men who fight not for Christ! Whenever you go forth, O worldly warrior, you must fear lest the bodily death of your foe should mean your own spiritual death, or lest perhaps your body and soul together should be slain by him.

Zaslal: Št apríl 26, 2012 7:37 pm Odpovedať s citátom
Inak, Breivik priamo spochybňuje to, čo si sem pridal ako odkaz. Lebo:
2083 – A European Declaration of Independence napísal(a):
Q: Are you a religious man, and should science take priority over the teachings of the Bible?

A: My parents, being rather secular wanted to give me the choice in regards to religion.

At the age of 15 I chose to be baptised and confirmed in the Norwegian State Church. I consider myself to be 100% Christian. However, I strongly object to the current suicidal path of the Catholic Church but especially the Protestant Church. I support a Church that believes in self defence and who are willing to fight for its principles and values, at least resist the efforts put forth to exterminate it gradually. The Catholic and Protestant Church are both cheering their own annihilation considering the fact that they embrace the ongoing inter-faith dialogue and the appeasement of Islam. The current Church elite has shown its suicidal face, as vividly demonstrated last year by the archbishop of Canterbury's speech contemplating the legitimacy of Shariah in parts of Britain.

I trust that the future leadership of a European cultural conservative hegemony in Europe will ensure that the current Church leadership are replaced and the systems somewhat reformed. We must have a Church leadership who supports a future Crusade with the intention of liberating the Balkans, Anatolia and creating three Christian states in the Middle East. Efforts should be made to facilitate the de-construction of the Protestant Church whose members should convert back to Catholicism.

Zaslal: Št apríl 26, 2012 8:19 pm Odpovedať s citátom
John G. West napísal(a):
Zatiaľčo tradičné médiá sa sústreďujú na kresťanský fundamentalizmus a rozličné pravicové krídla ako na zdroje vysvetľujúce ideológiu nórskeho masového vraha Andersa Behringa Breivika, úplne odignorovali jeho ostrý vedecký fundamentalizmus a sociálny darvinizmus vrátane jeho ďalekosiahlych výziev na oživenie eugeniky inšpirovanej evolučným biológom Lee Silverom z Princenstonskej univerzity.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 26, 2012 8:27 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
...

1. Zabudol si číslo strany
2. Práve že to vôbec nespochybňuje, Biblii nevie ani dôsjť na meno, ale miesto toho potí vlastné výmysly ktoré keď nájdeš v Biblii máš u mňa veľké pivo, navyše medzi jeho obľúbencov patrí evolučný mysliteľ Kant podľa ktorého sa ľudia vyvinuli z orangutána
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 26, 2012 8:46 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
2083 – A European Declaration of Independence napísal(a):
Q: Are you a religious man, and should science take priority over the teachings of the Bible?

... I consider myself to be 100% Christian.

Aj Lžidimitrij I. keď nastupoval na ruský trón sa považoval za cároviča Fjodora I., ale tí čo ho poznali vedeli že je Grigorij Otrepjev. Takže také prehlásenia ničím neprekvapujú a mätú azda len tých čo sú leniví si veci naštudovať.
Evanjelium podľa Matúša napísal(a):
15 Daj­te si po­zor na falošných prorokov, ktorí pri­chádzajú k vám v ovčom rúchu, no vnút­ri sú to draví vl­ci. 16 Po ovocí ich po­znáte. Vari oberajú z tŕnia hroz­no alebo z bodľačia figy? 17 Tak každý dob­rý strom rodí dob­ré ovocie a zlý strom rodí zlé ovocie. 18 Dob­rý strom ne­môže rodiť zlé ovocie, ani zlý strom ne­môže rodiť dob­ré ovocie. 19 Každý strom, ktorý nerodí dob­ré ovocie, vy­tnú a hodia do ohňa. 20 Po ich ovocí ich teda po­znáte. 21 Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane! voj­de do nebes­kého kráľov­stva, ale iba ten, kto pl­ní vôľu môj­ho Ot­ca, ktorý je v nebesiach. 22 Mnohí mi po­vedia v ten deň: Pane, Pane, či sme v tvojom mene ne­prorokovali? Ne­vyháňali sme v tvojom mene démonov? Nerobili sme v tvojom mene mnoho moc­ných činov? 23 Vtedy im vy­hlásim: Ni­kdy som vás ne­poz­nal. Odíďte odo mňa, páchatelia ne­právos­tí!
Lemmy
Zaslal: Št apríl 26, 2012 9:00 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Aj Lžidimitrij I.

Aj Konštanta, aj milióny ďalších kresťanov.

Prečo ignoruješ to, na čo som ťa upozornil o 7:37 pm. Citoval si z otázky.
Evanjelium podľa Matúša napísal(a):
17 Tak každý dob­rý strom rodí dob­ré ovocie a zlý strom rodí zlé ovocie. 18 Dob­rý strom ne­môže rodiť zlé ovocie, ani zlý strom ne­môže rodiť dob­ré ovocie.

Ešte sa vráť na Cvičenia (Logika, 25).

Zaslal: Št apríl 26, 2012 10:18 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ešte sa vráť na Cvičenia (Logika, 25).

V danom cvičení Adam Roman zamenil pôvodný výrok za prekrútený výrok:
„Veriaci človek nemôže konať zlé skutky, ani neveriaci dobré.“ Neviem či je lenivý si naštudovať nejakých iných autorov biblických výkladov alebo či sám seba pokladá za boha a preto si o sebe myslí že iných autorov študovať nepotrebuje lebo len ten jeho výklad je správny, ale keď sa už o tej logike bavíme 15. verš hovorí:
Matúš 7,15 napísal(a):
Chráňte sa falošných prorokov.

Wuppertálska študijná Biblia napísal(a):
Reč je o prorokoch. Proroci sú ľudia, ktorí hovoria v Božom mene. Aj títo proroci vystupujú v cirkvi tak, že používajú sväté slová a hovoria v Božom mene. A predsa to, čo hovoria a to, čo robia, nie je od Boha, lebo ich vnútorné pohnútky sú temné a nesväté. Preto sa podobajú dravým vlkom, ktorí prichádzajú v ovčom rúchu a ako najhorší nepriatelia stáda trieštia Pánovú cirkev. ....Ako je nemožné aby plody stromu boli iné ako strom sám, rovnako je nemožné aby diabol usiloval o posvätenie, aby sa z bezprávia zrodilo právo, aby lož splodila pravdu a nesprávna pohnútka podporila vieru, aby hádka viedla k pokoju a sebectvo k láske agapé.
...všetko, čo človek robí, je v základe viazané na jeho podstatu. Ak neprijal Božieho Ducha, nemôže prinášať plody Ducha, ani vtedy nie ak "orámuje" svoje reči a skutky Božím menom.

Neviem ako Adam Roman číta Bibliu, ale keď tvrdí že podľa Biblie "Veriaci človek nemôže konať zlé skutky" veľmi by ma zaujímalo jeho vysvetlenie že načo bola podľa neho ustanovená tzv. Večera Pánova:
Matúš 26 a 1. Korintským napísal(a):
28 lebo toto je moja tej novej sm­luvy krv, ktorá sa vy­lieva za mnohých na od­pus­tenie hriechov. ...23 Veď ja som prijal od Pána to, čo som vám aj odo­vzdal, že Pán Ježiš v tú noc, keď bol zradený, vzal chlieb 24 a keď vzdával vďaky, lámal ho a po­vedal: Toto je moje telo, ktoré je pre vás. Toto rob­te na moju pamiat­ku! 25 Podob­ne po večeri vzal aj kalich a po­vedal: Ten­to kalich je nová zmluva v mojej kr­vi. Toto rob­te, kedykoľvek ho budete piť, na moju pamiat­ku!
resp.
1. Jánov napísal(a):
1 Moje dieťat­ká, toto vám píšem na­to, abys­te ne­zhrešili. A keby nie­kto zhrešil, máme prím­luv­cu u Ot­ca, Ježiša Kris­ta, spraved­livého. 2 A on je smierením za naše hriechy, no, nie len za naše, ale aj za h­riechy celého sveta. 3 A po­tom známe, že sme ho po­znali, keď za­chovávame jeho pri­kázania. 4 Kto hovorí: Znám ho, a jeho pri­kázaní nezachováva, je lhár, a v tom niet prav­dy. 5 Ale kto za­chováva jeho slovo, v tom je po prav­de lás­ka Božia do­konaná. Po tom známe, že sme v ňom.

A to že neveriaci nemôže konať dobré skutky je tiež len jeho falošná predstava o Biblii:
Rimanom 2 a Efezským 2 napísal(a):
14 Veď keď po­hania ne­majú zákona, od prírody činia, čo požaduje zákon, ne­majúc zákona, sami sú si zákonom 15 ako takí, ktorí do­kazujú, že im je konanie podľa zákona vpísané do srd­ca. O tom im súčas­ne vy­dáva svedec­tvo svedomie a ich myšlien­ky, keď sa na­vzájom obžalúvajú, ale aj ob­raňujú; 16 v ten deň Boh bude súdiť taj­né veci ľudí podľa môj­ho evan­jelia skr­ze Ježiša Kris­ta.. ...10 Veď sme Jeho dielo, stvorení v Kris­tovi Ježišovi na dob­ré skut­ky, v ktorých nás Boh už prv uspôsobil chodiť.

Podobenstvo o dobrom a zlom strome je návod na rozlíšenie "faslošných prorokov" uplatnením kritéria "po ich ovocí ich poznáte" a nie tvrdenie že veriaci nemôžu konať zlé skutky, také tvrdenie je úplne nebiblické.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 26, 2012 11:01 pm Odpovedať s citátom
Breivik: V prvom rade som logik, o mojom osobnom vzťahu k Bohu sa radšej nebavme, "kresťanstvo" chápem len ako istý druh monokulturalizmu
Breivik napísal(a):
Europe has always been the cradle of science and it must always continue to be that way.
Regarding my personal relationship with God, I guess I’m not an excessively religious man. I am first and foremost a man of logic. However, I am a supporter of a monocultural Christian Europe.
Lemmy
Zaslal: Po august 06, 2012 6:36 pm Odpovedať s citátom
V chráme strieľal bývalý vojak, polícia hľadá motív

(WEBNOVINY) – Polícia vyšetruje príčiny šialenej nedeľňajšej streľby v sikhistickom chráme v americkom meste Oak Creek, kde útočník zastrelil šesť osôb a následne sám prišiel o život.

Strelec z chrámu bol identifikovaný ako Wade Michael Page. Ide o bývalého profesionálneho vojaka, ktorý slúžil šesť rokov v americkej armáde. Podľa americkej televízie CBS narukoval v apríli 1992 a prepustený bol v novembri 1998.

Page pôsobil v jednotke psychologických operácií v texaskom Fort Bliss, neskôr bol prevelený na základňu Fort Bragg v Severnej Karolíne. Dôvody prečo musel opustiť rady armády neboli zverejnené.

Podľa úradov vlastnil jednu legálnu zbraň. Po prepustení od armády sa živil ako opravár. Agentúra Reuters informuje o tom, že vyšetrovatelia preverujú jeho prepojenie s krajne pravicovými skupinami. Wade mal byť členom rasistickej organizácie s názvom Koniec apatie, ktorá pôsobí v Severnej Karolíne.

Podľa CNN mal vytetované na ruke čísla 9/11, čo by symbolizovalo dátum teroristických útokov na New York a Washington z roku 2001.

Zaslal: Ut august 07, 2012 9:20 am Odpovedať s citátom
Nenávistné útoky pokračujú, v Missouri podpálili mešitu

V islamskom svätostánku v meste Joplin sa oheň rozhorel hodinu pred začiatkom modlitieb v rámci svätého mesiaca ramadán.

(WEBNOVINY) – Mešita v americkom štáte Missouri sa v pondelok stala terčom neznámych podpaľačov, ktorým sa ju podarilo celkom zničiť.

Oheň v islamskom svätostánku v meste Joplin sa rozhorel o 3.40 nadránom miestneho času (10.40 SELČ), teda asi hodinu pred začiatkom modlitieb v rámci svätého mesiaca ramadán.

„Budova je úplne zničená,“ informovala hovorkyňa miestnej polície.

Ako dodala, incident si našťastie nevyžiadal žiadne obete ani zranených. Rovnaká mešita bola pritom terčom útoku už 4. júla, keď na ňu neznámy páchateľ hodil zápalnú fľašu.

Kamery nainštalované na budove vtedy útočníka zachytili a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) na informácie vedúce k jeho dolapeniu vypísal odmenu 50-tisíc dolárov (viac ako 40-tisíc eur).

Doposiaľ však nikoho nechytili. K pondelkovému útoku prišlo len deň po tom, ako vojnový veterán zastrelil šiestich ľudí v sikhistickom chráme. Polícia však doposiaľ nezistila súvislosť medzi oboma incidentmi.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: