Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Prezentácia knihy o Hronsečanoch a protifašistickom odboji

Lemmy
Zaslal: St júl 20, 2011 10:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6646 Bydlisko: Mám.
Banská Bystrica 20. júla (TASR) – Publikáciu Spomienky Hronsečanov na protifašistický odboj, SNP a oslobodenie pokrstili dnes v banskobystrickom Múzeu SNP.

Ako pre TASR uviedol autor Ondrej Bohuš, kniha má poukázať na statočnosť Hronsečanov, ktorých si vážili pre cenné vlastnosti: „Že nevedeli zradiť, ale vedeli pomôcť za každej ceny. A toto som chcel zvýrazniť aj vo svojej knihe.“

Do odboja, SNP bola podľa jeho slov zapojená prakticky celá obec. Ako Bohuš uviedol, aj jeho rodina bola zapojená „a tým pádom časť tejto činnosti bola premietnutá aj na nás ako na spojku a dodávanie rôznych správ, pretože ako mladších si nás menej všímali“.

Publikácia má podľa jeho slov niekoľko častí, uvádzajú sa v nej história Hronseku, odbojová činnosť za slovenského štátu, účasť v odboji, Slovenskom národnom povstaní, oslobodenie a práce, ktoré boli potrebné urobiť pre renováciu obce.

„Knihu som napísal na pamiatku a vďaku tých našich statočných ľudí, ktorí už nie sú medzi nami,“ dodal Bohuš s tým, že im sľúbil, že knihu napíše. „Aby sa potomkovia dočítali a dozvedeli, ako žili a bojovali ich otcovia, starí otcovia a aj starší bratia.“ V publikácii sú predovšetkým zachytené rozhovory s Hronsečanmi, ktorí dnes už nežijú.

Knihu vydal Klub priateľov Múzea SNP Banská Bystrica. Ako uviedol Dalibor Lesník, člen predsedníctva Klubu priateľov, Spomienky Hronsečanov na protifašistický odboj, SNP a oslobodenie je publikácia, ktorá zahŕňa „najmä regionálny charakter a práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že podporíme jej vydanie. Pretože publikácie tohto typu trochu absentujú v Múzeu SNP,“ dodal Lesník.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: