Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Pastafarián obhájil svoje náboženské práva

Lemmy
Zaslal: So júl 16, 2011 3:47 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6039 Bydlisko: Mám.
Výber komentárov zo zahraničnej tlače týkajúcich sa článku Pastafarián obhájil svoje náboženské práva.
Wien.ORF.at napísal(a):
Žiadosti o rozhovor sa hrnú z celého sveta: BBC, CNN, Spiegel, Bild, FAZ, Süddeutscher Zeitung – s týmito hovoril, pre ostatné nemá čas ani silu.

Predseda Cirkvi Lietajúceho špagetového monštra pre nemecký časopis „Focus“ vyhlásil: „Využime Nikovu iniciatívu a čo už dosiahol, aby sme svojmu náboženstvu dopomohli k zaslúženému uznaniu.“

Niko nachádza napodobňovateľov: Mnohí facebookári zmenili svoju fotku a majú teraz na hlave sito na halušky.

Proti „hrbeniu sa“ pred cirkvou

Pri jednej tlačovej konferencii Alm zdôraznil pozadie svojej akcie: protestovať proti výnimkám a privilégiám pre náboženské spoločnosti. Je čas skončiť s nimi.

Podporil ho okrem iných vedec Heinz Oberhummer. Kritizuje, že etiku pre bezkonfesijných môžu učiť katechéti, resp. učitelia náboženstva. Nesúhlasí so zvýšením sumy, ktorú možno odpísať pri daňovom priznaní ako dar cirkvi: „Platíme stále viac daní, aby bohatí katolíci neplatili nakoniec nič.“

T. č. zbiera Alm podpisy na žiadosť o pripustenie referenda o privilégiách cirkví – potrebuje ich 8 000 a je istý, že ich získa.

Okrem toho pracuje na šírení myšlienky pastafarianizmu. Nové náboženstvo zamýšľa prihlásiť ako zapísané spoločenstvo a chce dosiahnuť jeho existenciu ako zákonom uznané spoločenstvo, ktoré má nárok na detské jasle, škôlky, cintoríny, fakulty a univerzity…

Predstava fotky so sitkom na špagety na hlave mu napadla, keď v roku 2008 čítal v jednej brožúrke dopravného inšpektorátu, že na fotkách pre vodičské preukazy sú zakázané prikrývky hlavy – okrem pre príslušníkov náboženských spoločností. Vydal sa za prívrženca pastafarianizmu, nechal si urobiť fotku a podal žiadosť o vodičský preukaz.

Úrady zakázali najprv fotku, potom poslali Alma k úradnému lekárovi, ktorý mu však potvrdil spôsobilosť viesť motorové vozidlo. „Som asi jediný Rakúšan, ktorý to má na papieri, že je psychicky zdravý,“ povedal Niko Alm.

Alm si kladie otázku, či by napríklad kardinál Christoph Schönborn, nejaká mníška alebo moslim boli posielaní k úradnému lekárovi, keby na fotke k vodičskému preukazu chceli mať na hlave náboženskú prikrývku.

Zaslal: So júl 16, 2011 3:52 pm Odpovedať s citátom
Interview k žartovnému náboženstvu haluškárov

Rakúšan Niko Alm, prívrženec žartovného náboženstva „Cirkev lietajúceho špagetového monštra“ nakoniec v katolíckom Rakúsku dosiahol, že na vodičskom preukaze má fotku s haluškovým sitom na hlave.
FAZ.net napísal(a):
Reportér Alfons Kaiser z Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), prvotriedny denník: Môžeme vám konečne gratulovať k vodičskému preukazu?

Rakúšan Niko Alm, muž s neobvyklou prikrývkou hlavy: Áno, v utorok mi ho konečne vydali – dva a pol roka po podaní žiadosti.

FAZ: Nečudo, že ste museli tak dlho čakať – na fotke máte na hlave sitko na halušky!

N. A.: Ale prečo by mali mať právo na prikrývku na hlavu len určité náboženské spoločnosti? Sám vyznávam nenáboženský agnostický ateizmus – prečo by som nemal nárok na toto osobitné právo?

FAZ: Má vo vašej náboženskej spoločnosti sitko na halušky nejaký rituálny význam?

N. A.: Nie, je to predsa len symbol. Sám som použil bežný model z predajne IKEA. Chcel som vyvolať precedentný prípad.

FAZ: Podarilo sa vám to?

N. A.: A ako! Seriózne aj bulvárne médiá rozumejú mojej požiadavke.

FAZ: Ako začali vaše schôdzky s dopravným inšpektorátom? Teraz píšu, že vaša tvár sa dá na fotke dobre poznať a tak fotku nemôžu odmietnuť.

N. A.: Koncom roku 2008 som si podal žiadosť o nový VP vo formáte šekovej karty – mal som pri tom sitko na hlave, aby som svojej žiadosti dodal vážnosť. Úradník prevzal moje papiere bez slova. No za pár dní prišiel telefonát, že tá fotka je nemožná. Začiatkom roku 2009 som dostal predvolanie k úradnému lekárovi, ktorý zistil, že som „psychicky schopný viesť auto“. Po dlhom zdráhaní to teda bolo možné. Nič mi však neoznámili a až náhodou som sa dozvedel, že môj VP už leží na úrade – bol vystavený 12. októbra 2009.

FAZ: Haluškové sitko poukazuje symbolicky na náboženskú paródiu „Cirkvi lietajúceho špagetového monštra“, ku ktorej sa hlásite. A teraz chcete dosiahnuť, aby bol tzv. pastafarianizmus, založený americkým fyzikom Bobby Hendersonom v roku 2005, uznaný ako náboženské spoločenstvo aj v Rakúsku.

N. A.: Tak je.

FAZ: Sekularizácia spoločnosti postupuje razantne dopredu aj v Rakúsku. Prečo jej chcete napomáhať podobnými akciami?

N. A.: Pre nás nejde dosť rýchlo. Búrime sa aktívne proti privilégiám. Štát dáva cirkvám príliš veľa peňazí, napríklad daňovými úľavami, financovaním katechétov a dokonca aj teologických fakúlt!

FAZ: Utrpeli ste aj vy nejakú náboženskú traumu?

N. A.: Nie, len som bol pokrstený po katolícky a všetko bežalo normálne. Sám od seba som sa rozhodol pre ateizmus.

Zaslal: So júl 16, 2011 4:24 pm Odpovedať s citátom
Spiegel má článok Im Namen des Spaghetti-Monsters (V mene Špagetového monštra).

V magazíne Jetzt.de (Süddeutsche Zeitung) je článok Heilige Pasta! (Sväté cestoviny!).

V magazíne KRONE (Krone Multimedia GmbH & Co) je článok s kritikou cirkevných privilégií Nudelsieb-Aktion ist ein Kampf gegen Kirchenprivilegien.

Zaslal: So júl 16, 2011 4:41 pm Odpovedať s citátom
Z domácej tlače:

Vznikne čoskoro nová cirkev so sitkom ako pokrývkou hlavy?

Rakúšan vyhral boj o sitko na hlave

Nezvyčajný vodičák: Muž so sitkom na hlave

Viedenčan sa na vodičák nechal odfotiť so sitkom na hlave

Mužovi uznali sitko ako pokrývku hlavy jeho cirkvi

Mužovi uznali sitko ako pokrývku hlavy jeho cirkvi

Zaslal: So júl 16, 2011 4:46 pm Odpovedať s citátom
Z českých portálov:

Člen církve špagetové příšery si prosadil fotku na řidičáku s cedníkem na hlavě

Rakušan má v řidičáku cedník na hlavě, na truc úřadům a věřícím

Muž dostal řidičák, kde má na hlavě CEDNÍK na těstoviny!

Zaslal: Št január 05, 2012 4:32 pm Odpovedať s citátom
Vo Švédsku uznali kopírovanie dát za oficiálne náboženstvo
Zuzana Zimmermannová napísal(a):
Cirkev, ktorá považuje znaky CTRL+C (kopírovať) a CTRL+V (vložiť) za posvätné symboly, dostala názov Kopimi a koncom decembra získala vo Švédsku oficiálny status.

Oficiálna stránka cirkvi Kopimi.

Zaslal: Št január 17, 2013 8:23 pm Odpovedať s citátom

Veriaci z Cirkvi Lietajúceho špagetového monštra žiadajú o uznanie svojej cirkvi

Zaslal: St júl 31, 2013 12:03 pm Odpovedať s citátom
Česko má prvého pastafariána. Ramen!

Pirát Lukáš Nový sa na občiansky preukaz nechal vyfotografovať s cestovinovým sitkom na hlave. Je vyznávačom Lietajúceho špagetového monštra.

Viac v článku Česko má prvního pastafariána. Ramen!

Zaslal: Št august 01, 2013 12:11 am Odpovedať s citátom
Ak má občan pokrývku hlavy na oficiálnej fotografii z náboženských dôvodov a nezakrýva mu tvár alebo na ňom nevytvára tieň, je to z úradného hľadiska v poriadku. Uviedol to hovorca brnianskeho magistrátu, ktorý doklad totožnosti vydal.

Člen Pirátskej strany a odborník na počítačovú bezpečnosť Nový požiadal o nový občiansky preukaz, keď mu ukradli doklady.

Mal príležitosť splniť si svoje dávne želanie. „Som neveriaci a mať sitko na hlave z náboženských dôvodov mi pripadalo ako dobrá paródia,“ uviedol mladík, ktorý tým už niekoľko dní zabáva sociálne siete.

Nový sa pritom vyhlasuje za pastafariána. Názov satirického náboženstva je kombináciou slov pasta (po taliansky cestoviny) a rastafarián. Ústredné božstvo pastafariánov je Lietajúca špagetová príšera.

Brňan Nový sa podľa svojich slov inšpiroval dva roky starým činom Rakúšana Nika Almu. Tomu však trvalo dva roky, kým získal vodičský preukaz so sitkom na špagety a musel kvôli tomu absolvovať lekárske vyšetrenia.

Nový iba prišiel na brniansky magistrát v piatok pol hodiny pred zatváracou hodinou a vyhlásil, že sitko nosí na hlave z náboženských dôvodov. Úradníci sa ani nepýtali, o aké náboženstvo ide.

Pracovníci magistrátu nemôžu skúmať, či je viera žiadateľa legitímna.

iDNES.cz

Zaslal: Pi august 02, 2013 12:56 pm Odpovedať s citátom
A už je tu problém. Štát sa rozhodol diskriminovať jedno náboženstvo: pastafariánov.

Ide už o vážnu kauzu.

Občianku so sitkom zarazilo ministerstvo. Pastafariánov Česko neuznáva

Zaslal: So august 03, 2013 1:41 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Hej všetko som si prečítal.

Ale nemusím robiť ani prieskum a hneď z voleja Vám poviem že členmi a prívrženacami týchto pastafariánov budú zaručene len ateisti
ale určite nie katolíci, evanjelici, jehovosti, budhisti, hinduisti, moslimovia taoisti šintoisti.

Very Happy Laughing Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So august 03, 2013 1:47 pm Odpovedať s citátom
Máš pravdu. Smile

Zaslal: Št august 08, 2013 1:48 pm Odpovedať s citátom
Niko Alm napísal(a):
Ateismus jako takový samozřejmě nemá žádnou politickou agendu. Ateisté by však i na politické úrovni měli usilovat o rovnoprávnost svého a náboženského pohledu na svět. V Rakousku je to ale bohužel tak, že zákon některá náboženství upřednostňuje. Existuje v něm totiž 15 náboženských církví a společenství, jež mají zvláštní práva.

Zaslal: Št august 08, 2013 1:51 pm Odpovedať s citátom
Niko Alm napísal(a):
Aktuálně se snažíme Církev Létajícího špagetové monstra oficiálně zaregistrovat. K tomu, abychom se stali oficiální náboženskou společností, nám stačí 300 členů.

Zaslal: Št august 08, 2013 1:53 pm Odpovedať s citátom
Niko Alm napísal(a):
Český pastafarián by měl podat žalobu a věc nechat objasnit soudem. Český stát si přece nemůže uzurpovat právo na rozhodování, co je, či není správné náboženství. Koneckonců všechna náboženství jsou si rovná, co se týká prokazatelnosti svých tvrzení. Všechna náboženství a bohové jsou výmyslem lidí a v této souvislosti se mi zdá, že je rozhodnutí českého ministerstva vnitra velmi nedemokratické.

Základním pilířem demokracie je rovnost. Z toho v tomto konkrétním případě vyplývá, že se ke všem církvím, náboženským společnostem a dalším spolkům musí přistupovat stejně. Pokud by ministerstvo vnitra na svém rozhodnutí trvalo, znamenalo by to, že Česká republika není demokratickou zemí.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: