Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Prípad ukameňovaného psa

Lemmy
Zaslal: Št jún 30, 2011 7:13 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6880 Bydlisko: Mám.
Počuli ste ten príbeh o psovi v jeruzalemskej súdnej sieni?

Podľa niektorých renomovaných tlačových agentúr, vrátane Time, Agence France Presse a BBC, tvrdil sudca židovského súdu v Jeruzaleme, že zatúlaný pes bol prevtelením sekulárneho advokáta, ktorého uriekol. Tento sudca sa následne odvolal na naše „barbarské“ tradície a chudáka psa odsúdil podľa židovského zákona na trest smrti ukameňovaním, ktoré mali vykonať deti z miestnej ortodoxnej komunity (tie pravdepodobne podľa novinárov netúžia po ničom inom, len po krvi).

Správa bleskovo obletela celosvetovú komunitu blogerov a na stránke BBC to bol v tom čase najčítanejší článok. Množstvo ľudí ho šírilo a komentovalo na Facebooku alebo Twitteri (príklad typického komentára na stránke Time Magazine: „Radšej by som nechal žiť toho psa, než ľudí ako ste vy.“). Ale tu sa zábava nekončí, práve naopak. Svetové média totiž uverejnili tento príbeh pár dní po tom, ako sa ukázalo, že sa jedná o podvod (hoax).

Počiatky tohto príbehu sa dajú nájsť vo vydaní izraelských novín Maariv z 3. júna 2011, ktoré uverejnili článok na základe nepodloženej správy z chatu. Po tomto nezmyselnom obvinení reagoval židovský náboženský súd zverejnením detailného vysvetlenia toho, čo sa naozaj stalo. Pes skutočne zablúdil do súdnej siene a sudcovia zavolali na číslo mestského úradu v Jeruzaleme, ktorý má na starosti túlavých psov, a tento poslal svojho zamestnanca, aby zobral psa preč zo súdnej miestnosti. Súd vo svojom vyhlásení odkázal novinárov na mestský úrad, aby potvrdil ich verziu príbehu.

To sa zrejme aj udialo, lebo 15. júna Maariv uverejnil opravu. Zdá sa teda, že príbeh bol založený na nepravdivej výpovedi jedného zo zamestnancov súdu, ktorý si celý príbeh vymyslel. V tomto momente, nanešťastie, vchádzajú na scénu svetové médiá. Izraelská tlačová agentúra Ynet uverejnila pôvodnú, neopravenú, verziu príbehu a s ňou aj výpoveď sudcu, ktorý celú záležitosť popiera. A 17. júna dorazil nepravdivý príbeh na stránky BBC, ktoré ho uverejnilo ako pravdivý a vrátilo mu kredibilitu. Time, Agence France Presse a britský denník Daily Telegraph ho uverejnili na svojich internetových stránkach o deň neskôr.

Aj v čase, keď už bolo každému jasné, že sa jedná o nepravdivý príbeh, tieto stránky len opatrne priznávali k pochybeniu. Napríklad BBC informovalo, že noviny Maariv neskôr článok stiahli, čo ale vyznieva dosť zvláštne, keďže k tomuto prišlo oveľa skôr než sa článku ujalo BBC. Všetky spomenuté agentúry a stránky článok stiahli, hoci tento aj naďalej ostáva v obehu vďaka sociálnym sieťam, blogom a vyhľadávačom. Time a Daily Telegraph zaktualizovali svoje stránky a uviedli, že sa jednalo o nepravdivý článok. V Daily Telegraph si dali dokonca tú námahu, že našli aj autora pôvodného príbehu, ktorý vyhlásil, že sa jednalo o „vtip“. Je dobré, že nakoniec došlo k ospravedlneniu a náprave, ale škoda sa už stala a názory miliónov čitateľov sa budú naprávať len ťažko.

Toľko z článku Prípad ukameňovaného psa, ktorý napísal Yvette Alt Miller.

Mňa zaujal najmä správny názor: Jedným z okamžitých riešení je prestať byť pasívnymi príjemcami správ z médií.

Zaslal: St december 28, 2011 7:06 pm Odpovedať s citátom
V Betleheme sa „bojovalo“ o Krista. S metlami

Vianočné sviatky znovu oživili spiace napätie medzi jednotlivými cirkvami, ktoré sa s presnosťou na minúty a centimetre delia o správu posvätných miest kresťanstva. Tie sú dnes prevážne na území štátu Izrael a Palestinskej samosprávy.

V Betleheme, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od Jeruzalema, avšak už na palestínskom území, kresťania v stredu medzi sebou „bojovali“ s metlami.

V bazilike Narodenia Pána tri dni po hlavnom vianočnom sviatku vypukla potýčka medzi upratovacími čatami jednotlivých denominácií, medzi ktoré je správa posvätného miesta kresťanstva rozdelená.

Súboj s pomocou metiel bol tak dôsledný, že podľa agentúry Reuters museli zasiahnuť policajti.

Kľúčové kresťanské sviatky, Vianoce a Veľká noc vždy dodávajú posvätným miestam emotívny ráz. Odborne popísaný je tzv. jeruzalemský syndróm, kedy veriaci návštevníci Jeruzalema a ďalších posvätných miest v Izraeli prepadnú predstave, že oni sami sú prorokmi či niektorou z biblických postáv.

Jeruzalem je na týchto ľudí pripravený, v psychiatrickej liečebni Kfar Šaúl je pre nich pripravené špeciálne oddelenie. Podľa lekárov sa príznaky môžu objaviť i u ľudí, ktorí predtým nemali psychické ťažkosti, väčšinou však tiež po čase odznejú.

Aktuálně.cz

(Len dodám k správe: Nemá priamu súvislosť s predošlou správou o ukameňovanom psovi, ktorá sa nakoniec aj tak ukázala ako podvod. Ale pridal som ju sem, aby predošlému príspevku nebolo smutno. Wink )

Zaslal: Po december 09, 2013 5:35 pm Odpovedať s citátom
Ďalší hoax. Píše o ňom Miroslava Kernová v článku Médiá šíria fámu – peniaze EÚ idú na chov kráv na facebooku.

Nie je to prvá fáma, ktorá sa v súvislosti s peniazmi EÚ šíri.

Zaslal: Po apríl 27, 2015 11:56 pm Odpovedať s citátom
Spravodajská agentúra vydáva vymyslené správy, nachytali sa aj slovenské médiá
Filip Struhárik napísal(a):
S tým typom správ sa stretávame na internete a stránkach bulvárnych médií denne. Chalan si odrezal penis, lebo mu priateľka povedala, že nie je dosť veľký. Učiteľka mala sex so svojim žiakom. Zúrivý medveď sa zľakol melódie od Justina Biebera. Čínske dievča chce cestovať a vyspí sa s každým, u koho môže prespať.

Všetky tieto správy v posledných mesiacoch šírili najväčšie bulvárne médiá na svete. A všetky majú spoločného autora – agentúru Central European News (CEN) a jej sestru Europics. Prípad odhalili novinári z webu Buzzfeed, ktorý sa v minulosti tiež viackrát nachytal a niektoré vymyslené správy zverejnil.

Na začiatok si stačí pamätať, že správam z médií CEN, Europics, Austrian Times či Croatian Times netreba veľmi dôverovať.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: