Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo

Lemmy
Zaslal: Ut jún 28, 2011 2:39 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Mia napísal(a):
Vždy ma zaujme a niekedy aj prekvapí, keď niekto o niečom zmýšľa úplne inak. To neznamená nesprávne, len inak. Aj nedávno som sa stretla s takým odlišným pohľadom na vec.

Stretla som pár dievčat na jednom zo športových workshopov, ktoré z času na čas absolvujem. Cez obednú pauzu došla reč na to, že aj napriek tomu, že pravidelne športujú, cítia, že majú veľmi skrátené svaly. Čo im vadí.

Tak som sa ich opýtala, či skúsili cvičiť jogu. Keďže som inštruktorka power jogy skúsila som im opísať, v čom spočíva čaro a úspech jogy. Cvičením jogy sa aktívne zapája celé svalstvo, hlavne hlboký stabilizačný systém. To má za následok zlepšenia pružnosti tela i svalového napätia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jogíni po určitom čase strávenom cvičením dokážu predviesť také pozície, pri ktorých sa nám hlava zakrúti.

Zdroj: Portál Cvičte.sk

Článok bol uverejnený aj v e-zine: Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Misojogi
Zaslal: So október 29, 2011 2:54 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 október 2011 Príspevky: 1
spominany nazor na jogu je extremny krestansky nazor
...............
mne nerobi problem cvicit jogu ako cviky
ale viem ze rozne "energeticke centra" su zatial skor hypotezou co to vlastne je
A asi by som sa nevedel stotoznit s filozofickym pohladom joginov na svet
ako napr karma a pod ... ktore vychadzaju z hinduizmu
kedze moj pohlad na svet je iny ...

varoval by som ludi pred roznymi guru
nikdy clovek nevie na koho natrafi, pokial ho dobre nepozna

Tiez ma upozornili viaceri znami ze joginska meditacia nemusi byt vzdy vhodna pre Europana
A dalsi problem vidim v tom ze v minulosti sa stalo ze niektore sekty pouzivali jogu ako naborovy prostriedok

--------------
takze zhrniem:
jogu ako cviceniu v pohode
ostatne veci opatrne

a filozofiu moze mat clovek vlastnu ....
nemusime bezbreho kopirovat vychod ved aj my mame svoje duchovne bohatstvo
Lemmy
Zaslal: So október 29, 2011 6:10 pm Odpovedať s citátom
Misojogi napísal(a):
Tiez ma upozornili viaceri znami ze joginska meditacia nemusi byt vzdy vhodna pre Europana.

V čom spočíva jej nevhodnosť?

Zaslal: Št júl 27, 2017 10:08 am Odpovedať s citátom
Ako sa dá zvýšiť kvalita spánku?

Tomáš Eichler: „Pomôcť by mohla napríklad meditácia – popri zdravej životospráve. Podobne ako spánok, aj meditácia má viaceré publikované účinky. Napríklad zväčšuje šedú mozgovú kôru, prehlbuje vlny REM aj nonREM spánku, predlžuje teloméry a znižuje poškodenie súvisiace so starnutím. Meditácia navyše zlepšuje celkovú kvalitu spánku.“

Ako by sme mali meditovať?

Tomáš Eichler: „Meditácia je moja záľuba. Nie je to stav tranzu, ide skôr o stav bez myšlienok. Každý človek by mal meditovať ako vedec a skeptik. To znamená neveriť všetkému bez preverovania. Meditácia je experimentálna, človek by si mal sám vyskúšať, čo pri meditácii zažíva, aby vedel, ako zážitok nemyslenia prežíva. Ten je oveľa dôležitejší ako čítanie o meditácii a rozprávanie o nej. Treba to zažiť a potom bude človek vedieť, kedy medituje.

Nemusíme vedieť, ako funguje meditácia, a nemusíte ani poznať všetky účinky meditácie na to, aby sme meditovali. Ľuďom hľadajúcim bezpečné formy meditácie by som poradil, aby sa vystríhali ľudí, ktorí si pýtajú za meditáciu veľké peniaze. To je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako rozoznať šarlatánov. Meditácia síce nie je náboženstvo, ale okrem fyzických účinkov vplýva aj na duchovný rast. A za ten by sa nemalo platiť.

Netreba kvôli tomu ani sedieť so skríženými nohami, aj keď to môže za určitých okolností pomôcť. Podľa mňa väčšina čitateľov mohla zažiť stav meditácie samovoľne v prírode, lebo tá nás najlepšie čistí. Zhrnul by som to tak, že počas evolúcie sme sa nevyvinuli na to, aby sme boli chorí a vystresovaní. Problémy nastávajú, ak dávame našim génom nesprávne signály. Čoraz viac dôkazov naznačuje, že spánok ako forma adaptívnej neaktivity je podobne prospešný a prirodzený ako pokojná myseľ, respektíve stav meditácie. V dnešnom svete plnom stimulov a prehnanej aktivity podľa mňa zaváži, čo robíme, respektíve nerobíme v noci.“

Martina Hestericová: Neurogenetik: Občas je dobré na nič nemyslieť, príliš veľa podnetov škodí bunkám v mozgu, 25. 7. 2017.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: