Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Ceny humanistov

xsova
Zaslal: Po máj 23, 2011 7:25 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
Ceny humanistov 2011 budú 18.6.2011 o 11.00 h v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave.

1) Čestný titul – Veľvyslanec humanizmu sa udeľuje za celoživotné dielo a úsilie pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku.

2) Čestný titul – Humanista roka sa udeľuje za výnimočné počiny a aktivity pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku.

"Na udeľovanie týchto cien pozývame všetkých priaznivcov, ktorí sa zapojili a zapájajú do kampane Bez vyznania. Súčasne vyzývame všetkých o nominácie na tieto ceny. Sme otvorení všetkým návrhom."

PhDr. Roman Hradecký, predseda Spoločnosti Prometheus

• • •

Informácie a fotografie z udeľovania cien:

Ceny humanistov 2008 http://prometheus.unas.cz/ch08det.htm

Ceny humanistov 2009 http://prometheus.unas.cz/ch09det.htm

Ceny humanistov 2010 http://prometheus.unas.cz/ch10det.htm

Naposledy upravil xsova dňa Ut jún 11, 2013 12:49 pm, celkom upravené 2 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xsova
Zaslal: Ne jún 12, 2011 4:02 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
Pozvánka na Ceny humanistov:

Dobrý deň prajem,

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov je jediné dlhodobo pôsobiace (už 21 rokov) občianske združenie ktoré združuje občanov Slovenskej republiky s cieľom usilovať sa o otvorenú občiansku spoločnosť propagovaním a presadzovaním ľudských práv a základných slobôd všeobecne, ako aj s osobitným zreteľom na ochranu práv druhej najväčšej svetonázorovej skupiny obyvateľov – občanov bez náboženského vyznania.

Dovoľte mi, aby som Vás srdečne pozval na 4. ročník Cien humanistov 2011, ktoré sa uskutočnia 18. júna 2011 o 11.00 h v Primaciálnom paláci v Bratislave. Cenu Humanista roka 2011 prevezme bývalá šéfredaktorka Podtatranských novín Dr. Ľudmila Rešovská a cenu Veľvyslanec humanizmu pre rok 2011 sme priznali občianskemu združeniu Združenie zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v SR.

Súčasťou odovzdávania cien bude prednáška známeho poľského filozofa, humanistu, Andrzeja Dominiczaka o Etike humanizmu. Verím, že toto podujatie je pre Vás tak zaujímavé, že sa ho osobne zúčastníte. Prosím o potvrdenie Vašej účasti do 16.6.2011 na číslo telefónu: 048/42 999 22, resp. 0910 908 418 (Jozef Horváth, sekretár SP), alebo e-mailom: kancelariasp@mail.t-com.sk .

S úctou

Roman Hradecký,

predseda spoločnosti
Lemmy
Zaslal: Št jún 07, 2012 12:06 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6195 Bydlisko: Mám.
Pozvánka na 5. ročník

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov vás pozýva na slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov

Sobota 16. júna 2012 o 11.00 h

Faustova sieň Apponyiho paláca
Múzeum mesta Bratislavy, Radničná 1, Bratislava

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Milana Ftáčnika.

Svoju účasť potvrďte v termíne do 13. júna 2012. Kontakty nájdete v článku Ceny humanistov 2012.

Zaslal: St jún 13, 2012 4:05 pm Odpovedať s citátom

Prosím, svoju účasť potvrďte v termíne do 13. júna 2012

telefonicky: 048/42 999 22, 0910 908 418;
e-mailom: kancelariasp@mail.t-com.sk.

Zaslal: Št jún 14, 2012 11:39 am Odpovedať s citátom
Apponyiho palác

Na mape

Naposledy upravil Lemmy dňa Pi jún 13, 2014 5:42 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: So jún 16, 2012 12:16 pm Odpovedať s citátom
Už sú známi laureáti:

Veľvyslanec humanizmu: historik a právnik prof. JUDr. Ladislav Hubenák, DrSc.

Humanistka roka: sociologička PhDr. Zuzana Kusá Ph.D.

Zaslal: St júl 04, 2012 8:37 am Odpovedať s citátom
Ceny humanistov pre niektorých neočakávane, no zaslúžene

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov už po piatykrát zorganizovala slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov. Akcia sa konala v sobotu 16. júna 2012 vo Faustovej sieni Apponyiho paláca Múzea mesta Bratislavy.

Humanistka roka: PhDr. Zuzana Kusá, Ph.D.

Veľvyslanec humanizmu: prof. JUDr. PhDr. Ladislav Hubenák, DrSc.

Viac fotografií zo slávnostného odovzdávania výročných cien humanistov nájdete v e-zine Humanisti.sk.

Zaslal: Št júl 19, 2012 11:37 am Odpovedať s citátom
Humanistka roka Zuzana Kusá hovorí o rasizme.
Zuzana Kusá napísal(a):
Rasizmus sa vymedzuje ako presvedčenie, že všetci členovia určitej rasy majú vlastnosti, ktoré sú pre túto rasu príznačné a umožňujú ju odlíšiť ako nadradenú či podriadenú inej rase či rasám.

Sme teda rasisti? Niekto pobúrený touto otázkou môže vec otočiť a tvrdiť, že ak je na Slovensku rasizmus, tak ho šíria práve tí, čo všetkým Slovákom pripisujú negatívnu vlastnosť (rasizmus) a tým nás v pomyselnom morálnom hodnotení národov zrážajú nadol.

Nemožno sa čudovať. Dobrá povesť nášho „my“ je pre nás dôležitá a nechceme si dať vziať ani individuálnu rozmanitosť, ktorú zastrešuje. Na druhej strane však bez zábran chrlíme všeobecnosti o vlastnostiach a správaní tých, ktorých na základe farby pokožky nazývame Rómovia.

Fakt je, že škatuľkovanie vecí, ľudí, udalostí je dôležitá ľudská schopnosť. Bez nej by sme sa potácali ako organizmus bez reflexov. Daňou za rýchlu orientáciu a úsudok je necitlivosť k hodeným do jedného vreca. Tí, čo si uľahčujú život opieraním sa o stereotypy, sa obvykle nezamýšľajú nad tým, ako sa žije v zákryte urážlivej kolektívnej identity a vyrastá s vedomím, že ľudí s mojou farbou pleti spoločnosť vníma ako morálne druhoradých.

Rasizmus na Slovensku má predovšetkým podobu morálneho rasizmu - je spochybňovaním morálnej rovnocennosti majority a Rómov. Nejde ani tak o zjavnú chudobu a odlišnosť ich životného štýlu, ako o predpoklad, že konanie Rómov má iné morálne základy. Kým my nakupujeme, aby sme zabezpečili rodinu, oni nakupujú, aby ľahkomyseľne hýrili, kým my nepracujeme v dôsledku krízy, oni nepracujú pre záhaľčivosť a nezodpovednosť.

Povedať „my“ je dôležitým aktom zahrnutia do morálneho spoločenstva, v ktorom všetkým patria rovnaké práva a starosť o bezpečie a blaho. Len malá časť z majority začleňuje Rómov do spoločného „my“. Výskumy opakovane dokladajú, že ťažké podmienky rómskych komunít nás neznepokojujú. Tí, čo sa narodili do chudobných chalúp a v regióne, kde sa nenájde práca, kde chýbajú škôlky, služby a občas aj voda, elektrina a vlastná posteľ, zostávajú pre domnelú morálnu inakosť bez nášho súcitu. Napriek podpísanému dohovoru o právach dieťaťa, právo na vzdelanie v materinskom jazyku u rómskych detí vôbec neriešime.

Za posledné desaťročia sa zmenšila morálna citlivosť slovenského obyvateľstva voči utrpeniu druhých. Môže za to aj sociálny darvinizmus, ktorý sa predstavoval ako intelektuálny vrchol. Ľudia na sociálnym sieťach tlieskajú bagrom búrajúcim príbytky chudobných ľudí a pohoršujú sa, že niekoľko rodín sa sťahuje do nových bytov. Nevedia a zrejme nechcú vedieť, že to, čo ich na správaní niektorých Rómov rozhorčuje, je dôsledkom pasce, do ktorej boli vohnaní politickými chybami, krátkozrakosťou a ľahostajnosťou na všetkých stupňoch verejnej správy. Vo svetle desivej núdze života v segregovaných komunitách je falošnosť rečí o štedrom sociálnom štáte, ktorý vraj kazil Rómom charakter, azda zjavná.

Lebo je to práve naopak. Štedrejší a univerzálnejší sociálny štát je dôležitou súčasťou cesty k zmenšovaniu biedy aj morálneho rasizmu. Je výrazom dôvery k neznámym druhým a organizačnou zábezpekou toho, aby šancu žiť slušný život dostali aj tí na samom okraji spoločnosti. Verejné služby zároveň vytvárajú priestory pre eróziu stereotypov: pre osobné stretanie sa Rómov a Nerómov tvárou v tvár a skúsenosť s jedinečnosťou druhých.

Zaslal: Po jún 10, 2013 9:43 pm Odpovedať s citátom
Už bude 6. ročník. Smile

Podrobnosti v pozvánke.

Zaslal: Pi jún 21, 2013 9:47 am Odpovedať s citátom
Dnes o 11.00 h v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa uskutoční slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov.

Dnes, 21. júna, je Svetový deň humanistov!

Zaslal: Pi jún 28, 2013 8:52 pm Odpovedať s citátom
Aktivita pri príležitosti Svetového dňa humanistov 2013

Čestný titul Humanista roka 2013 si prevzal
Mgr. Miroslav Tížik, PhD.

Čestný titul Veľvyslanec humanizmu 2012 si prevzal
Doc. PhDr. Matej Beňo CSc.

Viac na stránke Spoločnosti Prometheus.

Zaslal: Št júl 18, 2013 9:57 pm Odpovedať s citátom
xsova napísal(a):
Ceny humanistov 2011 budú 18.6.2011 o 11.00 h v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave.

1) Čestný titul – Veľvyslanec humanizmu sa udeľuje za celoživotné dielo a úsilie pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku.

2) Čestný titul – Humanista roka sa udeľuje za výnimočné počiny a aktivity pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku.

"Na udeľovanie týchto cien pozývame všetkých priaznivcov, ktorí sa zapojili a zapájajú do kampane Bez vyznania. Súčasne vyzývame všetkých o nominácie na tieto ceny. Sme otvorení všetkým návrhom."

PhDr. Roman Hradecký, predseda Spoločnosti Prometheus

• • •

Informácie a fotografie z udeľovania cien:

Ceny humanistov 2008 http://prometheus.unas.cz/ch08det.htm

Ceny humanistov 2009 http://prometheus.unas.cz/ch09det.htm

Ceny humanistov 2010 http://prometheus.unas.cz/ch10det.htm

Zaslal: Št júl 18, 2013 9:57 pm Odpovedať s citátom
xsova napísal(a):
Pozvánka na Ceny humanistov:

Dobrý deň prajem,

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov je jediné dlhodobo pôsobiace (už 21 rokov) občianske združenie ktoré združuje občanov Slovenskej republiky s cieľom usilovať sa o otvorenú občiansku spoločnosť propagovaním a presadzovaním ľudských práv a základných slobôd všeobecne, ako aj s osobitným zreteľom na ochranu práv druhej najväčšej svetonázorovej skupiny obyvateľov – občanov bez náboženského vyznania.

Dovoľte mi, aby som Vás srdečne pozval na 4. ročník Cien humanistov 2011, ktoré sa uskutočnia 18. júna 2011 o 11.00 h v Primaciálnom paláci v Bratislave. Cenu Humanista roka 2011 prevezme bývalá šéfredaktorka Podtatranských novín Dr. Ľudmila Rešovská a cenu Veľvyslanec humanizmu pre rok 2011 sme priznali občianskemu združeniu Združenie zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v SR.

Súčasťou odovzdávania cien bude prednáška známeho poľského filozofa, humanistu, Andrzeja Dominiczaka o Etike humanizmu. Verím, že toto podujatie je pre Vás tak zaujímavé, že sa ho osobne zúčastníte. Prosím o potvrdenie Vašej účasti do 16.6.2011 na číslo telefónu: 048/42 999 22, resp. 0910 908 418 (Jozef Horváth, sekretár SP), alebo e-mailom: kancelariasp@mail.t-com.sk .

S úctou

Roman Hradecký,

predseda spoločnosti

Zaslal: Pi jún 13, 2014 5:36 pm Odpovedať s citátom
Ceny humanistov 2014

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov vás pozýva na slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov

sobota 21. júna 2014 o 11.00 h

Justiho sieň Primaciálneho paláca
Primaciálne námestie, Bratislava

Pozri: www.humanisti.sk

Zaslal: Po jún 15, 2015 6:39 pm Odpovedať s citátom
Ceny humanistov 2015

nedeľa 21. júna 2015 o 11.00 h

Justiho sieň Primaciálneho paláca
Primaciálne námestie, Bratislava

Pozri: www.humanisti.sk

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: