Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Rozkol v cirkvi

Lemmy
Zaslal: Ut máj 17, 2011 7:04 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Radovan Krčmárik napísal(a):
Kalvínom maďarskej a slovenskej národnosti, ktorí dosiaľ bez problémov nažívali v Reformovanej kresťanskej cirkvi, hrozí rozkol.

Maďarská reformovaná cirkev vznikla v roku 2009 s cieľom pospájať kalvínov z bývalého územia Uhorska. Dnes do nej patria reformované cirkvi z Maďarska, Srbska, Slovinska, Rumunska a Podkarpatska. Kalvíni na Slovensku prístup k tejto zastrešujúcej organizácii už pred dvoma rokmi zamietli, teraz s ním však zástupcovia maďarskej národnosti, ktorých je v Reformovanej kresťanskej cirkvi väčšina, súhlasili.

O začlenení pod Maďarskú reformovanú cirkev rozhodli cirkevní zástupcovia kalvínov na zasadnutí synody koncom minulého týždňa. A to bez akejkoľvek diskusie so slovenskými kolegami. Rozhodnutie začne platiť, ak ho v júni schváli generálny konvent Maďarskej reformovanej cirkvi v Temešvári.

Zdroj: Pravda.sk

Viac: Csatlakoznak a felvidékiek az egységes Magyar Református Egyházhoz a A magyar reformátusság a Kárpát-medencében

Mapa: www.etnologia.mta.hu

Zaslal: So december 31, 2011 10:03 am Odpovedať s citátom
Maďarský parlament schválil dodatky k ústave, ktoré drasticky znižujú počet štátom podporovaných cirkví a náboženských spoločenstiev.

Podľa novej úpravy schválenej pomerom hlasov 256 za a 36 proti namiesto doterajších 300 cirkví a náboženských spoločenstiev bude štát podporovať 13 kresťanských cirkví a jednu židovskú obec.

Zaslal: So december 31, 2011 10:29 am Odpovedať s citátom
Kresťania (katolíci, reformovaní, evanjelici, a pravoslávni) a židia budú dostávať peniaze od štátu, ale budhistov, hinduistov, moslimov a ďalších teistov nebudú podporovať.

Kresťania, ktorí schválili tento zákon, len zbytočne štvú proti sebe iných teistov. Ideálne bude, až keď schvália odluku.

Zaslal: Št január 05, 2012 8:36 am Odpovedať s citátom
Kontroverzný zákon o financovaní cirkví

BRUSEL 4. januára (SITA) – Európska komisia sa už v priebehu nasledujúcich „dní alebo týždňov“ rozhodne, aké opatrenia prijme voči Maďarsku pre jeho nedávno schválené kontroverzné zákony.

…kontroverzný zákon sa týka financovania cirkví. Na automatické štátne príspevky budú mať nárok len zástupcovia katolíckej, reformovanej, evanjelickej a pravoslávnej cirkvi a podporu bude dostávať aj židovská komunita. Organizácie zastupujúce ostatných veriacich budú musieť dokázať, že ich cirkev v krajine pôsobí najmenej 20 rokov. Štát ich však uzná len vtedy, ak sa na tom zhodnú dve tretiny poslancov.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: