Obsah fóra Diskusne forum humanistov


Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Martin získal cenu OSN za verejnú službu

Lemmy
Zaslal: Št máj 12, 2011 1:45 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7017 Bydlisko: Mám.
Martin získal cenu OSN za verejnú službu

Mesto Martin získalo za dlhodobý projekt Transparentné mesto cenu Organizácie Spojených národov (OSN) za verejnú službu v kategórii Prevencia a boj proti korupcii vo verejnej sfére.

Prvé miesto v tejto kategórii považuje primátor mesta Andrej Hrnčiar, ktorý je pôvodným povolením herec, za absolútneho Oscara, ktorý sa už nedá prekonať.

Na oficiálnej stránke OSN je podľa neho napísané, že cenu dostalo Slovensko, a on je rád, že mesto Martin je nositeľom myšlienky, vďaka ktorej bola naša krajina ocenená. Cenu si martinská samospráva prevezme o týždeň na konferencii v Tanzánii.

Pre projekt Transparentné mesto sa primátor Hrnčiar rozhodol v roku 2008, rok po svojom zvolení do funkcie. Projekt je zameraný na bol proti korupcii vo všetkých oblastiach verejného života a umožňuje občanom ovplyvňovať veci verejné a podieľať sa na správe mesta. Pri tvorbe projektu pomáhala Transparency International Slovensko, ktorá vyhrala verejnú súťaž. Spustili ho v roku 2009 prvou elektronickou aukciou. Súčasťou projektu sú podľa Hrnčiara Dni otvorených dverí, návštevy mestských častí, návštevy ľudí na úrade, letáky doručované do domácností s návodom, ako kontrolovať samosprávu a ako sa zapájať do verejného života.

Andrej Hrnčiar sa podľa svojich slov po nástupe do funkcie v roku 2007 stretol so skeptickým postojom ľudí k politike a ich sklamaním z politickej scény. Keďže sa aj on zaradil do komunálnej politiky, chcel robiť veci tak, aby sa zlepšil pohľad ľudí na veci verejné a politiku.

Podľa neho na Slovensku absentuje politická kultúra a politici sa venujú voličom iba pár týždňov pred voľbami. O projekt Transparentné mesto už prejavili záujem aj ďalšie väčšie slovenské samosprávy, napr. Banská Bystrica, Trenčín či Prievidza. Podľa Hrnčiara možno práve takto vznikne iniciatíva „zdola“ a možnosť ovplyvňovať veci verejné občanmi sa prenesie aj do iných miest.

Zdroj: Webnoviny

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.