Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanisti idú v otázke čl.základne jasne príkladom

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 21, 2011 1:50 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Mŕtve duše pod paľbou kritiky, neskromná prosba
Julius Voskár napísal(a):
Odovzdať 2% z daní, je individuálnym rozhodnutím občana ktorej, podľa zákona registrovanej skupine, ich poskytne, môže to byť cirkev, aj ateistická organizácia. Máte dobrý postreh a v tomto prípade aj pravdu, ale priame dotácie Spolčnosť Prometheus od štátu nedostáva. Voči cirkvám je diskriminovaná.
Ja by som sa chcel spýtať či sa spoločnosť Prometheus už pokúšala registrovať ako náboženská spoločnosť (resp. svetonázorová?) a bolo jej to zamietnuté. Lebo ak sa cíti diskriminovaná, potom pôsobí dosť kontraproduktívne že svoju podporu si chce vydobiť tzv. mŕtvymi dušami, t.j. ľuďmi ktorí len zaškrtnú v sčítaní "bez vyznania" bez toho aby boli skutočnými členmi tejto náboženskej (resp. v ich ponímaní asi svetonázorovej) spoločnosti Prometheus a podielali sa na jej náboženskom živote (resp.svetonázorovom?), t.j. spôsobom ktorý tak silno kritizuje v prípade cirkví:
prometheus napísal(a):
Štatistický úrad na čele s ľuďmi blízkymi cirkvi neschopný slušnej reakcie na naše otázky nás chce teda pod rúškom pýtania sa na vyznanie manipulačne vyzvať pre zatriedenie sa do konkrétnych organizácii (cirkví), ktoré následne výsledky sčítania prezentujú ako členskú základňu (k čomu by sa členovia spoločnosti Prometheus určite nikdy neznížili, viď nižsie -pozn. AK).

Zošity humanistov napísal(a):
Opakujem, je nás okolo 20 % (v roku 2001 to bolo 16,5 %), to je dobre vyše jedného milióna a podľa známeho historika prof. Milana Ďuricu náš počet rastie.....
Zato, že som sa opovážil napísať tento list, dovoľte mi, vážený pán prezident, neskromnú prosbu, aby ste ma na budúci rok pozvali na novoročné stretnutie náboženských a svetonázorových spoločností ako jedného za slovenských ateistov.
Rastislav Škoda

http://www.bezvyznania.sk/ napísal(a):

Následne cirkev tento údaj využila nielen k tomu, aby získala zo štátneho rozpočtu (z našich daní) čo najviac peňazí a tým si upevnila moc, ale tiež k tomu, aby výsledkami sčítania mohla po nasledujúce roky argumentovať, aké veľké percento populácie reprezentuje.

Mrtvé duše – Nikolaj Vasiljevič Gogol napísal(a):
Ruští statkáři se před selsko reformou roku 1861 cenili podle duší, t. j. podle počtu sedláků, které měli na statcích. Duše mohli prodat nebo zastavit jako jiný majetek. Daně se platili podle občasného sčítání obyvatel, ale platily se i za sedláky, kteří po sestavení seznamů zemřeli, tedy za mrtvé duše. Zato se nepočítaly děti po sestavení seznamů narozené. Ale statkáře mrzelo platit za mrtvé duše a rádi se zbavovali povinnosti platit za ně a prodávali je nebo vyměňovali, aby měli duší k zdanění méně. Na těchto obchodech s prodejem mrtvých duší založil svou cestu k zbohatnutí kolegiální rada Čičikova.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: