Obsah fóra Diskusne forum humanistov

Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Igor Kapišinský: Neverte na zázraky

Lemmy
Zaslal: Pi apríl 22, 2011 8:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7032 Bydlisko: Mám.
Igor Kapišinský: Neverte na zázraky

Čo teda hovoríte ako absolvent tejto fakulty na zjavenia Panny Márie a iné „zázračné“ javy?

Máte zrejme na mysli súkromné, teda vo viere nezáväzné zjavenia, ale aj rôzne „plačúce obrazy“, vidiny „anjelov“, obrazy Panny Márie dokonca v odrezkoch dreva – napríklad prípad Medzilaborce – a ďalšie imaginárne či virtuálne javy. Všetky tieto javy patria k degenerovaným formám ľudovej zbožnosti. Ale zase, nie je to nič nové pod slnkom. Veď len nedávno oslavovali katolíci 150. výročie zjavenia Panny Márie v Lurdoch. A od toho pamätného roku 1858 dodnes bolo iba tam nahlásených viac ako 7 200 „zázračných“ uzdravení. Z nich cirkev ako skutočné zázraky uznala pre mňa „až“ a pre niekoho „len“ 67 prípadov. Posledný v septembri 2005.

Prečo „až“ 67?

Nech mi svätá Bernadetta Soubirousová odpustí (pápež Pius XI. ju kanonizoval v decembri 1933), ale aj napriek všetkému „zázračnému“, čo sa v Lurdoch odohralo, tvrdím, že príslušná kongregácia sa aj tak mala riadiť heslom „be careful“ – buďme opatrní. Alebo „don't be stupid“ – nebuďme hlúpi. Vyberte si.

Celý rozhovor: Pravda.sk

Zaslal: St september 17, 2014 7:37 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7032 Bydlisko: Mám.
Zomrel astronóm a fyzik Igor Kapišinský, v utorok mal poslednú rozlúčku

Popularizátor Igor Kapišinský tiež bojoval proti šarlatánstvu a pavedám.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: