Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Česi odhalili genetické pozadie slávneho evolučného príbehu

Lemmy
Zaslal: Po apríl 18, 2011 8:57 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7152 Bydlisko: Mám.
Česi odhalili genetické pozadie slávneho evolučného príbehu

Príbeh mory – piadivka brezová (Biston betularia)

Priemyselné znečistenie v Anglicku devätnásteho storočia premenilo populáciu miestnych mor. Ich pôvodne svetlé krídla stmavli, aby mory lepšie splynuli so zmeneným prostredím. Slávny príklad evolúcie „v priamom prenose“ má genetický základ, ktorý teraz v časopise Science pomohli odhaliť vedci z Českých Budějovíc.

Zdroj: Týden.cz

Ešte pripomeniem, že Jiří Heřt v článku Darwin a dizajn (Správa z konferencie) spomína „inteligentného dizajnéra“ J. Wellsa, ktorý tvrdí, že nie je dokázané, že mora Biston betularia (Piadivka brezová) zmenila farbu krídel z bielych na čierne následkom zašpinenia životného prostredia v okolí Manchestru.

Zaslal: Po apríl 18, 2011 9:52 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re:"Lemmy"
Ja by som sa chcel opýtať či stúpenci evolúcie toto považujú za preukázanie prechodu od jedného jednoduchšieho druhu k vyššej vývojovej forme (s pridanou informačnou hodnotou v DNA), a ak áno tak ktorá forma má byť tá vyššia a prečo. Vopred ďakujem.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po apríl 18, 2011 10:11 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7152 Bydlisko: Mám.
AK, si zjavne lenivý prečítať článok do konca.
Citácia:
Jediná dávná mutace tedy stačila k výrazné změně vzhledu celé populace drsnokřídlece. Objevila se v pravý čas. Za normálních okolností by byla nevýhodná, tmavé můry by ptáci odhalili snadněji než světlou formu. V průmyslově znečištěných oblastech však mutace své nositele naopak chránila, a proto se v populaci rychle rozšířila – tmaví jedinci se dokázali lépe vyhnout mlsným ptákům a v každé generaci zanechali více potomstva než zástupci světlé formy.

Zaslal: Ut apríl 19, 2011 5:42 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re: Lemmy
Nie som lenivý, mám to prečítané, len neviem čo z toho má vyplývať:
A. Došlo k prechodu z jedného živočíšneho druhu jednoduchšej formy na nový druh vyššej formy ktorý má oproti pôvodnému pridanú genetickú informáciu
B. Nedošlo k prechodu z nižšej formy živočíšneho druhu na vyšší, viac komplikovaný, ale len k mutácii v rámci toho istého druhu bez pridania genetickej informácie a len k zmene jej obsahu.

Ktoré má byť správnou odpoveďou, A či B?

Ďalej by ma zaujímalo či daná zmena je nezvratná alebo zvratná, t.j. či z daného "nového" druhu sa môže stať opäť starý alebo či táto zmena je výsostne evolučná, t.j. smerom dopredu k vyšším formám.

Zošity Humaistov napísal(a):
DAWKINS: No Darwin našiel jednoduchejšie vysvetlenie. Vývoj spočíva v postupne sa zvyšujúcom zlepšovaní od veľmi jednoduchého začiatku malými krôčikmi k narastajúcej zložitosti, elegancii a adaptívnej dokonalosti.

Ktorá forma je s vyššou zložitosťou, tá vľavo alebo tá vpravo?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: