Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Bez vyznania

Lemmy
Zaslal: So október 26, 2013 1:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6659 Bydlisko: Mám.
Humanizmus je zrozumiteľne definovaný.

IHEU napísal(a):
Humanizmus je demokratický a etický svetonázor, ktorého vyznaním je zásada, že ľudské bytosti majú právo a zodpovednosť utvárať si svoj vlastný život a dávať mu zmysel, usiluje sa o formovanie humánnejšej spoločnosti na základe etiky budovanej na ľudských a iných prirodzených hodnotách, v duchu rozumu a slobody skúmania, prostredníctvom ľudských schopností. Tento svetonázor nie je teistický a neprijíma pohľad, ktorý vidí v skutočnosti nadprirodzenosť.

Zaslal: So október 26, 2013 1:15 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1733
Lemmy napísal(a):
Ja hovorím niečo iné: politická ideológia a svetonázor. Nauč sa čítať!

Humanista môže byť aj liberál, a liberáli sú iste niečo iné čo marxisti. Takže ty si najprv sprav poriadok u seba, lebo máš poriadny guláš v pojmoch.

Nikde nestotožňujem marxizmus so sekulárnym humanizmom.Sekhumanista môže byť zaiste aj homosexualista,genderista, liberál, nacista, marxista... život ponúka nespočetne veľa variácií.
Marxizmus nie je vyňatý zo zoznamu príležitostí a práve naopak, je jasne videť, že marxizmus inšpiruje a motivuje.
Nespochybňujem, že sekhumanista nemusí súhlasiť s marxizmom. No to prepojenie je také krikľavé, že možno hovoriť skôr o výnimke, keď niekto odmieta marxizmus. Navyše ak rád dávaš linky na marxistov z OZ Prometheus alebo ZH. A nikde ich marxizmus nepranieruješ.

Vyhol si sa odpovedi, prečo Ti prekáža marxizmus.

Zaslal: So október 26, 2013 1:29 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Tento svetonázor nie je teistický a neprijíma pohľad, ktorý vidí v skutočnosti nadprirodzenosť.

Pripúšťa humanizmus právo humanistovi predpokladať existenciu boha a veriť v neho?[/quote]

Zaslal: So október 26, 2013 1:31 pm Odpovedať s citátom
Nauč sa čítať aj sám po sebe.

Ja som čosi napísal: So október 26, 2013 11:22 am

Na to si takto reagoval:

TvojOponent napísal(a):
Už sám nadpis je zavádzajúci.
Keby ten Kurtz bol čestný a morálny muž, písal by o sekulárnom humanizme a pripomnal by, že ide o marxistickú ideológiu.

Zaslal: So október 26, 2013 1:32 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Pripúšťa humanizmus právo humanistovi predpokladať existenciu boha a veriť v neho?

Humanizmus je nenáboženský svetonázor. V tom sa odlišuje od rôznych náboženských svetonázorov.

Zaslal: So október 26, 2013 1:33 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Pre Tvoj oponent:
Celkove, čo sa týka Evanjelií, určite majú jednotlivé príbehy zo života Ježiša, akýsi reálny základ, ktoré boli pisateľmi – evanjelistami, interpretované ako legendy s nádychom zázračnosti a poznačené úrovňou ich poznania reality v čase života pisateľov. A to zázračno, oslovuje aj súčasného kresťana. Pokúsim sa to ozrejmiť na tomto evanjeliovom príbehu:
Matúš 3,16-17 Keď bol Ježiš pokrstený, hneď vyšiel z vody. A hľa, otvorili sa nebesá, i videl Ducha Božieho, ktorý zostupoval ako holubica a prichádzal na neho. A hľa, z neba hovoril hlas: „ Toto je môj milý syn, v ktorom sa mi zaľúbilo.“
Ak tento text príjme nábožensky veriaci ako pravdivý, no nie je to rukolapný dôkaz, že Ježiš je boží syn? A najtragickejšia na tom je skutočnosť, že kresťania, na základe takýchto evanjeliových a biblických „právd“, reálne konajú. Pokiaľ by to bolo len v polohe osobnej viery, nie aktívneho konania, budiž, ale je tu vybudovaný obrovský celosvetový koncern – cirkevné spoločenstvá, ktoré vyrábajú veriacich s využívaním psychických manipulácií, školia ich, získavajú majetky a osobujú si právo zasahovať do občianskej spoločnosti.
Aký je reálny základ tejto legendy, v čom je neznalosť vesmíru a v čom je zázračnosť, čo sú očividné klamstvá?
Keďže vierouka RKC je postavená na biblických príbehoch starého a NZ, určite by si vedel odhaliť vyložené nepravdy nielen v tomto príbehu, ktorý som uviedol ako vzorový, ale aj skoro v každom inom. Teda toto je moja odpoveď o nepravdivosti učenia RKC. Tu by som rád pripomenul jednu múdru myšlieku: " Ak sa chceš napiť vody zo studničky, pozri sa, či studnička je čistá. " Ja o čistote studničky z ktorej pijú nábožensky veriaci RKC pochybujem.
Totalitné konanie ako zločineckej organizácie preukazuje jej história a zažil som ju aj ja na vlastnej koži počas Tisovho Slovenského štátu a v súčasnosti je demonštrovaná u nás na Slovensku vatikánskou zmluvou a snahou RKC o jej implantáciu do občianskeho zákonodarstva.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: So október 26, 2013 1:45 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):
Pripúšťa humanizmus právo humanistovi predpokladať existenciu boha a veriť v neho?

Humanizmus je nenáboženský svetonázor. V tom sa odlišuje od rôznych náboženských svetonázorov.

Takže humanista,ktorý verí v čosi vyššie,nie jeuž humanistom?
Chmelár sa vyznáva, že nie je ateista. Je či nie je humanista? Lebo on o sebe tvrdí, že napriek tomu, že v čosi vyššie verí, je sekulárni humanista. Citujem ho:Sekulárna etika nie je taká, ktorá nevyhnutne popiera existenciu Boha
Very Happy

Zaslal: So október 26, 2013 3:15 pm Odpovedať s citátom
Ak Chmelár hovorí o sekulárnej etike, tak nehovorí o humanizme. Hovorí o sekulárnej etike.

Zaslal: So október 26, 2013 3:19 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Chmelár sa vyznáva, že nie je ateista.

Pozri si dokument na TA3: Viera versus ateizmus
Je hneď vidno, že hovorí čosi iné než ty. Bol pozvaný do relácie ako ateista. Pastirčák bol pozvaný ako teista, konkrétne kresťan.

Zaslal: So október 26, 2013 3:28 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ak Chmelár hovorí o sekulárnej etike, tak nehovorí o humanizme. Hovorí o sekulárnej etike.

aký je rozdiel medzi etikou sekulárneho humanizmu a sekulárnou etikou?

Zaslal: So október 26, 2013 3:32 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):
Chmelár sa vyznáva, že nie je ateista.

Pozri si dokument na TA3: Viera versus ateizmus
Je hneď vidno, že hovorí čosi iné než ty. Bol pozvaný do relácie ako ateista. Pastirčák bol pozvaný ako teista, konkrétne kresťan.

Možno Chmelár tiež nevie,kto je to ateista. Citujem ho:
Nepovažujem sa za vysloveného ateistu.
Je to hneď prvá veta v jeho blogu na sme: http://chmelar.blog.sme.sk/c/164389/Diskriminacia-a-predsudky-voci-ateistom.html

Zaslal: So október 26, 2013 3:36 pm Odpovedať s citátom
To je jeho problém, čo hovorí. V tej relácii povedal:
Chmelár napísal(a):
Ja neverím v osobného boha…

Zaslal: So október 26, 2013 3:40 pm Odpovedať s citátom
Ani ja sa nepovažujem za vysloveného ateistu, pretože som humanista.
A humanizmus je nenáboženský svetonázor, čiže z toho, že niekto je humanista, vyplýva aj to, že je ateista, ale rovnako tak naturalista, či evolucionista, dokonca materialista. Žiaľ, slovo materialista niektorí hlúpi kresťania zdegradovali, pretože oni toto slovo stotožňujú s mamonárstvom. A humanista ako materialista nie je mamonár (ako nejakí kresťania), ale materialista vo filozofickom význame, že čo bolo skôr, či hmota alebo nejaká idea.

Zaslal: So október 26, 2013 3:43 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
To je jeho problém, čo hovorí. V tej relácii povedal:
Chmelár napísal(a):
Ja neverím v osobného boha…

Možno verí v nákladného Very Happy
Musíš uznať, že si pán súdruh docent protirečí.
Jeho blogy sú ako Goebelsove prejavy.
Ľudia aj tie počúvali bez akejkovek potreby nad nimi premýšľať. Dobre sa počúvali.Rovnako ako jeho prejavy. No ak ich začneš pitvať, a dávať si logické otázky,jeho blogy neobstoja. Sú plné hlúpostí.

Moje pokusy ich vyvracať priamo v diskusii pod nimi skončili absolútnou cenzúrou. Edo nemá rád oponentov. Edo má rád seba a poslušných poklokovačov.

Nie , nemyslím si, že Chmelár je veriaci. Aj keď sa snaží vyhraniť od militantných ateistov, je jedným z nich.

Zaslal: So október 26, 2013 3:43 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Sekhumanista môže byť zaiste aj homosexualista,genderista, liberál, nacista, marxista...

Ktorý nacista je sekulárny humanista, čiže ktorý vyznáva toto?

Humanizmus je demokratický a etický svetonázor, ktorého vyznaním je zásada, že ľudské bytosti majú právo a zodpovednosť utvárať si svoj vlastný život a dávať mu zmysel, usiluje sa o formovanie humánnejšej spoločnosti na základe etiky budovanej na ľudských a iných prirodzených hodnotách, v duchu rozumu a slobody skúmania, prostredníctvom ľudských schopností.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 6 z 8
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: