Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Bez vyznania

TvojOponent
Zaslal: Št október 24, 2013 2:42 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1729
Julius Voskár napísal(a):
V čom ty vidíš nebezpečenstvo ateizmu? To že z tvojho života zmizne strašiak - boh a prestaneš byť morálny a sa zvlčíš?

Na to, aby ste pochopili odpoveď, musíte mať jasno v otázkach dobra a zla, morálky, zákonnosti, práva, spravodlivosti, pravdy...
Ateizmus nič z toho nerieši. Nič.
Ateizmus neriešením týchto závažných pojmov vytvára priestor na to, čo kresťania zadefinovali ako zlo a amorálnosť. Dnešní ľudia bez vyznania síce odmietajú RKC, Boha a kresťanstvo, no nepochopiteľne vyznávajú biblickú morálku. Tí ateisti zajtrajší už nebudú rozlišovať zlo od dobra a nebudú premýšľať o morálke či vyhýbať sa amorálnosti. Budú sa riadiť pudovým správaním, kde kompasom bude pocit vnímaný ako príjemný a slastný.
Nástup agresivity, drog, neslýchaného násilia na slabších a bezbranných skupinách dáva za pravdu Nietzschemu, ktorý onoho času predpovedal, že vzdaním sa kresťanstva sa ľudstvo dostane do kolotoča násilia a zotrvá v ňom do doby, než si nevytvorí nové princípy morálky. Ovšemže ako inak budú presaditeľné, než totalitou?

Ateizmus prináša ako vedľajší produkt rozvrat morálky v podobe, ako ju poznáme teraz. Ak nemáte strach z toho, že Vaša dcéra bude proti svojej vôli niekoľko rokov v pivnici slúžiť ako vagína inému pôžitkárskemu ateistovi, tak sa nemusíte ničoho obávať. Z pohľadu fyziky sme všetci len hmota. Pominuteľná, a bezcenná.

Zaslal: So október 26, 2013 10:19 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Máš pravdu, život je ozaj o jeho šťastnom prežívaní a dodávam, bez traumatizujúceho, klamlivého náboženského učenia navodzujúceho strach a nádej vo vedomí nábožensky veriacich ľudí. Morálka, etika sa vyvýjala nezávisle na nábožentvách a bude jestvovať aj po zániku náboženstiev. A bude taká, aká bude daná spoločnosť. Aj súčasná morálka je odrazom terajšej spoločnosti v ktorej sa snaží byť RKC garantom morálky, zdá sa, totalitnými, nie demokratickými metódami.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: So október 26, 2013 11:06 am Odpovedať s citátom
Ak tvrdíte, že náboženstvo je klamlivé, musíte preukázať lož.Lebo inak len tárate. Prosím, aby ste dôkazmi vyvrátili pravdepodobnosť existencie boha.

Nemôžem súhlasiť ani s vaším ponímaním strachu čo by motivujúceho na morálne konanie. Viera založená na strachu je bezcenná. Kresťania nie sú kresťanmi zo strachu z trestu, ale pre prijateľnosť kresťanskej viery v Boha zmysluplnosť - jednoducho bez boha to nedáva zmysel. Ani bytie, ani čas, ani zložitosť života a ani nakoniec morálka.

Ani toto tvrdenie,citujem:
Citácia:
Morálka, etika sa vyvýjala nezávisle na nábožentvách a bude jestvovať aj po zániku náboženstiev.

...neprijímam, pretože náboženstvo je výrazný prvok ovplyvňujúci morálku. Máte pravdu v tom, že morálka ako spoločenská dohoda vždy existovala, to ano, ale v akých podobách? Tá ovplyvnená kresťanstvom je najrozšírenejšia na svete. Ateistická morálka je aká? Ateizmus neprináša morálku! Môže byť morálka prehliadajúca boha , takú mali aj ateisti vraždiaci ľudí v koncentrákoch a gulagoch. Morálka ateistu nie je limitovaná ničím okrem dohody výhodnosti. Je to morálka založená na pominuteľnosti pôžitku, diktatúre, egoizme a pudovosti.

Zaujala ma aj Vaša posledná veta.Poprosím Vás teda o vysvetlenie, aké totalitné postupy využíva RKC pri nabádaní na moráônejšie správanie v duchu kresťanstva? Lebo toto mi nie je jasné, čo ste tým mysleli.

Zaslal: So október 26, 2013 11:22 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6648 Bydlisko: Mám.
Humanisti majú morálku, ktorá nevedie k diktatúre, egoizmu a pudovosti.

Paul Kurtz: Zakázané ovocie – Etika humanizmu

Zaslal: So október 26, 2013 11:29 am Odpovedať s citátom
Už sám nadpis je zavádzajúci.
Keby ten Kurtz bol čestný a morálny muž, písal by o sekulárnom humanizme a pripomnal by, že ide o marxistickú ideológiu.

Zaslal: So október 26, 2013 11:36 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Keby ten Kurtz bol čestný a morálny muž, písal by o sekulárnom humanizme a pripomnal by, že ide o marxistickú ideológiu.

Táraniny, to som zvedavý, ako sa také táraniny dajú argumentačne podporiť. Laughing

Zaslal: So október 26, 2013 11:53 am Odpovedať s citátom
Rozoberme si teda bod po bode:

Citácia:
Nezabíjaj iné ľudské bytosti.

Kresťania: Nezabiješ! Kresťanstvo je náboženstvom lásky a pravdy a za hriech považuje už aj pomyslenie na vraždu. No humanizmus dovoľuje zobrazovanie násilia a jeho vystavovanie na obdiv.O gigantickommnožstve filmov so scénami násilia cielene dráždiacim ľudské city alebo THBE nie je núdza.A humanisti mlčia. Akoby tú knižku ani nečítali.No nielen mlčia,ani to považujú za základný prejav humanizmu.
Citácia:
Nespôsobuj im fyzické násilie alebo telesnú bolesť.

Cti si blížneho svojho. A čo psychické násilie? To kresťanom nie je dovolené spôsobovať. Humanisti môžu?
Citácia:
Neber im proti ich vôli potravu, ochranu, šatstvo a iné veci potrebné pre život.

Cti si blížneho svojho! Nepokradneš! Netúž po majetku blížneho svojho! Tu sa natíska otázka, či pre humanistov je prípustné využiť ich nevedomosť, aby s ich súhlasom sa vzdali vecí,ktoré potrebujú. Kresťanstvo s nástojením na svedomí je predsa len okusisko ďalej.
Citácia:
Nebuď k nim krutý, zlovoľný a pomstivý, neodplácaj krivdu zlom.

Cti si blížneho svojho!
Citácia:
Nikomu neubližuj a nikoho netrestaj neľudsky; ani toho, čo vážne prekročil tieto zásady.

Cti si blížneho svojho! Miluj hriešnika,odmietaj hriech.
Citácia:
Nikoho nemuč telesne, ani zbytočne psychicky netráp a netýraj.

Cti si blížneho svojho!
Citácia:
Nedopusť sa únosu a neber rukojemníkov, ktorých by si držal v zajatí proti ich vôli.

Cti si blížneho svojho!
Citácia:
Nezastrašuj nevinných hrozbou smrti alebo ublíženia na tele

Nezabiješ! Cti si blížneho svojho!
Citácia:
Neznásilňuj (pozri aj stať o sexuálnom súhlase o niečo ďalej).

Nezosmilníš!
Citácia:
Neohováraj, neosočuj a neznevažuj; nepoškodzuj ničiu dobrú povesť.

Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu!
Citácia:
Nepoškodzuj iných klebetami a znevažujúcimi pletkami; nešír nepravdivé reči.

Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! Cti si blížneho svojho!
Citácia:
Nezneužívaj deti, bezmocných, slabých alebo telesne postihnutých, ktorí nie sú schopní postaviť sa na odpor alebo brániť sa.

Cti si blížneho svojho! Netúž po majetku blížneho svojho!
Citácia:
Neubližuj z pomsty a nedopusť sa krvnej pomsty alebo inej odplaty za utrpené príkorie.

Cti si blížneho svojho! Nezabiješ!
Kresťanstvo nemá problém s ani jedným z vymenovaných princípov morálky sekhumanistu. No takýto zoznam snažiaci sa detailne vymenovať prejavy zla pkrivkáva. Lebo pre ateistu platí niečo, čo je prekresťana absolútne neakceptovateľné.Ten princípje svetský a hovorí, že čo nezakazuje písaný zákon, je dobolené. Ateistický, teda svetský a sekulárnyprincípospravedlňuje akýkoľvek zločin, ak sa pred súdom ukáže, že bol spáchaný s využitím medzery zákona. Sekhumanistický kodex morálky nespomína zabíjanie detí pred nerodením,nenabáda na výhradu vo svedomí a neprikazuje ísť až za smrť pre pravdu a spravodlivosť.

Je to také nemasné neslané ospravedlnenie absencie morálky ateizmu. Navyše chýba motivácia. Prečo byť morálnym, ak nemorálonosť znásobuje prežívané ľudské šťastie? Ateizmus, ktorý je pilierom sekulárneho humanizmu, nič také neprináša,práve naopak.

Neodopieram iným kultúram ani ateistom ich prínos pre civilizáciu. Všetci totiž máme v sebe pečať Stvoriteľa a aj tí ju majú, čo Boha odmietajú. Ale nezatvárajme oči pred tým, že ateizmus nemotivuje k morálnemu správaniu,práve naopak, dáva morálne zdôvodnenia na správanie sa podľa zákonov džungle, evolúcie,eugeniky,predárstva. Ateizmus prináša posolstvo, že ľudia sú len jednou z mnohých miliárd variácií DNK a dáva človeka na úroveň zvieraťa.
Morálka ateistu sa tak stáva diktátom silnejších voči slabším.

Zaslal: So október 26, 2013 12:06 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Táraniny, to som zvedavý, ako sa také táraniny dajú argumentačne podporiť. Laughing

Združením sekhumanistov na SK je oz Prometheus. No niečo o jeho koreňoch tu:https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kategoria-ateizmu/humanizmus/spojitost-medzi-humanistami-a-komunistami

Medzi najznámejších mienkotvorných sekulárnych humanistov patria Pietruchová, Fábry, Chmelár, Škoda... ktorý z nich nie je ľavičiar? Ktorý z nich kritizuje marximus? Marxizmus prináša boj proti rodine. Veď si prečítaj Manifest KS! Prináša nezmieriteľný boj proti náboženstvám (mimochodom nie je právo na vlastný svetonázor a verejné prejavovanie presvedčenia zákl. ľudským právom? Kurtz na neho akosi zabudol - urobil z človeka zviera s uspokojením primárnych ľudských potrieb bez nároky na vierovyznanie! To nie je humanizmus ale diktatúra!), marxizmus označuje rodinu za formu vlastníctva žien a popiera význam rodiny.Prináša štátnu výchovu detí de facto zoštátnenie detí a ich výchovu tak, aby deti nenávideli svojich predkov. Tento organizovaný ateizmus nepriťahuje, lebo je založený na klamstve,nepravdách,zavádzaní.Aj preto je u nás sekulárnych humanistov ako šafránu, no na rozdiel od neho nie sú vzácni.

Zaslal: So október 26, 2013 12:07 pm Odpovedať s citátom
Veľa omáčky, ale kde je ten argumentačný dôkaz pre krivé obvinenie?
TvojOponent napísal(a):
a pripomnal by, že ide o marxistickú ideológiu.

Ako som očakával, že sa dočítam len samé táraniny, tak som sa aj dočkal.

Zaslal: So október 26, 2013 12:10 pm Odpovedať s citátom
Very Happy Nemáš byť nedočkavý.
Poďme na to z druhej strany. Vidím, že sa brániš filozofickému spojeniu s marxizmom. Spýtam sa teda inak:Čo Tebe na marxizme vadí?

Zaslal: So október 26, 2013 12:12 pm Odpovedať s citátom
Ja som s tým nezačal. Vidím, že som usvedčil TvojOponenta z klamstva. Ohováranie, osočovanie, to sú také typické znaky bigotného kresťanstva? Alebo ide len o slabosť, poklesok u TvojOponenta?

Zaslal: So október 26, 2013 12:24 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ja som s tým nezačal. Vidím, že som usvedčil TvojOponenta z klamstva. Ohováranie, osočovanie, to sú také typické znaky bigotného kresťanstva? Alebo ide len o slabosť, poklesok u TvojOponenta?

Z akého klamstva si ma usvedčil? Very Happy Veď som Ti jasne dokázal spojitosť medzi sekhumanizmom a marxizmom. Stojíš pred červeným múrom a tváriš sa,že sú to ponožky.
Nestačilo Ti?
Dobre, priložím.
Rastislav Škoda na stránkach portálu ZH píše,citujem:
...akže materiálne kritérium sa zakladá na princípe, že dobré je to, čo je dobré pre človeka a vedie k šťastiu ľudstva, zlé je to, čo mu škodí a vedie k biede ľudstva. Blaho človeka je jediné kritérium humanistického etického posudzovania (Erich Fromm, 1900-1980).
Zdroj: http://www.zosity-humanistov.sk/2005/03/co-nas-robi-ludmi/

Inde sa o Frommovi dočítame, citujem:
Jeho poňatie psychoanalýzy sa odvíja od troch základných bodov: freudovská psychoanalýza, marxizmus a humanizmus. Všetky tri sú pevne prepojené a tvoria vrcholy trojuholníka, základňu, na ktorej Fromm vystaval svoju filozofiu.
Zdroj: http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/psychologia/14030/?print=1 v článku Humanizmus Ericha Fromma.

Budeme prikladať ďalej? Very Happy

Zaslal: So október 26, 2013 12:46 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Z akého klamstva si ma usvedčil? Very Happy Veď som Ti jasne dokázal spojitosť medzi sekhumanizmom a marxizmom. Stojíš pred červeným múrom a tváriš sa,že sú to ponožky.

Z akého klamstva? Z toho, čo si napísal v súvislosti s Paulom Kurtzom, a etikou humanistov: že ide o marxistickú ideológiu.

Nemôžem za to, že si posadnutý marxizmom. Marxizmus je politická ideológia, humanizmus je svetonázor.

Tak ako kresťania vo voľbách volia KSS, alebo SMER – SD, alebo aj rôzne iné politické strany, tak môžu rôzne voliť aj humanisti.

Na Slovensku sú viaceré občianske (humanistické) združenia. Napríklad NIFMV.

Humanista Vladimír Šotter z NIFMV kandidoval na poslanca NR SR za stranu Národ a Spravodlivosť – naša strana.

Zaslal: So október 26, 2013 1:03 pm Odpovedať s citátom
Very Happy Chceš mi nahovoriť,že ideológia a svetonázor sú významovo rozdielne slová? Very Happy
http://slovnik.azet.sk/synonyma/?q=ideol%C3%B3gia
http://slovnik.azet.sk/preklad/taliansko-slovensky/?q=ideologia

Máte chlapci guláš v pojmoch. Neviete, čo je ateizmus, neviete, čo je humanizmus, nerozlišujete medzi humanizmom a ateizmom a nedokážete sa zhodnúť na tom, či sekulárny humanizmus je ateistický alebo môže byť náboženský (či mu to je jedno). Jedni sekhumanisti tvrdia, že sekulárny humanista je to isté ako ateista, Marušic z kníhkupectva Alternatíva tvrdí, že to humanizmus nerieši a iní tvrdia, že kresťan môže byť sekulárny humanista podobne,ako keď kresťan (vierovyznaním) sa prikláňa k zvereniu moci a riadenia štátu do rúk ľudí vyznávajúcich ateistické ideológie,no predpokladá, že budú konať v súlade s Deklaráciou ľudských práv a slobôd, teda dodržiavať právo na slobodu vierovyznania.

To, že jedni sekhumanisti odmietajú marxizmus nevylučuje, že iní sekhumanisti marxizmus priamo zbožňujú. A na tých poukazujem! Je načase, aby ste sa aj názvoslovím odlíšili. Tak, ako sa odlišujú katolíci od evanjelikov či mormónov, hoci všetci sú kresťania.

Sekulárny humanizmus teda nevylučujeakceptáciumarxizmu i keď časť sekhumanistov marxizmus odmieta.
Aby som nebol na Teba zlý, tak časť kresťanov sa stotožnila s marxizmom. Aha,toto nie je paródia: http://www.postoy.sk/files/chs.png

Zaslal: So október 26, 2013 1:06 pm Odpovedať s citátom
Ja hovorím niečo iné: politická ideológia a svetonázor. Nauč sa čítať!

Humanista môže byť aj liberál, a liberáli sú iste niečo iné čo marxisti. Takže ty si najprv sprav poriadok u seba, lebo máš poriadny guláš v pojmoch.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 5 z 8
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: