Obsah fóra Diskusne forum humanistov

Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  O jednej fóbii

Lemmy
Zaslal: Št apríl 07, 2011 10:39 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7040 Bydlisko: Mám.
Kresťanofóbia je nový pojem, ktorý zrejme vznikol ako súčasť novej komunikačnej stratégie fundamentalistických kresťanských (lepšie povedané katolíckych) politických síl, pracujúcich ruka v ruke s Vatikánom. Táto nová stratégia stavia utláčateľov do úlohy obetí. S tými sa ľudia totiž stotožňujú oveľa ľahšie ako s inkvizítormi a diktátormi.

Rovnako musí každý slušný, liberálne zmýšľajúci človek podporiť právo na slobodné prejavovanie názoru či (akéhokoľvek) vierovyznania, po ktorom volajú KDHáci. (A zas mi nedá len tak jemnučko pripomenúť, prečo sa teda postarali o sprísnenie registrácie cirkví na Slovensku tak, aby islam nemal šancu zaregistrovať sa. A medzi riadkami by som sa chcela spýtať, kde boli, keď vo Švajčiarsku zakázali referendom stavbu minaretov alebo vo Francúzsku nosenie buriek na verejnosti?)

Kresťanofóbia zjavne znamená odmietanie diskriminácie, homofóbie, xenofóbie, sexizmu atď.

Kresťanofóbia zjavne znamená ohrozenie práva kresťanov diskriminovať a utláčať iných, obmedzovať práva žien a diskriminovať ich vo svojich radoch, beztrestne nazývať homosexuálov rakovinou spoločnosti alebo odmietať sobášiť ich podľa platného občianskeho práva.

Kresťanofóbia zjavne znamená odmietanie diktátu jednej ideológie. Fundamentálnej kresťanskej ideológie.

Oľga Pietruchová: Kresťanofóbia? R U kidding me?

Zaslal: Pi apríl 08, 2011 8:27 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
O jednom liberálnom sne
Lemmy napísal(a):

Rovnako musí každý slušný, liberálne zmýšľajúci človek podporiť právo na slobodné prejavovanie názoru či (akéhokoľvek) vierovyznania, po ktorom volajú KDHáci. (A zas mi nedá len tak jemnučko pripomenúť, prečo sa teda postarali o sprísnenie registrácie cirkví na Slovensku tak, aby islam nemal šancu zaregistrovať sa. A medzi riadkami by som sa chcela spýtať, kde boli, keď vo Švajčiarsku zakázali referendom stavbu minaretov alebo vo Francúzsku nosenie buriek na verejnosti?)

Možno boli na konzultáciách v koptskej cirkvi v Egypte aby si názorne prezreli ako to v takej spoločnosti kde prevládne islam vyzerá čo sa slobody týka a následne si povedali že sú tam nejaké opodstatnené riziká, aj keď pre ateistov môže byť celoživotný sen a dlhodobý cieľ aby v spoločnosti zavládla v budúcnosti šaríja, čo im nemožno vyčítať ak slobodne po nej túžia.
Prenasledovanie Koptskej cirkvi
Ja som sa s jedným koptom ktorí sa kvôli zriadeniu naplnenom "slobodným" islamským zmýšľaním ešte v 90.rokoch vysťahoval do Kanady mal možnosť stretnúť, podľa mňa každý atesita ktorí túži po slobode islamu si to môže ísť kľudne vyskúšať napr. do Saudskej Arábie a pod., aj pani Pietruchová ak po ňom túži. (Tým však vonkoncom nechcem povedať že všetci vyznyvači Islamu sú nevyhnutne zlí a militantní ľudia, mám spomedzi nich aj veľa umiernených priateľov, ale určité riziká ktoré nabádajú k obozretnosti v postoji otvorenom voči Islamu tam isto sú.)

Popravy v Iráne
Saudský stínač hláv

Lemmy napísal(a):
Kresťanofóbia zjavne znamená odmietanie diskriminácie, homofóbie, xenofóbie, sexizmu atď.

Kresťanofóbia zjavne znamená ohrozenie práva kresťanov diskriminovať a utláčať iných, obmedzovať práva žien a diskriminovať ich vo svojich radoch, beztrestne nazývať homosexuálov rakovinou spoločnosti alebo odmietať sobášiť ich podľa platného občianskeho práva.

Kresťanofóbia zjavne znamená odmietanie diktátu jednej ideológie. Fundamentálnej kresťanskej ideológie.

Oľga Pietruchová: Kresťanofóbia? R U kidding me?

Ja by som sa chcel spýtať o akom prípade obmedzovania práva žien kresťanmi sa tu hovorí. Nazývať homosexuálov rakovinou spoločnosti isto nie je správne, na druhej strane nazývať ich svetlou budúcnosťou spoločnosti na pozadí poznania ako dochádza k plodeniu ľudského života a teda trvalej udržateľnosti zachovania spoločnosti by asi pôsobilo dosť absurdne.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi apríl 15, 2011 9:10 am Odpovedať s citátom
Keď svedomie mlčí… alebo demagógia poslankyne Záborskej

„V Nemecku si v týchto dňoch odpykáva 43-dňový trest vo väzení matka, ktorá v roku 2006 odmietla, aby sa jej deti zúčastnili na školskom programe sexuálneho vzdelávania," uviedla vo svojej tlačovej správe europoslankyňa Záborská. Má to byť jeden z dvoch prípadoch, ilustrujúcich rozširujúce sa praktiky útlaku kresťanov (podľa nového komunikačného materiálu KDH and Co tzv. kresťanofóbie).
Citácia:
Skrátka, baptistické rodiny v Paderborne opakovanie odmietali posielať svoje deti do školy a argumentovali pritom svojim náboženským presvedčením.

Po opakovaných upozorneniach a peňažných pokutách, keď súd skonštatoval, že úroveň znalostí 15 ročného dieťaťa je na úrovni 4. triedy, siahol súd k tvrdším opatreniam a odobral rodičom deti zo starostlivosti.

Viac na blogu: Oľga Pietruchová

Zaslal: Ne apríl 17, 2011 12:33 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
…aj keď pre ateistov môže byť celoživotný sen a dlhodobý cieľ aby v spoločnosti zavládla v budúcnosti šaríja, čo im nemožno vyčítať ak slobodne po nej túžia.

Aj tu si vymýšľaš, ako zvyčajne, len ťa upozorním na chybný úsudok.

Prečo si myslíš, že nejakí ateisti majú mať také životné sny, či dlhodobé ciele, aby v spoločnosti zavládla šaríja? Síce píšeš, že „čo im nemožno vyčítať“, ale ja ti musím tento tvoj chybný úsudok vytknúť.

Ateisti (aspoň humanisti iste) by mali zaujať akurát tak sekulárny postoj, a to rovnako voči kresťanom, ako aj moslimom, a rovnako ku každému inému náboženskému hnutiu. (To isté očakávajú humanisti od kresťanov, moslimov, a ďalších…)

Čiže, ak by som mal nejako reagovať na tvoju chybnú výčitku, tak možno by sa dalo povedať, že ak slobodne po niečom túžia, tak je to pluralita názorov, kde v spoločnosti majú mať svoje právo aj kresťania, aj moslimovia, aj nekresťania, aj nemoslimovia, aj všetci, rôznorodo… čiže štát má byť neutrálny voči rôznym svetonázorom, a spoločnosť by nemala nadsadzovať ani kresťanský fundamentalizmus, ani moslimskú šaríju, ani inú náboženskú bigotnosť. Už sme si ich v histórii užili hádam dosť!

Niečo k tomu sa píše v článku Prečo je laicizmus aktuálny?

Ale aj tolerancia k inému svetonázoru má svoje hranice. Ako sa raz vyjadrila Wafa Sultanová, že môžeš veriť hoci aj v kamene, dokiaľ ich nezačneš hádzať po mne.

Zaslal: Ne apríl 17, 2011 6:59 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 69
Cirkevníci v poslednej dobe často hovoria o prenasledovaných kresťanoch a kresťanofóbii, a pritom sami všade tam, kde si to môžu dovoliť, presadzujú nezmyselné zákony o rúhaní a urážke náboženstva... Toto je podľa nich v poriadku?

Niekoľko prípadov z rokov 2008 - 2011:

Slovenská TV JOJ dostala pokutu vo výši dva milióny slovenských korún za ironické poznámky na adresu Vatikánu:

http://www.novinky.cz/kultura/130315-slovenska-tv-joj-dostala-pokutu-za-zesmesneni-vatikanu.html

Zákon v Írsku označuje rúhanie za zločin, za ktorý hrozí pokuta až 25-tisíc eur. Odsúdiť môžu každého, kto napíše či povie urážajúce voči nejakému náboženstvu:

http://www.sme.sk/c/5177572/v-irsku-sa-neruhaj-inak-zaplatis-tisice-eur.html

Poľskí stredoškoláci parodovali pápeža, za urážku náboženského cítenia im hrozia až dva roky väzenia:

http://zpravy.idnes.cz/video-polsti-stredoskolaci-parodovali-papeze-mohou-skoncit-za-mrizemi-1nf-/zahranicni.asp?c=A110221_141544_zahranicni_btw

Poľský metalista Adam Darski roztrhal Bibliu, hrozí mu väzenie:

http://krimi.cas.sk/clanok/155640/polsky-metalista-roztrhal-bibliu-hrozi-mu-vazenie.html

Poľskej speváčke Dorote Rabczewskej hrozia dva roky väzenie za to, že kritizovala Bibliu:

http://www.novinky.cz/koktejl/199868-zname-polske-zpevacce-hrozi-dva-roky-vezeni-kvuli-rouhani.html

Ruských umelcov odsúdili za Ježiša s hlavou Mickeyho Mousea, musia zaplatiť pokutu:

http://www.sme.sk/c/5462099/v-rusku-odsudili-kuratorov-za-jezisa-s-mickeyho-hlavou.html
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 17, 2011 9:35 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Prečo si myslíš, že nejakí ateisti majú mať také životné sny, či dlhodobé ciele, aby v spoločnosti zavládla šaríja? Síce píšeš, že „čo im nemožno vyčítať“, ale ja ti musím tento tvoj chybný úsudok vytknúť.

Samozrejme že to bolo napísané s nadsádzkou v ironickom tóne ako reakcia na požiadavku p. Oľgy Pietruchovej aby kresťania podporili šírenie moslimskej kultúry v Európe. Poukázal som na možné dôvody prečo asi tak nerobia, medzi ktoré som zaradil o.i. práve cieľ islamu nastoliť šáriju v spoločnosti. Ak si ateisti myslia že je to vylúčené a že garantujú že rozšírená moslimská kultúra na niečo takéto nepristúpi tak by som sa chcel spýtať v čom daná garancia bude spočívať, ak bude dostatočne silná, rád moslimskú kultúru podporím.

Lemmy napísal(a):

Ateisti (aspoň humanisti iste) by mali zaujať akurát tak sekulárny postoj, a to rovnako voči kresťanom, ako aj moslimom, a rovnako ku každému inému náboženskému hnutiu. (To isté očakávajú humanisti od kresťanov, moslimov, a ďalších…)

Čiže, ak by som mal nejako reagovať na tvoju chybnú výčitku, tak možno by sa dalo povedať, že ak slobodne po niečom túžia, tak je to pluralita názorov, kde v spoločnosti majú mať svoje právo aj kresťania, aj moslimovia, aj nekresťania, aj nemoslimovia, aj všetci, rôznorodo… čiže štát má byť neutrálny voči rôznym svetonázorom, a spoločnosť by nemala nadsadzovať ani kresťanský fundamentalizmus, ani moslimskú šaríju, ani inú náboženskú bigotnosť. Už sme si ich v histórii užili hádam dosť!
Ak je to tak potom prečo na moje pluralitné názory reagujú osočovaním?
scirocco napísal(a):
Inak AK je hlupák

Prečo bigotne nástoja na presadzovaní náboženstva darvinizmu a osočujú tých čo mu neveria?
Dawkins napísal(a):
Ak stretnete niekoho kto prehlasuje že neverí v evolúciu potom dotyčná osoba je ignorant, hlupák, alebo blázon.
(“If you meet somebody who claims not to believe in evolution that person is ignorant, stupid, or insane.“)

Bruce Alberts, prezident NAS (National Academy of Sciences) napísal(a):
"Je mnoho výnimočných členov tejto akadémie, ktorí sú veľmi nábožnými ľuďmi, ľuďmi ktorí veria v evolúciu, mnohí z nich sú biológmi."(president Bruce Alberts said: "There are many very outstanding members of this academy who are very religious people, people who believe in evolution, many of them biologists.")

Lemmy napísal(a):

Ale aj tolerancia k inému svetonázoru má svoje hranice. Ako sa raz vyjadrila Wafa Sultanová, že môžeš veriť hoci aj v kamene, dokiaľ ich nezačneš hádzať po mne.

Veď práve to je to čoho sa podľa mňa mnohí v prípade moslimskej kultúry obávajú. Ak chceš dôkazy, môžeš sa opýtať na slobodný názor napr. autora tzv. satanských veršov. Ten si podľa ateistov zrejme asi slobodu užíva aj naďalej.
Wikipedia napísal(a):
Salman Rushdie [rašdý] (* 19. jún 1947, Bombaj, India) je anglický spisovateľ indického pôvodu, ktorý žije a píše vo Veľkej Británii.
Za jeho dielo Satanské verše žiadal vo fatve iránsky veľký ajatolláh Chomejní Rushdieho smrť.
Ak chcú sekulárni ateisti podporiť šírenie takejto rizikovej kultúry tak ako to požaduje pani O.Pietruchová, majú na to samozrejme plné právo, tak ako iní ju považovať za rizikovú a k jej šíreniu sa stavať s rezervou.
Wikipedia napísal(a):
Van Gogh spolu s v Somálsku narodeným spisovateľom Ayaanom Hirsim Alim vytvorili film Submission (Podriadenie), ktorý sa staval kriticky k zaobchádzaniu so ženami v Islame

Wikipedia napísal(a):
Imam Fawaz z mešity as-Sunnah v Haagu v kázni 4 týždne pred vraždou označil Theo van Gogha "kriminálnym bastardom" a modlil sa aby filmár bol "nakazený nevyliečiteľnou chorobou".

Citácia:
Mohammed Bouyeri zavraždil Thea Van Gogha skoro ráno 2. novembra 2004, v Amsterdame

Miesto na ktorom bol zavraždený Theo Van Gogh

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Po apríl 18, 2011 12:16 am, celkom upravené 1 krát.
Lemmy
Zaslal: Ne apríl 17, 2011 11:35 pm Odpovedať s citátom
Samozrejme že to bolo napísané s nadsádzkou v ironickom tóne…

A teraz opäť! Tak dobre, ak ťa to baví, potom stále pred svoje názory napíš: Toto píšem s nadsádzkou v ironickom tóne. Lebo opäť si vymýšľaš.
Ten si podľa ateistov zrejme asi slobodu užíva aj naďalej.

No a čo, že si do vety zakomponoval slovko „zrejme“, aj tak ťa musím upozorniť, aby si nevymýšľal.

Iné by bolo, keby si citoval napríklad nejaké ateistické stránky (povedzme od organizácie Írski ateisti), kde sa také niečo píše.

Lebo ja viem o presnom opaku, čo tvrdíš ty o ateistoch. Tvoje krivé osočenie viem vyvrátiť aj poukazom na článok 25 rúhavých výrokov.
Citácia:
12. Salman Rushdie, 1990: „Idea posvätnosti niečoho je jednoducho najkonzervatívnejší pojem v každej kultúre, pretože vedie k obráteniu/zvráteniu cenných ideí – o neistote, pokroku, zmene – na zločiny.“ V roku 1989 vydal ajatolláh Chomejní z Iránu fatvu na Salmana Rushdieho, prikazujúcu moslimom zabiť ho za rúhavé pasáže v jeho románe Satanské verše.

Ak by mali ateisti taký názor, ako si ty o ateistoch myslíš, hádam by nebol Rushdie ani v tomto prípade spomenutý.

S tou tebe vlastnou fóbiou veľmi nepreháňaj, a prečítaj si povedzme aj niečo o tom, ako sa vyjadrujú ateisti o Salmanovi Rushdieovi.

Napríklad:
Christopher Eric Hitchens napísal(a):
Ako politický pozorovateľ, polemik a radikál sa stal výraznou postavou ľavicových publikácií v rodnej Británii a v USA.. Jeho rozchod s etablovanou politickou ľavicou sa začal v roku 1989 po vlažnej reakcii európskej ľavice na Khomeiniho fatwu, volajúcu po zabití spisovateľa Salmana Rushdieho.

Samozrejme, ak bude nejaký kresťanský kardinál, či arcibiskup hanobiť či urážať ateistov, tak náboženskí fundamentalisti to už nebudú považovať za diskrimináciu. Budú to považovať za slobodu prejavu. A urážky či hanobenie budú v súlade s ich svedomím. Viď bod 24. z 25 rúhavých výrokov.
Citácia:
24. Kardinál Cormac Murphy-O’Connor, westminsterský arcibiskup, povedal v roku 2009: „Ak je niekto ateistom alebo niečím podobným, podľa môjho názoru nie je celým človekom, pretože vynecháva transcendentnosť, ktorú voláme Bohom. Myslím si, že ak toto vynecháte, nie ste úplným človekom.“ Keďže ateizmus nie je náboženstvo, nechráni írsky zákon o rúhaní pred takýmito hanobiacimi a urážlivými výrokmi o ich osobnom presvedčení ateistov. Ateisti nehľadajú takúto ochranu, ale uvádzame tu tento kňazský výrok na dôkaz, že zákon o rúhaní je diskriminačný, pretože sa nespráva ku všetkým občanom rovnako.

Presne toto si prehliadol, keď som vyššie spomenul rovnaký prístup ku každému, čiže sekularizáciu.

Mal som na mysli najmä sekulárne myšlienky zahrnuté v článkoch 18, 19 a 20 Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
Ak chcú ateisti podporiť šírenie takejto rizikovej kultúry…

Nuž, ďalší hrubý chybný úsudok. Pretože ateisti kritizujú rizikové kultúry, ale nielen moslimské, ale aj kresťanské, a iné… Len ty si jednostranne orientovaný, preto si to nevšímaš, a tak sa nečudujem, že potom napíšeš aj takú hlúposť o ateistoch.

Zaslal: Ne apríl 17, 2011 11:58 pm Odpovedať s citátom
Prečítaj si, kde všade sa spomína Salman Rushdie:

Revanš mužských bohov, Bankety piatku zvaného Veľký alebo Delúzia Boha – 7. kapitola: „Dobrá“ kniha a menlivý morálny duch času.
Richard Dawkins napísal(a):
Keď sa delila India, bolo pri náboženských nepokojoch a búrkach medzi hindmi a moslimami masakrovaných viac ako milión ľudí (a pätnásť miliónov ich opustilo svoje domovy). Nebolo iných znakov ako náboženstvo pre tých, ktorých bolo treba zabiť. Nebolo nič iné, čo by ľudí rozdeľovalo, ako náboženstvo. A nedávna vlna náboženských masakrov v Indii podnietila Salmana Rushdieho napísať článok s nadpisom „Ako vždy, náboženstvo je jed v indickej krvi.“ (101). Tu je jeho záver:

Čo sa dá rešpektovať pri všetkom tomto dianí, pri týchto temer každodenných zločinoch na celom svete páchaných v hroznom mene náboženstva? Ako úspešne, s akými fatálnymi výsledkami stavia náboženstvo svoje totemy, ako radi za ne zabíjame! A ak sme to urobili dosť často, vtedy oslabenie vyvolaného súcitu uľahčí opakovanie.
Ukazuje sa, že problém Indie je problém sveta. Čo sa udialo v Indii, udialo sa v mene Boha. Meno problému je Boh.

Zaslal: Po apríl 18, 2011 12:08 am Odpovedať s citátom
Richard Dawkins napísal(a):
Pred sedemnástimi rokmi som bol jedným z 36 spisovateľov a umelcov, ktorých poveril časopis New Statesman napísať esej na podporu uznávaného autora Salmana Rushdieho (9), ktorý bol za napísanie jedného románu odsúdený na trest smrti. Rozhorčený „sympatiou“ kresťanských predstaviteľov a dokonca aj niektorých tvorcov sekulárnej mienky pre moslimov kvôli ich „urážke“ a „ublíženiu“ som vykreslil nasledujúcu paralelu:

Keby zástancovia apartheidu boli šikovnejší, tvrdili by – pokiaľ viem, pravdivo – že povoliť miešanie rás sa protiví ich náboženstvu. Značná časť opozície by s rešpektom na špičkách opustila miestnosť. Nemá zmysel namietať, že vravieť toto je nefér, lebo apartheid nemá racionálne ospravedlnenie. Celý vtip náboženskej viery, jej sila a sláva, spočíva v tom, že nie je závislá od racionálneho odôvodnenia. Od nás všetkých sa očakáva, že budeme brániť svoje predsudky. Požiadaj však niekoho nábožného, aby odôvodnil svoju vieru – a dotkneš sa jeho „náboženskej slobody“.

Nečakal som, že niečo dosť podobné sa stane v 21. storočí. 10. apríla 2006 hlásia Los Angeles Times, že početné kresťanské skupiny na pôde amerických univerzít podali žaloby na svoje univerzity, že tieto posilnili antidiskriminačné pravidlá vrátane zákazu obťažovania a prenasledovania homosexuálov. Typickým je prípad dvanásťročného Jamesa Nixona, ktorý v roku 2004 vyhral pred súdom právo nosiť do školy tričko s nápisom „Homosexualita je hriech, islam je lož a potrat je vražda. Niektoré veci sú len čierne alebo biele.“ (10). Škola chcela, aby to tričko nenosil, preto rodičia školu zažalovali. Mohol to byť pochopiteľný prípad, keby sa boli odvolali na záruku slobody prejavu v Prvom dodatku k americkej ústave. Neurobili to, ani nemohli, pretože sloboda prejavu nezahrnuje „prejavy nenávisti“. No nenávisť potrebuje len ukázať sa náboženskou – a už sa nepokladá za nenávisť.

Fóbia = odpor, nenávisť k niečomu, niekomu

Zaslal: Po apríl 18, 2011 12:42 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Prečítaj si, kde všade sa spomína Salman Rushdie

No vidíš, svojimi reakciami potvrdzuješ že ateisti sami dobre poznajú odpoveď na otázku pani Oľgy Pietruchovej:
Citácia:
A medzi riadkami by som sa chcela spýtať, kde boli, keď v Švajčiarsku zakázali referendom stavbu minaretov alebo vo Francúzsku nosenie buriek na verejnosti?

Čítajte viac: http://pietruchova.blog.sme.sk/c/261621/Krestanofobia-R-U-kidding-me.html#ixzz1JpKKqZ6p
Keby si jej odpovedal skôr, nemusel som sa ja unúvať s pokusom o vysvetlenie...
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po apríl 18, 2011 1:06 am Odpovedať s citátom
xsova napísal(a):
Cirkevníci v poslednej dobe často hovoria o prenasledovaných kresťanoch a kresťanofóbii, a pritom sami všade tam, kde si to môžu dovoliť, presadzujú nezmyselné zákony o rúhaní a urážke náboženstva... Toto je podľa nich v poriadku?

1. Ja som písal o prenasledovaní kresťanov v Egypte špecificky ako reakciu na požiadavku p.Oľgy Pietruchovej o podporu Islamu, ak z toho má niekto dojem že o tom píšu kresťania "v poslednej dobe" potom sa treba opýtať autorky prečo v tejto dobe vyrukovala s takouto požiadavkou.

Prenasledovanie koptov v Egypte je jav pomerne dlhotrvajúci, od "poslednej" doby úplne nezávilslý. Navrhujete ho prehliadať a považovať ako nemožný duplikácie v iných krajinách kde by prevládol Islam?
2. Ja osobne zákony o rúhaní nepovažujem za správne, na druhej strane nepovažujem za správne ani rôzne provokácie ktoré autorov daných zákonov vyprovokovali k takémuto zákonu. Vy áno?
3. Taktiež si myslím že mladistvých nerozvážnych ľudí takýto zákon zároveň odraďovaním chráni pred odplatou Islamu, lebo ako sa píše aj vo sme "Írska ústava, ktorá pochádza z roku 1937, hanobenie viery pozná, jej článok je však formulovaný všeobecne. Podľa vlády navyše chránil pred urážkami len kresťanov. Nový zákon má chrániť aj inovercov." Je to paradox, ale určite tomu tak je.
4. V reakcii na podobné provokácie a zosmiešňovanie kresťanstva na pôde verejnoprávnej BBC raz jeden komentátor v nezávislých médiách uviedol že zástancovia takýchto provokácií ktoré oni považujú za "slobodné vyjadrovanie názorov" sú vo svojej podstate veľmi pragmatickí -zosmiešňujú výlučne len kresťanstvo, lebo vedia že pri Islame, ktorého šírenie obhajujú, by si to slobodne nemohli dovoliť, ak by len nechceli riskovať obdobu vyššieuvedenej fatvy, túto slobodu zosmiešňovať im dáva práve to zatracované kresťanstvo a v takej Saudskej Arábii by si ani "nepípli". Alebo sa mýlim a majú guráž a chuť aj na zosmiešňovanie Islamu (odhliadnúc od nezmyselnosti nakýchto provokácií)?
Citácia:
"Musíme varovať Matta a Treya, že to, čo spravili, je hlúpe. A za to, čo odvysielali, podľa všetkého skončia ako Théo van Gogh," píše autor, ktorý sa podpísal ako Abú Talláh al-Ameríkí. "Toto nie je varovanie, ale informácia o realite, ktorá sa pravdepodobne naplní," uzatvára autor.

Vo výňatku z inkriminovaného dielu South Parku, ktorý sa objavil na internetovom portáli YouTube, je už pasáž s prorokom Mohamedom vystrihnutá a namiesto proroka divák vidí oznam, že televízia sa obrázky Mohameda rozhodla ďalej nešíriť.

Stanica Comedy Central, ktorá South Park produkuje, už v roku 2006 odmietla pokus tvorcov seriálu zahrnúť do deja proroka Mohameda. Stone a Parker si pritom zvyknú uťahovať aj z tých najvážnejších tém, Ježiša Krista napríklad nechali vykonávať potrebu na bývalého prezidenta Georgea Busha ml. a americkú vlajku.

5. Na margo "Niekoľko prípadov z rokov 2008 - 2011".
Znakom postmodernej doby je že rada provokuje proti tradičným hodnotám.

Ja to považujem za prejav dekadencie ale aj tak osobne by som nebránil indivíduám trpiacim na rôzne komplexy a fóbie si ich takto pokúšať liečiť, na druhej strane neviem čo dobré sa mladiství môžu naučiť od satanistu trhajúceho Bibliu.
Citácia:
Po vulgárnych výrokoch potom vytrhal listy z Biblie.

Prosím aby ste mi to ozrejmili prečo takýto prejav považujete ze pozitívny jav ku ktorému by sa spoločnosť mala stavať kladne a ochraňovať ho.

V knihe „Be intolerant in love Because some things are just stupid“ sa o dnešnej spoločnosti píše že je silno poznačená tzv. morálnym relativizmom ktorý vykazuje vlastnosti zhrnuté v mnemotechnickej pomôcke do anglického slova TUMOR – Nádor. Konkrétne písmenu T je priradené slovo:
T...Tolerant V dnešnej kultúre tolerancia je „king“. Nechceme aby sa nikto cítil zle, každý si môže robiť čo sa mu zachce a nikomu inému do toho nič nie je. Heslá o tolerancii sú masívnou súčasťou propagandy sekulárnych ateistov, ale ak napr. A. Flew uverí v Boha, toleranciu hlásajúci sekulárni ateisti zrazu nevedia byť sami tolerantní a svojho bývalého kamaráta bez váhania ze jeho nový názor začnú znevažovať a zosmiešňovať pod úroveň ľudskej dôstojnosti.
U...Untraditional Tu sa majú na mysli alternatívne životné štýly. Táto generácia zbožňuje alternatívne názory, alternatívnu hudbu, alternatívnu medicínu, všetko čo sa vyrúti proti tradičným hodnotám, ktoré sú strhávané a čo niektorým dodáva aj falošný pocit sily. Porovnaj:
Citácia:
Naše hnutie ponúka nový pohľad na takéto aktivity. Kedykoľvek sa vám zažiada, chopte sa príležitosti a prezentujte sa ako ľudia, ktorí majú prirodzený svetonázor.

M...Marginalized Dnešná kultúra sympatizuje s obeťami. Človek sa pri akejkoľvek maličkosti snaží preukázať že niekto na ňom „sedí“, postmoderná múdrosť hovorí o vytláčaní na okraj spoločnosti. Mnohí delikventi sú často vykreslovaní ako obete [napr. zlej výchovy]. Na zlé skutky celebrít, atlétov a politikov sa rýchlo zabúda lebo ich nečisté správanie vyplývalo len z toho že sa stali “obeťami“ niečoho iného.
O...Outdoors reprezentuje radikálny environmentalizmus. V popise je vysvetlené že tí istí ľudia ktorí na jednej strane schvaľujú zabíjanie nenarodených detí by neváhali vrhnúť sa pred buldozér ak by pred ním zbadali hniezdo s orlími vajcami. Na tento aspekt správania sa dnešnej spoločnosti je poukázané ako na aplikovanie dvojitých štandardov.
R...Reprobate Znamená „poznačený nemorálnosťou, odklon od toho čo je považované za správne alebo dobré“. Dnešná kultúra adoptovala morálku typu „všetko je dovolené“, istý druh morálneho čohokoľvek. Kedykoľvek sa dnešný človek dostane do konfliktu s tradičnými morálnymi štandardmi ktoré mu “bránia“ sa zabávať svojim spôsobom, má tendenciu prehlásiť: „Ja neverím vo fixné dobré a zlé veci. Mám právo objaviť sám čo je pre mňa dobré a čo zlé. Skús ma zastaviť a začnem kričať že moje práva sú obmedzované!“ Toto je vykreslené na prípade z USA v ktorom to zašlo do takého extrému že zlodejovi ktorý sa vlámal do cudzieho domu museli jeho majitelia zaplatiť tisíce dolárov za to že sa pošmykol na ich podlahe.[/quote]
Citácia:
Umelci zriedkakedy vytvoria niečo naozaj odvážne a statočné. Inzultácia Kresťanstva, Judaizmu, Ameriky, Británie, ... je bezpečná, bez rizík, a veľmi pravdepodobne že povedie k uznaniu od kumpánov a peniazom od poskytovateľov grantov. Ak by umelci boli naozaj odvážny, napádali by a kritizovali skupinu ľudí pri ktorej je prítomný vysoký stupeň rizika - napr. Islam
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po apríl 18, 2011 1:23 am Odpovedať s citátom
cynický výsmech, arogancia, veľké nedorozumenie, autentická ľudskosť a dvíhanie z primitívnosti
xsova napísal(a):

Niekoľko prípadov z rokov 2008 - 2011:

Ruských umelcov odsúdili za Ježiša s hlavou Mickeyho Mousea, musia zaplatiť pokutu:

http://www.sme.sk/c/5462099/v-rusku-odsudili-kuratorov-za-jezisa-s-mickeyho-hlavou.html

Ja osobne sa stotožňujem skôr s takouto interpretáciou tohoto javu, pokute by som sa radšej vyhol, zato by som autorom určite prezentoval svoj názor na ich dekadentné umenie, resp. v ich ponímaní "moderné":
Re:svaty_certisko
Blahoslavený kto v kruhu posmievačov nesedí
Citácia:
Evanjelium Podľa Matúša 27:27-31 (Nádej pre kazdého) 27 Rímski vojaci odviedli Ježiša do vládnej budovy a zhromaždili okolo neho celú čatu.
28 Vyzliekli ho, cez plecia mu prehodili šarlátový plášť,
29 uplietli mu z tŕnia korunu, narazili mu ju na hlavu a do pravej ruky mu dali palicu. Potom si pred ním kľakali a posmievali sa mu: "Nech žije židovský kráľ!"
30 Pľuvali naňho a bili ho po hlave palicou.
31 Keď sa mu do vôle naposmievali, strhli z neho plášť, zasa mu obliekli jeho rúcho a viedli ho na popravisko.

Citácia:
V posmechu vojakov sa skrýva nielen posmech zo vznešenosti Ježišovej, ktorá sa im zdá neznesiteľná, ale aj posmech z posvätných, vznešených vecí, s ktorými nevedia, čo si majú počať. Aj tento typ posmechu, cynizmu je medzi ľuďmi rozšírený. Prvý žalm varuje pred takýmto postojom, keď hovorí, že blahoslavený je ten, kto nesedí v kruhu posmievačov. Často ide pritom o ľudí, ktorí obsah svojho života redukovali, obmedzili na hrubo konzumný spôsob života a zo všetkého, čo sa nachádza nad touto úrovňou, sa vysmievajú. Vysmievajú sa zrejme preto, aby prehlušili tichý hlas svedomia vo svojom vlastnom srdci, hlas, ktorý im naznačuje, že nie iba chlebom je človek živý, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích. Iní sa posmievajú z toho, čo nepoznajú, čo nepochopili, neprežili, čo vo svojom živote nevyskúšali. Musíme povedať, že nie je veľká sláva vysmievať sa z toho, čo nepoznáme. Tak sa mnohí povýšenecky vysmievajú z Biblie a z ľudí, pre ktorých je svätou knihou. Vysmievajú sa bez toho, aby si dali tú námahu a nazreli hlbšie do úžasného obsahu Písma svätého. Aj pri týchto typoch výsmechu môže byť jedným z motívov snaha zraniť tých, pre ktorých sú určité veci cenné a sväté. Pomocou cynizmu a výsmechu sa ešte nikto nedostal a nedopracoval k pozitívnym hodnotám, na základe ktorých sa dá pekne žiť. V pozadí cynického výsmechu sa často skrýva arogancia, duchovná pýcha, arogantné povyšovanie sa nad ostatných. Lenže ani cynický výsmech ani arogancia ani povyšovanie sa nad druhých ešte nikoho nepriviedlo k pozitívnym duchovným hodnotám.
Človek nie je rád, keď ho niekto prerastie, a vojaci pravdepodobne cítili vznešenosť Ježišovu, ak už nie vedome, tak polovedome alebo podvedome. A keď im bol Ježiš vydaný do rúk, chceli mu dokázať, akí sú v tejto chvíli nadradení nad neho, že ho majú v rukách, že mu jeho duchovná vznešenosť a nadradenosť nič nepomôže. Možno mali dojem, že ten, kto ich svojou duchovnou a mravnou úrovňou veľmi prevyšuje, že ten nimi vo svojom vnútri veľmi opovrhuje, že pozerá na nich zvysoka. To si pravdepodobne mysleli aj o Ježišovi. Možnože v nejednom prípade to tak skutočne je. Ale v prípade Ježišovom ide pri takomto uvažovaní o veľké nedorozumenie. Ježiš sa totiž zo stanoviska svojej duchovnej nadradenosti nikdy z nikoho nevysmieval, ani z týchto vojakov, ani z nikoho iného. Naopak, každého sa usiloval dvíhať nahor, smerom k svojej vlastnej úrovni. Veď práve nato prišiel na tento svet, aby pomohol nám ľuďom vyrovnať sa s ťažkým bremenom hriechu a aby nás dvíhal na úroveň čistej, skutočnej, autentickej ľudskosti. Takže nebolo potrebné, aby sa vojaci, ktorým bol odovzdaný, dali svojou skrytou závisťou a pocitom menejcennosti vohnať do tohto sadistického týrania a výsmechu, veď pre Ježiša aj oni boli ľudia, ktorých chcel dvíhať z ich primitívnosti. Keď sa na kríži modlil za nepriateľov: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo činia“, iste mal na mysli aj týchto vojakov (verím že aj autora vyššie uvedeného príspevku na ktorý reagujem -pozn. AK), ktorí mu spôsobili toľko bolesti a ktorí mali zlú radosť z toho, že ho mohli tak veľmi ponížiť. Na niektorých z vojakov, napríklad na stotníka, ktorý viedol popravu a na jeho spoločníkov Ježišov spôsob znášania múk a ostatné udalosti spojené s ukrižovaním, zapôsobili hlbokým dojmom. Pohanský stotník rímskej armády vyriekol pamätné slová: „Tento človek bol naozaj syn Boží.“

Zdroj: Upravené podľa textu JG
E.Paul Hovey napísal(a):
Ľudia neodmietajú Bibliu preto žeby v nej boli rozpory, ale preto že je v rozpore s nimi (s ich spôsobom života, viď príklad manželky Herodesovho brata k Jánovi krstiteľovi ktorá si vyžiadala jeho hlavu za to že sa odvážil kritizovať jej nemanželský vzťah s Herodesom slovami “Ján bol povedal Herodesovi: Nie ti je dovolené žiť so ženou bratovou.”-pozn. AK).
("Men do not reject the Bible because it contradicts itself, but because it contradicts them.")
Lemmy
Zaslal: Po apríl 18, 2011 7:19 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

No vidíš, svojimi reakciami potvrdzuješ že ateisti sami dobre poznajú odpoveď na otázku pani Oľgy Pietruchovej:
Citácia:
A medzi riadkami by som sa chcela spýtať, kde boli, keď v Švajčiarsku zakázali referendom stavbu minaretov alebo vo Francúzsku nosenie buriek na verejnosti?

Spôsob, ako pokračuješ (nadväzuješ) v diskusii, je tak prekrútený, že nemám slov… Ouch

Sú ľudia, ktorým hovoríme knihomoli, a ty si taký pisomoľ.

Aj ti hneď poskytnem definíciu: pisomoľ -a m. expr. kto veľa zbytočne píše alebo skladá písmenká do viet (obyč. na úkor iných činností, napríklad na úkor rozmýšľania pri písaní) Laughing

Zaslal: Po apríl 18, 2011 7:42 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Citácia:
A medzi riadkami by som sa chcela spýtať, kde boli, keď v Švajčiarsku zakázali referendom stavbu minaretov…

AK, prestaň už konečne mať ten svoj (tebe vlastný) cynický výsmech, aroganciu v diskusii, a nepresadzuj svoje veľké nedorozumenie. Maj konečne pri písaní autentickú ľudskosť a použi dvíhanie z primitívnosti, a zamyslí sa nad sebou, čo píšeš, a ako reaguješ.

Takže, k veci: prečítaj si povedzme články Referendum o zákaze výstavby minaretov a Väčšina Švajčiarov odmieta minarety

Zistíš, že kresťania, ktorí najviac kvákajú o akejsi kresťanofóbii (lebo sa cítia ohrození, čiže majú z toho strachu fóbiu), sú najviac postihnutí aj islamofóbiou.

Tvoj problém v diskusii spočíva v tom, že nič nevysvetlíš. Len si to namýšľaš. Smcry

Teda, dobre, pokusy o vysvetlenia máš, ale sú to chabé pokusy.

Zaslal: Po apríl 18, 2011 2:29 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Teda, dobre, pokusy o vysvetlenia máš, ale sú to chabé pokusy.

Áno, dávam Ti za pravdu, Ty si na otázku pani Oľgy Pietruchovej ktorú položila medzi riadkami odpovedal oveľa lepšie ako ja, môj pokus bol naozaj veľmi chabý v porovnaní s tým ako dobre si jej to vysvetlil Ty, ďakujem Ti za ochotu.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: