Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Žite vedecky

Lemmy
Zaslal: So marec 12, 2011 9:27 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7065 Bydlisko: Mám.
Žite vedecky

Roman Polach napísal(a):
Vedecká negramotnosť

Jeden z najzaujímavejších príspevkov pochádza od Maxa Tegmarka, známeho fyzika z MIT, podľa ktorého najužitočnejší vedecký koncept, ktorý by mali ľudia poznať, je práve „vedecký koncept“. Pozastavil sa nad tým, že v USA podľa prieskumov 39 % ľudí považuje astrológiu za vedu a 40 % verí, že ľudstvo nie je staršie než 10 000 rokov. „Keby každý rozumel konceptu „vedecký koncept“, tieto percenta by boli na nule. Naviac svet by bol lepším miestom, pretože ľudia s „vedeckým životným štýlom“ zakladajú svoje rozhodnutia na správnych informáciách a maximalizujú tak svoje šance na úspech. Tým, že racionálne nakupujú i volia, posilujú taktiež vedecký prístup k rozhodovaniu v spoločnostiach, organizáciách a vládach.“

Zaslal: So marec 12, 2011 9:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Žite vedecky

Roman Polach napísal(a):
Vedecká negramotnosť

Pozastavil sa nad tým, že v USA podľa prieskumov 39 % ľudí považuje astrológiu za vedu a 40 % verí, že ľudstvo nie je staršie než 10 000 rokov. „Keby každý rozumel konceptu „vedecký koncept“, tieto percenta by boli na nule.
Chcel by som sa opýtať čo to ten "vedecký koncept" je a či by to nemohlo byť aj opačne, totiž že ak by ľudia skutočne rozumeli vedeckému konceptu tak potom by sa nad vetou že ľudstvo nie je staršie než 10 000 rokov už vôbec nikto nepozastavoval. Chcel by som sa inými slovami opýtať či si autor nemýli vedecký koncept s náboženskými dogmami evolucionizmu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scirocco
Zaslal: Ne marec 13, 2011 7:20 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Chcel by som sa opýtať ...

No tak sa opýtaj. Neviem ale, či ešte niekto bude mať chuť slizkému demagógovi odpovedať. Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne marec 13, 2011 10:40 am Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Chcel by som sa opýtať ...

No tak sa opýtaj. Neviem ale, či ešte niekto bude mať chuť slizkému demagógovi odpovedať. Wink
Škoda že okrem používania hanlivých výrazov nedokážeš nikdy uviesť žiadne odôvodnenie ako si k danému postoju dospel. V čom má daná demagógia spočívať? Podľa mňa to ani sám nevieš. Proste sa bojíš názorov ktoré Ti nevyhovujú, a tak sa uchyľuješ k slovným útokom, a to je celá Tvoja taktika, za každú cenu sa vyhnúť diskusii a držať sa zubami-nechtami svojich náboženských dogiem o dlhodobom pôsobení evolúcie aj keby traktory padali.
humanisti.sk napísal(a):
Schovať sa za tajomstvo, ktoré nikto nemôže odhaliť, je z hľadiska vedy neetické. Povinnosťou vedcov je predpokladať, že niet žiadneho tajomstva, ktoré je z definície neprístupné analýze… (Monod)
Tvoj predpoklad je očividne že tá demagógia je tak tajná záležitosť, že sa nedá ani opísať že v čom má akože spočívať.
Ďalším tajomstvom je ten "vedecký koncept" ktorý sa používa ako zaklínadlo. Stačí niečo označiť čarovným slovom "vedecké" a už je to dogmaticky čisté, potom sa to začne šíriť ako propaganda a pýtať sa prečo by to malo byť tak označené sa stane tabu, čo práve demoštruješ svojim prístupom.
Aleš Vyhnal napísal(a):
Podle Gn 1:20-25 ptáci existovali před plazy a hmyzem (všelijací zeměplazi). Věda však stanovila, že plazi se na Zemi vyskytovali 150 milionů let před tím, než se objevili ptáci a vznik hmyzu se datuje dalších 100 milionů let před plazy.

Škoda že namiesto poskytovania dôkazov pre svoje tvrdenia veda v takomto ponímaní proste len "stanovuje", zrejme na základe nábožensky prijatých dogiem, čo má a čo nemá byť pravda.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ne marec 13, 2011 10:37 pm, celkom upravené 1 krát.
scirocco
Zaslal: Ne marec 13, 2011 12:44 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Škoda že okrem používania hanlivých výrazov nedokážeš nikdy uviesť žiadne odôvodnenie ako si k danému postoju dospel. V čom má daná demagógia spočívať? Podľa mňa to ani sám nevieš. Proste sa bojíš názorov ktoré Ti nevyhovujú, a tak sa uchyľuješ k slovným útokom, a to je celá Tvoja taktika, za každú cenu sa vyhnúť diskusii a držať sa zubami-nechtami svojich náboženských dogiem o dlhodobom pôsobení evolúcie aj keby traktory padali.

No toto je presne tá demagógia. Zlodej chytí kričte zlodeja. Obviňuješ druhých z toho čo sám robíš. X-krát sa tu už veľa ľudí snažilo s tebou diskutovať, ty ale nemieniš ani dodržiavať pravidlá diskusie. Tak sa potom diskusie nedožaduj, keď ju sám nie si schopný viesť. Každý kto chce si pozrie prvé tvoje príspevky a rekcie na ne, uvidí ako ty "diskutuješ". Tak sa nečuduj, že jediná reakcia je onálepkovanie tvojej osoby. Si náboženský fanatik a slizký, zákerný demagóg.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne marec 13, 2011 10:45 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
ty ale nemieniš ani dodržiavať pravidlá diskusie.
Prosím aby si mi vymenoval 2 najhlavnejšie pravidlá diskusie ktoré podľa Tvojho názoru nedodržiavam (predpokladám že sú aspoň 2 keď o nich hovoríš v pluráli, ak ich je viac ako 2 ktoré nedodržiavam vymenuj prosím všetky, ak ich je menej ako 10 ktoré porušujem). Tiež by som uvítal ak by si mi predložil celý zoznam tých pravidiel, aby som sa mohol podľa nich teda riadiť, každú svoju odpoveď si pred jej uverejnením voči nim skontrolovať, a vyhnúť sa takýmto invektívam. Vopred ďakujem.
scirocco
Zaslal: Po marec 14, 2011 10:11 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Už si na to bol upozornený x-krát. Tak sa nepýtaj znovu ako blbý.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po marec 14, 2011 11:30 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Už si na to bol upozornený x-krát. Tak sa nepýtaj znovu ako blbý.
Môžeš mi teda dať link kde sa také upozornenie s údajným uvedením pravidiel diskusie ktoré som porušoval nachádza? Asi som naozaj blbý keď ho neviem nájsť.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: