Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Už prestal veriť

Lemmy
Zaslal: St marec 09, 2011 4:18 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Od Fujtajbla z diskusného fóra Polemika o viere som sa dozvedel o študentovi filozofie, ktorý už prestal veriť.

Ondřej Horák napísal(a):
Na ďalší mesiac budem mať 23 rokov, a ešte len nedávno, v máji 2010 som prestal veriť v Boha. V ostatnom čase som občas premýšľal nad tým, prečo mi to všetko trvalo tak dlho.

Zaslal: Ne marec 13, 2011 2:19 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re: "Lemmy"
Neviem nakoľko tento chlapec myslel úprimne svoje vety:
"jsem se dlouho dopouštěl jistých kognitivních omylů (chyb v přemýšlení)"
"Zvládnutí takového úkolu předpokládá ochotu čelit vlastní omylnosti"
ale osobne s ich obsahom plne súhlasím.
Podľa toho čo píše sa dopúšťal minimálne nasledujúcich chýb v premýšľaní:
1. Ako "veriaci" k vode poslal hneď prvé prikázanie z desatora (Ja som Hospodin Tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov okrem mňa) a Boha ktorý podľa Biblie má mať v našich životoch prvé miesto nahradil inštitúciami a autoritami. Dôkaz: "jsem podléhal silné iracionální tendenci důvěřovat institucím a autoritám", toto je život v priamom rozpore s doktrínami v Biblii a o to bizarnejšie je že takýto život v priamom rozpore s Bibliou označuje ako život viery. Naozaj sa dopúšťal kognitívnych omylov, s tým nemožno s ním nesúhlasiť. Nesprávna a správna dôvera je podľa Biblie takáto:
Jeremiáš, 17. kapitola napísal(a):

5 Takto vraví Hospodin:
Prekliaty je muž,
ktorý dúfa v človeka

a telo robí svojou oporou,
ale jeho srdce sa odvracia
od Hospodina.
6 Bude sťa borievka na púšti,
a neuzrie dobro, ktoré príde;
bývať bude na spáleniskách púšte,
v krajine soľnatej a neobývanej.
7 Požehnaný je muž,
ktorý dúfa v Hospodina,
ktorého nádejou je Hospodin.
8 Bude ako strom zasadený pri vode,
zapustí korene pri potoku,
nebojí sa, že príde horúčava;
lístie mu ostáva zelené,
ani v suchých rokoch nemá starosti
a neprestajne rodí ovocie.

2. "Pokud existují instituce které se zabývají Bohem, existuje i Bůh". Takáto doktrína sa v Biblii preukázateľne nenechádza a pokiaľ na nej postavil svoju vieru, naozaj s ním možno súhlasiť aj druhý krát že sa dopustil kognitívnych omylov. V Biblii sa píše o Bohu ako kompletne nezávislom od akejkoľvek inštitúcie:
Zjavenie Jána, 1. kapitola napísal(a):
8 Ja som Alfa a Omega, hovorí Pán Boh, ktorý je, ktorý bol a ktorý príde, Vševládny.

Žalmy, 139. kapitola napísal(a):
7 Kam by som mohol zájsť
od Tvojho Ducha?
Pred Tvojou tvárou kam utečiem?
8 Keby som vstúpil na nebesá,
tam si Ty; a keby som si ustlal
v záhrobí, aj tam si Ty.
9 Keby som si vzal krídla rannej zory
a býval pri najvzdialenejšom mori,
10 aj tam by ma odprevadila Tvoja ruka
a Tvoja pravica by ma uchopila.
11 Keby som povedal:
Nech ma aspoň tma pritlačí
a nech je noc svetlom vôkol mňa,
12 ani tma nie je dosť tmavá pred Tebou,
noc svieti ako deň, tma je ako svetlo.

3. O svojej bývalej viere píše v intenciách "jen proto, abych si nemusel připustit, že všechny mé předchozí investice byly zbytečným plýtváním". Biblická viera je ale o niečom inom, v doktríne o spasení sa priamo uvádza že človek si ho nemôže zaslúžiť ani keby neviem čo investoval.
List apoštola Pavla Efezským, 2. kapitola napísal(a):
1 Tak (naplnil) aj vás, mŕtvych pre vlastné prestúpenie a hriechy, 2 v ktorých ste kedysi žili primerane veku tohto sveta, podľa kniežaťa mocností vzduchu, ducha pôsobiaceho teraz v neposlušných synoch. 3 Medzi nimi sme aj my všetci žili kedysi podľa žiadostí svojho tela, vykonávali vôľu tela a myšlienok a boli sme od prírody deťmi hnevu ako aj ostatní. 4 Ale Boh, bohatý na zmilovanie, pre svoju veľkú lásku (nie pre naše investície -pozn. AK), ktorou si nás zamiloval, 5 obživil nás s Kristom, keď sme boli mŕtvi v prestúpeniach - veď milosťou ste spasení! - 6 a spolu nás vzkriesil a spolu posadil v nebesiach v Kristovi Ježišovi, 7 aby vo svojej dobrote k nám v Kristovi Ježišovi ukázal v budúcich vekoch nekonečné bohatstvo svojej milosti. 8 Lebo milosťou ste spasení skrze vieru. A to nie sami zo seba; je to dar Boží; 9 nie zo skutkov (ani z vlastných investícií -pozn. AK), aby sa nikto nechválil.

Je otázne nakoľko je naozaj ochotný čeliť vlastnej omylnosti, pokiaľ takúto protikresťanskú vieru opustil, možno s tým len súhlasiť, tú náhradu čo si však vybral, no neviem, úprimnú sústrasť prajem, nevyzerá to na to že by ho z tých omylov vytrhla.

humanisti.sk napísal(a):
Ľudia, ktorí padli do osídiel povier, sú schopní iba meniť jeden omyl za druhý. (de Condillac)
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St august 08, 2012 8:11 pm Odpovedať s citátom
Ľudia prestávajú veriť náboženstvám

Náboženská viera je celosvetovo na ústupe, a to i napríklad v tradične katolíckom Írsku. Naopak k najväčším ateistom patria vedľa Čechov ešte Francúzi alebo Japonci. A pevne sa viera drží predovšetkým v Afrike. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z najnovšieho prieskumu agentúry WIN-Gallup International.
Sinead Mooneyová napísal(a):
„Je zrejmé, že v tomto období sa rozhoreli všetky škandály v cirkvi.“

Povedala to s odkazom na opakované odhaľovanie sexuálneho zneužívania detí kňazmi, ktoré v Írsku vážne poškodilo obraz rímskokatolíckej cirkvi.

Viac: Lidé přestávají věřit v Boha

Zaslal: Št august 09, 2012 10:03 am Odpovedať s citátom
Dublinský arcibiskup Dr. Diarmuid Martin, ktorý predtým varoval, že je írska katolícka cirkev v kríze, reagoval: „Katolícka cirkev nemôže jednoducho predpokladať, že viera bude automaticky prechádzať z jednej generácie na druhú.“

Z prieskumu vyplynulo intenzívne nepriateľstvo Írov voči oficiálnym cirkevným štruktúram. Štvrtina respondentov sa vyjadrila, že by boli radi, aby katolícka cirkev v Írsku už vôbec neexistovala.

Viac: Irsko rychle opouští náboženství a Republic of Ireland abandoning religion faster than almost every other country in the world

Zaslal: Št august 09, 2012 9:46 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Pre A.K. - vysvetlenie
Prirodzená vlastnosť každého zdravého človeka je sugestibilita - považovať za pravdivú akúkoľvek informáciu ak ju vysloví skutočná či domnelá autorita. Za autoritu možno považovať v detsve rodičov, učiteľov, kňazov, neskôr aj iných dôverihodných ľudí, ale aj rôzne knihy, tiež aj podvodníkov. Ten 23 ročný mládenec sa nedopustil kognitívnej chyby keď sa zbavil náboženskej viery ale uplatnil správne ďalší "boží" dar - racionálne, logické, kritické myslenie, ktoré je v prípade nábožensky veriacich ľudí potlačené vo vzťahu k prijatým "náboženským pravdám".
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne august 12, 2012 10:25 pm Odpovedať s citátom
Re: Julius Voskár
Ako je vyššie uvedené, dopustil sa chyby že napriek tomu že ako pre deklarovaného kresťana by jeho najvyššou autoritou mala byť Biblia ktorá dúfanie v človeka, inštitúciu alebo akúkoľvek inú modlu považuje za hriech, takúto nádej do stvoreného hriešneho človeka namiesto Boha vložil.

Ako sme si už spomínali, svetoznámy ateista na to raz prišiel že sa oplatí uplatňovať Sokratov princíp choď za argumentmi kam Ťa povedú a preto začal veriť.
Jeden antifašistický evanjelický farár (Wilhelm Busch) na obdobnú situáciu napísal(a):

"Ha", hovorí iný, „ja nemôžem veriť, lebo farári, farári…“ A potom sa to začne. Potom mi rozprávajú príbehy o farároch. Jeden mal aféry so ženami, druhý ušiel s pokladňou. Všade sa niečo udialo s farármi. „Tak ako mám ešte veriť?“ A potom sa začervenám až po uši, lebo sa poznám. Hoci som neušiel s pokladňou, ale keby ma ľudia spoznali, ani mňa by nebrali vážne. Veď čo možno na to povedať?! Teraz však dávajte dobrý pozor! Nikde v Biblii nie je napísané: „Uver vo svojho farára a budeš spasený!“, ale v Biblii stojí: „Uver v Pána Ježiša Krista a budeš spasený!“ Farár môže byť – viem, sú aj iní – ale keď ako-tak obstojí na svojom mieste, tak môže byť ako smerovka k Ježišovi. Smerovka plní svoj účel, aj keď stojí trošku nakrivo, alebo keď dážď trochu poškodí písmená. Stačí len, aby som mohol prečítať, kam ukazuje. Ani ja by som nepočúval takého farára, ktorý nie je smerovkou k Ježišovi, ktorý bol ukrižovaný a vstal z mŕtvych ako Syn Boží. Ešte nikdy som sa však nerozčúlil nad smerovou tabuľkou, ktorá ma správne informovala o ceste a cieli, ale jednoducho podľa nej idem cestou k cieľu.
A tento cieľ sa volá „Ježiš prišiel, zdroj milosti“. Hádam sa nechcete pred Posledný súd postaviť s obhajobou: „Pane, neprijal som Tvoju milosť a odpustenie hriechov preto, lebo farár nestál za nič“? Tak sa chcete postaviť pred Boha? Pripadá mi to tak, ako ten chlapec, ktorý hovorí: „Dobre tak tomu môjmu otcovi, že mi odmrznú ruky! Prečo mi nekúpi rukavice?“ Nie priatelia, kto tvrdí: „Neviem veriť“, nemá pravdu.
Ježiš hovorí jednu veľkolepú vetu: „Keď niekto chce plniť Božiu vôľu, rozozná, či je to učenie z Boha.“ Otázkou je, či chcem začať poslúchať aj to najmenšie, čo spoznám ako Jeho vôľu a aj to robiť!
Julius Voskár
Zaslal: Po august 13, 2012 8:39 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ten tvoj poslaný text potvrdzuje pravdivosť môjho názoru, keď autoritou by mala byť veľmi pochybná kniha - Biblilia. Skús si v nej nájsť odpoveď na otázku: " aké záruky ti ponúka, že to čo ti sľubuje splní?" Náboženstvo je veľmi neistá investícia, ale ak si nič od nej nesľubuješ, uspokojí.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So september 01, 2012 11:42 pm Odpovedať s citátom
Re:Julius Voskár
Biblia nemusí poskytovať žiadne iné záruky ako nechať svojho čitateľa pozorovať svet okolo seba a vidieť a rozhodnúť sa či to čo pozoruje dáva vo svetle toho čo je tam napísané zmysel alebo nie.
Julius Voskár
Zaslal: Ne september 02, 2012 8:27 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Je mnoho kníh, románov, povestí, učebníc, čo majú taký charakter ako má, podľa teba, Biblia. Hlavne by som zdôraznil UČEBNÍC. Avšak autorita učebnice, má podľa mňa, vyššiu hodnotu ako Biblia, ak je dobrá, jej obsah sa dá verifikovať. To sa nedá povedať o Biblii, obsahuje veľké množstvo neprávd, výmyslov, fabulácií.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: