Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Robert K. Elder: Poprava spred 150 rokov volá po odpustení

Lemmy
Zaslal: Št február 24, 2011 4:49 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6927 Bydlisko: Mám.
Dňa 26. decembra 1862 nariekalo a tancovalo na plošine šibenice tridsaťosem odsúdených dakotských Indiánov, čakajúc, že sa pod nimi otvoria padajúce dvere. Najväčšie popravisko pre hromadnú popravu v histórii Spojených štátov stálo na námestí mesta Mankato a prehýnalo sa pod ich váhou.Jediná pripomienka, že tu umrelo 38 Indiánov, je socha dakotského bojovníka a pamätná tabuľa v parku miestnej knižnice. Miesto bývalej šibenice sa dnes nazýva Park zmierenia.

Robert K. Elder: Poprava spred 150 rokov volá po odpustení
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št december 27, 2012 1:09 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6927 Bydlisko: Mám.
Indiánsky kmeň Dakotov si pripomína masovú popravu obesením

St. Paul (TASR) – Americkí Dakotovia si včera pripomenuli udalosti spred 150 rokov – z 26. decembra 1862 – keď v Minnesote popravili obesením 38 ich indiánskych predkov.

Išlo o najväčšiu masovú popravu obesením v dejinách Spojených štátov, uviedla tlačová agentúra AP. O prípad sa zaujímal aj vtedajší americký prezident Abraham Lincoln, ktorý požadoval jeho preverenie, čo znížilo počet rozsudkov smrti.

Lincoln však povolil 38 popráv vrátane dvoch mužov, ktorí boli podľa historikov obesení omylom. Popravy sa konali po šesťtýždňovej vojne Dakotov, ktorá predznamenala tri desaťročia bojov amerických Indiánov s vládou.

Niektorí Dakotovia si tieto udalosti od roku 2005 pripomínajú jazdou na koňoch, pričom v mrazivom zimnom počasí prekonajú 300 míľ (takmer 483 kilometrov).

Tohtoročná jazda sa začala 10. decembra v rezervácii Crow Creek v Južnej Dakote. Skončí sa počas dnešného dňa v meste Mankato v Minnesote, kde bude pietna spomienka. Časť jazdcov absolvovala celú cestu, niektorí sa pripájali priebežne.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.