Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

TvojOponent
Zaslal: St február 25, 2015 7:08 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1500
Krajcer vyvrátil všetky Vaše argumenty Smile

Zaslal: Št február 26, 2015 2:12 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5870 Bydlisko: Mám.
Hana Fábryová napísal(a):
Minulý rok iba katolícka cirkev dostala vyše 22 miliónov eur. S počtom 2 346 duchovných je to na hlavu 782 eur mesačne. Dosť na to, že ich dostávajú ľudia, ktorí vedome škodia časti slovenského obyvateľstva aj z peňazí samotných poškodených. Dobre vymyslené. Sami pod sebou si musíme píliť konár.

Lákavé pre nezamestnaných. Ako to je? KBS ich nechce?

Zaslal: Št február 26, 2015 10:28 pm Odpovedať s citátom
Miroslav Lettrich:
Citácia:
Zdá sa mi, že je tu tak veľa odborníkov na platy kňazov, že by Vás hneď mali v Smečku zamestnať...
Vrcholne ma irituje, keď tu ktokoľvek vypisuje bláboly o ktorých nemá ani šajnu.
Peter Reblán: viete koľko dostane začínajúci kňaz v čistom? Napíšte to. Je to však o hodne menej ako uvádzate. Že biskup má až 662? Koľko ich je na Slovensku z rých 4000 duchovných, ktorí sú platení štátom? A keď ste už taký odborník, nože mi napíšte, koľko si mesačne prilepším od milodarov od veriacich?
Aby bolo jasno: som kňazom skoro 9 rokov. Môj čistý mesačný príjem je okolo 300€ (posledná výplata 304€). Celý minulý rok som dostával okolo 290€. Žiadne peniaze na benzín roky nedostávam (a samozrejme, že auto používam aj na farské účely). Milodar za krst, pohreb, či sobáš som nedostal roky. Pokiaľ veriaci venujú milodar, tak je to takmer vždy milodar na kostol, ktorý ide do príjmov farnosti. mnoho kňazov, najmä mladších spláca auto, vôbec si nemyslím, že by sme mohli príliš vyskakovať. Neumierame od hladu, ale vonkoncom si nežijeme ako prasatá v žite. Odluke sa nebránim, ale jedine za podmienky, že dôjde k dôslednej odluke politických strán, kultúry a športu.
24. marec 2011 o 11:12 ·

Komunistka Fábryová zavádza a Vy jej to žeriete. Príspevky sa neodvíjajú od počtu kňazov, ale veriacich na základe údajov zo štatistiky (sčítanie obyvateľstva)

Zaslal: Št február 26, 2015 11:00 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Príspevky sa neodvíjajú od počtu kňazov, ale veriacich na základe údajov zo štatistiky (sčítanie obyvateľstva)

Presne naopak. Vidno, že túto problematiku vôbec nepoznáš.

Štát priamymi dotáciami prostredníctvom rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR financuje platy a odvody duchovným cirkví a poskytuje príspevok na prevádzkové náklady cirkevných ústredí (biskupských úradov).

Takže financovanie kňazov, kléru, sa neodvíja od toho, čo ľudia uvedú pri sčítaní. Údaje zo sčítania môžu, ale nemusia byť pomôckou pre ministerstvo.

Zaslal: Št február 26, 2015 11:16 pm Odpovedať s citátom
Miroslav Iliaš napísal(a):
„Vážené ministerstvo kultúry, obraciam sa na vás so žiadosťou o poskytnutie informácií ohľadom hospodárskeho zabezpečenia cirkvi a náboženských spoločností. Podľa akých rozpočtových pravidiel (smerníc, nariadení) sa určuje, koľko duchovných a iných osôb môže byť platených štátom v rámci jednotlivých registrovaných cirkví? Závisí financovanie duchovných od počtu veriacich ich registrovaných cirkví, a ak áno, ako sú počty týchto veriacich dokladované?“

Problematika financovania cirkví a náboženských spoločností štátom je upravená predovšetkým zákonom č. 218/1949 Zb. o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom v znení neskorších predpisov. V zmysle § 1 ods. 1 citovaného zákona štát poskytuje registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam ustanovenú úhradu osobných požitkov duchovných pôsobiacich ako zamestnanci cirkví a náboženských spoločností v duchovnej správe, v cirkevnej administratíve alebo v ústavoch pre výchovu duchovných, ak o to cirkev alebo náboženská spoločnosť požiada. Celkový rozsah úhrady ustanovuje zákon o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. V zmysle zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov si cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti, najmä ustanovujú svoje orgány, ustanovujú svojich duchovných a zriaďujú rehoľné a iné inštitúcie nezávisle od štátnych orgánov. V zmysle uvedených skutočností si cirkvi a náboženské spoločnosti určujú aj počet duchovných a štát má zákonnú povinnosť poskytnúť týmto duchovným platové náležitosti. Početnosť registrovaných cirkví odvodená od sčítania obyvateľstva nemá na výšku dotácií na predmetný účel žiadny vplyv.

Zaslal: Po marec 02, 2015 3:53 pm Odpovedať s citátom
Štedrejšie dotácie od štátu. Duchovným zdvihli platy

Cirkvi dostali od štátu za vlaňajšok spolu takmer o 800-tisíc eur viac než v roku 2013. Polepšila si každá cirkev, najväčšia rímskokatolícka dostala viac až o 505 411 eur, evanjelická si polepšila o 75 822 eur.

V roku 2014 sa platy duchovných valorizovali jednotnou sumou 16 eur, ich priemerný plat po zvýšení bol 512 eur.

Na Slovensku je registrovaných 18 cirkví. Peniaze zo štátnej pokladnice za rok 2013 predstavovali pre ne sumu 37 524 333 eur, o rok neskôr sa vyšplhali na 38 314 475 eur. Výška dotácií pre jednotlivé náboženstvá sa odvíja od počtu ich duchovných. Tých majú najviac rímskokatolíci 2 346, po nich nasledujú gréckokatolícki s počtom 433 a evanjelická cirkev s 359 duchovnými.

Evanjelická cirkev vypočítala, ako sa prejavilo zvýšenie platov duchovných v praxi. Nástupný plat kaplána sa zvýšil z 305,11 eura na 321,11 eura a nástupný plat farára z 337,68 eura na 353,68 eura.

Expertná komisia rezortu kultúry predložila cirkvám tri nové modely financovania, ktoré by boli schodné. Podľa Bednára zástupcovia cirkví preferujú istú modifikáciu súčasného modelu priamych štátnych dotácií podľa počtu duchovných. Ďalšou možnosťou bolo financovanie cez asignačnú daň alebo podľa počtu veriacich.

Lucia Krbatová

Zaslal: Po marec 02, 2015 10:50 pm Odpovedať s citátom
Financovanie cirkví a náboženských spoločností v SR za rok 2014

Zaslal: St marec 04, 2015 6:10 pm Odpovedať s citátom
Lemmy, a teraz porovnanie po zohľadnení inflácie.

Zaslal: Št marec 26, 2015 9:47 am Odpovedať s citátom
Štefan Surmánek napísal(a):
Otázka prijatia zákona o odluke cirkví od štátu je, okrem iného, aj dôležitou podmienkou a zároveň aj nevyhnutným dôsledkom demokratizácie spoločenských štruktúr. Dôležitosť realizácie uvedenej požiadavky vyplýva z potreby rozvoja procesu decentralizácie štátnej moci, ktorý je nevyhnutným predpokladom transformácie Slovenska na modernú občiansku spoločnosť. Prijatie a praktické naplnenie uvedenej požiadavky vedie k obmedzeniu štátnej moci a jej zásahov do tých oblastí, v ktorých je každá intervencia štátu nežiaduca a neprípustná. Z tohto dôvodu je zásada odluky cirkví od štátu dôležitou podmienkou demokratizačných premien prebiehajúcich v našej spoločnosti a javom prospešným pre všetky zainteresované strany. Zároveň je to (potvrdzuje to aj naša historická skúsenosť) jediná cesta realizácie skutočného, nielen proklamovaného rovnoprávneho a autonómneho postavenia cirkví v spoločnosti. Neznamená to účelovú izoláciu a zužovanie funkcií, ktoré cirkvi a náboženské organizácie v spoločnosti vykonávali a vykonávajú. Ako správne poznamenáva J. P. Williams: „Klásť znamienko rovnosti medzi odluku cirkví od štátu a odluku náboženstva a štátu je omylom.“ Dodajme, že v podmienkach demokratickej organizácie spoločenských vzťahov to druhé nie je a ani nemôže byť cieľom, pretože realizácia odlukového modelu neznamená potláčanie prejavov náboženskej viery, boj proti náboženstvu či programové a politicky motivované znižovanie významu cirkví a ich vytláčanie na perifériu spoločnosti. Naopak, len na základe takéhoto usporiadania vzťahov je možné oslobodiť sa od závislosti od štátnej moci a v plnej miere rozvinúť obojstranne výhodnú a pre všetkých zúčastnených prospešnú spoluprácu, zvlášť ak daná cirkev nie je odkázaná na finančnú pomoc zo strany štátu. Je to práve katolícka cirkev, ktorej v dôsledku realizácie zákona o cirkevných reštitúciách bolo už vrátené veľké množstvo hnuteľného a nehnuteľného majetku, čím sa táto organizácia stala jednou z najbohatších inštitúcií v štáte. Závislosť a odkázanosť katolíckej cirkvi na štátny rozpočet určite nie je pre túto organizáciu existenčnou záležitosťou.

(Výňatok z pripravovanej publikácie Vývoj vzťahu medzi štátom a katolíckou cirkvou na Slovensku pred a po roku 1989)

Autor PhDr. Štefan Surmánek, CSc. pôsobí na Inštitúte politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity.

V Zošitoch humanistov sú dva články, kde sa spomína Štefan Surmánek: Recenzia: Štefan Surmánek: Klerikalizácia verejného života na Slovensku (ZH č. 80) a Financovanie cirkví… (ZH č. 82).

Zaslal: Št marec 26, 2015 4:06 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 562
[quote="Lemmy"]
[url=http://www.noveslovo.sk/c/Štefan Surmánek[/url] napísal(a):
Dôležitosť realizácie uvedenej požiadavky vyplýva z potreby rozvoja procesu decentralizácie štátnej moci, ktorý je nevyhnutným predpokladom transformácie Slovenska na modernú občiansku spoločnosť. Prijatie a praktické naplnenie uvedenej požiadavky vedie k obmedzeniu štátnej moci a jej zásahov do tých oblastí, v ktorých je každá intervencia štátu nežiaduca a neprípustná.

Prečo chce niekto obmedzovať štátnu moc?
Prečo je intervencia štátu nežiadúca a neprípustná?
Zrejme niekto sám túži po moci v uvoľnenom priestore. Je obsurdné,aby v štáte boli rôzne štruktúry,riadené z cudziny,ktoré pracujú proti záujmom štátu. Každý vládca by takú opozíciu okamžite odstavil,pretože by to bolo podkopávanie jeho moci a rozvacanie štátu.
Budovať modernú spoločnosť na prastarom učení ľudí s nedokonalými poznatkami spred 2000 rokov je trocha zvláštna teória.
Zaujímalo by ma,aké právomoci by cirkvi po odluke od štátu získali.

Niektoré cirkvi prišli k svojmu zaregistrovaniu aj vďaka nedokonalosti zákonov.Sám som bol svedkom,ako sa zbierali podpisy pre novú cirkev. Nadriadený dal podpisovať svojim podriadeným hárky pre zaregistrovanie. Podriadení,aj keď väčšina boli katolíci ochotne podpisovali,aj keď nemali ani žiadne vedomosti,čo je to za cirkev.Nechceli si to rozhádzať s nadriadeným a podpis ich nič nestál. Aspoň si to neuvedomili,čo je s tým spojené. Confused
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut apríl 21, 2015 8:52 am Odpovedať s citátom
Martin Harmaňoš, politológ napísal(a):
Možnosť finančnej odluky cirkvi od štátu je, zdá sa, v nedohľadne. Začiatky vládnych diskusií na túto tému sa akosi zasekli na mŕtvom bode. Zrejme to spôsobuje právny problém uzatvorenia Vatikánskej zmluvy.

Nepochybne by túto zmluvu mali najskôr posúdiť ústavní právnici, keďže podľa ústavy sa Slovenská republika neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Treba si tiež dať urobiť právnu analýzu, či nejde určitým spôsobom o zasahovanie kánonického práva do svetského práva, aby sa prípadne dospelo k jej vypovedaniu, pretože zo strany SR je nevypovedateľná. Navyše, ako je možné, že jednej strane zo zmluvy vyplývajú len práva a druhej iba povinnosti?

Zaslal: Po máj 04, 2015 11:00 am Odpovedať s citátom
Desaťtisíce ateistov ešte neurobili právnu analýzu? Za svoje úspory? Very Happy

Zaslal: Št máj 14, 2015 12:06 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Pred nedávnom som videl časť relácie s Havranom, kde napodiv Maďarič uviedol veľmi logický argument v tejto veci. Cca: Platy duchovných sú asi 18mil.eur ročne. Prevádzka SND stojí 15mil.eur ročne. Toto prerozdelenie sa uskutočnuje na základe toho, čo pokladá spoločnosť za užitočné podporiť z verejných zdrojov.

A to musí pochopiť aj úplný vymetenec "humanisti" že spoločnosť netvoríte len vy ateisti ale aj verieci. To čo predvádzate je prejav číreho pokrytectva.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut september 01, 2015 1:59 pm Odpovedať s citátom
Nikto nesmie byť privilegovaný ani znevýhodňovaný zo strany štátnej moci. Podľa Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika zvrchovaný a právny štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo, ani ideológiu. V slobodnej spoločnosti potrebujú byť organizácie občianskej spoločnosti a cirkvi potrebujú byť slobodné a nezávislé od štátu. Navrhovaný model zvýši slobodu rozhodovania ľudí o použití prostriedkov, ktoré vytvorili vlastnou prácou, bez zvýšenia ich daňového zaťaženia. Návrh bude mať pozitívne sociálne dopady, vzhľadom na zvýšenie prostriedkov na obnovu národných kultúrnych pamiatok.

Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu

Zaslal: So september 05, 2015 1:15 pm Odpovedať s citátom
Kto bude platiť príspevky za nezamestnaných a dôchodcov, keďže tí neplatia dane?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 16 z 18
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: