Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

Lemmy
Zaslal: Št február 24, 2011 1:58 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5850 Bydlisko: Mám.
Vláda dnes začala diskusiu o financovaní cirkví a náboženských spoločností. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností na hrade Červený Kameň pri Častej v Pezinskom okrese to vyhlásil minister kultúry Daniel Krajcer.

To, ako bude financovanie cirkví po novom vyzerať, dnes ešte nie je jasné. Rezort kultúry zriadi expertnú skupinu, ktorá sa bude touto témou zaoberať.

Webnoviny

Zaslal: Št február 24, 2011 2:06 pm Odpovedať s citátom
Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský pripomenul, že rímskokatolícka cirkev už niekoľko rokov študuje túto problematiku aj jednotlivé modely financovania, pričom má na to zriadenú osobitnú komisiu. Za neprijateľné považuje zavedenie povinnej cirkevnej dane.

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik deklaroval, že sa nebránia diskusii na úrovni pracovných odborných skupín, keďže nejde o politickú tému.

Otvorenie tejto diskusie privítal tiež čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner. „Kvitujem to, že vznikne expertná skupina, kde budeme riešiť financovanie cirkví, pretože malé cirkvi by mali veľké problémy pri prežití, keby sa odlúčili od štátnej pomoci,“ konštatoval.

TASR

Naposledy upravil Lemmy dňa Ne február 27, 2011 1:19 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Št február 24, 2011 7:13 pm Odpovedať s citátom
Teraz, pred chvíľou, spomenuli v televíznych správach na Markíze stránku na sociálnej sieti Facebook: Pri sčítaní ľudu 2011 označím „bez vyznania“ alebo „iné“

Naposledy upravil Lemmy dňa Št február 24, 2011 10:02 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št február 24, 2011 7:16 pm Odpovedať s citátom
Mohli spomenúť aj stránku Bez vyznania. Wink

Doplnené: Stránka Bez vyznania.sk bola síce zrušená, ale je záznam v archíve na stránke Bezvyznania.Humanisti.sk.

Naposledy upravil Lemmy dňa Po september 23, 2013 8:21 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Št február 24, 2011 9:55 pm Odpovedať s citátom

Záznam z televíznych novín sa už nachádza v archíve: TV Markíza

A ak chcete vidieť hneď tú časť správ, kde sa to spomína, kliknite nižšie na:

#4 Cirkvám hrozia zmeny
Lemmy
Zaslal: Pi február 25, 2011 9:57 am Odpovedať s citátom
Otázke č. 23 zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011, ktorá skúma náboženské vyznanie, sa venuje aj predseda Spoločnosti Prometheus, Roman Hradecký, v článku Celú svetonázorovú skupinu štát znevýhodňuje.
Roman Hradecký napísal(a):
Občania bez náboženského vyznania sa nájdu až na 19. mieste, na pravom spodnom okraji tejto rubriky. Napriek tomu, že predstavujú druhú najpočetnejšiu svetonázorovú skupinu. Pritom nejde o obyvateľov „bez vyznania“. Ich vyznanie, osobné presvedčenie má iný charakter ako náboženský. V roku 2001 sa k nemu hlásilo 697 308 osôb, teda 12,96 percenta obyvateľov Slovenska.

Zaslal: Pi február 25, 2011 12:10 pm Odpovedať s citátom
Denník Pravda uverejnil v rubrike Analýzy a postrehy aj názor Rastislava Škodu.
Rastislav Škoda napísal(a):
Považujem otázku o náboženstve za vtieravú a narušujúcu moje súkromie; prinajmenšom vyžaduje formálne „Ak dovolíte“, a odpoveď je podľa okolností – tentoraz hlasné Áno. Áno, rád poviem pri májovom sčítaní obyvateľov, že som bez náboženského vyznania. Toto je zriedkavá príležitosť, kedy má význam povedať, že aj na Slovensku existujú ostrovy spoločnosti bez náboženského vyznania; kedy má význam presviedčať priateľa…

Zaslal: Pi február 25, 2011 6:07 pm Odpovedať s citátom
Ľudmila Ivančíková, Štatistický úrad SR napísal(a):
Údaje zo sčítania o náboženskom vyznaní sú relevantným podkladom napríklad pri poskytovaní priamych dotácií štátu na platy duchovných, pri financovaní cirkevných škôl a pod.

Zaslal: Po marec 07, 2011 9:23 am Odpovedať s citátom
Odluka je otázkou princípu

Oľga Pietruchová napísal(a):
Viac ako dve desaťročia po nežnej revolúcii sa začína diskutovať o poslednej z nesplnených požiadaviek novembra; odluke štátu a cirkvi.

S odstupom času je zjavné, že najmenší záujem na nej majú tí, ktorí vtedy po odluke volali.

(Diskusia o odluke) …zostane len v deklaratórnej a pre cirkev neškodnej rovine. Spôsob financovania cirkví a náboženských spoločností na Slovensku má totiž riešiť komisia odborníkov, vytvorená hlavne zo zástupcov samotných cirkví. Aký (ne)záujem na zmene súčasného stavu bude mať komisia, ktorej členovia sú v jasnom konflikte záujmov, sa dá vopred predvídať.

Principiálnou otázkou zostáva, nakoľko – a či vôbec – je takáto výsostná pozícia cirkví oprávnená v sekulárnej krajine, ktorá má nezávislosť od ideológie alebo náboženstva zakotvené priamo v ústave.

…adresný príspevok (by) ukázal, kde sú priority ľudí, ktoré farnosti, respektíve farári majú ich dôveru, a ktoré témy sú pre ľudí dôležité. Cirkvi samotnej by takáto sebareflexia len a len prospela.

Zaslal: Po marec 07, 2011 9:50 am Odpovedať s citátom
Cirkvám vyhovuje načierať hlbšie do štátnej kasy

Cirkvi si zvykli prijímať čoraz viac peňazí od štátu, lebo im to vyhovuje, zároveň ich to však uspáva, tvrdí sociológ Ján Bunčák z Univerzity Komenského v Bratislave.
Vladimír Jancura napísal(a):
Cirkvi unisono tvrdia, že to nestačí a že na svoju činnosť potrebujú ďalšie peniaze. Bez štátnych dotácií by vraj nemohli existovať. Urobili ste viac výskumov na túto tému , prípadne ste boli ich odborným garantom. Čo z nich vyplynulo? Vie vôbec laická verejnosť o zložitostiach financovania cirkví?

Ján Bunčák napísal(a):
Samozrejme, že nie. Ľudia si spravidla neuvedomujú ani celú šírku finančného napojenia cirkví na štát, veď nejde len o platy duchovných a dotovanie prevádzky cirkevných ústredí. Štát poskytuje každoročne významné sumy na údržbu cirkevných objektov, financuje rôzne cirkevné zariadenia, poskytuje nenávratné dotácie cirkevným charitatívnym a iným organizáciám. Nehovoriac o cirkevných zamestnancoch v štátnych inštitúciách, odmenách pre katechétov vyučujúcich náboženstvo v štátnych školách alebo o financovaní teologických fakúlt.

Vladimír Jancura napísal(a):
Summa summarum je to zrejme viac, ako dostáva od štátu slovenská veda vrátane univerzitného výskumu?.

Ján Bunčák napísal(a):
Práve to by bolo zaujímavé porovnať, ale kto vám poskytne kompletné relevantné údaje za cirkvi?

Aj keď nemenoval, z môjho pohľadu to správne vystihol o Náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia:
Ján Bunčák napísal(a):
Lebo ľudia vidia, že pohodlnosť vedie k letargii, cirkev vrátané jej hierarchie to uspáva. Priveľmi sa totiž spolieha na automatizmus poskytovania štátnych dotácií či dokonca ich rastu. Cirkevníci sa nemusia namáhať, ak chcete, obetovať, aktívne sa podieľať na živote svojej cirkvi, a teda i na financovaní jej aktivít. Ak sa niekto nenamáha, nepodieľa, stráca vedomie celku, necíti zaň spoluzodpovednosť. A cirkev ako celok pozvoľna stráca vplyv na spoločnosť. Vieme, že niektoré na Slovensku registrované cirkvi odmietajú štátny príspevok na svoju činnosť a, hľa, akí sú ich príslušníci aktívni. A nielen vo svojich chrámoch, ale aj na ulici.

Celý rozhovor je uverejnený v denníku Pravda.

Zaslal: Ut marec 15, 2011 5:01 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
Priatelia,
pre lepšiu koordináciu kampane „Bez vyznania“ zostavujeme zoznam kontaktov na ľudí, ktorí sú ochotní podporovať našu kampaň (roznášanie letákov, vylepovanie plagátov, písanie článkov do novín atď.). Ak chcete kampaň podporiť, prosím napíšte nám kontaktnú e-mailovú adresu, miesto kde môžete pomôcť a formu akou môžete pomôcť na e-mail bezvyznania@gmail.com. Vopred ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut marec 15, 2011 5:55 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
xsova napísal(a):
Priatelia,
pre lepšiu koordináciu kampane „Bez vyznania“ zostavujeme zoznam kontaktov na ľudí, ktorí sú ochotní podporovať našu kampaň (roznášanie letákov, vylepovanie plagátov, písanie článkov do novín atď.). Ak chcete kampaň podporiť, prosím napíšte nám kontaktnú e-mailovú adresu, miesto kde môžete pomôcť a formu akou môžete pomôcť na e-mail bezvyznania@gmail.com. Vopred ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.

Ja by som sa chcel opýtať že keď nejaký človek vyznáva evolučnú teóriu tak či sa tiež môže prihlásiť ako "bez vyznania". Ďakujem.
Julius Voskár
Zaslal: St marec 16, 2011 6:49 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 152
Môžeš, dávam ti rozhrešenie aj pre tento tvoj hriech, len ho musíš oľutovať.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št marec 17, 2011 2:50 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Julius Voskár napísal(a):
Môžeš, dávam ti rozhrešenie aj pre tento tvoj hriech, len ho musíš oľutovať.

Ja samozrejme evolučnú teóriu nepovažujem za natoľko preukázanú aby som ju vyznával (a tak ani nemám čo oľutovať), ale z kontextu správ na tomto portáli píšucich sekulárnych humanistov sa dá domnievať že oni áno; a potom by ma najmä zaujímalo ako sa vysporiadavajú s rozporom že sa považujú na jednej strane byť "bez vyznania" a napriek tomu evolučnú teóriu evidentne vyznávajú, hoci podľa môjho osobného presvedčenia sa jedná o tzv. paleovedu (t.j. paleovednú disciplínu kt. sa zaoberá javmi a dejmi kt. sa odohrali v dávnej minulosti, možno skúmať len ich výsledky alebo dôsledky a tvrdenia plynúce z následnej dedukcie sa nedajú empiricky overiť v čase plynúcom dozadu a preto sa v zásade prijímajú len vierou). Pre akceptovanie evolučnej teórie ako preukázanej skutočnosti neexistujú spoľahlivé dôkazy, a tak jej vyznávanie do značnej miery možno považovať len za nábožensky založenú vieru, čoho dôkazom je aj samotný apel Dawkinsa:
Richard Dawkins (v preklade zo Zošitov humanistov napísal(a):
„Ak stretnete niekoho, kto o sebe hovorí, že neverí na evolúciu, môžete o ňom s istotou povedať, že je nevedomec, hlupák alebo blázon (možno aj klamár, ale túto možnosť radšej neberiem do úvahy)” (pozn.-zvýraznenie: zošity humanistov)
Preto sa mi javí deklarácia stavu "bez vyznania" ako v priamom rozpore s vierou ( t.j. vyznaním) ktorú požaduje od svojich stúpencov, resp. stúpencov evolučnej teórie napr. aj taký Dawkins ku ktorému sa mnohí sekulárni ateisti hlásia, čoho dôkazom je aj uvedenie odkazu na jeho web stránku na portáli humanisti.sk.
Watson, D.M.S. (Adaptation, Nature 124:233, 1929) napísal(a):
Evolúcia [je] všeobecne prijímaná teória nie preto že by bola dokázaná logicky koherentne pravdivými dôkazmi, ale pretože za jedinú alternatívu je považované špeciálne stvorenie, ktorému je ťažko uveriť.

Podľa môjho osobného názoru deklarácia stavu "Bez vyznania" nie je celkom úprimná a už vôbec nie odrážajúca skutočnosť, pretože v zmysle Dawkinsovho výroku vyznávanie evolučnej teórie je v sekulárnom humanizme absolútne nutné, ak by sa len človek nechcel považovať za citujem "nevedomca, hlupáka alebo blázna ([a]možno aj klamára)".
To by ma vlastne tiež zaujímalo, že ak sa teda človek prihlási k stavu "bez vyznania" či tak neriskuje že v zmysle Dawkinsovho výroku bude tak vlastne automaticky zaradený aj do tejto Dawkinsom popísanej skupiny "nevedomcov, hlupákov alebo bláznov ([a]možno aj klamárov)", lebo ak by bol človek naozaj v skutočnosti "bez vyznania" potom by vlastne o sebe zároveň prehlasoval že je niekým "kto o sebe hovorí, že neverí [ani] na evolúciu". Na druhej strane sa zdá byť absolútnym nezmyslom o sebe tvrdiť že človek sám seba považuje bez vyznania keď vyznáva evolučnú teóriu ako náboženskú ideológiu vytvorenú ako pokus odpovedať na otázku odkiaľ sa vzal človek.
Julius Voskár
Zaslal: Št marec 17, 2011 9:08 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 152
A.K. pýtam sa ťa, čo považuješ za náboženskú vieru, či náhodou nie aj to, že verím šoférovi MHD, že ma odvezie na zvolenú zástavku?

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 18
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: