Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

Lemmy
Zaslal: Ut apríl 19, 2011 11:31 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7343 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Lemmy napísal(a):
Avšak, ak si nespokojný so zákonmi, tak sa sťažuj na správnom mieste, v NR SR. Môžeš osloviť poslancov, a upozorniť ich na to, že si nespokojný so znením zákona, prípadne s vypracovanými Opatreniami, ktoré sa týkajú spomínaného zákona.
Ja dané pojmy naozaj považujem za zmätočné, lebo mylne škatuľkujú ľudí… Chcel by som sa spýtať že či sami iniciátori kampane "bez vyznania" sa napriek ich počiatočnému napádaniu tejto otázky o náboženskej príslušnosti na sťažnosť v NR SR nechystajú…

Samozrejme, že na rozdiel od teba, sú humanisti aktívni. Čiže humanisti podnikajú určité kroky. Napríklad 14. apríla 2011 sa v Prešove, v priestoroch RO Slovenského Syndikátu Novinárov, Hlavná 122, uskutočnila tlačová beseda predstaviteľov Spoločnosti Prometheus na tému: Sčítanie či zneužitie? Alebo zneužitie sčítania? K otázke č. 23 Náboženské vyznanie, v sčítaní 2011.

Nič ti nebráni, aby si aj ty bol podobne aktívny, a vyjasnil si zmätočné pojmy, najlepšie priamo s poslancami NR SR.

Humanistov poslanci odbijú (ako je zvykom), ale teba, dogmatického kresťana, iste vypočujú. Potom sem prines informáciu, ako si pochodil.

Humanisti sa môžu ozývať, písať žiadosti, ale zvyčajne sú nevypočuté. Pre pochopenie, aké zamietavé odpovede humanisti dostávajú, si prečítaj napríklad článok List prezidentovi SR z 18. januára 2010 alebo Povinné náboženstvo alebo Etika porušujú základné ľudské práva a diskriminujú. Čiže môžu sa humanisti snažiť, keď sú odmietaní. Tak som veľmi zvedavý, ako ty pochodíš.

Zaslal: St apríl 20, 2011 8:38 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Citácia:
V tom sčítaní ide zo strany humanistov aj o to, aby sa cirkevníci nepriživovali na štátnom rozpočte viac ako 37. milionmi € a ich potreby si financovali sami.
Toto je riešenie na vašu otázku :
Citácia:
1. Ja si tiež myslím že priame financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu zavedené ateistami po februári 1948 by bolo načim skončiť a nahradiť ho nejakou nepriamou projektovo-orientovanou formou. Organizátori kampane však žiadnu nepredložili, čo nie je veľmi konštruktívne a z čoho sa vytvára dojem že nemajú naporádzi nijaké alternatívne riešenie.

Odovzdať 2% z daní, je individuálnym rozhodnutím občana ktorej, podľa zákona registrovanej skupine, ich poskytne, môže to byť cirkev, aj ateistická organizácia. Máte dobrý postreh a v tomto prípade aj pravdu, ale priame dotácie Spolčnosť Prometheus od štátu nedostáva. Voči cirkvám je diskriminovaná.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St apríl 20, 2011 10:29 am Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Ja si tiež myslím že priame financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu zavedené ateistami po februári 1948 by bolo načim skončiť a nahradiť ho nejakou nepriamou projektovo-orientovanou formou. Organizátori kampane však žiadnu nepredložili, čo nie je veľmi konštruktívne a z čoho sa vytvára dojem že nemajú naporádzi nijaké alternatívne riešenie.

Načo píšeš nezrozumiteľné taľafatky ako táto skladačka slov „nejakou nepriamou projektovo-orientovanou formou“, keď veľmi dobre vieš, že riešenie tu je už dávno, len je vytrvalo ignorované zo strany klerikov. Nazýva sa Odluka cirkví od štátu.

A humanisti už ponúkli celý rad návrhov, žiaľ, kvôli vytrvalej ignorancii zo strany klerikov ani politici nemajú odvahu pustiť sa do skutočnej odluky, čiže do ozajstného riešenia.

Napríklad, jeden z návrhov podal Peter Prusák v knihe Odluka cirkvi od štátu, ISBN 80-968938-2-3, vydavateľ Juraj Masár – AMA, 2003. Uvedomuješ si, že už je rok 2011? Dodnes „vďaka“ usilovnosti klerikov, cirkevníkov, v tesnej spolupráci s politikmi, sa nepodarilo naplniť smelé požiadavky z Novembra 1989.
Eduard Chmelár napísal(a):
Občianske hnutie Verejnosť proti násiliu a Koordinačný výbor slovenských vysokoškolákov zverejnili 25. novembra 1989 programové vyhlásenie, ktoré je z historického pohľadu základným revolučným dokumentom. Má dvanásť bodov a väčšinu z nich sa podarilo presadiť v prvých mesiacoch nového režimu. Môžeme síce polemizovať o tom, do akej miery je u nás zaručená nestrannosť súdov, právo na zdravé životné prostredie, rovnaké šance pre všetkých, môžeme sa pýtať, či sú u nás zrovnoprávnené všetky formy vlastníctva (teda aj štátneho) a prečo si novinári nemôžu voliť vedenie redakcií, ale v každej z týchto oblastí sa dosiahol určitý pokrok. Iba jedna požiadavka, v dokumente označená pod číslom sedem ostala dodnes nedotknutá: „Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.

Zaslal: St apríl 20, 2011 9:44 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Humanisti sa môžu ozývať, písať žiadosti, ale zvyčajne sú nevypočuté. Pre pochopenie, aké zamietavé odpovede humanisti dostávajú, si prečítaj napríklad článok List prezidentovi SR z 18. januára 2010 alebo Povinné náboženstvo alebo Etika porušujú základné ľudské práva a diskriminujú. Čiže môžu sa humanisti snažiť, keď sú odmietaní. Tak som veľmi zvedavý, ako ty pochodíš.

Zošity humanistov napísal(a):
Opakujem, je nás okolo 20 % (v roku 2001 to bolo 16,5 %), to je dobre vyše jedného milióna a podľa známeho historika prof. Milana Ďuricu náš počet rastie.....
Zato, že som sa opovážil napísať tento list, dovoľte mi, vážený pán prezident, neskromnú prosbu, aby ste ma na budúci rok pozvali na novoročné stretnutie náboženských a svetonázorových spoločností ako jedného za slovenských ateistov.
Rastislav Škoda

Ja proti tomu nič nemám aby prezident pozýval pána R.Škodu, ale oháňanie sa 20% mi pripadá naozaj presne to čo ateisti vytýkajú katolíkom, a to navyše napr. xsova uviedla že tieto údaje ateisti zverejňujú len pre informačné účely a nikdy sa neznížia tak ako RKC aby na nich zakladali akékoľvek svoje požiadavky. Podľa toho čo človek vyššie číta by mali potom organizátori kampane "bez vyznania" uviesť že svojim hlasom ľudia vlastne zároveň hlasujú za spoločnosť Prometeus a p. Škodu ako svojho predstaviteľa, lebo inak sa stane samozvancom ktorý si uzurpuje právo zastupovať ich názory bez toho aby ho vôbec ako svojho zástupcu mali možnosť slobodne voliť.
Lemmy
Zaslal: St apríl 20, 2011 9:57 pm Odpovedať s citátom
To bol príklad, na ktorom som ti doložil, že sa mýliš vo vete:

„Organizátori kampane však žiadnu nepredložili, čo nie je veľmi konštruktívne a z čoho sa vytvára dojem že nemajú naporádzi nijaké alternatívne riešenie.“

Teraz je mi jasné, že nemáš o tom žiaden prehľad, a len si si vymýšľal, že nepredložili… lebo predložili, a na príklade som len ukázal, že sú ignorovaní, hoci majú návrhy, aj ich predkladajú. Mohol som aj iné príklady uviesť, nebazíroval som na tom, aby som vyhľadával vhodnejšie príklady. Mne to však vraví toľko, že nemáš o tom žiadnu vedomosť. To, čo si napísal, je tvoja vlastná fantázia.

Záver: Návrhy sú, a sú konštruktívne. Máš chybný dojem, že nemajú nijaké riešenie.

Jednoducho, čosi si napísal na základe nevedomosti. Chcel som ti pomôcť na príklade, že nemáš informácie, a preto máš chybné dojmy.

Zaslal: St apríl 20, 2011 10:21 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Julius Voskár napísal(a):
V tom sčítaní ide zo strany humanistov aj o to, aby sa cirkevníci nepriživovali na štátnom rozpočte viac ako 37. milionmi € a ich potreby si financovali sami.
Aj keď vo všeobecnosti možno s požiadavkou odluky cirkvi od štátu súhlasiť, predsa len takéto prezentovanie štátneho rozpočtu je veľmi zavádzajúce cynické zovšeobecnenie. Ateisti do tejto sumy o.i. zahrnuli Slovenskú katolícku charitu, Diakoniu Evanjelickej cirkvi a. v., Ústredie diakonie Reformovanej kresťanskej cirkvi. V náplni týchto charít je napr.
Citácia:
Spoluprácou SED Svetlo, Evanjelickej diakonie a Ministerstva školstva SR sa tak podarilo založiť školu pre hluchoslepé deti v Červenici, ktorá je prvou a jedinou školou svojho druhu na Slovensku.

Škola sídli v Červenici v budove, ktorá bola v rámci reštitúcie vrátená CZ Opiná. Využitie budovy na vzdelávanie hluchoslepých detí si vyžadovalo jej rekonštrukciu a prestavbu

Dnes Evanjelická špeciálna základná škola internátna pre hluchoslepé deti poskytuje výchovu a vzdelávanie hluchoslepým deťom, ktoré majú súčasne postihnutý zrak a sluch, ku čomu sa môže pridružiť aj telesné, mentálne či iné postihnutie. Toto kombinované poškodenie zanecháva ťažké následky na celkovom vývine dieťaťa. Hluchoslepé deti patria do kategórie najťažšie postihnutých a v minulosti boli považované za nevzdelávateľné.

Chcel by som sa opýtať či hluchoslepé deti tiež povyžujete za cirkevníkov ktorí by si mali svoje potreby financovať sami a či svojou kampaňou navrhujete zrušiť túto školu.
Julius Voskár
Zaslal: Št apríl 21, 2011 4:28 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Tá charita dostane cca 10%, ostatok zhltnú "darmožráči". Socializmus nepotreboval charitu!!!!
Lemmy
Zaslal: Po január 09, 2012 10:02 pm Odpovedať s citátom
V Česku kvôli cirkevníkom aj vláda môže padnúť.

Cirkevné vydieranie

Josef Kopecký, iDNES.cz napísal(a):
Ministrom za Veci verejné hrozí vyhadzov z vlády, keď budú proti cirkevným reštitúciám. Premiér Petr Nečas to VV povedal pri koaličnom rokovaní.

Predseda strany Veci Verejné Radek John napísal(a):
Dostali sme ultimátum. Ak naši ministri nepodporia cirkevné reštitúcie, tak padne vláda.

Zaslal: St január 11, 2012 8:23 pm Odpovedať s citátom
Česká vláda prežila, VV nakoniec cirkevné reštitúcie podporili

Podľa zdroja Aktuálně.cz z vlády bol zákon prijatý jednohlasne.

Zaslal: Št január 12, 2012 1:55 pm Odpovedať s citátom
Politici si cirkvi obchádzajú a zmenu financovania nechcú
Radovan Krčmárik napísal(a):
Táto vláda už nezmení financovanie cirkví. Aj keď otvorenie diskusie na túto tému mala v programovom vyhlásení. O stanovenie jasných pravidiel financovania nemajú záujem politici ani cirkvi.

Zaslal: Št január 12, 2012 1:59 pm Odpovedať s citátom
Sociológ Miroslav Tížik to pomenoval presne.
Miroslav Tížik napísal(a):
Bez súhlasu katolíckej cirkvi tu nič neprejde, pretože platí Vatikánska zmluva. A na to, aby nejaký model financovania prešiel, by pre katolícku cirkev musel byť výhodnejší ako ten súčasný.

Zaslal: Po január 16, 2012 9:23 am Odpovedať s citátom
Pisateľ s prezývkou „vver“ napísal(a):
Narodili sme sa v kresťanskom svete, zomrieme v moslimskom?

Prišiel mi email, oznámenie. Pozrel som si ho … a veru som sa pozrel aj na video, ktoré mi ten email odporúčal. To video nie je len o demografii, či meniacom sa svete. Fakty v ňom uvedené sú logické a pochopiteľné.
Momentálne je v rámci EU pôrodnosť najnižšia v Španielsku. Gréci majú pôrodnosť len 1,3 dieťaťa na rodičovský pár. Neistota, kríza … Nie je v tom videu uvedené, koľko z detí narodených v Grécku, či Španielsku sú moslimovia. Ale sú tam uvedené iné krajiny. Ak aj Vás zaujímajú i takéto otázky, nájdite si minútku, aby ste spoznali jeden názor. Video som v rýchlosti umiestnil na moju weblokalitu tu, keď Googlu poskytuje veľké možnosti.

Krátka odpoveď k zvýraznenému textu: Ouch

Jednoznačne sa opäť potvrdzuje význam kampane Prosím, nedávajte mi nálepku!
Britská humanistická asociácia napísal(a):
Cieľom kampane je upozorniť verejnosť na pochybný jav v spoločnosti, že už u malých detí sa stretávame s označením „katolík“, „moslim“, „evanjelik“, „hinduista“, a rôzne inak.

Zaslal: Ut január 24, 2012 10:57 am Odpovedať s citátom
Nesúhlasím s názorom z nadpisu článku Jehovisté v restitucích nic nedostanou. O peníze se připravili sami.

Nepripravili sa sami!

Je to politický humus, keď oni nežiadajú štát o príspevok na platy duchovných, tak nebudú ani odškodnení.

Za nacizmu čelili tvrdej perzekúcii, v koncentračných táboroch boli označovaní fialovými trojuholníkmi.

Jehovistov o odškodnenie pripravili pokryteckí politici, ktorí sa rozhodli, že budú odškodňovať tých, ktorí sa doposiaľ priživovali na príjmoch od štátu (peňazí od daňových poplatníkov).

Politici občanom odkazujú: Neodškodníme ich, lebo jehovisti nie sú príživníci.

Zaslal: Ut január 31, 2012 2:25 am Odpovedať s citátom
MK SR: V prípade financovania cirkví navrhuje asignačný model

Bratislava, 30. januára (TASR) – Ministerstvo kultúry navrhuje, aby sa v budúcnosti financovali cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku prostredníctvom asignačného modelu. Vďaka nemu sa fyzické osoby rozhodnú, komu poukážu jedno percento zo základu dane. V roku 2010 to predstavovalo 77 miliónov eur.

Toľko zo správy. Uvádza sa rok 2010. Teraz je rok 2012. Všimnite si, ako horkoťažko sa ministerstvo dopracuje k tomu, aby vedelo v roku 2013, že koľko daňovníci zaplatili v roku 2011. V roku 2009 to bolo 37 191 961 eur. Pozrite si tabuľku výdavkov na stránke Bez vyznania.

Zaslal: Ut január 31, 2012 2:36 am Odpovedať s citátom
Vo Webnovinách sa aj píše:
Citácia:
Súčasný model financovania cirkvám nevyhovuje…

Pretože sú financovaní podobne ako štátni lekári. Rozdiel je v tom, že lekári dokážu aj štrajkovať. Cirkevníci však majú onakvejšie finesy. Evil or Very Mad

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 18
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: