Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

Lemmy
Zaslal: Št jún 05, 2014 9:23 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7164 Bydlisko: Mám.
To je návrh. Počítam, že návrhov bude viac. Dôležité je však najprv referendum. Ja som za samostatné a nezávislé hospodárske a finančné zabezpečenie registrovaných cirkví a náboženských spoločností v Slovenskej republike, pretože cirkvi potrebujú byť slobodné a nezávislé od štátu.

Zaslal: Pi jún 06, 2014 9:29 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Lemmy napísal(a):
To je návrh. Počítam, že návrhov bude viac. Dôležité je však najprv referendum. Ja som za samostatné a nezávislé hospodárske a finančné zabezpečenie registrovaných cirkví a náboženských spoločností v Slovenskej republike, pretože cirkvi potrebujú byť slobodné a nezávislé od štátu.

Logika veci a zdravý rozum hovorí, že najpr je návrh a až potom je referendum. Lebo takto môžeš vyhlásiť referendum o dĺžke uhoriek v Tescu a navrhneš zákon o povinnej kastrácii pestovateľov uhoriek.
Návrh, ktorý som citoval, je popretím odluky - vracia spoločnosť pred rok 1989, kedy si štát uzurpoval ovplyvňovať veci verejné a obmedziť nakladanie cirkvi s jej vlastným majetkom.
Tým, že si sa od toho návrhu nedištancoval, odhalil si, že Ti nejde o odluku, ale o poškodzovanie vecí cirkevných za každú cenu, aj za cenu zrušenia úrovne odluky, aká teraz je.

Zaslal: Pi jún 06, 2014 10:33 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Logika veci a zdravý rozum hovorí, že najpr je návrh a až potom je referendum.
Táraš. NOVA podala návrh, ktorý nesmeruje k referendu, ale k poslancom NR SR. A ja hovorím o tom, že dôležité je najprv referendum.

Zaslal: So jún 07, 2014 7:25 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):
Logika veci a zdravý rozum hovorí, že najpr je návrh a až potom je referendum.
Táraš. NOVA podala návrh, ktorý nesmeruje k referendu, ale k poslancom NR SR. A ja hovorím o tom, že dôležité je najprv referendum.

Referend už bolo ajajáááj...

Zaslal: So jún 14, 2014 9:45 am Odpovedať s citátom
Čistejšie riešenie

Cirkvi na Slovensku, najmä tie väčšie, sú chudobné.

Vraj veľmi chudobné… Teda ony to o sebe tvrdia vždy, keď sa začne debatovať o jednej z hlavných požiadaviek novembrových námestí pred štvrťstoročím: o odluke cirkvi od štátu. Koľko elaborátov sa na túto tému vypracovalo, koľko odborných konferencií sa zorganizovalo, koľko bolo verejných predsavzatí, prísľubov… A všetko ostalo po starom.

Odluka od štátu by totiž v prvom rade znamenala odluku cirkví od štátnej kasy. A tam sa zaraz každá diskusia končí. Veď len rímskokatolícka cirkev by ročne prišla o vyše 21 miliónov eur. Vo väčšine európskych krajín nie sú cirkvi napojené na štátny rozpočet a funguje to. Cirkevná daň by bola aj u nás omnoho spravodlivejším a čistejším riešením, lebo každý veriaci by platil tomu svojmu duchovnému spoločenstvu.

Cirkevníci by mohli požiadať o jednorazové dotácie na konkrétny cieľ (napr. na opravu historickej pamiatky či pre zdravotnícke a školské zariadenie). Akurát by sa museli naučiť lepšie gazdovať so svojím majetkom. Veď okrem kostolov a rozsiahlych, zväčša prenajatých pozemkov, tá najbohatšia cirkev vlastní aj stovky rozličných budov.

Iste by sa dali intenzívnejšie využiť v cestovnom ruchu. Turistom by poskytovali služby a miestnym ľuďom prácu. Keď koptskí mnísi uprostred egyptskej púšte vedia v Kláštore sv. Pavla Pustovníka ponúknuť skromný nocľah a predávať chladené pivo, prečo by čosi, na vyššej úrovni, nezvládli aj naši cirkevníci. Ani netreba ísť na Saharu, veľa príkladov nájdu v susednom Rakúsku. To by sa však museli trocha rozhýbať. Ale načo by to dnes robili, keď ich automaticky dotuje štát, teda my všetci.

Martin Krno, Pravda

Zaslal: Po jún 16, 2014 1:10 pm Odpovedať s citátom
Aká je cirkevná politika? Tajiť, zatajiť, mlčať, nepovedať pravdu!

Nehnuteľnosti vo vlastníctve: Súhlas so zverejnením neposkytli: Apoštolská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Cirkev československá husitská, Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Evanjelická cirkev metodistická, Kresťanské zbory, Ústredný zväz židovských náboženských obcí, Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia.

To, koľko z takmer 10-tisíc nehnuteľností patrí každej cirkvi, Bednár spresniť nemohol. Niektoré totiž nedali súhlas so zverejnením týchto údajov, medzi nimi je Evanjelická cirkev či Ústredný zväz židovských náboženských obcí.

Lucia Krbatová, Pravda

Zaslal: St jún 18, 2014 4:52 pm Odpovedať s citátom
Absurdnosti

Vplyv cirkvi u nás neprestajne rastie.

Ak niekto o tom náhodou pochybuje, tu je len malý výpočet z toho, čo sa tejto inštitúcii podarilo presadiť v štáte, ktorý sa podľa ústavy neviaže na nijakú ideológiu či náboženstvo: Vatikánska zmluva, neschválenie sexuálnej výchovy v školách či najnovšie podpísanie ústavného zákona o ochrane rodiny.

Marián Repa, Pravda

Zaslal: St júl 02, 2014 12:04 pm Odpovedať s citátom
Najvyšší čas

Bohuš Papranec napísal(a):
To, že sa má znižovať normatív na žiakov neštátnych škôl, je úplne v poriadku. Zistenie, že sa to však netýka cirkevných škôl, u mnohých vyvoláva nielen emotívnu reakciu, ale aj racionálnu otázku: Prečo?

Dôvodom na túto výnimku má byť Vatikánska zmluva, ktorá je vraj nadradená našej legislatíve a v tom prípade je vraj nevypovedateľná.

Ako viem, v hierarchii nášho právneho systému je najvyššie postavená Ústava SR. Ako je teda možné, že nie je možné vypovedať Vatikánsku zmluvu, ktorá je spätá s katolíckou cirkvou a je v hrubom rozpore s vyhlásením našej ústavy. V nej sa totiž hneď v úvode Prvej hlavy, článku 1 vyhlasuje, že náš právny štát sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Ak je teda Vatikánska zmluva nadradená nad našou legislatívou, tak tu niečo nie je zdravé. Neverím, že taká zmluva sa nedá vypovedať. Určite máme dosť fundovaných ľudí, ktorí dokážu túto tému uviesť do naozaj právneho stavu. Bolo by už načase o tejto problematike nielen konštatovať, prípadne polemizovať, ale hlavne nekompromisne konať. Nie je predsa nič také, čo by nebolo možné zmeniť.

Zaslal: Št júl 17, 2014 1:18 pm Odpovedať s citátom
Patrik Gallo napísal(a):
Nedávne sčítanie majetku cirkví ministerstvom kultúry malo za úlohu zistiť, či by boli schopné sa samy uživiť. Rezort odhalil, že všetky cirkvi spolu majú vo vlastníctve približne 10-tisíc budov a 120-tisíc hektárov rôznych pozemkov.

Zaslal: Ut júl 22, 2014 9:54 pm Odpovedať s citátom
Spor cirkev verzus ženy

Zuzana Olexová napísal(a):
Kresťanskí aktivisti po kampani zameranej na obmedzovanie reprodukčných práv žien začali spochybňovať aj gender agendu.

Javí sa to tak, akoby nastal spor katolícka cirkev verzus ženy. Namieste je potom otázka, či je v poriadku financovanie tejto cirkvi z daní občanov Slovenskej republiky, ktorých viac než polovicu tvoria ženy.

Zaslal: Ne august 03, 2014 9:29 pm Odpovedať s citátom
S odlukou súhlasí aj Strana mladých ľudí.
Citácia:
Cirkev

V demokratickej spoločnosti platí, že vierovyznanie je osobným presvedčením každého človeka. Naša ústava definuje Slovenskú republiku ako zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Aby sme preniesli tieto definície do reality, musíme pomôcť cirkvám a náboženským spoločnostiam v ich boji za finančnú a ideologickú odluku od štátu. Na jednej strane tým dopomôžeme k férovosti a korektnosti voči iným inštitúciám, ktoré štátne príspevky na svoju činnosť nedostávajú, na strane druhej zlepšíme kredit cirkví a náboženských spoločností v očiach verejnosti, keď pred ekonomickými záujmami uprednostnia duchovné hodnoty.

Archív:

Zaslal: St september 10, 2014 3:01 pm Odpovedať s citátom
Poľsko je prinajmenšom rovnako katolícka krajina ako Slovensko. Napriek tomu tam od začiatku tohto roka existuje úplná odluka cirkvi od štátu.

U nás financujú cirkev zo svojich daní všetci občania, teda, paradoxne, nielen neveriaci, ale napríklad aj homosexuáli, voči ktorým naši kňazi tak húževnato broja.

Aj v tomto prípade zrejme platí, že peniaze nesmrdia. Je smutné, že naši biskupi práve v čase, keď sa pápež František snaží apelovaním na skromnosť a duchovnú čistotu napraviť povesť cirkvi, pošramotenú nespočetnými škandálmi a mamonom kléru, naši páni biskupi požadujú ďalšie a ďalšie majetky. Možno aj to je dôvod, prečo sú naše kostoly čoraz prázdnejšie.

Komentár Miloša Luknára: Biskupom sa stále máli

Zaslal: Ne september 14, 2014 7:15 pm Odpovedať s citátom
Plus 7 dní uverejnil článok Odluka cirkví od štátu je v nedohľadne. Ak nie úplne nemožná.

Keď je Vatikánska zmluva nezrušiteľná zo strany SR, tak potom je potrebné obviniť bývalého predsedu vlády Mikuláša Dzurindu z vlastizrady. Nie je možné, aby niekto v mene štátu uzatváral nevypovedateľné zmluvy. Exclamation

Je dobre, že voliči si uvedomujú, čo to bolo za človeka, a jeho srdcovka SDKÚ – DS smeruje na politické smetisko.

Zaslal: St október 08, 2014 10:57 am Odpovedať s citátom
Krajcer chce odluku cirkví od štátu, zvolal predsedov klubov

Poslanci Národnej Rady SR Daniel Krajcer a Martin Chren (nezaradení) v stredu listom pozvali na rokovanie o odluke cirkví od štátu všetkých predsedov poslaneckých klubov v NR SR.

Podľa poslancov to nebude prvé stretnutie v súvislosti s ich iniciatívou za finančnú nezávislosť cirkví.
Daniel Krajcer napísal(a):
Model odluky cirkví od štátu sme už predstavili niektorým najvýznamnejším cirkvám. Stretnutia by mali pokračovať na expertnej úrovni, rovnako tak aj s predstaviteľmi mimovládnych organizácií.

Zaslal: So január 24, 2015 12:50 pm Odpovedať s citátom
Cirkev chce, aby ju naďalej sponzoroval štát. Takmer 40 miliónov ročne

Cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku sa v zásade prikláňajú k pokračovaniu súčasného modelu ich financovania. Ten by prešiel istou zmenou, vyjadril sa minister kultúry Marek Maďarič.

V súčasnosti štát financuje priamymi dotáciami prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry platy a odvody duchovným, prevádzku ústredí (biskupských úradov) a charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov). V rozpočte je na tento účel vyčlenených 38,3 milióna eur.

Ministerstvo prišlo vlani s návrhom troch možných spôsobov financovania. Nimi sa zaoberala expertná komisia na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktorá je poradným orgánom MK. Išlo o zavedenie daňovej asignácie; zavedenie príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretím bolo ponechanie systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu, čo je vlastne súčasný model.

Na nedávnom zasadnutí komisie sa cirkvi priklonili k poslednej možnosti. „Bude sa zatiaľ hľadať táto cesta. Možno sa zadefinuje napevno počet kňazov a farárov, ktorým bude štát prispievať na plat tak, aby sa trochu obmedzila dotácia,“ priblížil Maďarič s tým, že má pochopenie pre čiastočné financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu vzhľadom na úlohy, ktoré pre spoločnosť vykonávajú.

O tom, ako bude modifikácia súčasného systému nakoniec vyzerať, sa bude ďalej debatovať. Minister poznamenal, že súčasná vláda si v programovom vyhlásení stanovila viesť odbornú diskusiu na túto tému, s cieľom nájsť spravodlivejší spôsob ich financovania. Je zároveň rád, že sa cirkvi a náboženské spoločnosti na tomto modeli dohodli, pretože, ako poznamenal, na to, aby prišlo v tejto otázke ku konsenzu medzi štátom a cirkvami, je najskôr potrebná zhoda medzi samotnými cirkvami.

„Predpokladám, že by budúca vláda mala aj na základe týchto rokovaní a názorov prísť s konkrétnym návrhom, ktorý by sa potom realizoval v praxi,“ konštatoval.

TASR

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 14 z 18
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: