Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Antropologicka Konstanta

svaty_certisko
Zaslal: Št február 17, 2011 12:33 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Keď už nás tu tak skúšaš a šprtkáš sa do predhistórie homo sapiens, evolučnej biológie, paleontológie... Tak nám prezraď:

Čo, prípadne kto to je ten Tvoj Boh?
Ako to, že o ňom viete tak veľa, že ste ochotní zaňho "bojovať"?
V akej si náboženskej spoločnosti?

A na koniec otázka, na ktorú nie je odpoveď trojjedinosť:
Vieš prečo je najčastejším zobrazením Boha oko v trojuholníku?

--------------------------------------------
Ja viem, že na prvú a poslednú otázku mi neodpovieš ako je "skutočná" pravda, ale chápem, že vy v tých "spoločnostiach" príliš toho neviete.

Naposledy upravil svaty_certisko dňa Št február 17, 2011 6:11 am, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
svaty_certisko
Zaslal: Št február 17, 2011 6:07 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ty celkovo s radosťou riešiš, priam nihilistickým postojom, že my nevieme do detailov odpovedať na konkrétne vedecké tézy, ktoré však veda rieši za nás. Nikto z nás nie je natoľko "vo veci" aby vedel dostatočne odpovedať na Tvoje veľmi špecifické otázky z oblasti vedeckého poznania. Ale to je veda. Odpovede na základe racionality a empírie sa dajú reálne nájsť. Avšak ty zastávaš svetonázor, že všteky tieto odpovede sú zhrnuté v "pravde", ktorú zastáva kniha napísaná v období staroveku. V nej sú aj "poznatky" dávno prekonané a vyvrátené. Vzhľadom na hrúbku tohoto sugestívneho diela, dá sa z neho vybrať takmer čokoľvek a uspôsobiť to našim relatívne vyspelým pomerom. Je to však úbohé...

Základom kresťanského učenia je však hlboké nepochopenie, čo sa vlastne pod pojmom Boh skrýva. Sami predstavitelia cirkví toto neporozumenie riešia cez chápanie učeníkov o ktorých mám veľké pochyby, či interpretujú učenie Ježiša tak, ako by to chcel on sám. Šokujúce je najmä kolísanie medzi materiálnou a duchovnou podstatou Boha. Nechápanie je skutočne na vysokej úrovni. Jediným dostupným prostriedkom na spoznanie Boha je "zjavenie", to mi však pripadá veľmi povrchý prostriedok na skutočné poznanie o tak širokospektálnej a všadeprítomnej "osobe" ako je Boh.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po február 28, 2011 12:59 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re: svaty_certisko
Čo, prípadne kto to je ten Tvoj Boh?
Alebo vyznanie N.Teslu ako ho vlastná matka naučila hľadať odpovede v Biblii
1. Pri odpovedi na prvú otázku („Čo, prípadne kto to je ten Tvoj Boh?“) sa obrátim na radu Nikolu Teslu:

Citácia:
"Dar duševnej sily pochádza od Boha, božskej bytosti, a ak sústredíme svoje myslenie na túto pravdu, naladíme sa na túto veľkú silu. Moja matka ma naučila hľadať všetku pravdu v Biblii."

Práve v tej Biblii sa dočítame:
Evanjelium podľa Jána, 4. kapitola
napísal(a):
24 Boh je duch, a tí, čo Ho vzývajú, musia Ho vzývať v duchu a v pravde.

Resp.
tamtiež, 1.kapitola napísal(a):
18 Boha nikto nikdy nevidel; jednorodený [Syn] Boží, ktorý je v lone Otcovom, ten (Ho) známym učinil.

Inak podľa Biblie táto otázka trochu v pozmenenej podobe zaznela už dosť dávno:
Exodus, 3. kapitola napísal(a):
13 I povedal Mojžiš Bohu: Ak pôjdem k Izraelcom a poviem im: Boh vašich otcov ma poslal k vám, a oni sa ma opýtajú: Aké je jeho meno? Čo im poviem? 14 Boh riekol Mojžišovi: SOM, KTORÝ SOM. Riekol ďalej: Tak povedz Izraelcom: Poslal ma k vám SOM.
Výklad tejto udalosti sa nachádza napr. v knihe z Vydavateľstva Matice Slovenskej: Mojžiš a desatoro v ktorej sa o.i. uvádza takáto interpretácia slova „Jahve“ alias J.H.V.H. alias SOM:
Citácia:
Do svojich obmedzených slov nie ste schopní ma zachytiť, ale moju svätosť a slávu môžete prežívať.

pokračovanie nabudúce
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po február 28, 2011 1:37 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Hľadanie pravdy v biblii je ako hľadanie pravdy na rôznych klinopisných tabuľkách, počnúc Sumermi.

An stelesňuje v očiach Sumerov nekonečnosť nebies.

Enlil, boh vetra, je zemi bližšie než jeho otec An, boh nebies. Jeho ríša leží medzi nebom a zemou, jeho moc, jeho silu ľudia bezprostredne pocítia, keď sa obrovskou rýchlosťou ženie po šírych otvorených, jemu bezbranne na milosť a nemilosť vydaných priestranstvách.
Enuma elis napísal(a):
Keď (ešte) nebesia bezmenné boli
a sviatky dolu nijako sa nezvali,
Apsu (voda – chaos), ten najprvší, čo život im vdýchol,
(a) praforma Tiamat (chaos), čo ich všetky zrodila,
ich vody sa vedno pomiešali,
keď z bohov (ešte) ani jediný nevznikol,
ani jeden nemal mena, osud určený nebol,
tu bohovia boli stvorení,
tu vznikli najsamprv Lachmu a Lachamu.

Štyri živly ovládajú život v Mezopotámii – nekonečné nebo, búrlivý vietor, úrodná zem, hučiaca voda. Veriacemu Sumerovi sa predstavujú v podobe mocných božstiev. An je boh neba, Enlil pán vetra, Uras alebo Ki bohyňa zeme, z ktorej sa neskôr stáva Nintu, a napokon Inanna, bohyňa lásky a plodnosti. Vodu ako pôvod života stelesňuje Enki, ktorého volajú aj „pánom zeme“.

To sú štyria bohovia spomedzi stovák, ale sú to tí najdôležitejší. Počas storočí sa ich mená menia zo sumerčiny do akkadčiny, ich centrálne postavenie a ich funkcie významné pre celú krajinu však ostávajú rovnaké. Stretávame sa s nimi ešte aj v babylonsko-asýrskom panteóne. Ľudia spoznali ich moc, videli, že sú pánmi osudu, a utiekali sa k nim s prosbou o pomoc. Prinášali obety, nevediac, pravda, či boli prijaté. Predstava, že bohovia od samého začiatku vládnu nad svetom, zároveň utvrdzovala vieru, že ich moc je neobmedzená.

Zaslal: Po február 28, 2011 10:12 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Hľadanie pravdy v biblii je ako hľadanie pravdy na rôznych klinopisných tabuľkách, počnúc Sumermi.
Spoluautor Principia Mathematica by s Tebou iste nesúhlasil, a ja tiež nie.
Jan Novotný napísal(a):

Právě Whitehead ve své knize Science in the Modern World (existuje slovenský překlad) hledá souvislosti mezi mimořádným vzestupem evropské vědy od 16. století a křesťanskou racionalitou. Whitehead přitom nepopírá, že věda se vyvíjela zprvu v opozici k náboženství. Vidí jejich vztah asi tak, že židovské a křesťanské náboženství nahlíží Boha jako racionální bytost, která si klade jisté cíle a řídí se pro jejich dosažení určitými principy, na rozdíl od např. řeckých či orientálních bohů, jejichž chování je prostě nevyzpytatelné. Proto se křesťané snažili svého Boha hlouběji pochopit a v rámci teologie vybudovali nástroje (logickou argumentaci) schopné později využití v přírodních vědách. Aforisticky říká, že teologický princip rozumu založeného na víře změnila novověká věda v princip víry založené na rozumu.

Lemmy napísal(a):

Štyri živly ovládajú život v Mezopotámii – nekonečné nebo, búrlivý vietor, úrodná zem, hučiaca voda. Veriacemu Sumerovi sa predstavujú v podobe mocných božstiev. An je boh neba, Enlil pán vetra, Uras alebo Ki bohyňa zeme, z ktorej sa neskôr stáva Nintu, a napokon Inanna, bohyňa lásky a plodnosti. Vodu ako pôvod života stelesňuje Enki, ktorého volajú aj „pánom zeme“.

Tie štyri živly skôr svojou povahou pripomínajú ateistami propagovanú grécku kultúru, v ktorej to ale boli tieto 4 živly: oheň, voda, vzduch a zem, ktoré sa považovali za základ sveta.
Pri kresťanstve ide o niečo úplne iné. Podľa prednášky D.Vajdu uverejnenej v Solase:
Citácia:
Príroda je dobrá, ale nie je božstvom. Príroda je len a len dielom Stvoriteľa. Biblia sa jasne stavia proti akémukoľvek "zbožsteniu" a zbožňovaniu stvorenstva. Pohanské náboženstvá zduchovňujú a zosobňujú prírodné javy. Materiálny svet považujú za sídlo božstiev či božstva. Vychádzajú z predstavy že duchovia, či bohovia, sídlia v prírode a v predmetoch. Biblické učenie toto vylučuje. Boh je Stvoriteľom sveta, je nad stvoreným svetom a nie jeho súčasťou.
Toto kresťanské "odzbožštenie" prírody bolo pre vznik vedy jedným z kľúčových momentov. Pokiaľ by sme totiž prírodu a predmety považovali za sídlo božstva a objekt uctievania, tak jej (pre)skúmanie a uskutočňovanie experimentov by bolo neprípustné a prejavom neúcty voči božstvu. Až keď príroda prestala byť predmetom uctievania, mohol sa materiálny svet stať predmetom skúmania.
Lemmy
Zaslal: Po február 28, 2011 10:56 pm Odpovedať s citátom
AK, no a? Už stokrát si mi dal najavo, že so mnou nesúhlasíš. Zvykol som si.

Zaslal: Ut marec 01, 2011 12:01 am Odpovedať s citátom
Re: Lemmy
Ja len toľko že ľudia si zvyknú po 100 razoch všimnúť názor druhého človeka že aký je a pred tým ako začnú prezentovať ten svoj ako protikladný k danému názoru tak aspoň uvedú podľa možnosti že ho zaregistrovali ale napriek tomu s ním nesúhlasia a potom sa pokúsia o logické odôvodnenie prečo s ním nesúhlasia a nie len "do nemlátom" dogmaticky opakujú svoje postoje akoby človek neuvádzal žiadne argumenty na ktoré sa dá reagovať.
Lemmy
Zaslal: Ut marec 01, 2011 12:12 am Odpovedať s citátom
Lenže ja som ti uviedol aj odkaz na knihu, z ktorej som to citoval, a tam je dosť argumentov, len si ich zbytočne odbil. To je tvoja chyba, nie moja.

Môj názor si úplne odflákal:

Hľadanie pravdy v biblii je ako hľadanie pravdy na rôznych klinopisných tabuľkách.

Zaslal: Ut marec 01, 2011 6:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Antrop, vidím, že si si zacitoval.

To vy, cirkevný vygumovanci, neviete splodiť niečo od seba? Stavím sa, že to svojimi slovami nevysvetlíš (tú citáciu).
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St marec 02, 2011 1:31 am Odpovedať s citátom
svaty_certisko napísal(a):
To vy, cirkevný vygumovanci, neviete splodiť niečo od seba? Stavím sa, že to svojimi slovami nevysvetlíš (tú citáciu).

To naozaj nie, podľa J.A. Komenského by to totiž nemalo žiadny zmysel:
J.A.Komenský v stati "Ako dômyselne používať knihy, hlavný nástroj vzdelávania" napísal(a):
"Keďže okrem toho ani nebol, ani nie je a ani nebude taký nadaný človek, čo by vysúkal zo seba všetko tak ako pavúk pavučinu zo svojich vnútorností, prečo by sme si jedni od druhých nepožičiavali, prečo by sme nepoužívali výsledky cudzej práce pre svoju potrebu?" "Nechcieť nič vyberať z kníh znamená zanedbávať všetko."
svaty_certisko
Zaslal: St marec 02, 2011 4:25 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ahá, prepáč, neporozumel som. Teda, podľa Biblie je to duch. To je skutočne exaktné... hehe
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St marec 02, 2011 8:03 pm Odpovedať s citátom
Ahá, prepáč, neporozumel som. Teda, podľa Biblie je to duch. To je skutočne exaktné... hehe

Prečo by to podľa Teba malo byť exaktné, taká požiadavka je podľa mňa nelogická. Ak má Biblia pravdu a kresťania majú mať za to že áno, inak asi nedáva zmysel aby sa nechali volať kresťanmi, potom vyznieva iracionálne požiadavka aby stvorený človek s obmedzeným poznaním exaktne definoval svojho Tvorcu a obmedzoval ho že aký má byť nejakou definíciou (Viď vyššie: "Do svojich obmedzených slov nie ste schopní ma zachytiť"). To by bolo hranie sa na boha a z histórie existuje dosť veľa príkladov počnúc Adamovým pádom že také pokusy sa končia dosť katastrofálne.
Izaiáš, 55. kapitola napísal(a):
8 Lebo moje myšlienky
nie sú vaše myšlienky
a vaše cesty nie sú moje cesty
- znie výrok Hospodinov -
9 ale ako nebesá prevyšujú zem,
tak moje cesty prevyšujú vaše cesty
a moje myšlienky vaše myšlienky.
Lemmy
Zaslal: St marec 02, 2011 8:30 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Ak má Biblia pravdu a kresťania majú mať za to že áno, inak asi nedáva zmysel aby sa nechali volať kresťanmi…

Už mi je lepšie, lebo konečne môžem s niečim súhlasiť, čo si napísal.

Tak to je, ako vravíš, a rovnako to platí pre islam, aj iné…

Ak má Korán pravdu a moslimovia majú mať za to, že áno, tak asi nedáva zmysel, aby sa volali moslimami…

Parafrázujem tvoje myšlienky, tak mi prepáč nepresnosti po formálnej stránke. Ja by som sa tak nevyjadril o vlastnom svetonázore, ale snažím sa ti ukázať, že v niečom sa s tebou dá súhlasiť, že ak má to a to pravdu, tak dáva to zmysel, že… Wink

Zaslal: St marec 02, 2011 9:00 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
... takže nie...

A má nejaké konkrétne prejavy ten váš duch???
Lemmy
Zaslal: St marec 02, 2011 10:28 pm Odpovedať s citátom
A má nejaké konkrétne prejavy ten váš duch?

Podľa toho, čo o ňom dosiaľ AK povedal, tak sa zdá, že síce ho ešte nikto nikdy nevidel, ale jeden muž, Mojžiš, ho počul. To znamená, že nejaký prejav má. Minimálne vie hovoriť hebrejsky, ak Mojžiš hovoril hebrejsky (a ak hovoril pravdu, že ho naozaj počul, a nepletie si to s halucináciou). Alebo lepšie povedané: boh ako duch vie hovoriť, a to rovnakou rečou ako Mojžiš. (Teraz si odmyslím pochybnosti o Mojžišovi, či vôbec taká literárna postava má aj nejaký reálny základ, na tom teraz nezáleží.) Len reagujem na to, čo už vysvetlil AK. Nikto ho nikdy nevidel, ale niekto ho už počul. Aspoň sa to tvrdí. Neznamená to, že to musí byť pravda. A jazyk, reč, to je zvuk, takže minimálny prejav toho ducha je zvukový prejav. A to už je konkrétny prejav.
Adam Roman napísal(a):
Nepodceňujte preto hmotu a nepreceňujte ducha. Duch – nech už ten pojem označuje čokoľvek – je na hmote oveľa viac závislý, než narkoman na droge.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: