Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Klérobolševizmus

scirocco
Zaslal: So marec 26, 2011 12:34 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Na Slovensku máme skúsenosti s klérofašizmom, ale čo tak spojenie druhej totalitnej ideológia a katolicizmu? Teda Klérobolševizmus ?! Niekto by povedal, že to nie je možné, ale opak je pravdou.

To je to, čo ja stále tvrdím, že aj jedno aj druhé (komunizmus a kresťanstvo) je viera, teda nekritické prijímanie neoverených tvrdení danej ideológie, ako pravdivých.

Rozdiel je len v tom, že kresťania veria v boha, večný život, nesmrteľnú dušu a komunisti v spravodlivý svet, rovnosť a Marxa, Lenina, Stalina...

Predikcia z takého tvrdenia (že obe sú viery), by mohla byť napríklad to že postupom času sa viery spájajú a vzniká ich synkretizácia. A skutočne! Hugo Chavez napríklad vo Venezuele buduje komunizmus s božou pomocou, v Číne uctievajú Mao Ce Tunga namiesto Budhu a v Európe paktujú komunisti s katolíkmi a sú s nimi jedna ruka. Napríklad súdruh Fico na stretnutí s biskupmi povedal: "Ak je štát otcom, tak nech je cirkev matkou". Zabudol dodať už len aká pozícia v tomto štátnom paternalizme a cirkevnom maternalizme ostane občanom. Asi už len popzícia nesvojprávnych detičiek. Sad Sad

Myslím, že pre toto spojenie cirkvi a komunistov je vhodné používať názov Klérobolševizmus. Úplne krásnou ukážkou klérobolševizmu je potom Dmitrij Uljanov, prasynovec V.I.Lenina a pravoslávny kňaz, ktorý "vešel v širší povědomí mimo jiné tím, že svého času požadoval, aby jeho farníci uctívali ikony Lenina a jeho následníka Stalina". Smile Smile Smile

http://zpravy.idnes.cz/v-moskve-zemrela-leninova-neter-bojovnice-za-jeho-setrvani-v-mauzoleu-1ev-/zahranicni.asp?c=A110325_211133_zahranicni_cen[/url]
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: So marec 26, 2011 7:26 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
scirocco napísal(a):
Napríklad súdruh Fico na stretnutí s biskupmi povedal: "Ak je štát otcom, tak nech je cirkev matkou".

à propos, keď sme už pri tých katolíckych kňazoch, a čo takého zaujímavého na stretnutí s nimi povedal Einstein? To si tiež študoval?

Evolucionisti veria Big Bangu ktorého otcom bol katolícky kňaz

Podľa mňa je dosť možné že o cca sto rokov ak svet svetom bude budú evolucionisti tvrdiť že Veľký Tresk bol len spiatočníckym výmyslom katolíckej cirkvi, aj keď v skutočnosti s touto nedostižne dokázanou teóriou vyrukoval Gamow.
Wikipedia napísal(a):
George Gamow. ...Ako prvý prišiel s teóriou vzniku vesmíru, ktorú jeho odporca Fred Hoyle posmešne označil ako „veľký tresk“. Túto teóriu roku 1965 potvrdili americkí astronómovia.

O tomto Veľkom Tresku sa na stránkach sekulárnych humanistov dočítame:
www.zosity-humanistov.sk napísal(a):
Naša krásna Zem i Slnečná sústava tak stratili akúkoľvek privilegovanosť vo Vesmíre, ktorý sa rozpína 15 – 20 miliárd rokov po Veľkom výbuchu zo stavu so superhustou hmotou a supervysokou teplotou. Existenciu Veľkého výbuchu považujeme za takú pravdivú (sic), ako tvrdenie, že Zem sa otáča okolo Slnka.Moderný človek považuje za stvorenie sveta veľký tresk. …Na ich druhej strane, ktorú nevidíme a nie je nám prístupná, vyvolávajú požierači hmoty vždy nový veľký tresk, z ktorého vyrastie vždy nový vesmír (článok “Darwinova teória osoží lekárom, fyzikom a kozmológom”). (zvýraznil AK)

scirocco napísal(a):
To je to, čo ja stále tvrdím, že aj jedno aj druhé (komunizmus a kresťanstvo) je viera, teda nekritické prijímanie neoverených tvrdení danej ideológie, ako pravdivých.
Prijímanie Veľkého Tresku sekulárnymi humanistami je už kritické prijímanie overených tvrdení danej ideológie (o kozmickej evolúcii)?
Lemmy napísal(a):
Kde začneme? Napríklad po ruke mám článok Aký je rozdiel medzi hmotou a antihmotou?, ktorý napísal Mário Ziman:

Mário Ziman napísal(a):
Vysvetlenie tejto záhadnej asymetrie medzi hmotou a antihmotou je stále jednou z veľkých úloh fyziky. Zdá sa byť veľmi nepravdepodobné, že by tento rozdiel vznikol už pri samotnom Veľkom tresku. Jedným z názorov je, že iba v našej časti vesmíru je prevaha hmoty a existujú oblasti, v ktorých naopak prevláda antihmota. Okrem procesu anihilácie existuje aj opačný proces. Pri veľmi vysokých teplotách, v akých sa napríklad nachádzal vesmír tesne po Veľkom tresku, je energia dostatočná na to, aby sa vytvárali páry častíc a antičastíc. Túto epochu vývoja vesmíru, v ktorej mohlo prísť k prípadnej asymetrii medzi hmotou a antihmotou, nazývame baryogenézou.

Big Bang never happened napísal(a):
Skutočnosť že nejaká teória dokáže popísať pozorovaný jav neznamená že tento pozorovaný jav dokazuje danú teóriu.

scirocco
Zaslal: So marec 26, 2011 9:50 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
off topic AK.

Medzi svojimi:

Julius Voskár
Zaslal: Ne marec 27, 2011 8:31 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
A čo tak Klerokapitalizmus.......?
scirocco
Zaslal: Po marec 28, 2011 10:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Julius Voskár napísal(a):
A čo tak Klerokapitalizmus.......?

Neviem?! A čo by ten klerokapitalizmus mal byť?! Treba myšlienku rozviesť, aby sa dalo o nej diskutovať. Ja pokiaľ viem, tak liberálni ekonómovia, aj filozofi, sú za dôslednú odluku cirkvi a štátu. Wink
Julius Voskár
Zaslal: Ut marec 29, 2011 2:09 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Odpoveď je skrytá v tomto Napoleónovom citáte : Napoleón :

"Dokiaľ budú na tomto svete existovať ľudia ktorým sa ani po celoživotnej práci nepodarí nadobudnúť majetok, kým niekoľko lenivých príživníkov, ktorí v živote nikdy nepracovali, bude žiť v bohatstve, nebude môcť existovať stály spoločenský poriadok, ak sa bedárom nevysvetlí, že na druhom svete to bude inakšie."

Finančná, ekonomická odluka je nedostatočná pokiaľ cirkevníci budú mať prístup aj do štátnycch škôl a nebude rozvinuté humanistické školstvo. To čo je zasiate do vedomia malých detí, je ťažko odstrániť, vymazať aj vďaka religioznej orientácii rodiny.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St marec 30, 2011 4:18 pm Odpovedať s citátom
Finančná, ekonomická odluka je nedostatočná pokiaľ cirkevníci budú mať prístup aj do štátnych škôl a nebude rozvinuté humanistické školstvo. To čo je zasiate do vedomia malých detí, je ťažko odstrániť, vymazať aj vďaka religioznej orientácii rodiny.

Chcel by som sa opýtať že v čom je teda to tzv. humanistické školstvo tak nedostižne lepšie oproti kresťanstvu a čo nás oprávňuje napr. nezaradiť do skupiny religióznej orientácie školstvo založené na nedokázanej náboženskej dogme o evolučnom vývine človeka ktoré samo zasieva do vedomia malých detí dogmy ktorých sa mnohé nevedia striasť po celý zvyšok života.
Julius Voskár
Zaslal: St marec 30, 2011 5:41 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Je to veľmi jednoduché, humanistické školstvo má tendenciu informovať žiakov o akýchkoľvek myšlienkových prúdoch v polohe poznania , nie viery a pochopiteľne vyučovať všetky potrebné pragmatické predmety. Určite sa nedá zabrániť tomu, aby niekto neskĺzol do polohy dogmatickej viery. Je na samotnom študentovi, ako dokáže spracovať cez svoj intelekt, vo svojom vedomí, získané poznanie.Humanistická škola by mala vychovávať slobodných ľudí nezaťažených žiadnou ideológiou.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St marec 30, 2011 10:55 pm Odpovedať s citátom
Re: Julius Voskár

1. Sekulárne humanistické školstvo učí že treba slepo veriť nedokázanej dogme o evolúcii, čoho najlepším príkladom je samotný Dawkinsov výrok o tom že kto jej neverí je "možno aj klamár" ktorého mnohí sekulárni humanisti považujú za svoj vzor.
2. Ako sú definované polohy poznania a viery, tieto termíny by som prosil ozrejmiť trocha hlbšie že čo sa za nimi skrýva vo Vašom ponímaní. (Vopred ďakujem.)
3. Prečo si myslíte že napr. v kresťanskom školstve by nemalo byť na samom študentovi ako sa postaví k ponúkaným informáciám.
4. Sekulárna humanistická škola zaťažuje svojich žiakov filozofiou morálneho relativizmu, a tak je označovanie takto poznačených ľudí za "slobodných" viac ako diskutabilné a podľa môjho osobného názoru nenáležité.
scirocco
Zaslal: Št marec 31, 2011 9:56 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Vaša odpoveď nesúvisí s otázkou "klérokapitalizmu". By som poprosil, kto je taký klérokapitalista ako je klérobolševik Fico, Chaves a tí čo uctievajú v chrámoch Lenina, Stalin, Maa...

Finančná, ekonomická odluka je nedostatočná pokiaľ cirkevníci budú mať prístup aj do štátnycch škôl a nebude rozvinuté humanistické školstvo.

Školstvo by malo byť nábožensky a ideologicky neutrálne, sekulárne. Teda žiadne náboženstvo a ani "humanizmus". Zasa čo to je "humanistické školstvo"? Neviete sa chvíľu baviť konkrétne?

To čo je zasiate do vedomia malých detí, je ťažko odstrániť, vymazať aj vďaka religioznej orientácii rodiny.

No však ja ani nič odstraňovať nechcem, na rozdiel od komunistov. Nech si rodičia vychovávajú deti ako chcú (pokiaľ neporušujú zákony), to je ich neodňateľné právo. Ale nesmie tak robiť škola a spoločnosť.
scirocco
Zaslal: Št marec 31, 2011 9:57 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):

1. Sekulárne humanistické školstvo učí že treba slepo veriť nedokázanej dogme o evolúcii...

Zasa nehanebne klameš a zavádzaš.
scirocco
Zaslal: Št marec 31, 2011 10:51 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
No a už aj katolibanec (Daniška) priznal zbližovanie kresťanstva a bolševizmu:
"najviac ľudí, ktorí chodia pravidelne do kostola každú nedeľu, nevolí KDH, ale Smer."

http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/kedy-bude-mat-fico-50-percent.html

Myslím že je to jasné Wink
Julius Voskár
Zaslal: Po apríl 04, 2011 10:04 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Re: Julius Voskár

1. Sekulárne humanistické školstvo učí že treba slepo veriť nedokázanej dogme o evolúcii, čoho najlepším príkladom je samotný Dawkinsov výrok o tom že kto jej neverí je "možno aj klamár" ktorého mnohí sekulárni humanisti považujú za svoj vzor.
2. Ako sú definované polohy poznania a viery, tieto termíny by som prosil ozrejmiť trocha hlbšie že čo sa za nimi skrýva vo Vašom ponímaní. (Vopred ďakujem.)
3. Prečo si myslíte že napr. v kresťanskom školstve by nemalo byť na samom študentovi ako sa postaví k ponúkaným informáciám.
4. Sekulárna humanistická škola zaťažuje svojich žiakov filozofiou morálneho relativizmu, a tak je označovanie takto poznačených ľudí za "slobodných" viac ako diskutabilné a podľa môjho osobného názoru nenáležité.

1. Sekulárna škola je o poznaní nie o viere. O viere sú náboženstvá.
2. Princíp poznania a poznávania spočíva v logickom zdôvodňovaní, napríklad v matematike zoznámi učiteľ žiakov s číselným radom a pristúpi k matematickým operáciám napr.: 2×2= 4 , zatiaľ čo k náboženskej viere takéto zdôvodňovanie nie je potrebné.
3. Cirkevné školy by mali navštevovať nábožensky veriaci žiaci a ozaj vami ponúkanú možnosž asertívny žiak má, ale určite bude mať ťažkosti ak škola bude požadovať ním odmietané napr. náboženské úkony (modlitba).
4. Ste proti morálnemu relativizmu, máte na to dôvod? V živote sú potrebné kompromisy, nie dogmy.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 10, 2011 12:20 pm Odpovedať s citátom
1. Sekulárna škola je o poznaní nie o viere. O viere sú náboženstvá.

Ale o poznaní sú aj kresťanské školy, inak by sme nemali toľko objavov ktoré boli výsledkom štúdia ich autorov práve na kresťanských školách (ak chcete môžeme sa pustiť do skúmania koľko vedeckých objavov bolo urobených vedcami ktorí ku svojmu vzdelaniu prišli štúdiom na kresťanských školách). V tomto smere nevidím u sekulárnej školy žiadnu principiálnu výhodu ktorá by oprávňovala úplne zavrhnúť kresťanské školstvo. V tejto súvislosti si dovolím poznamenať že sekulárni humanisti na tomto portáli sa viac krát vyhli otázke definície náboženstva, akoby to bolo pre nich tabu. Navyše si protagonisti tzv.sekulárneho školstva odporujú, pretože práve o viere v evolučnú teóriu ako nutnosti píše ich veľký vzor Dawkins (na ktorého internetovú stránku majú aj odkaz na ich vlastnej), a to napriek opačným deklaráciám (o nepotrebnosti viery) ktoré potom vyznievajú len ako prázdne gesto.
2. Princíp poznania a poznávania spočíva v logickom zdôvodňovaní, napríklad v matematike zoznámi učiteľ žiakov s číselným radom a pristúpi k matematickým operáciám napr.: 2×2= 4 , zatiaľ čo k náboženskej viere takéto zdôvodňovanie nie je potrebné.

S takýmto pohľadom možno súhlasiť, zostáva však preskúmať čo viacej napĺňa kritérium logického zdôvodňovania, či obľúbená dogma sekulárnych humanistov o domnelom dlhodobom pôsobení evolúcie napriek absencii folsílneho záznamu tzv. prechodových životných foriem alebo napr. biblická správa o celosvetovej potope s existujúcim fosílnym dôkazom o v bahne potopených čriedach zvierat a fosílnych objavoch vo vyššie položených miestach.
3. Cirkevné školy by mali navštevovať nábožensky veriaci žiaci a ozaj vami ponúkanú možnosž asertívny žiak má, ale určite bude mať ťažkosti ak škola bude požadovať ním odmietané napr. náboženské úkony (modlitba).

Chcel by som sa spýtať že poznáte taký príklad na Slovensku kde sa toto od žiakov v kresťanských školách požaduje proti ich vôli, ja osobne si neviem predstaviť akoby sa niekto mohol modliť proti svojej vôli a ak by takéto donucovanie bolo preukázané, určite by som sa proti nemu postavil. Na druhej strane, ak sa žiak rozhodol zapísať sa do kresťanskej školy, považujem to za prejav jeho slobodnej vôle a zároveň záväzok prejavovať dostatočnú mieru tolerancie voči prejavom viery iných.
4. Ste proti morálnemu relativizmu, máte na to dôvod? V živote sú potrebné kompromisy, nie dogmy.

Tieto dôvody som tu už raz prezentoval, môžem ich kľudne zopakovať:
To čo mi však pripomína Tvoja argumentácia [Pozn.: v pôvodnom texte sa mala na mysli Lemmyho] je názor prezentovaný v knihe „Be intolerant in love Because some things are just stupid“ kde sa o dnešnej spoločnosti píše že je silno poznačená tzv. morálnym relativizmom ktorý vykazuje vlastnosti zhrnuté v mnemotechnickej pomôcke do anglického slova TUMOR – Nádor. Konkrétne písmenu T je priradené slovo:
T...Tolerant V dnešnej kultúre tolerancia je „king“. Nechceme aby sa nikto cítil zle, každý si môže robiť čo sa mu zachce a nikomu inému do toho nič nie je. Heslá o tolerancii sú masívnou súčasťou propagandy sekulárnych ateistov, ale ak napr. A. Flew uverí v Boha, toleranciu hlásajúci sekulárni ateisti zrazu nevedia byť sami tolerantní a svojho bývalého kamaráta bez váhania ze jeho nový názor začnú znevažovať a zosmiešňovať pod úroveň ľudskej dôstojnosti.
U...Untraditional Tu sa majú na mysli alternatívne životné štýly. Táto generácia zbožňuje alternatívne názory, alternatívnu hudbu, alternatívnu medicínu, všetko čo sa vyrúti proti tradičným hodnotám, ktoré sú strhávané a čo niektorým dodáva aj pocit sily. Porovnaj:
Citácia:
Naše hnutie ponúka nový pohľad na takéto aktivity. Kedykoľvek sa vám zažiada, chopte sa príležitosti a prezentujte sa ako ľudia, ktorí majú prirodzený svetonázor.

M...Marginalized Dnešná kultúra sympatizuje s obeťami. Človek sa pri akejkoľvek maličkosti snaží preukázať že niekto na ňom „sedí“, postmoderná múdrosť hovorí o vytláčaní na okraj spoločnosti. Mnohí delikventi sú často vykreslovaní ako obete zlej výchovy. Na zlé skutky celebrít, atlétov a politikov sa rýchlo zabúda lebo ich nečisté správanie vyplývalo len z toho že sa stali “obeťami“ niečoho iného. Porovnaj: Talianskí fundamentalisti a klerikáli pohŕdajú právom Na ktorý keď som reagoval slovami „Ak je to pravda tak s takým postupom ani ja nesúhlasím, ale najprv by som sa chcel spýtať či existuje aj iný zdroj ako ste prezentovali, ktorý nepovažujem celkom za nezaujatý alebo nezavislý. Napríklad, mohli by ste uviesť adresu danej stránky na facebooku a nezavislé správy v talianskych médiách kde sa o danom bombovom útoku píše? Ďakujem.“ Na ktorú sa mi dostalo len nasledujúcej odpovede: „Nie som dostatočne zbehlý vo vyhľadávaní na internete, tak viac neviem poradiť. Ja mám informáciu z prometheus.unas.cz“ (Pre korektnosť dodávam že tento príklad nevnímam ako kamuflovanie zlého správania ale ako pokus predstaviť sa ako utláčaná obeť).
O...Outdoors reprezentuje radikálny environmentalizmus. V popise je vysvetlené že tí istí ľudia ktorí na jednej strane schvaľujú zabíjanie nenarodených detí by neváhali vrhnúť sa pred buldozér ak by pred ním zbadali hniezdo s orlími vajcami. Na tento aspekt správania sa dnešnej spoločnosti je poukázané ako na aplikovanie dvojitých štandardov. Ak si prečítam Tvoj (t.j. Lemmyho) názor prezentovaný ako Lemmy: „Poprava na STV“, nezostáva mi veľa priestoru aby som autorovi tejto knihy o morálnom relativizme nedal za pravdu.
R...Reprobate Znamená „poznačený nemorálnosťou, odklon od toho čo je považované za správne alebo dobré“. Dnešná kultúra adoptovala morálku typu „všetko je dovolené“, istý druh morálneho čohokoľvek. Kedykoľvek sa dnešný človek dostane do konfliktu s tradičnými morálnymi štandardmi ktoré mu “bránia“ sa zabávať svojim spôsobom, má tendenciu prehlásiť: „Ja neverím vo fixné dobré a zlé veci. Mám právo objaviť sám čo je pre mňa dobré a čo zlé. Skús ma zastaviť a začnem kričať že moje práva sú obmedzované!“ Toto je vykreslené na prípade z USA v ktorom zlodejovi ktorý sa vlámal do cudzieho domu museli jeho majitelia zaplatiť tisíce dolárov za to že sa pošmykol na podlahe.
Julius Voskár
Zaslal: Po apríl 11, 2011 8:10 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
K vašim názorom nemám čo povedať, SÚ TO VAŠE NÁZORY a to čo som ja napísal, sú moje názory na podobné otázky.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: