Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Bin Ládin a expertné otázky

Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:12 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Pakistan: Bin Ládina zabili v opevnenom komplexe v Abottabade

Washington 2. mája (TASR) – Usáma bin Ládin, vodca teroristickej siete al-Káida a organizátor teroristických útokov z 11. septembra 2001 v USA, prišiel o život v nedeľu pri prestrelke v pakistanskom meste Abottabad, približne 100 kilometrov severne od Islamabadu.

„Spravodlivosť bola vykonaná,“ povedal dnes americký prezident Barack Obama o zabití bin Ládina. Ohromujúci koniec pátrania, ktoré bolo najväčšmi sledovaným na svete, prišiel iba niekoľko mesiacov pred 10. výročím útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) a Pentagón.

Bin Ládina zabil malý tím amerických vojakov, ktorý sa potom postaral o jeho telo. Predstavitelia Spojených štátov uviedli, že s ostatkami sa naložilo v súlade s islamskou tradíciou a urobili sa testy DNA.

Po oznámení smrti vodcu teroristickej siete sa pri Bielom dome zhromaždil jasajúci dav. Bývalý americký prezident George W. Bush, ktorý bol v úrade v čase útokov z 11. septembra, vydal písomné vyhlásenie a smrť bin Ládina označil za „významný úspech“.

„Boj proti terorizmu pokračuje, ale dnes v noci Spojené štáty vyslali jasnú správu,“ uviedol Bush. Dodal, že bez ohľadu na to, ako dlho to potrvá, spravodlivosť bude vykonaná.

Obama povedal, že operáciu nariadil po získaní utajenej spravodajskej informácie. Vyššie postavení pracovníci americkej administratívy uviedli, že vodcu teroristickej siete vojaci našli vo vnútri na objednávku postaveného areálu s dvoma bezpečnostnými vchodmi.

Očividne bol objekt vybudovaný na to, aby slúžil ako prístrešie pre niekoho významného. Na základe záverov, ktoré neboli zverejnené, Američania zistili, že išlo o úkryt bin Ládina.

Podľa predstaviteľov USA môže smrť vodcu al-Káidy priviesť organizáciu na cestu úpadku, ktorý bude len ťažké zmeniť. Nezmienili sa však o tom, kde by mohol byť Ajmán al-Zawahrí, druhý muž al-Káidy.

Útoky pred takmer desiatimi roky prišli akoby odnikadiaľ, hoci al-Káida už predtým útočila na americké ciele v zahraničí, pripomína tlačová agentúra AP.

Bin Ládin bol podozrivý z prepojenia na útoky na veľvyslanectvá USA v Keni a Tanzánii zo 7. augusta 1998, pri ktorých zahynulo viac ako 200 ľudí, ako aj na bombové útoky na americkú vojenskú loď USS Cole v jemenskom prístave Aden v októbri 2000.

Posledný príkaz na akciu voči bin Ládinovi dal Obama v piatok. Malý tím ho objavil ukrytého vo veľkom dome, k útoku došlo v skorých ranných hodinách v nedeľu.

Americkí predstavitelia poskytli aj niekoľko detailov o operácii. Na základe informácií od zadržaných členov al-Káidy vedeli Američania celé roky, že bin Ládin obzvlášť dôveruje jednému kuriérovi organizácie. Domnievali sa, že by v úkryte mohol žiť s ním.

V novembri americkí spravodajskí dôstojníci zistili, že kuriér žije v obrovskom, opevnenom objekte v Abottabade. Obklopoval ho 5,5 metra vysoký múr, zakončený ostnatým drôtom. Areál mal dva bezpečnostné vchody, nebol tam žiadny telefón ani prístup na internet.

Odborníci zo CIA sa domnievali, že dom za milión dolárov bol úkrytom pre šéfa teroristov. Analyzovali, či by to mohol byť niekto iný, ale znovu prišli k záveru, že takmer určite ide o bin Ládina.

Pri útoku prišli o život aj ďalší traja muži vrátane jedného zo synov bin Ládina. Neboli však poskytnuté informácie o jeho totožnosti. Jeden z bin Ládinových synov – Hamza – je vyššie postaveným členom al-Káidy.

Podľa niektorých zdrojov zahynula tiež jedna žena, keď sa ju jeden z mužov pokúsil použiť ako ľudský štít. Ďalšie dve ženy utrpeli zranenia.

Obama v nedeľu v noci informoval o poslednom vývoji situácie aj bývalých amerických prezidentov – Busha a Billa Clintona. Vo svojom oznámení označil Obama smrť bin Ládina za doteraz „najvýznamnejší úspech“ v úsilí USA poraziť al-Káidu.

Mesto Abottabad, kde sa vodca teroristickej siete ukrýval, leží v pakistanskej provincii Chajbar-Pachtunchva. V časoch Britskej Indie ho v roku 1853 založil major James Abbot.

Boj v Abottabade trval zhruba 40 minút, akciu vykonali americké jednotky spojeného velenia špeciálnych operácií v Pakistane v spolupráci s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA).

Po dôkladnom monitorovaní podozrivého areálu, považovaného za bin Ládinovu pakistanskú rezidenciu, vyslali príslušníkov amerických špeciálnych síl z Afganistanu, aby uskutočnili útok. Pakistanskí predstavitelia potvrdili, že bin Ládina zabili americkí vojaci.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:14 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Obama: Usáma bin Ládin je mŕtvy a USA majú jeho telo

Washington 2. mája (TASR) – Americký prezident Barack Obama v noci nadnes v mimoriadnom príhovore k národu oznámil, že vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin je mŕtvy a Spojené štáty majú jeho telo.

„Dnes môžem oznámiť, že USA uskutočnili operáciu, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin,“ vyhlásil Obama v príhovore z Bieleho domu.

Bin Ládina sa podarilo vypátrať v Pakistane, povedal Obama. Tajnú operáciu na jeho zabitie pod vedením USA autorizoval minulý týždeň. Špeciálnym silám dal pokyn, aby ho „dostali pred spravodlivosť“.

Útok, pri ktorom zomrel bin Ládin, bol vykonaný v nedeľu 1. mája na Obamov pokyn.

„Spravodlivosť bola vykonaná,“ povedal Obama. V operácii podľa neho nezahynuli žiadni Američania a špeciálne jednotky sa snažili vyhnúť civilným obetiam.

„Spojené štáty vykonali operáciu, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin, vodca al-Káidy a terorista, zodpovedný za vraždu tisícov mužov, žien a detí,“ vyhlásil Obama.

Zabitie alebo zajatie bin Ládina bola priorita vo vojne proti terorizmu, no USA zostanú naďalej bdelé doma aj v zahraničí, uviedol Obama. Dodal, že USA budú neúprosne pokračovať v ochrane amerických občanov a spojencov.

Ďalej povedal, že túto noc sa spojil s pakistanským prezidentom Ásifom Alím Zardárím, pretože protiteroristická spolupráca s touto krajinou pomohla vypátrať hľadaného teroristu. Podľa Obamu je nevyhnutné, aby Pakistan pokračoval v tejto spolupráci.

Mimoriadny príhovor, ktorý sa začal v nedeľu o 23.30 h miestneho času (05.30 h SELČ), zakončil Obama slovami: „Boh vás žehnaj, Boh žehnaj Ameriku“.

Pred Bielym domom vo Washingtone sa už zhromaždili obyvatelia, ktorí skandujú „Amerika, Amerika“.

Zdroj: Reuters, AP, CNN

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:17 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
CNN: Prezident USA oznámi, že Usáma bin Ládin je mŕtvy. USA majú jeho telo

Washington 2. mája (TASR) – Americký prezident Barack Obama má v mimoriadnom príhovore k národu oznámiť, že vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin je mŕtvy. Oznámila to v noci nadnes televízna stanica CNN.

CNN informovala, že Ládinovu smrť jej potvrdili tri od seba nezávislé zdroje. Jeho telo majú Spojené štáty.

Stanica Fox News uviedla, že bin Ladina zabila pred týždňom počas vojenskej operácie americká bomba a USA čakajú na potvrdenie jeho identity analýzou DNA.

Usáma bin Ládin sa považuje za vodcu organizácie al-Káida, sunnitskej islamskej teroristickej siete, ktorá stojí za viacerými útokmi na civilné a vojenské ciele po celom svete.

Má byť tiež za osnovateľom a financovateľom teroristických útokov z 11. septembra 2001 na Svetové obchodné centrum v New Yorku a na Pentagón vo Washingtone, pri ktorých zomrelo najmenej 2752 ľudí.

Usáma bin Ládin je na zozname desiatich najhľadanejších osôb, zostavenom americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Americká vláda ponúkala odmenu 50 miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho priamemu dolapeniu.

Zdroj: CNN, www.theblaze.com

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Afganistan: Taliban spochybňuje smrť Usámu bin Ládina

Kábul 3. mája (TASR) – Afganské hnutie Taliban dnes spochybnilo zabitie Usámu bin Ládina a vyhlásilo, že nemá dosť presvedčivých dôkazov o smrti lídra al-Káidy.

„Keďže Američania neposkytli žiadne prijateľné dôkazy, ktoré by podporili ich tvrdenie, a keďže nikto z blízkych spolupracovníkov Usámu bin Ládina úmrtie nepotvrdil ani nevyvrátil... islamský emirát považuje akékoľvek takéto tvrdenie za predčasné,“ citovala agentúra Reuters z vyhlásenia hovorcu Talibanu Zabiulláha Mudžáhida. Islamistická skupina dodala, že ďalšie vyjadrenie k záležitosti poskytne až na základe dôkazov od bin Ládinových spolupracovníkov.

Zabitie bin Ládina oficiálne oznámil americký prezident Barack Obama. Špeciálne jednotky šéfa al-Káidy zneškodnili v nedeľu v pakistanskom meste Abbottabad, približne 60 kilometrov severne od Islamabadu. Telo previezli na lietadlovú loď a pochovali niekde v Arabskom mori. Washington zatiaľ nezverejnil nijaké fotografie bin Ládinovho tela ani pohrebu.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Zabitie bin Ládina nemusí pochovať al-Káidu, tvrdí expert

Bratislava 3. mája (TASR) – Na otázku, prečo nebol teroristický líder zadržaný a postavený pred súd, nie je podľa neho ľahké odpovedať. „Ťažko povedať, ako prebiehala tá operácia, to my tu zatiaľ nevieme a neviem, či sa to niekedy dozvieme.

Pri tej operácii mohlo dôjsť k čomukoľvek,“ uviedol Sklenár. Ládinovo telo bolo podľa neho zničené v mori z dôvodu, aby sa nevytvorilo akési pútnické miesto.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 9:21 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Mám expertné otázky:

Komu teraz americká vláda vyplatí odmenu 50 miliónov dolárov? 8)

Stane sa Arabské more pútnickým miestom? Wink

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 10:13 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
USA našli mŕtveho mimozemšťanaTakže predsa len je to pravda.

Na fotografii je nájdený mŕtvy mimozemšťan.

Predpokladá sa, že pravdepodobne UFO havarovalo v Pakistane.

USA vyhotovia testy DNA mŕtveho mimozemšťana

Spojené štáty vyhotovia testy DNA mimozemšťana. Výsledky genetických testov budú známe do niekoľkých dní, napísala agentura Reuters s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa Washingtonu.

Mimozemšťana našli ležať mŕtveho v Abbottábáde, ktoré leží asi 13 kilometrov na sever od Islamabádu. Bol v obytnom komplexe postavenom asi pred piatimi rokmi a obklopeným vysokým múrom a drôtom. Ako dlho tam mimozemšťan žil, sa zatiaľ nevie.

Odborníci na UFO (ufologisti) toto miesto vytipovali ako možné pristávacie miesto pre UFO prvýkrát vlani v septembri.

Zdroj inšpirácie: Pravda.sk

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: St máj 04, 2011 10:18 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Pomôcka pre menej skúsených čitateľov od novinárov (ako čítať správy):

Fotomontáž s mŕtvym teroristom prebrali svetové médiá

BRATISLAVA. Zakrvavená tvár, ktorá mala patriť teroristovi číslo jeden, bola na titulkách svetových portálov a vysielali ju aj viaceré televízie. Stiahli ju po tom, čo na Twitteri odhalili, že ide o fotomontáž .

Na internete bola už dva roky. Ako ju prvá použila pakistanská televízia.

Skutočnú fotografiu mŕtveho Usámu bin Ládina má podľa oficiálnych zdrojov americká vláda, no zvažuje, či ju má zverejniť. Je vraj na nej veľa krvi.

Zdroj: Falošná Usámova fotka obletela svet

Fotografia z TV Express, ktorú slepo preberali rôzni novinári:TASR má uvedený takýto text pod fotografiou:
Citácia:
Na videosnímke je mŕtve telo vodcu teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládina v Islamabáde 2. mája 2011. TASR / AP

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.