Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Sekulárny štát

TvojOponent
Zaslal: Št február 16, 2017 12:16 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1582
Akože? Ateisti nemajú sviatok? A čo Medzinárodný deň zvierat? Alebo Deň bláznov? Very Happy

Zaslal: Št február 16, 2017 5:33 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 711
TvojOponent napísal(a):
Akože? Ateisti nemajú sviatok? A čo Medzinárodný deň zvierat? Alebo Deň bláznov? Very Happy

Máš to ťažké TvojOponent. Keď niekto nemá zavesený krížik na krku, tak ho asi považuješ za blázna, alebo zviera. Problém je, že keď sa k niekomu blížiš odzadu, tak krížik tiež nevidíš a preto ho tiež musíš dočasne zaradiť medzi zvieratá. Z ďalej sú vlastne pre teba všetci tiež zvieratá, lebo sa nedajú spoľahlivo identifikovať. Máš to ťažké, žiť s takým vnútorným konfliktom nedostatočnej a včasnej identifikácie osôb. Niektorí tento problém vyriešili tak, že nosia veľké znamenia nielen vpredu, ale aj na chrbte. Teraz už viem prečo.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Št február 16, 2017 11:43 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1582
Skeptik napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Máš to ťažké TvojOponent. Keď niekto nemá zavesený krížik na krku, tak ho asi považuješ za blázna, alebo zviera. Problém je, že keď sa k niekomu blížiš odzadu, tak krížik tiež nevidíš a preto ho tiež musíš dočasne zaradiť medzi zvieratá. Z ďalej sú vlastne pre teba všetci tiež zvieratá, lebo sa nedajú spoľahlivo identifikovať. Máš to ťažké, žiť s takým vnútorným konfliktom nedostatočnej a včasnej identifikácie osôb. Niektorí tento problém vyriešili tak, že nosia veľké znamenia nielen vpredu, ale aj na chrbte. Teraz už viem prečo.

Argumentačný klam. Vymyslel si si názor, ktorý si mi podsunul a následne ho s veľkou pompou vyvraciaš.
Very Happy

Zaslal: Po február 20, 2017 12:37 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 júl 2015 Príspevky: 22
Vymyslel si si názor, ktorý si mi podsunul a následne ho s veľkou pompou vyvraciaš.
Very Happy

Tvoj Oponent . Tak ja sa musim silno moc branit proti takemu krivemu obvineniu Razz so Skeptikom som nic nevymyslela leda ak by sa pridal na moju stranu optimistu Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Pi máj 19, 2017 2:28 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6182 Bydlisko: Mám.
Jednoduchá, základná, stručná, definícia sekularizmu; Patrik Pavlovský napísal(a):
Je to právne a symbolicky neutrálne nastavenie a správanie sa štátu v otázke náboženstva. Je to rovnováha medzi preferovaním a znevýhodňovaním; je to nezohľadňovanie náboženského presvedčenia a neargumentovanie z hľadiska jedného náboženstva.

Zaslal: Ut jún 06, 2017 7:46 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
Lemmy napísal(a):
Jednoduchá, základná, stručná, definícia sekularizmu; Patrik Pavlovský napísal(a):
Je to právne a symbolicky neutrálne nastavenie a správanie sa štátu v otázke náboženstva.
nie len nabozenstva ale vsetkych ideoologii
Lemmy
Zaslal: Ut jún 06, 2017 8:29 am Odpovedať s citátom
strapaty napísal(a):
nie len nabozenstva ale vsetkych ideoologii

Nevidím dôvod na znásilňovanie definície.

Stačí sa pozrieť do slovníka.

Sekularizácia – vynímanie, vyňatie z pôsobnosti cirkvi a vplyvu náboženstva.

Sekularizmus – vylúčenie náboženských vplyvov z verejného života.

A štát nemôže v žiadnom prípade zastávať neutrálne nastavenie k všetkým ideológiám. Napríklad nie k ideológiám, ktoré majú snahu zlikvidovať demokraciu. K ideológiám násilia a teroru. A podobne.

Pokiaľ ide o ideológie, tak štát je neutrálny napríklad k ideológiám sociálnej demokracie, liberalizmu, anarchizmu, vlasteneckej ideológii, národnej ideológii a podobne. Len to netreba preháňať. Z národnej sa razom môže stať nacistická ideológia, a to je už extrém, pri ktorom demokratický štát by nemal zaujať neutrálne nastavenie.

Sekularizmus však nie je o vzťahu štátu k ideológiám ako takým. Ide o špecifický jav medzi náboženskými ideológiami (hlavne organizáciami, ktoré ich propagujú) a štátom.

Sekulárny štát jednoducho zaujíma neutrálne nastavenie napríklad vo veci názoru, že nejakí ľudia si namýšľajú, že žena bola vyrobená z rebra muža. Štát toleruje také náboženské predstavy, aj keď štítni úradníci vedia, čo hovorí veda (evolúcia).

Je to dané tým, že na Slovensku je väčšina ľudí nábožensky nastavená. A keďže ľudia majú rôzne náboženské predstavy, tak štát ako taký nezasahuje do ich predstáv, kým tie predstavy nebudú narušovať demokratický charakter štátu. Ale to je už v rovine trestných otázok z právnej oblasti.

Zaslal: Ut jún 06, 2017 8:35 am Odpovedať s citátom
Sekulárny štát neuprednostňuje jednu náboženskú ideológiu pred ostatnými náboženskými ideológiami.

Napríklad konkrétne neuprednostní katolícke predstavy pred evanjelickými alebo jehovistickými.

Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia napríklad neprijímajú peniaze od štátu, lebo sú dôslední v sekulárnom význame.

Pozri: Prostriedky zo štátneho rozpočtu v rokoch 2000 až 2017 pre cirkvi a náboženské spoločnosti na platy duchovných a prevádzku ústredí

Zaslal: Ut jún 06, 2017 10:05 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
sekularizmus znamena neutralita voci vsetkym ideologiam (nabozenstvo je jedna z nich) totiz neriesi cloveka podla jeho presvedcenia ale podla obcianstva a prava ... cize podla zakona ...

sekularizmus je zakladnym predpokladom pre rovnsot pred zakonom a zasada rovnakeho zaobchadzania... riesi sa zakonna stranka veci ak niekto porusuje zakon (hoc z ideoveho - nabozenskeho presvedcenia) nemoze to byt v sekularnom state tolerovane... rovnako ako napadanie ci zosmiesnovanie nikoho za jeho presvedcenie ..

co sa tyk atoho grafu ... ak si to vydelis cca6 mil. obyv tak to vychadza 7€ na osobu ked si clovek uvedomi ze na slovensku je 80-85% veriacich je tento odvod cirkvam uplne v poriadku .. a pre stat v mnohych ohladoch vyhodny..

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Pridať novú tému

Prejdi na: