Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Sekulárny štát

Lemmy
Zaslal: St august 10, 2011 12:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6034 Bydlisko: Mám.
Ako byť ľudskejším?
Zuzana Mokráňová napísal(a):
Küng upozorňuje na to, že skutočne demokratický štát by mal byť svetonázorovo neutrálnym, keďže heslom budúcnosti by sa mala stať planetárna zodpovednosť. To znamená len toľko, aby namiesto etiky úspechu nastúpila nová etika planetárnej zodpovednosti.

Zaslal: Ne november 27, 2011 11:47 am Odpovedať s citátom
Pápež opäť exceluje!

Opäť sa prejavil ako bigotník par excellence. Laughing

Však si prečítajte, ako sa snaží pohlavár katolíkov obviňovať ľudí, že odmietanie boha korumpuje človeka, zbavuje ho mravných hodnôt a vedie k ospravedlneniu bezbrehého násilia.

Zošity humanistov č. 90: Difamácia sekulárnej spoločnosti je absurdná polemika

Výklad slova bigotný napísal(a):
bigotný – prepiato pobožný: bigotný veriaci

Zaslal: Št máj 10, 2012 6:57 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Dožil sa "Nie vyhýbavých odpovedí"?
scirocco napísal(a):
Toho by som sa chcel dožiť. Nie vyhýbavých odpovedí politikov zatlačených do kúta a odpovedajúcich nie podľa svojho názoru, ale tak aby sa "aj volič vlk (ateista) nažral, aj volič ovca (veriaci) zostala celá". Smile

sme.sk:Poslanec Škripek zmenil parlament na kostol napísal(a):
...(treba si vypocut)

Vybrané z reakcií:
- Posmeškári sa posmievajú, a vôbec nevedia aký je rozdiel medzi fanatizmom a ozajstnou vierou, a ja môžem tiež len citovať: "Bože odpusť im, lebo nevedia čo činia", pretože tejto krajine a jej obyvateľom pomôže už len Boh, od ktorého pán Škripek pýtal požehnanie. A to si ľudia uvedomte, inak sme stratení.
- Prejav pan Skripka sa mi pacil, pozitivne, ze sa najde niekto, kto sa nehanbi za svoju vieru.
- Je dobre, ked niekto poslancom pripomenie to, ze na konci sa kazdy dostavy pred toho, kto ho stvoril a vykupil a to bez ohladu na to, ci to chce alebo tomu veri. Evidentne to ludi, ktori neziju podla moralnych zasad irituje, ale to je dobre. Nech ich to irituje, ale aspon im to niekto pripomenie.
- poslanec Skripek nic nezmenil, vyjadruje svoje presvedcenie a liberali zo SME s tym maju problem Smile To by som mohol povedat, ze poslanec Sulik zmenil parlament na liberalny dom, alebo poslanec Miklos na bankovy institut. Zmierte sa s tym, ze je v parlamente zivy a skutocny katolik. Zjavne s tym mate problem Smile
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št september 27, 2012 12:14 am Odpovedať s citátom
Krátko po výrokoch britského politika Erica Picklesa o tom, že Veľká Británia je kresťanská krajina a že vláda má v úmysle nájsť významnejšiu úlohu pre náboženstvo v tvorbe politiky, prišli dva rozsiahle prieskumy poukazujúce na to, že krajina v skutočnosti vôbec nie je nábožensky založená. Je to národ sekularistov, ktorí chcú oddeliť náboženstvo od politiky.

Z ankety Yougov-Cambridge, uskutočnenej medzi 2027 dospelými, celých 81% respondentov súhlasilo s výrokom: „Náboženstvo je súkromnou záležitosťou a malo by byť oddelené od politického a ekonomického života krajiny.“ Iba 6% nesúhlasilo.

Viac: Väčšina ľudí v Británii podporuje sekulárny štát

Zaslal: Pi september 28, 2012 9:17 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
-" Prejav pan Skripka sa mi pacil, pozitivne, ze sa najde niekto, kto sa nehanbi za svoju vieru.
- Je dobre, ked niekto poslancom pripomenie to, ze na konci sa kazdy dostavy pred toho, kto ho stvoril a vykupil a to bez ohladu na to, ci to chce alebo tomu veri."
Pre mňa je pozitívne to, že sa niekto hanbí za svoju náboženskú vieru. Je to prejav aspoň akéhosi zbytku racionálneho kritického myslenia vo vedomí takéhoto človeka.
K tej druhej vete mám otázku: To odkiaľ máte takéto informácie? Už sa niekto, čo bol na konci, odtiaľ vrátil? Či je to pokus o zastrašovanie na stránkach humanistov? Nestrašte, ale snažte sa aj vy, zbaviť sa strachu, ktorý vám prináša vaša viera.
Lemmy
Zaslal: Št október 18, 2012 10:13 pm Odpovedať s citátom
Putin nesúhlasí s nosením moslimských šatiek v ruských školách

Podľa odhadov 20 miliónov zo 143-miliónovej ruskej populácie tvoria moslimovia.

Ruský prezident Vladimir Putin sa dnes prvýkrát vyjadril k citlivej otázke nosenia moslimských šatiek v ruských školách. Naznačil svoj odmietavý postoj vzhľadom k tomu, že Rusko je sekulárny štát, povinný vytvárať rovnaké podmienky pre všetkých občanov.
Putin napísal(a):
„Potrebujeme vidieť, ako si s týmto problémom poradia naši susedia v európskych krajinách, potom bude všetko jasné.“

TASR

Zaslal: Pi november 16, 2012 12:15 pm Odpovedať s citátom
Erich Mistrík napísal(a):
Zo Slovenskej republiky vyšiel oficiálny návrh, aby na pamätnej dvojeurovej minci boli Cyril a Metod zobrazení so svätožiarou. Iné európske krajiny nás vraj zastavili. Čo sa tu vlastne stalo? Prečo títo dvaja kňazi nemôžu mať svoju svätožiaru? Čo majú niektoré európske krajiny proti naším svätcom?

Cyril a Metod sú dôležité postavy našich dejín. Našich, to znamená nielen slovenských dejín, ale rovnako aj českých či bulharských, hoci v Bulharsku pôsobili už len ich žiaci. Sú dôležitou súčasťou našej kultúrnej tradície a nemožno ich vymazať.

Sú to reálne historické postavy.

Ich svätožiara však nie je reálne svetlo nad ich hlavami. Svätožiara je len výtvarným vyjadrením faktu, že pre určitú cirkev patria k najvyššie postaveným osobám jej tradície. Veriaci určitej cirkvi veria, že títo ľudia získali špeciálny status niekoho vyššieho, ako sú obyčajní smrteľníci.

Svätci sú totiž tí pozoruhodní zaslúžilci, ktorí podľa názoru niekoľkých cirkví mimoriadne slúžili Bohu a odišli do neba. Za svätcov sa nevyhlasujú tí ľudia, ktorí súc veriaci slúžili len svetským potrebám ľudí. Cyril a Metod neboli vyhlásení za svätých preto, že podnecovali kultúrny rozvoj nášho územia. Stali sa svätcami len preto, lebo tu podporovali šírenie kresťanstva.

Ak máme na eurominciach bratislavský hrad, dali sme tam reálnu stavbu, ktorá symbolizuje hlavné mesto. Ak máme na minciach štátny znak, prezentujeme sa tam symbolom štátu, ktorý kodifikovala ústava tohto štátu. Ale ak by sme na mince dali svätožiaru, nedali by sme tam nič reálne, iba niečo, čo je súčasťou náboženskej viery.

Mohli by sme tam dať nereálny obraz, ak by ten reprezrntoval všetkých občanov republiky. Ale svätožiara reprezentuje len určité presvedčenie určitej časti občanov tejto republiky.

Zaslal: Št december 13, 2012 1:51 pm Odpovedať s citátom
Francúzsko bude deportovať nebezpečných náboženských činiteľov

Dosť bolo fanatikov

(ČTK) – Francúzsko plánuje deportovať náboženských predstaviteľov cudzieho pôvodu, vrátane imámov a katolíckych tradicionalistov, u ktorých úrady usúdia, že trpia „náboženskou patológiou“ a mohli by sa stať nebezpečnými. Na konferencii k sekularizmu v krajine to oznámil minister vnútra Manuel Valls.

Zaslal: Št december 13, 2012 7:38 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Čo s náboženskými fanatikmi v našom parlamente? Hádam, podľa našich poslancov, podporovať.
Lemmy
Zaslal: Št december 13, 2012 8:42 pm Odpovedať s citátom
Ale nemusíme. Smile Nie každý volí, a nie každý dáva vo voľbách hlas fanatikom. A niekto im dá hlas, pričom nevie, že sú fanatici. Twisted Evil

Zaslal: Po júl 01, 2013 9:42 pm Odpovedať s citátom
Kým humanisti sú za sekularizáciu spoločnosti, tak žid Baruch Efrati si myslí, že islamizácia Európy je dobrá vec.

Kobi Nahshoni napísal(a):
Rabín Baruch Efrati, rabín ješivy (náboženského učiliště) v izraelské osadě Efrat na Západním břehu Jordánu, věří že islamizace Evropy je vlastně dobrá věc. „S pomocí Boží přijmou gojové v Evropě zdravější způsob života, mnohem více zdrženlivější a počestnější. Ne jako tomu je u pokryteckého křesťanství, které se jeví čisté, avšak je od základu zkažené.“

„Nikdy neodpustíme křesťanům v Evropě vyvraždění milionů našich dětí, žen a starých lidí… Ne jen během nedávného holocaustu, ale po celé generace, shodným způsobem který je charakteristickým pro všechny odnože pokryteckého křesťanství… A nyní Evropa ztrácí svoji identitu ve prospěch jiných lidí a náboženství. Nezůstanou žádné pozůstatky nebo přeživší po špinavém křesťanství, které prolilo mnoho krve a které nebude schopné tuto vinu odčinit.“

Zaslal: Ut júl 02, 2013 11:21 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Baruch Efrati, si neuvedomuje, že čert ako diabol. Ja áno. Všetky náboženstvá sú podvodnícke a životu nebezpečné. Chraňte seba, svoje deti, príbuzných a známych pred náboženstvami, lebo vytváraju vo vašom vedomí neracionálne predstavy o živote a svete.
Lemmy
Zaslal: Po júl 08, 2013 9:51 am Odpovedať s citátom
Aké fígle to zasa plánuje Figeľ?

Ján Figeľ napísal(a):
B. Národná rada Slovenskej republiky podporuje zakotvenie zmienky o Bohu ako zdroji základných hodnôt, duchovnej jednoty a náboženského dedičstva spoločnej Európy.

Zaslal: Po júl 08, 2013 11:09 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
sú Opus Deáci a potrebujú obsadiť najvyššie miesta v štáte a ešte viac klerikalizovať spoločnosť. Ťažko sa im dá v tom zabrániť, chýba nám primeraná komunikácia v masmédiách, hlavne RTV. Včera sa mi páčil Leško, keď vyjadril výhradu voči zasahovaniu cirkvi do tvorby zákonov štátu u nás.
Lemmy
Zaslal: St február 15, 2017 7:15 pm Odpovedať s citátom
Jozef Bugár napísal(a):
Identitu súčasnej Slovenskej republiky tvorí 1. Liberálna demokracia. 2. Národný princíp. 3. Kresťanstvo. 4. Občiansky princíp.

Liberálna demokracia nie je spojená s nejakou ideológiou. Práve preto je liberálna, že ideológiu, náboženstvo, filozofiu si môže a povedal by som, že priam musí, človek vybrať sám.

Liberálna demokracia nehovorí, či má človek veriť v Boha, alebo nie, nehovorí mu, v čom je zmysel života a pod. Preto niektorí pociťujú liberálnu demokraciu ako hodnotovo vyprázdnenú. To je však nedorozumenie.

Aby tu mohli žiť aj príslušníci iných národov a nekresťania, na to slúži práve sekulárny a občiansky charakter nášho štátu. Preto môže byť plnoprávnym občanom Slovenskej republiky aj Maďar alebo moslim.

Maďarský národ však na Slovensku nie je štátotvorný a ani islam alebo ateizmus nie je duchovným základom našej spoločnosti. Máme Vianoce ako kresťanské sviatky, nemáme však v kalendári žiadne islamské alebo ateistické sviatky.

Keby sme ako najvyšší princíp našej štátnosti postavili národný princíp, potom by príslušníci iných národov nemohli byť občanmi SR, nanajvýš občanmi druhej kategórie. Ak by sme vyzdvihli kresťanstvo, nemohli by byť občanmi zase nekresťania.

Práve preto je tu ako korekcia národného a náboženského princípu – princíp občiansky. Na tomto základe môžu byť plnoprávnymi občanmi SR aj Neslováci a nekresťania. Títo občania však patria k národnostným a náboženským menšinám.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 3 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: