Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Sekulárny štát

Lemmy
Zaslal: Ut február 01, 2011 1:57 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5791 Bydlisko: Mám.
Peter Javůrek napísal(a):
Keď v novembri pápež navštívil Španielsko, kritizoval zákony o sobášoch homosexuálov, interrupciách či o rozvodoch, ktoré zaviedla vláda José Luisa Zapatera. Odpoveď španielskeho premiéra Benediktovi stojí za pripomenutie: Vzťahy medzi Madridom a Vatikánom sú určené „španielskou ústavou, ktorá definuje krajinu ako sekulárny štát uznávajúci silu a vplyv katolíckej cirkvi, no garantuje obyvateľom všetky slobody“.

Keby sa na podobnú repliku zmohol aspoň jeden slovenský premiér za uplynulých dvadsať rokov, mohli sme byť v diskusii o sekularizme oveľa ďalej, ako sme dnes.

Zaslal: St február 02, 2011 9:02 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Už takmer 4 roky dozadu začal Mirek Topolánek, vtedy premiér Českej republiky, svoj blog celkom bezstarostne slovami: "Ač jsem ateista, ...". Podobného blogu slovenského premiéra/ky by som sa chcel dožiť ja. Smile

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/mirek-topolanek.php?itemid=730
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št február 03, 2011 12:12 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
scirocco napísal(a):
Už takmer 4 roky dozadu začal Mirek Topolánek, vtedy premiér Českej republiky, svoj blog celkom bezstarostne slovami: "Ač jsem ateista, ...". Podobného blogu slovenského premiéra/ky by som sa chcel dožiť ja. Smile
Možno naozaj nie si od toho ďaleko, viď:
.tyzden napísal(a):
.keď ste spolu s Ivanom Miklošom pre sme.sk odpovedali na čitateľské otázky, bolo na videu počuť, že ste otázku jedného čitateľa, ktorý sa vás pýtal, či veríte v Boha, označili za neslušnú. Prečo je to neslušná otázka?
V spoločnosti sú isté princípy, ktoré hovoria o tom, že je to zásah do výsostného súkromia a osobných slobôd.
.prečo je to zásah do vašich slobôd?
Ja jednoducho isté otázky nekladiem, lebo rešpektujem slobodu človeka. Rešpektujte aj vy mňa, že pitvanie sa vnútri iného človeka pokladám za zásah do jeho súkromia.
sme.sk napísal(a):
[Comment From Lopez: ]Veríte v Boha?

Radicova: "Povazujem to za vysostne sukromnu vec, ale dobre. Mam svoju vnutornu hlboku vieru a nemam potrebu s nou chodit ako s transparentom na bubon.
Miklos: Nie som ateista, ale nie som ani veriaci v klasickom slova zmysle, cize hladam. Zaroven som presvedceny, ze verit je zmysluplnejsie ako byt ateistom.

Porovnaj s:
Evanjelium podľa Mareka, 8. kapitola napísal(a):
38 Kto by sa v tomto cudzoložnom, hriešnom pokolení hanbil za mňa a za moje reči, za toho sa bude hanbiť aj Syn človeka, keď príde v sláve svojho Otca a so svätými anjelmi.

Inak veľmi záleží aj na tom z akého pohľadu sa ateizmus vyhodnocuje, ak pohľadu kultu rímskych bohov alebo dogiem evolucionizmu potom sú ateistami práve kresťania.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Št máj 10, 2012 5:27 pm, celkom upravené 1 krát.
Julius Voskár
Zaslal: Št február 03, 2011 10:54 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 152
Je paradoxom, keď pani premierka považuje svoju náboženskú orientáciu za intímnu informáciu, ale občan v sčítacom hárku MUSÍ ju pravdivo označiť . Síce sčítací hárok neobsahuje meno, ale označenie jeho náboženskej orietácie je povinné, ako príslušnosť k určitej cirkvi .
scirocco
Zaslal: Št február 03, 2011 12:50 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Možno naozaj nie si od toho ďaleko

No zdá sa mi, že som od toho veľmi ďaleko. Topolánek to totiž napísal sám od seba, hneď ako prvé slová v úvode blogu, keď bol premiér a bol ostro sledovaný verejnosťou. A napísal to len tak, medzi rečou, bez dôrazu, iba ako úvod k hlavnej téme. A nik si to ani nevšimol a neprikladal tomu význam, každému to bolo jedno.

Toho by som sa chcel dožiť. Nie vyhýbavých odpovedí politikov zatlačených do kúta a odpovedajúcich nie podľa svojho názoru, ale tak aby sa "aj volič vlk (ateista) nažral, aj volič ovca (veriaci) zostala celá". Smile

Česi majú totiž vieru úplne na saláme, je to pre nich úplne marginálna záležitosť. V tom je to kúzlo. Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št február 03, 2011 10:48 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Toho by som sa chcel dožiť. Nie vyhýbavých odpovedí politikov zatlačených do kúta a odpovedajúcich nie podľa svojho názoru, ale tak aby sa "aj volič vlk (ateista) nažral, aj volič ovca (veriaci) zostala celá". Smile

S týmto plne súhlasím, niekto by to možno nazval takto:
Citácia:
Oportunizmus je pasívne, bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam, nedodržanie zásad v prospech okamžitých výhod. Človek, ktorý sa takto správa, sa nazýva oportunista.

Toto bola inak celkom zaujímavá kontroverzia:
prezidentka.wordpress.com/2009/02/24 napísal(a):
”To, čo je morálne alebo nemorálne v spoločnosti, to je vec spoločenskej dohody tej-ktorej spoločnosti,“ zdôraznila kandidátka. ... Pani Radičová sa považuje za kresťanskú demokratku a kandiduje za stranu, ktorá má slovo “kresťanská” v názve: SDKÚ-DS.

Citácia:
"Žiaden politik nesmie povedať, že morálka je dohodou spoločnosti. Táto veta je hrozná a má strašné dôsledky," zdôraznil biskup Baláž. "Táto veta znamená, že ak sa spoločnosť dohodne, že vražda nie je hriech a priestupok proti zákonu, môžeme vraždiť? To je pre hlúpych," vyhlásil. Baláž pripomenul, že Adolf Hitler vykonal všetky strašné veci na základe súhlasu nemeckých poslancov Reichstagu. "Prečo sa národ dá opantať? Prečo si dá vykradnúť rozum i srdce," opýtal sa biskup. Spoločnosť Hitlera sa podľa Baláža dohodla, že vraždiť Židov a Cigánov nie je hriech a bolo zavraždených státisíce Židov i Rómov. "Adolf Hitler, Jozef Vissarionovič Stalin, komunistickí hrdlorezi popravili milióny ľudí. Musíme vedieť, že boli neľudskí. Nestrkajme takéto typy do čela spoločnosti," zdôraznil. Podľa neho kto tvrdí, že naša spoločnosť si môže určiť, čo je morálne bez toho, aby sa pýtala Boha, otvára cestu novým násilnostiam.

Naozaj to nie je ani ryba ani rak. Považuje sa za kresťanskú demokratku ale morálku odvodzuje od spoločenskej dohody čo je princíp naozaj protirečiaci základným doktrínam kresťanstva ktoré hlásajú že za absolútnu morálnu autoritu považujú zjavené slovo v Biblii o ktorom veria že im bolo dané od Boha. Treba však priznať že jeho interpretácia a aplikácia môže byť subjektom spoločenskej dohody, takáto dohoda by sa však nikdy nemala dostať do zjavného priameho rozporu s biblickými doktrínami a tak konečná morálna autorita z pohľadu kresťanov by mala byť Biblia a nie spoločnosť.
Julius Voskár
Zaslal: Pi február 04, 2011 8:51 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Biblia v oblasti morálky je veľmi pochybná kniha. Lepšia je: Paul Kurtz - Zakázané ovocie.
scirocco
Zaslal: Pi február 04, 2011 10:38 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
AntropologickaKonstanta napísal(a):

S týmto plne súhlasím, niekto by to možno nazval takto:
Citácia:
Oportunizmus je ...

No nechcel som to pomenovať tak otvorene, ale keď už to hovoríš, tak súhlasím. Wink
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi február 04, 2011 11:29 pm Odpovedať s citátom
Julius Voskár napísal(a):
Biblia v oblasti morálky je veľmi pochybná kniha. Lepšia je: Paul Kurtz - Zakázané ovocie.

Adam Roman napísal(a):
Ako profesionálny vedec sa celý život zaoberám pravdou. Viem veľmi dobre, aké je ťažké pravdu nájsť, overiť si ju, či dokonca dokázať. Preto k nej pristupujem s plnou vážnosťou a predtým než niečo vyslovím, dobre si uvážim, či to, čo sa chystám povedať, viem aj niečim podoprieť. Avšak v bežnom živote (ale občas aj medzi kolegami vedcami) sa stretávam s ľuďmi, ktorí „len tak“ vyhlasujú za pravdivé rôzne pochybné tvrdenia a vôbec sa nenamáhajú, aby ich pravdivosť akokoľvek potvrdili.
Julius Voskár
Zaslal: So február 05, 2011 11:35 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Zaujímavé, že nábožensky veriaci nepotrebuje pre svoju vieru dôkazy, ale ak mu niekto oponuje, tak ich vyžaduje. V starom zákone je neúrekom textov nabádajúcich k nemorálnym činom napr. Žalm 137,8-9, Sudcovia 21, 10 , ale aj nehorázne klamstvá podávané ako pravdy v Novom zákone, napr. Matúš 27,50 aj 27, 53. Naproti tomu si prečítaj aspoň z Kurtza katalog morálnych pravidiel, ale aj tak ťa to asi nepresvedčí, lebo chceš byť veriaci, nie vediaci. Môj výber bol len ilustračný, ale ak máš čas a kritické myslenie môžeš si nájsť to čo potrebuješ. A tiež si môžeš prečítať aj toto: http://www.humanistictiateiste.cz/index.php?exe=no&akc=8
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut február 08, 2011 11:06 pm Odpovedať s citátom
Zaujímavé, že nábožensky veriaci nepotrebuje pre svoju vieru dôkazy, ale ak mu niekto oponuje, tak ich vyžaduje. V starom zákone je neúrekom textov nabádajúcich k nemorálnym činom napr. Žalm 137,8-9, Sudcovia 21, 10 , ale aj nehorázne klamstvá podávané ako pravdy v Novom zákone, napr. Matúš 27,50 aj 27, 53. Naproti tomu si prečítaj aspoň z Kurtza katalog morálnych pravidiel, ale aj tak ťa to asi nepresvedčí, lebo chceš byť veriaci, nie vediaci. Môj výber bol len ilustračný, ale ak máš čas a kritické myslenie môžeš si nájsť to čo potrebuješ. A tiež si môžeš prečítať aj toto: http://www.humanistictiateiste.cz/index.php?exe=no&akc=8

Tu sa musím Adama Romana zastať, aj keď z kontextu niektorých jeho esejí možno naozaj usudzovať že verí v náboženské dogmy evolúcie bez toho aby pre takúto vieru potreboval dôkazy, predsa len si myslím že jeho požiadavka aby človek si dobre uvážil pred tým než niečo vysloví či to vie niečim podoprieť a aby nevyhlasoval niečo "len tak" je plne oprávnená. V tejto súvislosti by som sa chcel spýtať aké dostupné biblické komentáre (žijeme v dobe internetu) k daným veršom ste si naštudovali a či ste svoj výklad s nimi konfrontovali a s akým výsledkom. Alebo či podstatou vašej vedeckej metódy skúmania je predovšetkým vlastné zjavenie chápania skúmaných textov a možné nahromadené poznatky od iných autorov v zásade zavrhujete ako nepodstatné oproti vaším vedomostiam. Tiež ste explicitne nevysvetlili čo konkrétne považujete v daných veršoch za nemorálne. Vopred ďakujem za objasnenie.
Julius Voskár
Zaslal: Ut február 08, 2011 11:16 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Predpokladal som, že viete čítať a myslieť.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St február 09, 2011 12:11 am Odpovedať s citátom
Predpokladal som, že viete čítať a myslieť.

Určite viem a práve preto by som si dovolil zopakovať otázku: "V tejto súvislosti by som sa chcel spýtať aké dostupné biblické komentáre (žijeme v dobe internetu) k daným veršom ste si naštudovali a či ste svoj výklad s nimi konfrontovali a s akým výsledkom. Alebo či podstatou vašej vedeckej metódy skúmania je predovšetkým vlastné zjavenie chápania skúmaných textov a možné nahromadené poznatky od iných autorov v zásade zavrhujete ako nepodstatné oproti vaším vedomostiam. Tiež ste explicitne nevysvetlili čo konkrétne považujete v daných veršoch za nemorálne. Vopred ďakujem za objasnenie.", pretože som sa na ňu žiadnej odpovede nedočítal a v telepatiu neverím.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St február 09, 2011 1:03 am Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Česi majú totiž vieru úplne na saláme, je to pre nich úplne marginálna záležitosť. V tom je to kúzlo. Wink

www.lidovky.cz napísal(a):
V naší údajně vysoce sekularizované společnosti, se k jakémusi křesťanství hlásí sotva 9% obyvatel a uvědomělých ateistů je stěží 1%.
Je zde - podle solidního šetření
• 75% lidí věří v přenášení myšlenek,
• 70% v osud a předpovídání budoucnosti,
• 60% v existenci objektivního hříchu,
• 55% věri v Ducha, Sílu, Nadpřirozeno,
• 45% v moc a sílu amuletů,
• 45% v horoskopy,
• 38% v existenci posmrtného života a případného převtělování
Takže masivní odcírkevnění naší společnosti není provázeno skutečným a důsledným vědeckým pozitivismem (tedy názorem, že vycházet mohu jen z toho, co bylo objektivně dokázáno), ale příklonem k volné víře a představám, k volným kultům a náboženstvím… k pověrám...a navíc k pověrám často velice primitivním.

Anglický spisovateľ G. K. Chesterton napísal(a):
“Ak ľudia stratia vieru v Boha, neurobí ich to veriacimi v nič, naopak, začnú veriť čomukoľvek.“

Wilhelm Busch napísal(a):
Veď každý človek má svoju vieru. Keď som raz ako mladý študent bol doma u svojej mamičky, prišla jedného dňa moju matku navštíviť jedna dáma. Pretože mamka práve nebola doma, povedal som: „Milostivá pani, matka nie je doma, nemohol by som to vybaviť miesto nej?“ –„Ste veľmi milý“, povedala zdvorilo. Keď som jej ponúkol miesto, sadla si, spýtala sa ma: „Čo vlastne robíte?“ Odpovedal som: „Študujem teológiu.“
-„Čo!“ zvolala, „teológiu? Veď kto ešte dnes verí? Veď to je nemožné!“ Potom tá stará dáma -bolo to vo Frankfurte, kde žil Goethe –vyrukovala so starým Goethem a hrdo vyhlásila: „My máme vieru Goetheho! Kresťanstvo je predsa už za nami!“
Pretože mi tento rozhovor bol trápny, a nechcel som s tou starou dámou začať viesť nejaký spor, prešiel som na inú oblasť: „Milostivá pani, môžem sa vás opýtať ako sa máte?“ Na to rýchlo odpovedala: „Tfuj, tfuj, tfuj!“ a klopala pritom na stôl. „Také niečo sa predsa nepýtame!“ Pýtam sa: „Prepáčte prosím, čo znamená to „tfuj, tfuj, tfuj“?“ –„To inak prináša nešťastie!“
–„Tak“, konštatoval som, „vy ste vieru v živého Boha odhodili, veríte ale na „Tfuj, tfuj, tfuj!“ s poklepaním na drevo. Je to ale úžasné, akú ste urobili skvelú výmenu!“
Julius Voskár
Zaslal: St február 09, 2011 5:56 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Presvedčil si ma. Nechceš čítať ani myslieť.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: