Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Čo nás môže naučiť evolúcia o nás samých?

Lemmy
Zaslal: St január 05, 2011 2:46 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Zaujímavý článok: What Can Evolution Teach Us About Ourselves?

Dozvedel som sa o ňom zo stránky Nadácie Richarda Dawkinsa pre rozum a vedu. Wink

Zaslal: Št január 06, 2011 2:17 pm Odpovedať s citátom
Už si to môžete prečítať aj v preklade. Wink

Zaslal: Ut január 11, 2011 9:45 pm Odpovedať s citátom
Big Think napísal(a):
Nakoniec Robert Wright, autor knihy Evolution of God (Evolúcia Boha) vysvetľuje, ako sa vyvinulo náboženstvo z prvotnej ľudskej stratégie, zameranej na poznanie a kontrolu dobrých a zlých stránok života, napríklad dobrej úrody alebo zlého počasia.

Dnes v Zošitoch humanistov uverejnil Rastislav Škoda článok s otázkou Mimochodom, čo je Boh?, ktorou priamo nadväzuje na úryvky z tejto knihy.
Rastislav Škoda napísal(a):
Klikol som na ponuku knihy The Evolution of God (Vývoj Boha) a našiel som doslovné výťahy niektorých odsekov, z ktorých najmä posledný považujem za predsa len pre humanistov zaujímavý.

Zaslal: Št január 27, 2011 11:10 am Odpovedať s citátom
Bromacker – kuchyňa evolúcie

Citácia:
Práve spodný perm však mal zásadný význam pre vývoj línie zvierat, ktorá neskôr viedla k cicavcom.

Tento fakt je veľmi dôležitý pre sledovanie evolúcie a prináša ­unikátny pohľad na vývoj suchozemskej spodnopermskej fauny. Napríklad známy severoamerický trojmetrový Dimetrodon dosahuje na nemeckej lokalite dĺžku sotva jeden meter. To svedčí o postupnom zväčšovaní tela v línii týchto plazov. Ide práve o líniu, ktorá viedla k vzniku cicavcov.

Z tejto lokality pochádza aj prvý známy dvojnohý stavovec na svete, drobný bylinožravý jašter nazvaný Eudibamus. Dvojnohý spôsob života pravdepodobne využíval najmä pri úniku pred predátormi. Je to však unikátny spôsob medzi prvohornými tetrapodmi, štvornožcami. Táto línia by mohla pravdepodobne viesť k skupine plazov nazývaných Archosauria (tzv. vládnuce plazy – skupina plazov, kam dnes radíme krokodíly, ale kam patrili aj populárne dinosaury). Vrcholového predátora predstavoval rod Dimetrodon a o niečo menší Varanopus. Hmyz zastupovali najmä starobylé skupiny, ako sú vážky a šváby.

Dva dni pred ukončením sa nám však podaril významný objav, ktorý takpovediac obletel svet. Na prvý pohľad malá lebka. Ide však o lebku doposiaľ neznámeho tvora veľkosti mačky. Nález, ktorý pomôže doplniť predstavu o evolúcii zvierat na takej významnej a zaujímavej lokalite.

Mgr. ANDREJ ČERŇANSKÝ
Katedra geológie a paleontógie
Univerzita Komenského

Časopis Quark, magazín o vede a technike, december 2010

Naposledy upravil Lemmy dňa Ne september 07, 2014 10:50 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Pi január 28, 2011 12:58 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Bromacker – kuchyňa evolúcie

Citácia:
Uplynulo už takmer 300 miliónov rokov od čias, keď sa na nemeckej lokalite Bromacker hmýrili plazy a obojživelníky ako vystrihnuté z fantastického filmu. Bol to svet dávno minulý, skôr, než sa na Zemi objavili prvé dinosaury, svet, ktorý si pamätá ešte bájne trilobity.

Škoda že nenapísal akou vedeckou metódou dospel k takej cifre, musela to byť veľmi sofistikovaná metóda, môžeme sa nádejať že tá stará známa evolučná overená rádiometrickým datovaním typu "to sa deje počas tisícročí".
Taktiež je zaujímavé vyjadrenie typu:
Citácia:
Toto miesto však vypovedá tiež o katastrofe, ktorá sa tu v tých časoch odohrala. V období dažďov prišli mohutné prívaly vody a bahna. Všetkých obyvateľov planiny zaživa spláchlo do jedného údolia. To, čo bolo pre vtedajšie zvieratá katastrofou, je však pre paleontológov obrovským šťastím. Telá živočíchov sa tak ocitli na jednom mieste zakonzervované nánosom sedimentu.
Ktoré pripomína skôr vyjadrenie kreacionistov o veľkej potope za dní Noacha ako štandardné teórie evolucionistov o fosílnom zázname.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi január 28, 2011 2:02 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Dnes v Zošitoch humanistov uverejnil Rastislav Škoda článok s otázkou Mimochodom, čo je Boh?, ktorou priamo nadväzuje na úryvky z tejto knihy.
Rastislav Škoda napísal(a):
Od tých čias, ako pod ťarchou presvedčivých dôkazov si náboženstvo vyrobilo svoju pochybnú verziu Darwinovho učenia o evolúcii – že je cielená na zámer človeka ako koruny a vládcu tvorstva
Ja by som sa chcel spýtať že aké to tie presvečivé dôkazy sú a čo sa vlastne snažia dokázať. Podľa najnovších módnych noviniek -teórií zástancov evolúcie -život nevznikol evolúciou ale abiogenézou:
Citácia:
Abiogenéza – výklad, teória o vzniku živých organizmov z látok neživej prírody
Nad možnosťou ako vznikol život sa zamýšľa Roman Polach.
A aj to je len možnosť, to znamená že rovnako to môže byť aj nemožnosť (uvážte či by sa vám páčilo keby sa stala napr. vražda a niekto by vyrukoval s teóriou o možnosti že ste vrah a následne by sudca tvrdil že to je postačujúci dôkaz na to aby vás poslali za mreže).
Inak neviem čo Rastislav Škoda myslí pod pojmom náboženstvo, či samotných náboženských evolucionistov, lebo práve tí navyrábajú dosť všelijakých pofidérnych verzií Darwinovho učenia alebo či pod týmto výrazom myslí kresťanskú vieru. Ak to druhé to by potom znamenalo že verí že Darwinova teória bola pred Bibliou ("Od tých čias, ako pod ťarchou presvedčivých dôkazov ..."), lebo práve na tej kresťania zakladajú svoju vieru:
Prvá kniha Mojžišova - Genesis, 1. kapitola napísal(a):
28 Potom ich Boh požehnal a riekol im: Ploďte a množte sa a naplňte zem; podmaňte si ju a panujte nad morskými rybami, nad nebeským vtáctvom a nad každým živočíchom, čo sa hýbe na zemi!

ktorú on zrejme chápe ako "pochybnú verziu Darwinovho učenia o evolúcii [cielenej] na zámer človeka ako koruny a vládcu tvorstva".
A to už je dosť veľké sci-fi, možno Darwin bol na počiatku evolúcie ""presne analogicky ako Biblia píše o Kristu v prípade stvorenia:
Evanjelium podľa Jána, 1. kapitola napísal(a):
2 Toto (Slovo) bolo na počiatku u Boha.
, a v 19. storočí došlo k druhému príchodu (reinkarnácii?) Darwina, tiež v Biblickom štýle druhého príchodu Krista.
Lemmy
Zaslal: Pi január 28, 2011 10:29 am Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Podľa najnovších módnych noviniek -teórií zástancov evolúcie -život nevznikol evolúciou ale abiogenézou…

Abiogenéza je o vzniku živých organizmov z látok neživej prírody.

Evolúcia je zmena vlastností populácií organizmov… to je už tých živých organizmov.

Obávam sa, že tebe nepomôže ani evolúcia humoru.

Evolúciu dobre vysvetľuje Ernst Mayr.

Zaslal: Ne január 30, 2011 3:45 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Je to naozaj dosť veľký preborník ten Mayr, neviem či to je priamo jeho citácia alebo len komentár v podaní J.Paradu, každopádne nad touto vetou sa stojí zamyslieť:
Citácia:
Od čias vedeckej revolúcie, ktorá sa odohrala v 17. storočí, sa čoraz viac vedeckých poznatkov dostávalo do rozporu s biblickými povesťami. Ako sa hromadili nové a nové objavy, vierohodnosť Biblie sa čoraz väčšmi spochybňovala. Prvou udalosťou, ktorá ukázala, že tvrdenia Biblie sa nedajú brať doslova, bola Kopernikova revolúcia.

Biblia totiž obsahuje viacero literárnych žánrov a málokoho by asi napadlo brať doslova také literárne prvky ako napr. personifikácia ktoré sa napríklad nachádzajú v piesni Šalamúnovej, kde sa ženské poprsie predstavuje ako mláďatá gazely.
Citácia:
4 Tvoje dva prsníky
sú ako dve mláďatá,
gazelie dvojčatá.

Citácia:
Personifikácia alebo zosobňovanie je obrazné pomenovanie, ktoré vzniká prenášaním ľudských vlastností na neživé predmety.

Kresťania vždy skúmali Bibliu, aby sa dopracovali k jej najsprávnejšej interpretácii, lebo pojem "doslovné chápanie Biblie" tiež nie je jednoznačný. Z toho dôvodu vznikla aj teológia, o ktorej napr. Whitehead vo svojej knihe "Science in the Modern World" píše že:
Citácia:
Preto sa kresťania snažili svojho Boha hlbšie pochopiť a v rámci teológie vybudovali nástroje (logickú argumentáciu) ktorú boli neskôr schopní využiť v prírodných vedách.

Túto skutočnosť najlepšie dokumentuje fakt že ak prijmeme autorov názor o Kopernikovej revolúcii, potom táto revolúcia nijako Kopernikovu vieru v Bibliu nenabúrala, nieto ešte ohrozila dôveryhodnosť Biblie, lebo so svojimi teóriami Kopernik prišiel ako kresťanský kňaz a kresťanom zostal preukázateľne podľa dostupných dát až do konca svojho života.
Lemmy
Zaslal: Ne január 30, 2011 4:50 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Lemmy napísal(a):

Je to naozaj dosť veľký preborník ten Mayr, neviem či to je priamo jeho citácia alebo len komentár…
Nie je to komentár, je to jeho citácia. Máš tam aj odkaz na spomínanú knihu. Over si to sám: Ernst Mayr – Čo je to evolúcia, aktuálny pohľad na evolučnú biológiu, 2004, edícia Majstri vied. Wink

Zaslal: Po január 31, 2011 12:43 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Nie je to komentár, je to jeho citácia. Máš tam aj odkaz na spomínanú knihu. Over si to sám: Ernst Mayr – Čo je to evolúcia, aktuálny pohľad na evolučnú biológiu, 2004, edícia Majstri vied. Wink

Tak by som sa Ťa potom chcel spýtať ako sa má rozumieť nasledovná veta:
Citácia:
Prvou udalosťou, ktorá ukázala, že tvrdenia Biblie sa nedajú brať doslova, bola Kopernikova revolúcia.

t.j. že ktoré tvrdenia Biblie má autor na mysli že sa nedajú brať vážne na základe Kopernikovej revolúcie a čo to potom vlastne tá revolúcia veriaceho kňaza Kopernika vlastne je. Samotný text to nijako ďalej nevysvetľuje.
Lemmy
Zaslal: Ne september 07, 2014 10:17 pm Odpovedať s citátom
Zaujímavý článok: Tento parazit žije na vašej tvári. Vedci objavili Demodex

Takže žijeme spolu nielen so živočíchmi v tele (v bruchu), ale aj na tvári. Wink

Zaslal: Pi apríl 10, 2015 12:42 am Odpovedať s citátom
Španielski vedci si posvietili na to, ako mohli vyzerať starí Európania. Na základne genetických testov pozostatkov dvoch lovcov, ktorí žili na starom kontinente pred 7 000 rokmi došli k viacerým zisteniam. Dlhé vlasy, modré oči, hustá brada, tmavšia pleť. Presne tak vidia experti z Inštitútu evolučnej biológie v Barcelone akýsi prototyp starého Európana.

„Zistenie tmavej pokožky je naozaj pozoruhodné, pretože dnes je typický Európan človek svetlejšej pleti. Tieto výsledky naznačujú, že strata pigmentu je záležitosťou posledných 7 000 rokov,“ okomentoval štúdiu z Barcelony David Reich z Harvardskej univerzity.

Jozef Matz

Zaslal: Po apríl 20, 2015 10:57 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
starí Európania? Very Happy
Môže byť mladý potkan vyskytujúci sa na území dnešného Španielska pred miliónmi rokov starý Španiel? Shocked Shocked Shocked Very Happy Very Happy Very Happy Pochopenie

Zaslal: Po apríl 20, 2015 12:32 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
starí Európania? Very Happy
Môže byť mladý potkan vyskytujúci sa na území dnešného Španielska pred miliónmi rokov starý Španiel? Shocked Shocked Shocked Very Happy Very Happy Very Happy Pochopenie

Máš detinské uvažovanie. Very Happy

Ako si prišiel k tomu, že si spomenul potkana? V článku sa ako Európania myslia lovci, nie potkany.

Zaslal: Po apríl 20, 2015 2:25 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Použil som to ako karikatúru na zdôraznenie absurdnosti toho tvrdenia.
Potkan nie je predsa ničím výnimočný a je na rovnakej úrovni ako stavovec ateista Smile

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: