Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Nezaradené  ~  Druhý dôchodkový pilier

Lemmy
Zaslal: Po január 03, 2011 6:23 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6880 Bydlisko: Mám.
DÔCHODKY: Bez splnenia podmienok sa sporiteľ k svojim úsporám nedostane

Pokiaľ si sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri nebudú sporiť najmenej 15 rokov, podľa súčasnej právnej úpravy svoje úspory nikdy neuvidia. Ich dôchodok zo Sociálnej poisťovne (SP) bude pritom nižší, ako keby do druhého piliera nevstúpili vôbec.

Dôvodom takéhoto stavu je právna úprava, podľa ktorej musí každý sporiteľ sporiť na svojom osobnom dôchodkovom účte najmenej 15 rokov na to, aby mu vznikol nárok na dôchodok z druhého piliera. Pokiaľ túto podmienku nesplní, s peniazmi nemôže manipulovať a nárok na jeho úspory si budú môcť uplatniť až jeho dedičia.

Ak sporiteľ nezíska nárok na výplatu dôchodku z druhého piliera, Sociálna poisťovňa mu bude krátiť aj dôchodok z priebežného systému. Zohľadní síce roky, v ktorých platil odvody len do Sociálnej poisťovne, no jeho nárok bude krátený za každý rok, v ktorom bol sporiteľom v druhom pilieri. Dôvodom je rozdelenie odvodov, ktoré platí sporiteľ do dôchodkového systému – polovica z nich ide do priebežného systému, druhá polovica na osobný dôchodkový účet.

Aby sporiteľ získal nárok na dôchodok z druhého piliera, bude musieť pri zachovaní súčasnej legislatívy prispievať na svoj účet tak dlho, než jeho obdobie sporenia dosiahne najmenej požadovaných 15 rokov. Pokiaľ nebude pracovať, môže tak urobiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. V opačnom prípade ostanú jeho úspory na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, dôchodok z nich však vyplácaný nebude.

Zdroj: Zákon č. 43/2004 z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

TASR

Zaslal: Pi apríl 13, 2012 8:56 pm Odpovedať s citátom
Peter Staněk napísal(a):
Druhý dôchodkový pilier na Slovensku je svetovým fenoménom. Nikde na planéte neexistuje pomer 9:9. Nemecko pri ich ekonomickej sile dovolilo pomer 4:14. Znamená to, že nastavenie druhého piliera je chybné od začiatku. Okrem toho by mal pán Kaník priznať, že skutočný počet poistencov, s ktorými sa uvažovalo bol na úrovni okolo 150 tisíc. A boli to ľudia, ktorých príjem je nad 900 eur mesačne. Musíme si uvedomiť jedno, druhý dôchodkový pilier je podvod. Pokiaľ nemáte aspoň 1 000 eur mesačného príjmu, tak nenašetríte absolútne nikdy nič.

Zaslal: Ne február 03, 2013 4:37 pm Odpovedať s citátom
Skrachoval súkromný britský penzijný fond, starý 300 rokov

Britské listy napísal(a):
Milión britských investorov do penzijného fondu sa minulý týždeň dozvedeli, že obdržia iba štvrtinu z peňazí, ktoré do súkromného penzijného fondu investovali. Ďalších 535 000 osôb, ktorí si z fondu vyplácali penziu, nedostane ani cent.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: