Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Autisti

Lemmy
Zaslal: Po január 03, 2011 9:37 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7149 Bydlisko: Mám.
Aj autisti pomáhajú vedcom zdokonaliť myslenie bežných ľudí

Vedci už dlhšiu dobu skúmajú ľudí so syndrómom savant, ktorí vynikajú nadľudskými schopnosťami vo viacerých oblastiach bežného života. Výsledky sú zatiaľ len čiastkové.

Syndróm savant je ukážkou toho, v akej obmedzenej miere je prebádaný ľudský mozog a akú má skutočnú kapacitu. Je snáď len otázkou času, kým vedci odhalia spôsob, ktorý umožní využívať mozog plnohodnotnejšie všetkým ľuďom bez rozdielu.

Viac: Pravda

Zaslal: Po január 03, 2011 9:44 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7149 Bydlisko: Mám.
Hrozí vám syndróm vedcov?

Ako sa syndróm vedcov prejavuje?

Väčšinou fenomenálnou pamäťou, či už na matematiku, výtvarné alebo hudobné umenie. Prvýkrát mentálne postihnutých ľudí, ktorí sa prejavovali neuveriteľnými schopnosťami, skúmal na konci 19. storočia John Langdon Down. „Chorobe“ dal pomenovanie idiot savant, no teraz sa skôr používa termín savant syndróm. Savant je francúzske slovo, a znamená „učený“ alebo „vedec“.

Mentálne postihnutí géniovia

Ľudí, ktorí majú geniálne schopnosti, ale pritom sú mentálne zaostalí, nie je veľa – dajú sa počítať na desiatky. Medzi nich patrí i britský autista Daniel Tammet, ktorý spamäti pozná hodnotu Ludolfovho čísla π na viac ako 22 tisíc desatinných miest, a v súčasnej dobe ovláda jedenásť svetových jazykov.

Stephen Wiltshire má pamäť, ktorou ohuruje doslova celý svet. Stačí mu ak preletí jedenkrát helikoptérou nad hocijakým veľkomestom, a spamäti dokáže nakresliť detailný pohľad centra mesta.

Britský neurológ Oliver Sacks opísal aj jednovaječné dvojčatá Georgea a Charlesa. Bratia majú IQ medzi 40 až 70 bodov, a nedokážu vypočítať ani najjednoduchšie matematické príklady. Sú však schopní určiť na ktorý deň pripadá akýkoľvek dátum v rozmedzí 80 tisíc rokov! Dokonca sú schopní povedať presný počet napríklad rozsypaných zápaliek, len keď sa na ne pozrú.

Američan Kim Peek, ktorý ma prezývku Kimputer ovláda naspamäť 12 tisíc kníh, no v bežnom živote sa nezaobíde bez otcovej pomoci. Tento muž sa stal predlohou aj pre oscarový film Rain Man v hlavnej úlohe s Dustinom Hoffmanom.

Medzi hudobných géniov patrí Angličan Derek Paravicini, ktorý je slepý, no napriek tomu v hlave nosí viac ako 10 tisíc skladieb. Stačí mu počuť len jedenkrát hocijakú novú skladbu, a bezchybne ju zahrá. Na klavíri hrá od dvoch rokov, keď mal desať už hral na verejných koncertoch. Nedokáže sa však o seba postarať, a potrebuje stálu opateru.

Viac: Magazín.sk

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: