Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Na Zemi žije 8,7 milióna druhov rastlín a živočíchov

Lemmy
Zaslal: Št august 25, 2011 8:22 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
Podľa najnovšieho odhadu vedcov tvoria drvivú väčšinu z nich živočíchy. Za nimi nasledujú v oveľa menšom počte druhov huby a rastliny, najmenšie zastúpenie majú prvoky a eukaryoty z ríše Chromista.

Na planéte Zem žije približne 8,7 milióna rastlinných a živočíšnych druhov. Drvivú väčšinu z nich sa však zatiaľ nepodarilo identifikovať a ich katalogizácia by údajne zabrala viac ako tisíc rokov.

Vyplýva to z najnovšieho výskumu medzinárodného tímu vedcov, podľa ktorých je ich odhad zatiaľ najpresnejším v histórii.

K spomínanému číslu vedci dospeli štúdiom jednotlivých vetiev „rodostromu života“. Vo svojom článku v magazíne PLoS Biology uviedli, že mnohé druhy vyhynú skôr, než ich biológovia stihnú skúmať.

Viac:

Webnoviny.sk – Na Zemi žije 8,7 milióna druhov rastlín a živočíchov

BBC – Species count put at 8.7 million

PLoS Biology – How Many Species Are There on Earth and in the Ocean?

The Raw Story – Earth is home to 8.7 million species: study
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Ne júl 23, 2017 11:22 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
V Austrálii sa narodilo mláďa vzácneho vombata

V Austrálii sa narodilo mláďa vombata, ktorý patrí medzi najvzácnejšie druhy zvierat na svete. S odvolaním sa na miestnych ochrancov prírody o tom informovala spravodajská agentúra. Podľa austrálskych odborníkov už zostáva len 251 vombatov severných, ktoré žijú vo dvoch kolóniách v Queenslande.

Nové mláďa je prvé, ktoré sa narodilo v prírodnej rezervácii Richarda Underwooda neďaleko mesta St. George počas posledných piatich rokov.

Vombaty severné boli pokladané za vyhynuté, kým tri desiatky jedincov neboli objavené v 30. rokoch v Queenslande. Vombaty sú vačkovce rovnako ako napríklad kengury, a existujú tri poddruhy – Vombatus ursinus platyrrhinus, Vombatus ursinus tasmaniensis a Vombatus ursinus ursinus. Najznámejší je vombat medveďovitý. Je 0,7 – 1,2 metra dlhé zviera so zavalitým telom, širokou a hranatou hlavou, masívnymi končatinami a krátkym chvostom. Dorastá do hmotnosti 14 až 25 kilogramov a má hrubú olivovozelenú až čiernu srsť.

Rezervácia neďaleko mesta St. George má len malú skupinku vombatov o počte 11 jedincov. Aj preto je úspešné narodenie mláďaťa cennejšie. Podľa ochrancov prírody to dokazuje, že nový samec, ktorého do kolónie presunuli v minulom roku, sa dobre zabýval. Ďalších 240 vombatov obýva Národný park Epping Forest. Hlavné ohrozenie pre vombaty predstavujú divokí psi, choroby a súboj o potravu s kengurami.

ČTK, mq, Pravda, 21. 7. 2017 15.00 h.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.