Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Objav desaťročia

Lemmy
Zaslal: Ut december 28, 2010 6:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5871 Bydlisko: Mám.
Objav desaťročia nosíme v sebe

Miroslav Vajs napísal(a):
Každý vie občas prekvapiť sám seba a veľké prekvapenie skutočne nosíme v každej našej bunke.

Jedným z najvýznamnejších objavov desaťročia bola pre vedcov nečakane dôležitá úloha veľkej časti DNA, ktorej sa predtým hovorilo „odpadková“. V súčasnosti sa jej hovorí „tmavý genóm“ a skrýva v sebe ešte veľa tajomstiev.

Viac: Pravda

Zaslal: Ne január 02, 2011 10:00 pm Odpovedať s citátom
Okrem toho, čo píše Vajs, je zaujímavý aj článok z Webnovín: Najzaujímavejšie správy zo sveta vedy v roku 2010

Spomína sa v ňom aj objav, prípadne schopnosť vytvoriť bunku so syntetickou DNA. O objave syntetickej baktérie Synthetica sa píše v článku Syntetický život, ktorý napísal Ken MacLeod.

Zaslal: Ut január 11, 2011 11:35 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re: "Lemmy"
Serióznosť niektorých zaručene vedeckých informácií na web novinách možno najlepšie dokumentovať hneď v úvodnom odstavci v ktorom sa uvádza:
webnoviny napísal(a):
Americkí vedci objavili neobyčajný druh baktérie, ktorá využíva ako stavebný prvok arzén. Prevratný objav je výsledkom skúmania usadenín z kalifornského jazera Mono, ktoré je známe vysokou koncentráciou solí a arzénu. Dôkaz o existencii takejto baktérie na Zemi znamená, že podobná forma života by sa mohla nájsť aj na iných vesmírnych telesách, kde sa prítomnosť živých organizmov považovala za nepravdepodobnú.

V časopise nature na ktorý sa tieto web noviny odvolávajú sa uvádza o danom objave nasledovné:
Nature napísal(a):
Život na báze arzénu objavený. Alebo nie.
Záhadné oznámenie z NASA v novembri ohlásilo, že agentúra mala dôležité správy z astrobiológie, čo viedlo mnohých ku špekulácii, že bol odhalený mimozemský život. Namiesto toho, počas mediálnej konferencii dňa 2. decembra, výskumníci oznámili nález kmeňovej zemskej baktérie z Mono Lake v Kalifornii, ktorý pôsobil dojmom, že obsahuje niečo mimoriadneho - použitie arzénu ako stavebného kameňa pre DNA a proteíny, namiesto fosforu na ktorý sa spoliehajú iné organizmy. Akonáhle bol však bezprecedentný nález zverejnený, pritiahol na seba ostrú kritiku zo strany vedeckej obce. Biochemici sa obrátili na blogosféru, útočiac na metodiku a predpoklady pôvodného výskumu a vyprovokujúc tak príval nespočetných článkov v médiách. Mnoho ďalšej výskumnej práce bude potrebnej na to, aby sa stanovilo či dané baktérie skutočne využívajú arzén vo svojej biochémii ako protiklad k len šikovnému zmareniu jeho toxických účinkov.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St január 12, 2011 9:15 am Odpovedať s citátom
Preto som to sem dal, aby sa o tom diskutovalo. Wink

Zaslal: Ne január 29, 2012 12:08 pm Odpovedať s citátom
Najzaujímavejšie objavy zo sveta vedy v roku 2011

Vedci v roku 2011 zachytili neutrína, ktoré pravdepodobne prekonali rýchlosť svetla, a objavili exoplanétu s prezývkou „druhá Zem“, píše sa vo Webnovinách.

Mňa na prvé čítanie zaujal objav nového mesiaca pri planétke Pluto.

Zaslal: Ne apríl 01, 2012 10:04 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Kábel stopol svetlo, nejasné kto komu na ňom stál
Lemmy napísal(a):
Najzaujímavejšie objavy zo sveta vedy v roku 2011

Vedci v roku 2011 zachytili neutrína, ktoré pravdepodobne prekonali rýchlosť svetla...

... "neutrina svetlo nepredbehli zastavil ich kabel" http://veda.sme.sk/c/6271364/neutrina-svetlo-nepredbehli-zastavil-ich-kabel.html Niekedy má človek pocit že veda túžiaca po verejných zdrojoch na svoje financovanie sa mení na bulvár a astrológiu, vypustia kačicu aby vyvolali rozruch a verejný záujem a potom sa vyhovoria na kábel...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Po apríl 02, 2012 10:44 am Odpovedať s citátom
Chytáš sa slamky, ale ide ti to zle.

Novinári len informovali o tom, a je tam napísané: pravdepodobne.

Jednoducho, prvé výsledky naznačovali, že môžu existovať i častice rýchlejšie než fotón. Taká úvaha je normálna vo výskume. A vo vede platí, že všetko treba preveriť ďalším výskumom.

No, a ďalší výskum to zatiaľ nepotvrdil.

Nuž, na rozdiel od táranín, akými disponujú náboženstvá, je ich výskum neporovnateľne serióznejší.

Zaslal: Po apríl 02, 2012 10:49 am Odpovedať s citátom
A keďže nepoznáme zatiaľ nič rýchlejšie ako svetlo, je vždy zaujímavý nejaký nový poznatok, ktorým by sme zistili, že existujú i častice rýchlejšie ako fotón.

To by bol skutočne objav.

Zaslal: Ne apríl 15, 2012 10:55 am Odpovedať s citátom
Vedci popísali nový druh prísavníka

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Americkí ichtyológovia Milton Tan a Jonathan W. Armbruster z Auburn University popísali nový druh prísavníka, ktorý sa vyznačuje tým, že na bokoch hlavy nemá kostené štíty.
Milton Tan napísal(a):
Keď sme si uvedomili, že je to nový druh, nebolo to nejaké veľké prekvapenie. Počet druhov v tejto čeľadi sa totiž zvyšuje každý rok. Čo nás však na ňom zaujalo, bolo to, že na rozdiel od ostatných zástupcov rodu Cordylancistrus nemá tento druh na bokoch hlavy kostené štíty. Na základe toho sa domnievame, že ide o doteraz chýbajúci vývojový článok medzi ostatnými druhmi rodu Cordylancistrus a príbuzným rodom Chaetostoma, ktorý nemá na hlave žiadne kostené štíty.

Cordylancistrus santarosensis

Zaslal: Št júl 19, 2012 11:18 am Odpovedať s citátom
Toto je skôr pikoška, ale čítali ste?

Vedci asi objavili pozostatky tajomnej Mony Lisy

Kostru Lisy Gherardini, ktorá vraj bola múzou talianskeho maliara Leonarda da Vinciho, našli v krypte neďaleko oltára v kláštore svätej Uršuly vo Florencii.

(Dobré noviny) – Talianski archeológovia na čele so Silvanom Vincetim pravdepodobne objavili kostru Lisy Gherardini, podľa ktorej Leonardo da Vinci namaľoval svoj najslávnejší obraz Mona Lisa.

Zaslal: Ut august 07, 2012 8:31 pm Odpovedať s citátom
Nový druh pavúka vedci nazvali po britskom dokumentaristovi

Prethopalpus attenboroughi, ktorý dorastá do dĺžky približne jedného milimetra, nesie meno po Davidovi Attenboroughovi.

Dobré noviny, SITA – Austrálski vedci Barbara Baehrová z Queensland Museum a Mark Harvey z Western Australian Museum popísali nový druh miniatúrneho pavúka, ktorého pomenovali Prethopalpus attenboroughi podľa známeho britského dokumentaristu Davida Attenborougha.

Nový druh dorastá do dĺžky približne jedného milimetra a vyskytuje sa iba na ostrove Horn severne od austrálskeho štátu Queensland.

Baehrová a Harvey sa rozhodli dať tomuto pavúkovi druhové meno po Attenboroughovi „pre jeho nadšenie pre prírodu a schopnosť robiť biológiu zaujímavou pre viaceré generácie televíznych divákov“.

Attenborough sa vedcom za tento krok poďakoval počas svojej návštevy Perthu, kde povedal: „Pomenovanie druhu je ten najväčší kompliment, akého sa vám môže od vedeckej obce dostať. Som za to veľmi vďačný.“

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

Zaslal: Ut august 07, 2012 8:39 pm Odpovedať s citátom
Richard Dawkins odkazuje na to článkom Newly discovered goblin spider is named after Sir David Attenborough.

Ide o článok Emmy Clarkovej New kind of spider which looks like a goblin is named after Sir David Attenborough… and, believe it or not, this is a compliment v Mail online.

V Zošitoch humanistov č. 89 si môžete prečítať prednášku sira Attenborougha v Kráľovskej spoločnosti pre umenie Ľudia a planéta – za udržateľnú budúcnosť.

Zaslal: Pi november 30, 2012 4:20 pm Odpovedať s citátom
Nová ryba dostala meno po B. Obamovi za ochranu životného prostredia

(TASR) – Barack Obama je štvrtým prezidentom Spojených štátov, po ktorom bol za jeho zásluhy pri ochrane životného prostredia pomenovaný novoobjavený druh rýb.

Etheostoma obama je relatívne malý druh sladkovodnej ryby – samček dosahuje dĺžku 48 milimetrov. Sfarbenie trupu je modré s oranžovými bodkami a väčšími modrými škvrnami, plutvy na hornej časti tela sú biele s hrubšími oranžovými a tenšími modrými pásikmi. Plutvy na dolnej strane tela sú modré s oranžovými bodkami.

Hlava je dvojfarebná – žiabrová časť je modrá, okolie ústneho otvoru oranžové. Ryba sa vyskytuje v štátoch Alabama a Tennessee.

Zaslal: Št december 13, 2012 12:01 am Odpovedať s citátom
Vedci našli dôkaz, že syr sa vyrábal už pred 7 500 rokmi

(TASR) – Vedci objavili najstaršie dôkazy o výrobe syra v praveku. Oznámili to po preskúmaní 7 500 rokov starej keramiky, ktorá je perforovaná rovnako ako súčasné cedidlá na syry, uviedla dnes agentúra Reuters.

Výroba a spracovanie mlieka umožnili prehistorickým roľníkom, aby kvôli jedlu nemuseli zabíjať vzácny dobytok. Premena mlieka na syr zas umožnila potravinu dlhšie skladovať bez toho, aby sa začala znehodnocovať. Zároveň ju urobila znesiteľnou pre populáciu, ktorá bola v tom čase prevažne alergická na laktózu.

Výskumníci z univerzity v britskom meste Bristol spolu s kolegami z Poľska a USA preskúmali úlomky keramiky, ktoré našli v poľskej oblasti Kujavsko. Podľa zvyškov organických látok zistili, že boli určené na oddeľovanie zrazeniny bohatej na tuky – tá sa používa na výrobu syra – a srvátky, ktorá obsahovala laktózu.

Štúdiu vedcov zverejnil na internete odborný časopis Nature: Art of cheese-making is 7,500 years old

Zaslal: Pi február 01, 2013 11:47 pm Odpovedať s citátom
Obama vyznamenal slovenského vedca

Americký prezident Barack Obama dnes na slávnosti v Bielom dome odovzdal slovenskému rodákovi Jánovi Vilčekovi najvyššie americké ocenenie za vedu a technológiu - Národnú medailu za technológiu a inováciu (National Medal of Technology and Innovation).

Šéf Bieleho domu všetkých ocenených vysoko vyzdvihol, pričom zdôraznil ich prínos pre Spojené štáty, ktoré musia udržať „ducha inovácie“. O Vilčekovi sa americký prezident zmienil v úvodnom príhovore, ktorý naživo prenášala stránka WhiteHouse.gov.

Obama povedal, že Vilček sa narodil na Slovensku, v židovskej rodine a ako dieťa sa musel skrývať pred nacistami. Potom ako vedec objavil látky, ktoré „pomáhajú ľuďom“.

Profesor Vilček patrí medzi popredné svetové kapacity v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu. Narodil sa 17. júna 1933 v Bratislave, štúdium absolvoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského.

V roku 1964 Vilček emigroval do USA, kde získal miesto na Lekárskej fakulte Newyorskej univerzity, aby pokračoval vo výskume. Výsledky jeho práce priniesli výrazný pokrok pri liečbe artritídy a ďalších chronických zápalových ochorení.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v súvislosti s dnešným ocenením zaslal Vilčekovi gratulačný list.

V roku 2010 mu Lajčák udelil v Bratislave ocenenie Vyslanec dobrej vôle (Goodwill Envoy), určené pre úspešných Slovákov a Slovenky, ktorí pôsobia v zahraničí a výnimočným spôsobom tam reprezentujú SR.

TVnoviny.sk

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: