Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Podobnosť

Lemmy
Zaslal: Pi december 17, 2010 9:45 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7066 Bydlisko: Mám.
Podobnosť embryí objasňuje proces evolúcie
Miroslav Vajs napísal(a):
Vedcov už dvesto rokov fascinuje skutočnosť, že živočíchy sú v počiatočnej fáze vývoja embryí od seba takmer nerozoznateľné.

Podobnosť embryí je dosiaľ jedným z najpresvedčivejších dôkazov spoločného pôvodu živočíšnych druhov, o ktorom už pred dvesto rokmi písal Charles Darwin.

Mozaika génov embryí. V strednom vývoji sú embryá (1. rad) od seba takmer nerozlíšiteľné, napriek tomu z nich vzniknú úplne odlišné živočíšne druhy. Zľava ryba, salamandra, korytnačka, sliepka, prasa, krava, zajac a človek. (Autor: Pavel Tomančák)

Pravda

Zaslal: So december 18, 2010 2:14 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Podobnosť embryí objasňuje proces evolúcie
Vedcov už dvesto rokov fascinuje skutočnosť, že živočíchy sú v počiatočnej fáze vývoja embryí od seba takmer nerozoznateľné.
Podobnosť embryí je dosiaľ jedným z najpresvedčivejších dôkazov spoločného pôvodu živočíšnych druhov, o ktorom už pred dvesto rokmi písal Charles Darwin.

S touto teóriou prišiel ešte v časoch Darwina Earnst Haeckel ktorý je často obviňovaný z falšovania svojich obrázkov a preto okolo celej jeho teórie panuje dosť veľká kontroverzia. Mnohí pokladajú Haeckela zároveň za otca vedeckých rasových teórií.
Podľa Wikipedie Haecklove ilustrácie psích a ľudských embryí, majúce takmer totožný vzhľad pri 4 týždňoch sa potom líšia v období po 6 týždňoch. Vyššie uvedený náčrt 6 týždňového embrya korytnačky a 8 dňového sliepky predložil v roku 1868 Haeckel ako presvedčivý dôkaz evolúcie. Haecklove nákresy z prvých fáz embryonálneho vývoja sú dnes považované za neverne zobrazujúce skutočnosť.

Citácia:
Podobnosť Sadáma Husajna s jeho dvojníkmi bola tiež isto enormná, napriek tomu by som si nedovlolil tvrdiť že by to mal byť napr. presvedčivý dôkaz spoločného pôvodu od tých istých rodičov.
27.9.2002 http://korzar.sme.sk napísal(a):
Na verejných vystúpeniach Saddáma Husajna zastupujú dvojníci
Iracký prezident Saddám Husajn sa už od roku 1998 neukázal na verejnosti a na všetkých verejných vystúpeniach ho zastupujú dvojníci, oznámila dnes nemecká televízna stanica ZDF.
S odvolaním sa na Dr. Buhmanna, odborníka v tomto odbore, ZDF tvrdí, že iracký prezident má k dispozícii minimálne troch dvojníkov. Dr. Buhmann vyvinul metódu porovnávania, ktorá umožňuje zistiť, či ide o dvojníka alebo nie, uvádza sa v komuniké ZDF uverejnenom pred odvysielaním relácie. Vďaka tejto metóde uznávanej aj americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie sa mu podarilo dokázať, kedy to bol Saddám osobne a kedy išlo o dvojníka, uzavrela ZDF.
http://hn.ihned.cz/c1-12636250-vsichni-jeho-dvojnici napísal(a):
Saddám Husajn se objevoval nejméně ve třech "vydáních", které od sebe rozezná jen odborník.

Naša analýza naznačuje, že podobnosť foriem živočíchov v priebehu vývoja embryí je aktívne udržiavaná prírodným výberom, ktorý je hlavným motorom evolučných zmien,
Škoda že neuviedol ako táto ich analýza danú skutočnosť naznačuje, hádam sa prírodným výberom medzi sebou bijú embryá ryby, salamandra, korytnačky, sliepky, prasaťa, kravy, zajaca a človeka?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So december 18, 2010 12:07 pm Odpovedať s citátom
Spomínaš Haeckela, ale o ňom viem, že bol kontroverzný.
Vladimír Kováč napísal(a):
Čo sa týka biogenetického pravidla, bránim ho preto, lebo geniálne vystihuje prepojenie medzi ontogenézou a evolúciou (napriek tomu, že Haeckel bol kontroverzná postava, bol aj génius) a súčasne patrí medzi hlavné dôkazy, že evolúcia je fakt.

Ale poďme ďalej, a zastavme sa pri klamstvách kreacionistov:
Rastislav Škoda napísal(a):
Haeckel svoje obrázky embryí rozličných zvierat nakreslil tendenčne, aby sa na seba väčšmi podobali, prikrášlil ich – hanba mu, ale čo na tom? Ak porovnáme presné obrázky zárodkov rôznych druhov, nenájdeme na nich nič podobné až identické? Nemajú aj ľudské embryá niečo veľmi podobné zárodočným rybacím žiabram?

Horný obrázok ukazuje zárodky rôznych stavovcov v troch porovnateľných vývojových štádiách.
Monroe W. Strickberger v knihe Evolution napísal(a):
Čím je vývojové štádium skoršie, tým väčšia je podobnosť embryí odlišných skupín. Na začiatku má každý z týchto zárodkov rovnaký počet žiabrových oblúkov.

Zaslal: So december 18, 2010 12:42 pm Odpovedať s citátom
Vladimír Kováč v knihe Pánom života je čas (s. 55) napísal(a):
Vysloviť otázku, či môže zistenie „megaškandálu v dejinách vedy“ – Haeckelovo biogenetické pravidlo na podklade jeho falšovaných kresieb embryí – ohroziť platnosť evolučnej teórie, môže len prvák – alebo zarytý kreacionista, ktorému stačí „naštrbiť povesť“ veľkého evolucionistu. Bola to geniálna myšlienka, je to pilier vyučovania biológie po celom svete.

Antropologicka Konstanta napísal(a):
Musím Ťa sklamať, ja nie som kreacionista a ani nemám ich učenie naštudované.

Keďže nie si kreacionista, tak si prvák. (Ak beriem do úvahy slová Vladimíra Kováča.) Wink

Zaslal: So december 18, 2010 4:07 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Keďže nie si kreacionista, tak si prvák. (Ak beriem do úvahy slová Vladimíra Kováča.) Wink
Áno, priznávam aj bez mučenia ateistickou inkvizíciou alebo výborom verejného blaha, v niektorých veciach som naozaj prvák. Otázka znie či z tých informácii ktoré podsúvajú atesitický humanisti sa dá posunúť aj niekde ďalej alebo či je človek odsúdený zostať naveky prvákom (ak sa len posunom dopredu nemyslí slepé náboženské prijatie "platnosti" teórie slepej náhody alias evolúcie). Ak je tá evolučná teória taká platná, tak mi prosím podrobnejšie ozrejmi ako platne vysvetľuje vo svojej kozmologickej časti vznik vesmíru a Zeme a ako vysvetľuje vo svojej biologickej časti vznik špecificky kódovanej informácie v usporiadaní proteínov a DNA dielom slepej náhody. Lebo uznaj, ak niečo je prehlásené za platné, potom to musíť byť overené, a ak je to overené, tak by to malo byť demonštrovateľné v praxi a náležite vysvetlené v čom daná platnosť spočíva.
Na margo interpretácie podobnosti embrií:
Big Bang never happened napísal(a):
Skutočnosť že nejaká teória dokáže popísať pozorovaný jav neznamená že tento pozorovaný jav dokazuje danú teóriu.

Tiež by som chcel poznamenať že v danom článku od Miroslava Vajsa v Pravde sa píše že:
Citácia:
Vedcov už dvesto rokov fascinuje skutočnosť, že živočíchy sú v počiatočnej fáze vývoja embryí od seba takmer nerozoznateľné. Na vyriešenie tohto klasického biologického problému bolo nutné pomocou najmodernejších prístrojov nahliadnuť až na molekulárnu a genomickú úroveň organizmov.
ale na podporu tohoto tvrdenia o nahliadnutí na molekulárnu a genomickú úroveň sa namiesto grafickej reprezentácie výstupov týchto najmodernejších prístrojov používa kreslený obrázok v štýle "z roku Pána" 1868 z obdobia cisára Františka Jozefa I.
Lemmy
Zaslal: So december 18, 2010 4:29 pm Odpovedať s citátom
Z ohlasu študenta Prírodovedeckej fakulty UK som pochopil, že prednášky docenta Kováča pochopí aj mierne utlmený poslucháč.

Zaslal: So december 18, 2010 5:31 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Z ohlasu študenta Prírodovedeckej fakulty UK som pochopil, že prednášky docenta Kováča pochopí aj mierne utlmený poslucháč.
Tak Ťa poprosím aby si detailne vysvetlil ako tento poslucháč pochopil tvrdenie o evolúcii ako fakte v kontexte vzniku špecificky kódovo usporiadaných proteínov a DNA, že ako k tomu došlo, keď si už taký neutlmený.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: