Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Rozdiely v omyloch

Lemmy
Zaslal: So december 11, 2010 10:45 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7149 Bydlisko: Mám.
Súhlasím s názorom Teodora Münza, ktorý o rozdieloch medzi omylmi, s ktorými sa zoznamujeme ako vo vede, tak aj v náboženstve, i bežne v živote, napísal v Listoch filozofom (Kalligram, 2002):
Teodor Münz napísal(a):
Rozdiel je však v tom, že kým omyly v ostatnom poznaní sa pomerne rýchlo a presvedčivo odstraňujú, lebo jeho predmety sú v dosahu empírie, náboženský omyl sa niekedy odstraňuje veľmi ťažko, a keď sa po dlhšom čase predsa len odstráni, tak iba preto, lebo jeho neudržateľnosť v porovnaní s úrovňou ostatného poznania, mravného cítenia, logického myslenia kričí, uráža, dráždi odporcov, prípadne už aj jeho prívržencov.

A veriaci majú dosť, aspoň pre seba, presvedčivých argumentov, že boh v ich skúsenosti existuje. Náboženstvo nie je prírodná veda, a skúsenosť, argument, pravda, omyl sa tu chápu oveľa voľnejšie. Na druhej strane však platí, že ak v skúsenosti niekoho boha niet, tak pre neho neexistuje.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.