Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Prečo vnímam vieru v darwinizmus a evolúciu ako náboženstvo

AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po apríl 25, 2011 11:11 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Julius Voskár napísal(a):
A ešte jedna poznámka, ak vás niekto oklame, to vždy požadujete vedecký dôkaz o tom, že ste klamaný?

Určite požadujem nejaký dôkaz, bez prívlastku "vedecký". Určite považujem za absolútne neetické niekoho obviniť z klamstva a nemať v ruke žiadne dôkazy.

Nestačí vám porovnanie klamlivého tvrdenia s realitou? Odporúčam vám to uplatniť v súvislosti s biblickými textami. Podotýkam, že niektoré časti dotýkajúce sa niektorých historických faktov aj udalostí, môžu byť pravdivé.

Stačí, lenže ja som v realite pred 2000 rokmi nežil a stroj času nemám, som odkázaný na dobové svedectvá ktoré sú zachytené práve v Biblii, ktoré každý má právo prijať alebo spochybniť a zamietnuť:
Skutky apoštolov, 10. kapitola napísal(a):
37 veď vy viete, čo sa dialo po celom Judsku, počnúc od Galiley, po krste, ktorý hlásal Ján; 38 ako Boh Duchom Svätým a mocou pomazal Ježiša Nazaretského, ktorý chodil, dobre činil a uzdravoval všetkých diablom posadnutých, pretože Boh bol s Ním. 39 A my sme svedkami všetkého, čo činil v Judsku a v Jeruzaleme, ako Ho aj zamordovali, povesiac Ho na drevo.

Švédsky spisovateľ Magnus Malm napísal(a):
Každý človek v sebe nosí túžbu po Bohu aj odpor k Nemu. Kresťan je človek, ktorý dal vo svojom živote prednosť túžbe. Ale ukáž mi kresťana, ktorý nikdy vo svojom živote nezažil odpor voči Bohu. Ateista je človek, ktorý dal vo svojom živote prednosť odporu. Ale ukážte mi ateistu, ktorý nikdy nezažíva niečo, čo sa nehodí do jeho materialistického systému.

Na druhej strane, stvorenie sveta som tiež nevidel a realitu jeho existencie plne uznávam, napriek tomu že sekulárni ateisti ma presviedčajú aby som mu neveril a snažia sa predostierať alernatívne vysvetlenia jeho vzniku. Ako chcete medzi týmito dvoma súperiacimi vysvetleniami rozhodnúť? Proti modelu kozmickej evolúcie existuje množstvo dôkazov pre ktoré je nutné túto teóriu brať so značnou rezervou, a žiť v presvedčení že svet okolo nás nie je reálny by asi nebolo moc rozumné.

A na moju otázku o Kristovom božstve ste mi tiež neodpovedali a v súvislosti s "veľkou nocou" je tu otázka: ku komu sa Kristus modlil, keď bol Boh? K sebe?
Prosím aby ste mi danú otázku o Kristovom Božstve zopakovali, nie som si vedomý že by som nejakú takú otázku nezodpovedal. Čo sa týka otázky ku komu sa Kristus modlil, máte to napísané priamo v Biblii:
Evanjelium podľa Matúša, 26. kapitola napísal(a):
39 Nato poodišiel trochu, padol na tvár a modlil sa takto: Otče môj, ak je možné, nech ma minie tento kalich. Avšak nie ako ja chcem, ale ako Ty.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Po apríl 25, 2011 11:25 pm Odpovedať s citátom
A ešte jedna otázka, máte vedomosti o tom, že sa kvôli vývojovej teórii niekde vraždia? Ja viem, že v minulosti aj teraz, ľudia kvôli náboženstvu, aj kresťanskému trpia a zomierajú. To vám nevadí? Vašu správnu odpoveď už čítam "vadi". Čo vy na to?

Máte pravdu, to že kvôli fanatickému náboženstvu ako je napr. sekulárny ateizmus vyznávajúci dogmu vývojovej teórie sú ľudia schopní robiť nižšie popísané veci mi naozaj vadí.
Naše korene, s.187 napísal(a):
R.1957 štátna bezpečnosť zatkla Miloša Rataja, vysokoškoláka v Košiciach. Bol to syn Jána Rataja – učiteľa a básnika. Tento s niekoľkými spolužiakmi v internáte sa tajne stretávali, aby rozprávali o Božom slove a apolu sa aj modlili. Niekto ich udal, a bolo z toho veľké vyšetrovanie a súdny proces. Vo Východoslovenských novinách sa objavili články „Jed v pozlátku“ (1951 č.41), „Sekty hubia myseľ mládeže“, „Na margo procesu s modrokrižiakmi“. Bola to príprava na rozšírenie procesu v Bratislave, kde v roku 1959 zatkli bratov: Ing. O. Luptáka, Ing. Vl. Mateja, J. Rosu a J. Hollého zo Starej Turej. Súdne pojednávanie bolo neverejné (sept. 1959). Hlavnou vinou obžalovaných bolo, že rozširovali ako členovia Modrého kríža nepriateľskú kresťanskú ideológiu, ktorá je v rozpore s vedeckou marxistickou ideológiou a teda sú vlastne nepriateľmi socializmu. Preto ich odsúdili podľa paragrafu o podvracaní republiky. Súčasne im zabavili kresťanskú literatúru, hlavne od Kristíny Royovej, osobnú korešpondenciu a písacie stroje.

Takže také vedomosti že ľudia kvôli vývojovej teórii sú neochotní tolerovať iných ľudí a posielať ich do väzenia naozaj mám.
Julius Voskár
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 7:49 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 08 júl 2009 Príspevky: 156
Citácia:
A.K. Tak dobre, môžeme trochu debatovať aj o kresťanstve a môžme začať vaším priznaním sa, že pre vás je Kristus Boh. Moje otázky na vás, čo myslíte, vie boh o tom že je Boh, myslím ten váš nebeský? Vedel Kristus pri svojom narodení, že je Boh, alebo to bolo obyčajné nemluvňa? Ak to vtedy nevedel, kedy na to prišiel, pred svojou smrťou, po svojej smrti? A ešte v tejto sérii otázok, jedna posledná. Nemyslíte, že celé kresťanstvo je jeden nesmierny, nehorázny podvod tiahnúci sa dejinami viac ako 2000 rokov, páchaný na plytkomysliacich občanoch?

Tu je tá otázka.
Julius Voskár
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:06 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
Evanjelium podľa Matúša, 26. kapitola napísal(a):
39 Nato poodišiel trochu, padol na tvár a modlil sa takto: Otče môj, ak je možné, nech ma minie tento kalich. Avšak nie ako ja chcem, ale ako Ty.

Ale toto odporuje tomuto biblickému textu o jednote Krista s vaším Bohom:
Citácia:
Evanjelium Podľa Jána 10:30-33 (Nádej pre každého) napísal(a):
30 “~ A ja a Otec sme jedno." 31 Tieto slová Židov tak popudili, že začali zbierať kamene a chceli ho zabiť. 32 Z Božieho poverenia som vykonal veľa dobrých činov, aby som pomohol ľuďom. Pre ktorý z nich ma chcete ukameňovať?" spýtal sa Ježiš. 33 Nechceme ťa zabiť pre tvoje činy, ale preto, že sa rúhaš. Ty, obyčajný človek, sa vyhlasuješ za Boha," vysvetľovali mu Židia.

Že by to bolo ďalšie božie tajomstvo, súčasne rozdelený trpiaci a všemocný boh? Či pochybná ľudská logika a fantázia? Ale opäť ste si nevzali k srdcu moju požiadavku na debatu s vami a nie s Bibliou, ktorá nemôže pre súdneho človeka predtavovať nejakú zásadnú autoritu.
Julius Voskár
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:44 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Naše korene, s.187 napísal(a):
R.1957 štátna bezpečnosť zatkla Miloša Rataja, vysokoškoláka v Košiciach. Bol to syn Jána Rataja – učiteľa a básnika. Tento s niekoľkými spolužiakmi v internáte sa tajne stretávali, aby rozprávali o Božom slove a apolu sa aj modlili. Niekto ich udal, a bolo z toho veľké vyšetrovanie a súdny proces. Vo Východoslovenských novinách sa objavili články „Jed v pozlátku“ (1951 č.41), „Sekty hubia myseľ mládeže“, „Na margo procesu s modrokrižiakmi“. Bola to príprava na rozšírenie procesu v Bratislave, kde v roku 1959 zatkli bratov: Ing. O. Luptáka, Ing. Vl. Mateja, J. Rosu a J. Hollého zo Starej Turej. Súdne pojednávanie bolo neverejné (sept. 1959). Hlavnou vinou obžalovaných bolo, že rozširovali ako členovia Modrého kríža nepriateľskú kresťanskú ideológiu, ktorá je v rozpore s vedeckou marxistickou ideológiou a teda sú vlastne nepriateľmi socializmu. Preto ich odsúdili podľa paragrafu o podvracaní republiky. Súčasne im zabavili kresťanskú literatúru, hlavne od Kristíny Royovej, osobnú korešpondenciu a písacie stroje.

Takže také vedomosti že ľudia kvôli vývojovej teórii sú neochotní tolerovať iných ľudí a posielať ich do väzenia naozaj mám.[/quote] Prepáčte mám zistené, že všetci aktéri tohoto príbehu boli kresťania, tí postihnutí aj tí čo ich zatýkali a súdili. Je to rovnako, alebo podobne, aj vo vojnách. A okrem toho, vtedajšia spoločnosť, spoločenské zriadenie, hodnotilo ich činy ako protištátnu činnosť. Náboženská sloboda bola aj vtedy zaručená ústavou.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 11:12 pm Odpovedať s citátom
Prepáčte mám zistené, že všetci aktéri tohoto príbehu boli kresťania, tí postihnutí aj tí čo ich zatýkali a súdili. Je to rovnako, alebo podobne, aj vo vojnách. A okrem toho, vtedajšia spoločnosť, spoločenské zriadenie, hodnotilo ich činy ako protištátnu činnosť. Náboženská sloboda bola aj vtedy zaručená ústavou.

1. Kde sa vám toto podarilo zistiť?
2. Ako sa "tí [údajní kresťania] čo ich [postihnutých kresťanov] zatýkali a súdili" volali?
3. Členmi akej denominácie boli, resp. akého vierovyznania?
4. Ako je možné že bývalý režim ich ako kresťanov na tak vysokých postoch akceptoval ak hlavným bodom obžaloby odsúdených bolo práve šírenie "nepriateľskej" kresťanskej ideológie ktorá je v rozpore s tou "vedeckou" marxistickou?
5. Ak bola tzv. "náboženská sloboda" zaručená ústavou tak prečo ich "činy" spočívajúce v čítaní Biblie boli klasifikované ako podvracanie republiky?
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St apríl 27, 2011 1:05 am Odpovedať s citátom
...
...

Ak by Biblia o Bohu písala inak ako o neviditeľnom Bohu-Otcovi a o Bohu-Synovi ktorý ho "známym učinil" v ľudskom tele a neposkytla k tomu vysvetlenie prečo k tomu došlo, tak by ste mali pravdu. To však evidentne nie je ten prípad.
Že by to bolo ďalšie božie tajomstvo, súčasne rozdelený trpiaci a všemocný boh? Či pochybná ľudská logika a fantázia?
Všeobecnú vieru kresťanskú pozná zväčša každý dospelý človek, ak by ste predsa len mali v tomto ohľade medzery, môžem skúsiť vysvetliť že všemocný Boh-Otec neposlal ” Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil”. Chybnou logikou by bolo prehliadnuť dôvody utrpenia Boha-Syna poslaného na svet v ľudskom tele:
Izaiáš, 53. Kapitola napísal(a):
3 Opovrhnutý bol a opustený ľuďmi,
muž bolestí, ktorý poznal choroby,
ako niekto, pred kým
si ľudia skrývajú tvár,
opovrhnutý bol, a nevážili sme si ho.
4 Ale on niesol naše choroby,
vzal na seba naše bolesti.
My sme sa nazdali, že je zasiahnutý,
Bohom bitý a strápený.
5 Ale on bol prebodnutý
pre naše priestupky,
zmučený pre naše neprávosti.
On znášal trest za náš pokoj,
jeho jazvami sa nám dostalo
uzdravenia.

Citácia:
12 Ak neveríte, keď som vám hovoril o zemských veciach, akože uveríte, keď vám budem hovoriť o nebeských? 13 A nikto nevstúpil do neba, len Ten, kto zostúpil z neba, Syn človeka. 14 A ako Mojžiš povýšil hada na púšti, tak musí byť povýšený aj Syn človeka, 15 aby každý veriaci mal v Ňom večný život. 16 Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho. 17 Lebo neposlal Boh Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil. 18 Kto verí v Neho, nebude súdený. Kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno jednorodeného Syna Božieho. 19 A v tom je súd, že svetlo prišlo na svet, ale ľudia väčšmi milovali tmu ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. 20 Každý totiž, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky nevyšli najavo. 21 Ale kto činí pravdu, ide na svetlo, aby jeho skutky boli zjavené, pretože sú v Bohu konané.

Samozrejme že máte právo sa tomu vysmievať ak to považujete ža najlepší postoj k tomuto posolstvu, a buďte si istý že vonkoncom nebudete prví:
Skutky apoštolov, 17. kapitola napísal(a):
29 Keďže sme teda rod Boží, nesmieme si myslieť, že božstvo je podobné zlatu alebo striebru, alebo kameňu, dielu ľudského umenia a dôvtipu. 30 Ale na časy tejto nevedomosti nehľadí Boh, no teraz dáva zvestovať ľuďom, aby sa všetci všade kajali; 31 lebo určil deň, keď spravodlivo bude súdiť svet skrze Muža na to ustanoveného, a všetkým pomáha veriť v Neho tým, že Ho vzkriesil z mŕtvych.
32 Ako počuli o vzkriesení z mŕtvych, jedni sa posmievali a iní povedali: Budeme ťa o tomto aj inokedy počúvať.

Opäť mi nedá poznamenať že Biblia sa nebojí priznať skutočnosť že mnohí sa evanjeliu posmievali, čo osobne považujem za veľmi odlišný prístup v provnaní so sekulárnymi ateistami, ktorí napr. na otázku:
Citácia:
Ozaj, ako si vysvetľujete prítomnosť vody na Zemeguli Vy? Biblické tvrdenie ste zamietli, prijali ste tvrdenie evolucionistov o tom že voda sa nevyparí aj keď ostatné látky z ktorých pozostávajú joviálne planéty a ktoré sa skondenzovali až za hranicou vnútorných planét áno? Alebo čo navrhujete že človek má pokladať za skutočnosť ohľadom pôvodu vody na Zemeguli?

odpovedajú spôsobom Ad Hominem, t.j. začínajú napádať kresťanstvo: „Ale ak sa tá voda udrži na rotujúcej Zemi pôsobením boha, budem aj tak spokojný, ale aj tak nebudem vystrájať nezmysly ako to robia veriaci kresťania“ bez toho aby vo svojej racionalite poskytli akékoľvek vysvetlenie odkiaľ sa podľa nich voda na zemi nabrala. Vy navyše tvrdíte „Žiaľ realita je taká ako to tvrdia vedci a evolucionisti“ ale to čo tvrdia neviete uviesť resp. čo sa prítomnosti vody na Zemi týka pre tú vo svojej teórii nenašli miesto ktoré by neodporovalo fyzikálnym zákonom alebo pozorovaniam. Ja by som za oveľa intelektuálne poctivejšie považoval priznanie že na túto otázku nemajú sekulárni ateisti uspokojivú odpoveď, žiaľ takej úprimnosti sa zdá sekulárny humanizmus nie je schopný a preto je pre mňa osobne ako svetonázor nedôveryhodný.
Wikipedia napísal(a):
Nejasný zostáva pôvod vody na Zemi, ktorej bolo v prvotnej atmosfére Zeme príliš málo na vznik oceánov. Väčšina vedcov sa prikláňa k teórii, že hlavná časť vody sa dostala na Zem až po skončení jej formovania v podobe komét, ktoré dopadali na jej povrch.

Pozn. Analýza vzoriek odobratých výskumnými sondami z komét pri preletoch v ich chvostoch ukázali, že chemické zloženie vody v kométach je úplne odlišné s vodou na Zemeguli, obsahuje oveľa viac ťažkej vody. Keďže túto ťažkú vodu v oceánoch nenachádzame, pozorovania úplne protirečia tejto teórii a kométy ako zdroj vody na Zemeguli sú nateraz z hry von.

Ale opäť ste si nevzali k srdcu moju požiadavku na debatu s vami a nie s Bibliou, ktorá nemôže pre súdneho človeka predtavovať nejakú zásadnú autoritu.
Už som Vám vysvetlil že podľa môjho presvedčenia kresťan môže byť kresťanom len na základe Biblie a keď ste sa rozhodli napádať kresťanstvo ktorého základy sú práve v Biblii, potom takáto požiadavka na hájenie kresťanstva mimo Biblie vyznieva absolútne nezmyselne. Ak chcete viesť polemiku s voľnomyšlienkármi a nie s kresťanmi tak potom si otvorte novú tému a hľadajte ako diskutujúceho partnera nejakého voľnomyšlienkára. Ja si nemyslím že napr. taký Nikola Tesla by nemal byť súdny človek za to že napísal:
Nikola Tesla napísal(a):
“Dar duševnej sily pochádza od Boha, božskej bytosti, a ak sústredíme svoje myslenie na túto pravdu, naladíme sa na túto veľkú silu.
Moja matka ma naučila hľadať všetku pravdu v Biblii”
, t.j. za to že evidentne Bibliu považoval za autoritu hodnú dôvery.
Julius Voskár
Zaslal: St apríl 27, 2011 9:23 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
1. Kde sa vám toto podarilo zistiť?
2. Ako sa "tí [údajní kresťania] čo ich [postihnutých kresťanov] zatýkali a súdili" volali?
3. Členmi akej denominácie boli, resp. akého vierovyznania?
4. Ako je možné že bývalý režim ich ako kresťanov na tak vysokých postoch akceptoval ak hlavným bodom obžaloby odsúdených bolo práve šírenie "nepriateľskej" kresťanskej ideológie ktorá je v rozpore s tou "vedeckou" marxistickou?
5. Ak bola tzv. "náboženská sloboda" zaručená ústavou tak prečo ich "činy" spočívajúce v čítaní Biblie boli klasifikované ako podvracanie republiky?
Odpovedať na tieto vaše otázky bude vaša úloha. Predtým tu bol Slovenský štát v ktorom sme boli všetci kresťania okrem par židov ktorých nestihli vyviesť do Oswienčimu, alebo nestihli zomrieť.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St apríl 27, 2011 9:57 am Odpovedať s citátom
[Odpovedať na tieto vaše otázky bude vaša úloha. Predtým tu bol Slovenský štát v ktorom sme boli všetci kresťania okrem par židov ktorých nestihli vyviesť do Oswienčimu, alebo nestihli zomrieť.

Prečo by malo byť mojou úlohou dokázať tvrdenie s ktorým ste vyrukovali vy? Ja som ešte nepočul o tak "racionálnej" požiadavke vznesenej na obžalovanú stranu aby tá sama našla dôkazy svojej viny tak ako ju žaluje obžaloba.
Julius Voskár
Zaslal: St apríl 27, 2011 10:02 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
[quote]Ak by Biblia o Bohu písala inak ako o neviditeľnom Bohu-Otcovi a o Bohu-Synovi ktorý ho "známym učinil" v ľudskom tele a neposkytla k tomu vysvetlenie prečo k tomu došlo, tak by ste mali pravdu. To však evidentne nie je ten prípad.
Všeobecnú vieru kresťanskú pozná zväčša každý dospelý človek, ak by ste predsa len mali v tomto ohľade medzery, môžem skúsiť vysvetliť že všemocný Boh-Otec neposlal ” Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil”. Chybnou logikou by bolo prehliadnuť dôvody utrpenia Boha-Syna poslaného na svet v ľudskom tele:
Samozrejme že máte právo sa tomu vysmievať ak to považujete ža najlepší postoj k tomuto posolstvu, a buďte si istý že vonkoncom nebudete prví:
Citácia:

Kdesi v NZ som čítal: pri svojich odpovediach (kresťania) buďte priamy a odpovedajte áno, áno, nie, nie, no vaše odpovede také nie sú. Teda vaše presvedčenie o Kristovom božstve je na základe vašej viery podloženej Bibliou, alebo to máte spracované aj mozgovo. Ja ten váš mozog pri hodnotení biblických textov som nepostrehol. To čo tu produkujete sa mi pripadá ako teologická ekvilibristika. Som prekvapený, že v mojich vyjadrených názoroch vidíte výsmech, nie ste precitlivelý na vašu vieru.Tie biblické texty o vysmievaní sa veriacim hovoria, že aj v dávnych dobách boli racionálne mysliaci ľudia vysmievajúci sa naivite veriacich. No pre vás je to zrejme povzbudením v náboženskej viere, lebo aj Biblia hovorí , že sa vám budú vysmievať. Laughing
Julius Voskár
Zaslal: St apríl 27, 2011 10:23 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Čo sa tej vody týka, nielen o nej, ale aj o mnohých prvkoch tu na Zemi a mnohých ďalších veciach presne nevieme ako a kde sa tu vzali. Ako aj o podstate a vzniku vedomia. A preto sú ľudia, ktorí si kladú zmysluplné otázky a hľadajú na ne zmysluplné odpovede. Ak vy viete dať lepšie odpovede, ako to robí súčasná veda, môžete sa uplatniť a publikovať to, na čo ste prišli.
Môj názor : nie vždy svätá kniha, nie vždy vedecká autorita, má pravdu. Aj autorita sa môže mýliť. Ak svoju omylnosť uznáva domnelá autorita (aj kniha) je dobrou autoritou.
Julius Voskár
Zaslal: St apríl 27, 2011 10:30 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
Prečo by malo byť mojou úlohou dokázať tvrdenie s ktorým ste vyrukovali vy? Ja som ešte nepočul o tak "racionálnej" požiadavke vznesenej na obžalovanú stranu aby tá sama našla dôkazy svojej viny tak ako ju žaluje obžaloba.

Čo, vy ste mi neuverili?
AntropologickaKonstanta
Zaslal: St apríl 27, 2011 6:19 pm Odpovedať s citátom
Kdesi v NZ som čítal: pri svojich odpovediach (kresťania) buďte priamy a odpovedajte áno, áno, nie, nie, no vaše odpovede také nie sú.
Konkrétne ktorá odpoveď Vám takou nepripadá?
Teda vaše presvedčenie o Kristovom božstve je na základe vašej viery podloženej Bibliou, alebo to máte spracované aj mozgovo. Ja ten váš mozog pri hodnotení biblických textov som nepostrehol. To čo tu produkujete sa mi pripadá ako teologická ekvilibristika. Som prekvapený, že v mojich vyjadrených názoroch vidíte výsmech, nie ste precitlivelý na vašu vieru.Tie biblické texty o vysmievaní sa veriacim hovoria, že aj v dávnych dobách boli racionálne mysliaci ľudia vysmievajúci sa naivite veriacich. No pre vás je to zrejme povzbudením v náboženskej viere, lebo aj Biblia hovorí , že sa vám budú vysmievať.
Mne sa zdá byť argument:
Citácia:
Vzhľadom k tomu, že teórie o vzniku života nie je možné overiť pozorovaním, nemôže veda poskytnúť žiadne empirické informácie o vzniku života. Môže len navrhnúť prijateľný scenár rekonštrukcie udalostí, ktoré viedli k sformovaniu života na Zemi. Hodnota týchto špekulatívnych scenárov je daná tým, či následne poskytujú vysvetlenie pozorovaných faktov, resp. či pozorované fakty zapadajú do daného scenára.
resp.
Citácia:
Jestvujú dva konkurenčné modely snažiace sa objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Pri ich porovnaní sa jedná o veľmi jednoduchú otázku: Buď naša slnečná sústava bola stvorená, alebo nie. V tomto dokumente budem používať slovo evolúcia pre označenie viery, že naša slnečná sústava nebola stvorená. ... Keď tu budem používať slovo evolúcia, ... budem mať na mysli vieru, že naša slnečná sústava, a všetko v nej, sa utvorilo a rozvinulo úplne samo od seba. Voľakedy som veril v túto evolúciu, ale dnes už nie. Teraz verím, že celý vesmír a všetko vňom, vrátane slnečnej sústavy, bolo stvorené Bohom. Samozrejme, veľa vedcov dnes s touto myšlienkou silno nesúhlasí. Títo muži a ženy veria, že žiadne stvorenie sa neodohralo. Veria, že sa slnečná sústava vytvorila pred miliardami rokov bez toho aby sa na tom podieľal nejaký tvorca. V tomto videu, budete mať možnosť vidieť prečo ich modely [formovania slnečnej sústavy] sú chybné. Samozrejme že tým nemožno dokázať, že model stvoreného sveta je správny. Vedu nemožno použiť na preukázanie že skutočne došlo k nejakej historickej udalosti. Jediné, čo môžeme urobiť, je pozrieť sa ktorý scenár je v najväčšej zhode s dostupnými dôkazmi. (Spike Psarris: Čo vám nepovedia o astronómii, 2009)
dostatočne racionálny aby som na jeho základe vyhodnotil tvrdenia uvedené v Biblii a porovnal s okolitým svetom ako aj s dostupnými dôkazmi. A v tom je určite aj kus "mozgového spracovania" napísané vašim výrazom.
Na margo výsmechu, vo vašich vyjadreniach typu "Ozaj len mimoriadne sugestibilný, dôverčivý, plytkomysliaci človek môže mať taký postoj k biblickým textom, ako vy" by asi len veľmi iracionálne rozmýšľajúci človek nevidel výsmech. Ak si však myslíte že som na také vyjadrenia precitlivelý, veľmi sa mýlite. Ak konštatujem skutočnosť že vo svojom výsmechu z veriacich nie ste prvý ani posledný, to vonkoncom neznamená že by som mal byť na niečo precitlevelý. Radšej budem v jednej skupine plytkomyselných spolu s Newtonom ako racionálnych s Dawkinsom.
Julius Voskár
Zaslal: Št apríl 28, 2011 8:40 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
...
...

Ak by Biblia o Bohu písala inak ako o neviditeľnom Bohu-Otcovi a o Bohu-Synovi ktorý ho "známym učinil" v ľudskom tele a neposkytla k tomu vysvetlenie prečo k tomu došlo, tak by ste mali pravdu. To však evidentne nie je ten prípad.

Kristus ako boh - nemluvňa, modliaci sa kbohu, hovoriaci z kríža, nijako nepotvrdzujú jeho údajný výrok "Ja s otcom, jedno som", ale váš názor na toto protirečenie som nikde nenašiel . A to čo ste napísali je akési zahmlievanie.
Citácia:
Konkrétne ktorá odpoveď Vám takou nepripadá?
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne máj 01, 2011 12:24 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Prečo by malo byť mojou úlohou dokázať tvrdenie
Citácia:
Prepáčte mám zistené, že všetci aktéri tohoto príbehu boli kresťania, tí postihnutí aj tí čo ich zatýkali a súdili. ...Náboženská sloboda bola aj vtedy zaručená ústavou.
s ktorým ste vyrukovali Vy? Ja som ešte nepočul o tak "racionálnej" požiadavke vznesenej na obžalovanú stranu aby tá sama našla dôkazy svojej viny tak ako ju žaluje obžaloba.

Čo, vy ste mi neuverili?

Naozaj sa musím priznať že mám voči Vašemu tvrdeniu značné výhrady, pretože pôsobí veľmi iracionálnym dojmom že by za ateisticko-marxistického režimu kresťania sami seba pred ním odhalili pre čítanie Biblie a súdili sa navzájom ako nepriatelia vedeckej marxistickej ideológie. A navyše okolnosť ich odsúdenia za čítanie Biblie ako súčasť údajnej "nepriateľskej kresťanskej ideoĺógie" by ešte mala potvrdzovať tzv. náboženskú slobodu ktorá vtedy vládla. Question

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 5 z 6
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: