Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  ČO je dobré na kresťanstve

Lemmy
Zaslal: Pi december 11, 2015 12:04 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6127 Bydlisko: Mám.
Vatikán už nechce obracať židov na vieru. Spasení budú takisto.

Rímskokatolícka cirkev vzdala všetko úsilie o konvertovanie židov a vyzýva v tejto súvislosti veriacich, aby skoncovali so snahou toho dosiahnuť. Zvláštna teologická komisia vo Vatikáne vo štvrtok vydala stanovisko, že i židia môžu dosiahnuť večného spasenia bez toho, aby sa stali kresťanmi.

ČTK a Vatikán

Zaslal: Pi december 11, 2015 12:59 pm Odpovedať s citátom
Katolíci končia so snahou o konvertovanie židov. Cirkev sa tak nepriamo kajá za prispenie k antisemitizmu

• Katolíci sa už nemusia snažiť o konvertovanie židov, oznámila zvláštna teologická komisia vo Vatikáne.
  • Podľa nej môžu židia i bez toho, aby sa stali kresťanmi, dosiahnuť spasenie.
  • I židia sú nositeľmi Božieho slova a katolíci im majú svoju vieru predkladať s pokorou a citlivosťou.

Hospodárske noviny

Zaslal: Pi december 18, 2015 9:22 am Odpovedať s citátom
Príklad užitočného využitia kostola.

Chrám v Španielsku premenili na miesto pre skaterov

Z opusteného chrámu v severošpanielskom meste Llanera sa stalo obľúbené miesto pre mládež.

Chrám Svätej Barbary postavili v roku 1912.

Miesto bolo opustené, kým na neho raz nenarazil Rey.

Rey s priateľmi vytvoril asociáciu La Iglesia Skate na vyzbieranie financií a vybudovanie rampy.

Dokonca sa im podarilo vyzbierať viac peňazí ako počítali, čo im umožnilo vybudovať väčší skatepark, než s akým rátali. Nazvali ho chrám Kaos, otvorili ho na začiatku tohto roka a do kostola pritiahli veľa mladých ľudí.

Denisa Ballová

Zaslal: Št január 14, 2016 10:33 am Odpovedať s citátom
Katolícky škandál

Katolíci majú bolehlav, lebo nekatolík pristúpil k eucharistii. Ach, tie katolícke problémy. Ironik

Zaslal: Ne január 24, 2016 11:49 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Lemmy
Citácia:
Platí, že čím väčšie duchovné vákuum, tým racionálnejší postoj k svetu.

No ja keď vidím v TV všetkých tých veštcov tak mi je jasné kam to vákum smeruje. Zvláštne že tebe nie.

Tiež ma zaujalo že hodnotíš postoj cirkvi k rozvedeným ako barbarský. Ak som to správne pochopil tak si to vyvodil zo slova "zlepšiť". Poznám konkrétnu osobu ktorá je rozvedená nie z vlastnej vôle a musím povedať že klameš.

Zaujíma ma už len jedno. Či dokážeš to klamstvo(alebo osočenie ak chceš) aj priznať.Na tebe je totiž zjavné že máš čo zlepšovať. Si snáď barbar?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št január 28, 2016 6:38 pm Odpovedať s citátom
Šokujúce video z kostola! Deti sa postavili do radu a potom to prišlo: Čo im to ten farár robí?!

Na prvý pohľad to vyzerá, ako normálna svätá omša, keď však zbadáte, čo v skutočnosti kňaz s deťmi robí, príde vám zle.

Počas omše totiž smerom ku kňazovi stojí zástup detí a človek by si povedal, že čakajú na požehnanie. Opak je ale pravdou. Brazílske deti sa pripravujú na Prvé sväté prijímanie a súčasťou tejto prípravy je aj vskutku veľmi zvláštny rituál.

Kňaz každému dieťaťu surovo potrasie hlavou a následne doňho strčí, aby odišlo. Jedno malé dieťa dokonca spadne na zem a farár doň ešte kopne. Toto video šokovalo internet a na sociálnej sieti Facebook vyvolalo búrlivú diskusiu. Mnohí sú z celej situácie znepokojení. „Svoje dieťa by som určite do toho radu nepostavila,“ napísala rozhorčená Sandrinha Antelo. ktorá je veriaca a pravidelne chodí do kostola.

Autor: Čas.sk, vem

Zaslal: Ne jún 12, 2016 12:18 pm Odpovedať s citátom
Ladislav Švihran napísal(a):
Cirkevný historik Georg Denzler v Dejinách celibátu sumarizuje: „Všeobecne možno o 16. storočí povedať: desať percent duchovných bolo nemanželského pôvodu a štyri pätiny všetkých nemanželských detí pochádzali od kňazov. Najmenej tretina duchovných žila v notorickom konkubináte, čierne čísla však zrejme boli oveľa vyššie.“

Celibát často ešte menej dodržiavali cirkevní hodnostári. Denzler píše: „V 15. a 16. storočí ťažko nájsť pápeža, ktorý by nemal metresu a vlastné deti.“ Inocent VIII. ich mal údajne šestnásť, osem synov a osem dcér. „Jeho Svätosť vstáva z postele prostitútok,“ vravelo sa o ňom, „a ide rovno zatvárať a otvárať bránu nebies a očistca.“

Inocent sa svojimi deťmi ani netajil. Na rozdiel od iných cirkevných hodnostárov sa nehanbil za svoje potomstvo a svojich synov neoznačoval – ako bolo zvykom – za synovcov a svoje dcéry za netere. Sám ich krstil, slúžil im omšu pri svadbách a zabezpečil im vhodné povolanie a postavenie. Ich blaho mu väčšmi ležalo na srdci ako apoštolský úrad. Jeho kritici písali o ňom, že svojich synov a dcéry „bez hanby povzniesol k bohatstvu i poctám“.

Aj Alexander VII., Inocentov nástupca (pápežom bol v rokoch 1492 – 1503), splodil veľa detí. Kronikár zaznamenal, že v Španielsku, odkiaľ pochádzal, zanechal najmenej šesť synov. V Bologni pribudli k nim ešte tri deti. Potom ďalšie štyri… Aj on im zabezpečil postavenie i blahobyt.

Cirkevný historik Gelmi o ňom i o pápežoch z toho obdobia konštatuje, že „na nich okrem kňazského rúcha nič nebolo duchovné“.

Zaslal: So september 03, 2016 10:57 pm Odpovedať s citátom
Alogx napísal(a):
Súčasná úroveň morálky je taká nízka, že ju už ani nemôžeme morálkou nazývať, ale amorálkou.

Čo vlastne povedal? Na Slovensku sa k nejakému náboženstvu hlási približne 76 % občanov. Pozri: Obyvateľstvo podľa náboženského vyznania.

Archív:

Zaslal: So november 19, 2016 10:52 am Odpovedať s citátom
Do hereckého neba odišla ďalšia legenda, zomrel… XY, ten a ten herec, herečka.

Odišiel niektorý herec alebo herečka do hereckého pekla?

Alebo to znamená, z náboženského pohľadu, že všetci herci sú dobrí?

Sú aj nebá (množné číslo pre nebo) pre robotníkov, otrokov, kapitalistov, bezdomovcov…?

Akosi sa nehovorí, že do robotníckeho neba odišla ďalšia legenda, zomrel…

Zaslal: So november 19, 2016 11:24 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 676
Lemmy napísal(a):
Do hereckého neba odišla ďalšia legenda,
Sú aj nebá (množné číslo pre nebo) pre robotníkov, otrokov, kapitalistov, bezdomovcov…?

Herci si radi užívajú života, vypijú si, pofajčia, atď. Preto asi herecké nebo, lebo bez týchto pôžitkov by to nebolo hercove nebo. Robotnícke nebo by asi bolo, že v nebi má nejakú ľahšiu robotu, kde sa veľmi nezapotí, neumaže, veď aké by to bolo nebo pre workoholika, kde sa len modlí a klania bohu? Veď pre neho je predsa pôžitok niečo robiť. Aj otrok si svoje otrocké nebo predstavuje asi tak, že ho jeho pán nezmláti desaťkrát za deň, ale len jeden – dva krát. Otrokár si svoje nebo predstavuje asi tak, že bude mať nekonečné množstvo otrokov. Niekomu sľubujú v raji desať panien, ale čo keď on chce dvanásť? To už asi musí hľadať niečo lepšie, ako nebo. Predstavy o raji sú asi také, aká je fantázia človeka. Človeku s menšou fantáziou postačí ponúknuť jednoduchší raj, kde bude spokojne ležať, niekomu s bohatšou fantáziou je potrebné vymyslieť niečo zložitejšie, lebo s niečím primitívnym nebude spokojný. Nebude to pre neho žiaden raj. Preto asi raj nejako obšírne neobjasňujú, nechajú to na jednotlivca, nech si ho sám vymyslí, vysníva, kde by sa mu páčilo, aby bol spokojný. Kofola
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So november 19, 2016 11:30 am Odpovedať s citátom
Ale sú v hereckom nebi herci šťastní? Keď tam asi nie je Ježiš. Či aj ten bol herec?

Zaslal: So november 19, 2016 11:31 am Odpovedať s citátom
Ale takému hercovi, čo je moslim, asi v hereckom nebi nechýba Ježiš. Veď ten baží po pannách. A čo moslimské herečky? Po čom v hereckom nebi bažia?

Zaslal: Ut február 21, 2017 10:01 pm Odpovedať s citátom
V Nemecku sa už nikto nespovedá
Scirocco napísal(a):
Dobré správy z Nemecka.
Katolícka cirkev je v troskách, a v podstate pred zánikom…
Čo je najväčšou výzvou pre nemeckých katolíkov v tomto storočí? Prežiť?

Thomas Sternberg napísal(a):
Účasť na omšiach sa veľmi zmenila, najmä v mladej generácii sa táto nedeľná povinnosť už neberie ako samozrejmosť.

Nie som si istý, či to možno nazvať kolapsom, ale zaiste je to úpadok. Najdôležitejšie faktory sú v demografii, teda v negatívnom salde medzi úmrtnosťou a pôrodnosťou. Je síce pravda, že pomerne veľa ľudí vystupuje najmä pre cirkevnú daň z cirkvi, ale ešte väčší problém je v nízkej pôrodnosti, jednoducho pribúda málo nových členov cirkvi.

A, samozrejme, je tu všeobecný úpadok kresťanstva v spoločnosti, ale ten sa netýka len Nemecka, ale celej Európy. Napokon, lepšie na tom nie sú Francúzi ani Taliani a predpokladám, že tento problém sa týka aj Slovenska. Kresťanstvo je dnes niečo celkom iné, než bolo pred 30 rokmi.

Nemecko je v tomto naozaj celkom iné, sviatosť pokánia v podstate zanikla, v Nemecku sa nespovedajú už ani tí najsilnejšie veriaci katolíci.

Takisto máme obrovský prepad vo sviatosti manželstva, len veľmi málo párov má cirkevný sobáš. A ako som povedal, sviatosť pokánia, teda spovede, to v podstate zaniklo.

Isteže, v Nemecku sú ľudia všeobecne tak ďaleko od viery, že postupujú podľa hesla „Ich glaub' nichts, mir fehlt nichts“ (v doslovnom preklade: „ničomu neverím, nič mi nechýba“ – pozn. red.). Sú ľudia, ktorí už zabudli aj to, že zabudli na Boha.

Nie zabudli, ale dostali rozum. To nie je o zábudlivosti, ale o rozmýšľaní o svete, o správaní nábožných vo svete, a podobne.

Zaslal: Ne marec 12, 2017 7:29 pm Odpovedať s citátom
Teológ Štefan Šrobár napísal(a):
Monoteizmus má omnoho väčší sklon k náboženskej neznášanlivosti než polyteizmus. Preto neudivuje, že výlučnú pravdu o jedinom pravom Bohu chcú reprezentovať náboženské organizácie s absolutistickými nárokmi. Akákoľvek inštitúcia vrátane náboženskej, keď zosilnie, začne vyžadovať rešpekt a odôvodňovať nutnosť svojho pretrvania za každú cenu.

Výlučnosť smerom dovnútra sa prejavuje pyramidálnou štruktúrou moci, centralizmom, prísnou disciplínou, trestaním kacírov a odpadlíkov a udržiavaním členstva v područí vedúcej kasty. Klasickým príkladom tejto dôslednej vernosti jedinému Bohu je autoritatívny náboženský extrémizmus.

Zaslal: Po marec 13, 2017 3:24 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Lemmy napísal(a):
Teológ Štefan Šrobár napísal(a):
Monoteizmus má omnoho väčší sklon k náboženskej neznášanlivosti než polyteizmus. Preto neudivuje, že výlučnú pravdu o jedinom pravom Bohu chcú reprezentovať náboženské organizácie s absolutistickými nárokmi. Akákoľvek inštitúcia vrátane náboženskej, keď zosilnie, začne vyžadovať rešpekt a odôvodňovať nutnosť svojho pretrvania za každú cenu.

Výlučnosť smerom dovnútra sa prejavuje pyramidálnou štruktúrou moci, centralizmom, prísnou disciplínou, trestaním kacírov a odpadlíkov a udržiavaním členstva v područí vedúcej kasty. Klasickým príkladom tejto dôslednej vernosti jedinému Bohu je autoritatívny náboženský extrémizmus.

To vám tam len náhodou vypadla táta dôležitá zmienka?
Citácia:
Zámena jediného Boha osloboditeľa za kozmického tyrana

Lebo tá dáva celému článku úplne iný význam Very Happy

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 12 z 13
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: